Σελίδα 25 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 15 23 24 25 26 27 35 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 241 έως 250 από 411

Θέμα: αρνητική/θετική ενέργεια

  1. #241
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά υπάρχουν πάνω από 25 ελληνικές εταιρίες που φτιάχνουν μπύρα. και δεν μιλάω για φιχ αθηναϊκή ζυθοποιία κλπ.
    αν θέλεις τράβα καμιά φορά στο κάργκο( μπυραρία )πίσω από την πλατεία Καρύτση και θα βρεις τις 20 περίπου)
    Το ξέρω το μαγαζί, το έχει κοντοχωριανός και ο μάγειρας είναι αδελφός συναδέλφου. Πολύ καλό!
    Φυσικά και υπάρχουν πολύ καλές ελληνικές μπίρες.
    Όμως το θέμα γεύσης είναι υποκειμενικό, σαν την φρατζισκάνερ δεν έχω πιει άλλη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  2. #242
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ξέρω το μαγαζί, το έχει κοντοχωριανός και ο μάγειρας είναι αδελφός συναδέλφου. Πολύ καλό!
    Φυσικά και υπάρχουν πολύ καλές ελληνικές μπίρες.
    Όμως το θέμα γεύσης είναι υποκειμενικό, σαν την φρατζισκάνερ δεν έχω πιει άλλη!
    ποιος από τους δύο? ο Μάριος?
    κοίτα. λογικό είναι σε ένα προϊών που οι άλλοι έχουν τεράστια εμπειρία να έχουν αρκετές καλύτερες. αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι με την ελάχιστη εμπειρία που υπάρχει να μην είναι και οι δικές μας καλές. είναι σαν την φέτα. μπορεί του τσοπάνη που παίρνω να είναι κορφή (να παινέψω το χωριό μου) αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρω και Καλαβρύτων.
    και αν είναι να πάρω Καλαβρύτων έ δεν θα την πάρω από τα lidl(αν και δεν έχει παρά μόνο ο Σκλαβενίτης νομίζω) αλλά γενικά από οπουδήποτε αλλού που μπορεί να αφήσει το δυνατό περισσότερο(αν όχι όλο) χρήμα εδώ.
    φυσικά και έχει παιχτεί και μία μόδα του Ελληνική εταιρία κλπ αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω, βλέπεις να φέρνουν φθηνές πρώτες ύλες από έξω.
    ήμαρτον δηλαδή. δεν έχουμε γάλα? αλλά βλέπεις ποιος φθηνή πρώτη ύλη ποιο μεγάλο κέρδος. νομίζω το ίδιο έγινε και στην Δωδώνης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #243
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιος από τους δύο? ο Μάριος?
    κοίτα. λογικό είναι σε ένα προϊών που οι άλλοι έχουν τεράστια εμπειρία να έχουν αρκετές καλύτερες. αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι με την ελάχιστη εμπειρία που υπάρχει να μην είναι και οι δικές μας καλές. είναι σαν την φέτα. μπορεί του τσοπάνη που παίρνω να είναι κορφή (να παινέψω το χωριό μου) αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα πάρω και Καλαβρύτων.
    και αν είναι να πάρω Καλαβρύτων έ δεν θα την πάρω από τα lidl(αν και δεν έχει παρά μόνο ο Σκλαβενίτης νομίζω) αλλά γενικά από οπουδήποτε αλλού που μπορεί να αφήσει το δυνατό περισσότερο(αν όχι όλο) χρήμα εδώ.
    φυσικά και έχει παιχτεί και μία μόδα του Ελληνική εταιρία κλπ αλλά όπως ειπώθηκε και παραπάνω, βλέπεις να φέρνουν φθηνές πρώτες ύλες από έξω.
    ήμαρτον δηλαδή. δεν έχουμε γάλα? αλλά βλέπεις ποιος φθηνή πρώτη ύλη ποιο μεγάλο κέρδος. νομίζω το ίδιο έγινε και στην Δωδώνης.
    Νομίζω Μάριο τον λένε.
    Τώρα σε ότι αφορά τα σούπερ μάρκετ κλπ, αν εξαιρέσουμε ίσως τον Σκλαβενίτη που από όσα έχω ακούσει είναι άνθρωπος που τιμά αυτούς που του δίνουν ψωμί, όλοι οι υπόλοιποι είτε είναι ξένες εταιρείες, είτε τα βγάζουν έξω, οπότε?
    Είδες καμιά επένδυση σοβαρή πχ από τον Μαρινόπουλο? Καλά, μην μιλήσουμε για την ιστορία του συγκεκριμένου, όπως και του Βερόπουλου!
    Αντίθετα, για να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους, στα χρόνια της κρίσης είχαμε μεγάλες επενδύσεις από το γερμανικό Lidl, όπως άνοιγμα νέων καταστημάτων, άνοιγμα των αποθηκών στα Καλύβια κλπ, επενδύσεις που δημιούργησαν νέες θέσεις εργασίας και νομίζω πως σε αυτά τα χρόνια το Lidl έχει κάνει μακράν τις μεγαλύτερες επενδύσεις από τους υπόλοιπους μεγαλέμπορους.
    Άρα λοιπόν που πρέπει να σταθούμε? Στο ότι μια εταιρεία είναι ελληνική ή ξένη, ή στο ποιος επενδύει?
    Τι με νοιάζει αν κάποιος είναι ξένος και τα κέρδη του τα πάει έξω, από τη στιγμή που στη χώρα μας επενδύει?
    Μην το βλέπουμε λοιπόν τόσο στενόμυαλα μερικές φορές. Δε με νοιάζει αν μπήκε αυτογκόλ ή από φοβερή ενέργεια της ομάδας, το γκολ μετράει!
    Τώρα όσο αφορά τις αγορές μου, το 80% είναι απ΄ ευθείας από τους παραγωγούς, που υποθέτω πως έτσι βοηθάω τους ίδιους χωρίς μεσάζοντες κλπ.
    Άρα και για να μείνουμε οντοπικ, οι Έλληνες παραγωγοί έχουν την θετική μου ενέργεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  4. #244
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι Έλληνες παραγωγοί έχουν την θετική μου ενέργεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #245
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα και για να μείνουμε οντοπικ, οι Έλληνες παραγωγοί έχουν την θετική μου ενέργεια
    η θετική ενέργεια φέρνει λεφτά; έχουν τα λεφτά θετική ενέργεια;
    δεν έχει σχεση η θετική ενέργεια με τα λεφτά,, αλλα,, ότι η αρνητική ενέργεια συγκεντρώνεται όπου δεν υπάρχουν λεφτά... (μαυρο χιουμορ είναι)

    ουτε η θετκή ούτε η αρνητική ενέργεια έχουν σχέση με τα υλικά διότι ειναι ενέργεια δίχως ύλη.
    αυτό που συμβαίνει ειναι πως ανάλογα με το πρόσημο της η ενέργεια επηρεάζει τα πλάσματα που σκέφτονται και δρουν ανάλογα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #246
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    η θετική ενέργεια φέρνει λεφτά; έχουν τα λεφτά θετική ενέργεια;
    δεν έχει σχεση η θετική ενέργεια με τα λεφτά,, αλλα,, ότι η αρνητική ενέργεια συγκεντρώνεται όπου δεν υπάρχουν λεφτά... (μαυρο χιουμορ είναι)

    ουτε η θετκή ούτε η αρνητική ενέργεια έχουν σχέση με τα υλικά διότι ειναι ενέργεια δίχως ύλη.
    αυτό που συμβαίνει ειναι πως ανάλογα με το πρόσημο της η ενέργεια επηρεάζει τα πλάσματα που σκέφτονται και δρουν ανάλογα.
    Δεν είναι θέμα χρημάτων, είναι θέμα εμπιστοσύνης προς αυτούς τους παραγωγούς, που βλέπουν έναν άνθρωπο κάθε τόσο να εμπιστεύεται τη φέτα τους, το κασέρι τους, το λάδι τους, τα όσπριά τους, το ρύζι τους κλπ.
    Έτσι αυτό τους δίνει τη θετική ενέργεια, αφού θέλω να πιστεύω πως και αυτοί όπως εγώ έχουν θετική σκέψη και δεν τους ενδιαφέρει μόνο να πουλήσουν, αλλά να ξέρουν πως κάποιοι τους εμπιστεύονται!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  7. #247
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    είναι έτσι οπως τα λένε ο αλφονς και ο λαζόπουλος;;;


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #248
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Να ένα δείγμα καλής (θετικής) ενέργειας στις δύσκολες στιγμές που περνά η χώρα μας:

    Απορροφά την αύξηση ΦΠΑ

    Είναι σχεδόν σίγουρο πως αυτό θα συμπαρασύρει και τους υπολοίπους μεγαλομπακαληδες!
    Πάντα τέτοια θέλουμε από τους φίλους της Ελλάδας μας!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  9. #249
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ένα δείγμα καλής (θετικής) ενέργειας στις δύσκολες στιγμές που περνά η χώρα μας:

    Απορροφά την αύξηση ΦΠΑ

    Είναι σχεδόν σίγουρο πως αυτό θα συμπαρασύρει και τους υπολοίπους μεγαλομπακαληδες!
    Πάντα τέτοια θέλουμε από τους φίλους της Ελλάδας μας!

    Αν σου δείξω πως δουλεύουν οι μεγαλομπακάληδες θα δεις για τι "απορρόφηση" μιλάμε.. τραβάνε μια ανατίμηση σε ανύποπτο χρόνο βάζουν το προϊόν σε φυλλάδιο "προσφοράς" και άντε εσυ να βγάλεις άκρη.
    Σε μικρή αλυσίδα σουπερμάρκετ πάντως γενικά βλέπω να είναι φθηνότερο 20% στα περισσότερα είδη και χωρίς να απορροφά καμία αύξηση όλα αυτά τα χρόνια!!!. Οι μεγάλοι για να καταλάβεις ... τα πέντε χρόνια της κρίσης μείωσαν το τζίρο τους 15% και αύξησαν τα κέρδη τους 5%... πως νομίζεις οτι μπορεί να γίνει αυτό?

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  10. #250
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Τα γνωρίζω φίλε Κώστα, γνωρίζω πως το μικρό κέρδος της τάξης του 5-10% βάση τιμολογίων γίνετε 20-30% μετά την "έκπτωση" του προμηθευτή και γνωρίζω πως αυτό το κέρδος δεν περνά στον καταναλωτή, παρά μόνο με προσφορές τύπου "την Τρίτη όλη η φέτα 5 ευρώ".
    Κανείς δεν μπορεί να μας προστατεύσει και αυτό που κάνω προσωπικά είναι να σημειώνω όσο μπορώ τιμές σε ήδη που αγοράζω και να τις τσεκάρω, οπότε αν δω αυξήσεις χωρίς λόγο, πάω για άλλα!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

Σελίδα 25 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 15 23 24 25 26 27 35 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ελευθερη Ενέργεια
    By PaulEngineer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 74
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-17, 16:45
  2. Αρνητική τάση
    By toliis69 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-15, 23:09
  3. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-13, 15:45
  4. Αρνητική ταση σε ενισχυτη με EL34
    By JIM_6146B in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-07, 08:13
  5. Υγρή ενέργεια
    By gsmaster in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-05, 19:05

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας