Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Αποψεις για αγορα ERSA i-CON NANO κολλητηρι.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή Αποψεις για αγορα ERSA i-CON NANO κολλητηρι.

    Σκοπευω να παραγγειλω τον σταθμο i-CON NANO της Γερμανικης ERSA. Υπαρχει καποιο μελος το οποιο να τον εχει αγορασει και χρησιμοποιησει αρκετα ωστε να μας πει την αποψη του σχετικα με αυτον?
    Θα με ενδιεφερε επισης να ακουσω καποια κακη στιγμη που πιθανον να ειχε καποιος, χρησιμοποιωντας μη αντιστατικο κολλητηρι σε esd ευπαθη εξαρτηματα. Εγω πιστευω οτι ειχα παλαιοτερα μια τετοια εμπειρια με καποιες retro flash memories. Λεω "πιστευω", γιατι δεν ξερω τελικα αν εφταιγε αυτο ή επεσα απλως σε κακη Κινεζικη παρτιδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Δεν τον έχω πάρει αλλά το σκεφτόμουν, καλό εργαλείο φαίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    για επαγγελματική χρήση;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Αυτο Κωστα γιατι το ρωτας? Η χρηση ειναι οικιακη, αλλα υπαρχουν απαιτησεις για "πραγματικα" σταθερη θερμοκρασια, αλλα και αντιστατικη προστασια ειδικα στο σημειο επαφης με το εξαρτημα. Το τελευταιο ειναι για μια συγκεκριμενη σειρα εξαρτηματων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από santosp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο Κωστα γιατι το ρωτας? Η χρηση ειναι οικιακη, αλλα υπαρχουν απαιτησεις σε "πραγματικα" σταθερη θερμοκρασια, αλλα και αντιστατικη προστασια ειδικα στο σημειο επαφης με το εξαρτημα. Το τελευταιο ειδικα για μια συγκεκριμενη σειρα εξαρτηματων.
    Πάνο το ρωτάω γιατί είναι ακριβός σταθμός,επίσης θα χρειαστείς και κάποια στιγμή ανταλλακτικά μύτες κτλπ..
    Η αποψή μου είναι οτι μπορείς να βρείς καλό σταθμό esd ώστε να καλύψεις τις ανάγκες σου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Θα χρειαστεί πολύ αργά μύτες.
    Αν δε βρει ersa μύτες τότε να το κλείσουν το μαγαζί, είναι δυνατόν?
    Πιο καλούς από ERSA και weller τι να πάρει?

    Ο επόμενος ERSA είναι ο I-CON και I-CON2 που εκεί θες άντε στην καλύτερη 500-700.

    Μια χαρά είναι ο pico-nano για το σπίτι πάντως και θα κρατήσει πολλά χρόνια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    Θοδωρης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πυργος
    Μηνύματα
    39

    Προεπιλογή

    1]επειδη θα χρειαστεις διαφορετικες μυτες αναλογως της εργασιες που θελεις να κανεις ειναι σημαντικο το κοστος τους
    2]επισης να δεχεται εναλλαξιμα "χερουλια" π.χ. να μπορεις να βαλεις tweezers
    3]δεν αμφιβαλλω οτι ειναι καλη μαρκα αλλα θα σου προτεινα σε αυτες τις τιμες weller η' pace που ειναι γεματο το ebay απο ανταλλακτικα και μυτες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Κωστα με την φραση "καλο σταθμο" φανταζομαι εννοεις καποιον Κινεζικο, ο οποιος αφενος θα κανει εξισου καλα την δουλεια του, και αφετερου θα ειναι περισσοτερο "value for its money". To θεμα ειναι οτι για αρκετα χρονια ειχα δυο τετοιους σταθμους, οι οποιοι με υπηρετησαν αρκετα καλα σε παρα πολλες επισκευες και μαζικες κατασκευες, παρα τις αρχικες παιδικες τους ασθενειες.
    Πλεον ομως με την εμπειρια που απεκτησα απο αυτους εχω την αναγκη να παω σε κατι καλυτερο και ποιο αξιοπιστο. Εχεις δικιο σχετικα με το αυξημενο κοστος των μυτων των επωνυμων εταιριων, αλλα ήδη προσεχα στην χρηση τους ακομη και με τους Κινεζικους που οι μυτες κοστιζαν 1 ευρω. Εννοω με το να τον σβυνω οποτε δεν το χρειαζομουν, απιονισμενο νερο στο βαμβακακι, καθως και σε οποια αναμονη μονιμα με κολληση επανω στην μυτη.
    Επιπλεον οι νεοτεροι σταθμοι εχουν και την γνωστη πτωση θερμοκρασιας στους 200 C οταν δεν χρησιμοποιουνται, που ειναι ενα εξτρα βοηθημα για την οσο το δυνατον μακρυτερη δυνατη διαρκεια ζωης της μυτης.
    Οπως και να εχει θα συμφωνησω μαζι σου, οτι στο θεμα μυτης πρεπει να ειναι ετοιμος καποιος να κανει και μια υποχωρηση. Οπως και να το κανουμε αλλο 1 ευρω και αλλο 7 - 14 ευρω το κομματι.

    Παντως μετα την οποια εμπειρια εχω αποκτησει, θα με βρεις συφωνο με την αγορα ενος Κινεζικου "σοβαρου" σταθμου θερμου αερα, και αντιστοιχα ενος προθερμαντηρα. Εκει πραγματικα νομιζω οτι (παροτι δεν εχω χρησιμοποιησει καποιο πανακριβο μηχανημα) τα εργαλεια τους φτανουν και περισσευουν! Τουλαχιστον σε εμενα!
    Και γι αυτο βλεπω απο εβδομαδα να μου χτυπουν την πορτα τα παρακατω....

    http://www.aoyue.com/en/pro/default.asp?id=20

    http://www.aoyue.com/en/pro/default.asp?id=95

    @leosdef
    Κωσταντινε στο παρακατω site μπορεις να μου υποδειξεις ποιο ειναι κατα την γνωμη σου "καλο" flux? Σκεφτομουν να αγορασω το γνωστο "Japan" πενακι της Bonkote, μαζι με το Interflux 6000, κυριως λογω της περιεκτικοτητας του σε rosin (κολοφωνιο), πραγμα παρα πολυ σπανιο για υγρης μορφης flux.
    Αυτη θα ηταν και η τελευταια δοκιμη για να διαπιστωσω αν τελικα υπαρχει υγρο flux με ιδιοτητες αντιστοιχες των ακριβων μορφων gel.

    Επειδη ομως εχω σχεδον πειστει οτι τα gel ειναι μονοδρομος ειδικα για κολληση σε ολoκληρωμενα με πολλα ποδια και διακενα των 0.4mm, καθως και BGA μορφης, καταληγω σε gel στην συσκευασια της συριγγας.
    Η προταση σου λοιπον?....

    http://www.ersa-shop.com/bonkote-flu...l0-p-8724.html


    http://www.ersa-shop.com/flussmittel...ger-c-205.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Θοδωρη οταν λες "σε αυτες τις τιμες", εχεις κατι να μου υποδειξεις σε Weller αντιστοιχο της Ersa? Παντα με γνωμωνα τα 217 ευρω που κοστιζει, συμπεριλαμβανομενων εξοδων αποστολης και ΦΠΑ.

    http://www.ersa-shop.com/ersa-icon-n...dby-p-364.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    υπάρχει και η Κορεα:
    http://www.xytronic-usa.com/shop/

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino nano αντί για uno
    By elektronio in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-16, 20:17
  2. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-16, 19:39
  3. αγορα κολλητηρι
    By mark25 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-15, 22:36
  4. Κεραια wi-fi αποψεις
    By chrisrer in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-13, 03:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας