Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 19 από 19

Θέμα: PCB με DRY FILM

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Εντάξει, η πλακέτα είναι λίγο "χοντρή" γιατί προορίζονταν για θερμομεταφορά. Νομίζω ότι η μέθοδος μπορεί να δώσει τουλάχιστον όση λεπτομέρεια δίνει και η φωτοευαίσθητη πλακέτα, εφόσον εφαρμόσουμε το φιλμ καλά και δεν το κάψουμε στο σιδέρωμα.



    DryFilm2.jpg

    Αυτή είναι που δεν μπόρεσα να αποχαλκώσω. Κάτι ξέφτια που φαίνονται έγιναν όταν προσπάθησα να την καθαρίσω τρίβοντας με ένα σφουγγάρι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, τελικά αύξησα τον χρόνο εμφάνισης σε 40 λεπτά και χρησιμοποίησα αραιό διάλυμα (περίπου 0.85%). Πήρε περίπου 6 λεπτά για να καθαρίσει το μη φωτισμένο μέρος ενώ το φωτισμένο δεν επηρεάστηκε καθόλου. Η πλακέτα βγήκε εξαιρετική.

    Ένα πρόβλημα είναι πως θα καταλάβουμε ότι έχει καθαρίσει το υλικό από το μή φωτισμένο μέρος. Άν ανάψουμε φώς για να το δούμε, μπορεί να σταθεροποιηθεί το τυχόν υπόλοιπο και να μή μπορούμε πλέον να το καθαρίσουμε. Ένας τρόπος είναι διά της αφής, "χαϊδεύοντας" την επιφάνεια του χαλκού με το χέρι μας φορώντας ελαστικό γάντι μιας χρήσης (που έτσι κι αλλιώς εγώ χρησιμοποιώ). Η σόδα πλύσης δεν είναι ιδιαίτερα ερεθιστική. Αφήνουμε την πλακέτα στην εμφάνιση για 3 λεπτά και στη συνέχεια την ξεπλένουμε σε μια δευτερη λεκάνη και ελέγχουμε αν γίνεται αντιληπτό το ανάγλυφο στην επιφάνεια. Αν όχι επαναλαμβάνουμε την διαδικασία ανά 1 λεπτό. Για πιο σίγουρα μπορούμε να ελέγχουμε το μέρος που δεν έχει πίστες με ένα πολύμετρο (αυτό έκανα τελικά εγώ).

    Το φιλμ δεν χρειάζεται μεγάλη θερμοκρασία και πίεση στο σίδερο για να κολλήσει. Χρησιμοποιούμε θερμοκρασία για ευαίσθητα (την πιο χαμηλή) και ελαφριά πίεση. Κολάει καλά και βγαίνει πολύ δύσκολα. Για να το αφαιρέσουμε μετά την αποχάλκωση, σύμφωνα με τις οδηγίες, το βυθίζουμε σε διάλυλμα καυστικής σοδας για λίγο. Θα βγεί με λίγο τρίψιμο.

    Για μένα έγινε πλέον μέθοδος επιλογής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    νομιζω πως θα παραμεινω στις απλες φωτοαιυαισθητες

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πως αν υπήρχαν εκτυπωτές ink-jet σε λογική τιμή που να χρησιμοποιούν αδιάβροχα μελάνια, δεν θ’ ασχολούμαστε ούτε με "σιδερώματα" ούτε με UV ακτινοβολίες.

    Βλέπεις οι μεγάλες εταιρείες εκτυπωτών δεν έχουν ξυπνήσει ακόμα ώστε να κάνουν τους εκτυπωτές τους universal...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    αιγαλεω
    Μηνύματα
    78

    Προεπιλογή

    πλεον οι laser ειναι πολυ φθηνοι , για ποιο λογο να παει καποιος σε injekt ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Γιατί οι laser εκτυπωτές είναι κομματάκι δύσκολο να εκτυπώσουν επίπεδα απ’ ευθείας επάνω στην πλακέτα, συν το γεγονός ότι θα πρέπει να δουλεύουν με ειδικό toner που να είναι ανθεκτικό στα υγρά ακόμα και στα οξέα. Δεν γνωρίζω να υπάρχει τέτοιο toner.

    Από την άλλη οι inkjet εκτυπωτές μπορούν μια χαρά να τυπώσουν επίπεδα αφού μπορούν και τυπώνουν απευθείας επάνω σε δισκάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    αν σας ενδιαφέρει παμφθηνο φωτοευαισθητο φιλμ εχει στο banggood 2$ τα 30X100cm. To εφεραν με δικη μου παρακλιση. Βεβαια εγω τους ειχα πει αν μπορουσαν να φερουν φωτοευαισθητες πλακετες ετοιμες με το αυτοκολλητο και αντ'αυτου μου εστειλαν μηνυμα οτι εφεραν αυτο το προιον.

    Και εγω δεν το εχω δοκιμασει σημερα το παραγγειλα για να πειραματιστω αφου ειχα διαβασει και αυτο το thread. Να σας πω οτι αν δεν βρισκετε ανθρακικο νατριο (σοδα πλυντηριου) μπορειτε να την φτιάξετε απο διττανθρακικο νάτριο (σοδα μαγειρικης ) πανευκολα. Σε ενα σκευος (δεν λερωνει η σοδα δεν χαλαει το σκευος, δεν ειναι τοξικη) θερμενετετε σε σχετικα μετρια φωτια σοδα μαγειρικης για περιπου 10 λεπτα μεχρι να δειτε να ''βραζει'' βγαζοντας ατμο και αλλαζοντας υφη σε ποιο αμμωδη. Ετσι την παραγουν και βιομηχανικα σε μεγαλυτερη κλιμακα βεβαια. Απλα επειδη απελευθερωνεται διοξειδιο του ανθρακα ε μην εχετε τη μυτη σας πανω απο το σκευος και σας ερθει καμια λιποθυμια.
    Το ανθρακικο νατριο μπορειτε να το αποθηκευσετε σε σκευος που σφραγιζει οπως ειναι αυτα της μαρμελαδας γιατι ειναι τρομερα υδροσκοπικο τραβαει δηλαδη την υγρασια σα μαγνητης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 14-02-15 στις 01:24

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Τα dry films δεν ειναι καλα ειτε ειναι photoresist ειτε solder mask.
    Αυτο εδω ειναι ποιο φτηνο και βγαζει πλακετες με μεγαλη λεπτομερεια
    http://www.ebay.com/itm/100g-Photore...-/370761109153
    Απλα θα περιμενετε να το παρετε μετα την κινεζικη πρωτοχρονια γιατι οι sellers που το πουλανε εχουνε κλεισει προσωρινα τα μαγαζια τους.
    καπου στα 3 ευρω ειχα δει τα 100g και το κανεις αραιωση 4διαλυτικο 1 χρωμα δηλαδη ας πουμε βγαζει 500g μπογια για να βαψεις αμετρητες πλακετες και οχι μονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν σας ενδιαφέρει παμφθηνο φωτοευαισθητο φιλμ εχει στο banggood 2$ τα 30X100cm. To εφεραν με δικη μου παρακλιση. Βεβαια εγω τους ειχα πει αν μπορουσαν να φερουν φωτοευαισθητες πλακετες ετοιμες με το αυτοκολλητο και αντ'αυτου μου εστειλαν μηνυμα οτι εφεραν αυτο το προιον.

    Και εγω δεν το εχω δοκιμασει σημερα το παραγγειλα για να πειραματιστω αφου ειχα διαβασει και αυτο το thread. Να σας πω οτι αν δεν βρισκετε ανθρακικο νατριο (σοδα πλυντηριου) μπορειτε να την φτιάξετε απο διττανθρακικο νάτριο (σοδα μαγειρικης ) πανευκολα. Σε ενα σκευος (δεν λερωνει η σοδα δεν χαλαει το σκευος, δεν ειναι τοξικη) θερμενετετε σε σχετικα μετρια φωτια σοδα μαγειρικης για περιπου 10 λεπτα μεχρι να δειτε να ''βραζει'' βγαζοντας ατμο και αλλαζοντας υφη σε ποιο αμμωδη. Ετσι την παραγουν και βιομηχανικα σε μεγαλυτερη κλιμακα βεβαια. Απλα επειδη απελευθερωνεται διοξειδιο του ανθρακα ε μην εχετε τη μυτη σας πανω απο το σκευος και σας ερθει καμια λιποθυμια.
    Το ανθρακικο νατριο μπορειτε να το αποθηκευσετε σε σκευος που σφραγιζει οπως ειναι αυτα της μαρμελαδας γιατι ειναι τρομερα υδροσκοπικο τραβαει δηλαδη την υγρασια σα μαγνητης.
    Μπορεις να του παρακαλεσεις να φερουνε liquid photoimagable solder mask? γιατι δεν την βρισκω πουθενα στα κινεζομαγαζα και απο αμερικη/ευρωπη ειναι πανακριβη και μονο σε μεγαλες συσκευασιες.
    Αυτη εδω ειναι (ειναι πες τους να την δινουνε σε συσκευασιες 100g και οτι θα κανουνε τρελες πωλησεις)
    http://www.kuangshun.com/English/pro...21&bigclass=71
    http://www.kuangshun.com/English/pro...18&bigclass=75

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 17:27
  2. Αντιστασεις Metal Film 2W
    By apog in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 00:43
  3. Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-12, 22:16
  4. Metal film capacitors - resistors???
    By pit21 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-11, 15:44
  5. Pixel vs Photo Film
    By panosssvent19 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-09, 02:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας