Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 30

Θέμα: απορίες για συνδεση φωτοβολταϊκου συστήματος

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από genesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καλύτερη και σωστότερη λύση θα ήταν να είχες πάρει έναν inverter-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη, αντί για έναν "σκέτο" inverter.
    Με έναν inverter-charger θα είχες την δυνατότητα να συνδέσεις και την γεννήτριά σου.
    Κάθε φορά που θα την έβαζες μπροστά το μηχάνημα θα τροφοδοτούσε τις καταναλώσεις από την γεννήτρια και παράλληλα θα έκανε φόρτιση των μπαταριών.
    Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαζόταν να κάνεις κάποιον χειρισμό (πέρα από το να βάλεις μπροστά την γεννήτρια) και δεν θα υπήρχε καθόλου διακοπή της τροφοδοσίας προς τα φορτία.

    Ο φωτισμός 12V χρειάζεται προσοχή καθώς η διαχείριση ρευμάτων DC / χαμηλής τάσης παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες και απαιτούνται μεγαλύτερες διατομές καλωδίων και υλικά με προδιαγραφές DC.
    Στην θέση σου θα προτιμούσα να τροφοδοτούνται όλα από AC αφού θεωρώ δεδομένο ότι το σπίτι έχει πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση και πίνακα με όλα τα απαραίτητα από πλευράς ασφάλειας.

    Μπορείς να τροφοδοτείς από τον inverter τα πάντα εκτός από τα "βαριά" φορτία τα οποία θα τα τροφοδοτείς από μία ανεξάρτητη παροχή κατ' ευθείαν από την γεννήτρια. Επίσης, μπορείς να προσθέσεις έναν φορτιστή (ικανό για πολύωρη λειτουργία σε μεγάλο ρεύμα φόρτισης) ώστε παράλληλα να γίνεται κια φόρτιση κάθε φορά που λειτουργεί η γεννήτρια. Θα το χρειαστείς κυρίως τον χειμώνα.


    Κάπου παλαιότερα είχαμε αναφερθεί στα "τριπλα" thw victron. μια χρήσιμή δυνατότητα είναι η πρωσορινή επαύξηση της υσχίος χρησιμοποιώντας τις μπαταρίες. Έχεις πχ 3Kw από την γεννήτρια και εσύ ζητάς 4Κw. Ti διαφορά θα στη καλύψει η μπαταρία, ενώ μόλις η ζήτηση πέσει κάτω από τα 3Kw αυτόματα θα γυρίσει σε φόρτιση. Έτσι η γεννήτρια θα δουλεύει πάντα σε ισχύ ικανοποιητικής απόδοσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Σωστός pstratos. Είναι η λειτουργία "power assist" ή "generator support" όπως την λένε άλλοι κατασκευαστές.
    Την έχουν σχεδόν όλα τα καλά inverter-charger της αγοράς.
    Δεν είναι πάντα ομαλή η μετάβαση από την μια κατάσταση στην άλλη, ειδικά αν η γεννήτρια είναι μικρή σε ισχύ και υπάρχει μεγάλο επαγωγικό φορτίο, αλλά είναι μία λύση αν δεν υπάρχει άλλη.
    Στην προκειμένη περίπτωση ο inverter έχει αγοραστεί από τον Μιχάλη και η μόνη περίπτωση να μην ξοδεύεται η ενέργεια των μπαταριών είναι να συνδέσει τα "βαριά" φορτία απ'ευθείας στην γεννήτρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Σε πολλές μικρο-μεσαίες γεννήτριες υπάρχουν κάτι κομψοί ιταλικοί αυτόματοι που αναλαμβάνουν την αυτόματη εκκίνηση - σταμάτημα της γεννήτριας (διακοπή / επαναφορά ΔΕΗ) και την οδήγηση 2 ρελε ισχύος. Θα μπορούσε άραγε να χρησιμοποιήσει έναν τέτοιο αυτόματο για την εκκίνηση της γεννήτριας όταν τα φορτία αυξάνουν ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pstratos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολλές μικρο-μεσαίες γεννήτριες υπάρχουν κάτι κομψοί ιταλικοί αυτόματοι που αναλαμβάνουν την αυτόματη εκκίνηση - σταμάτημα της γεννήτριας (διακοπή / επαναφορά ΔΕΗ) και την οδήγηση 2 ρελε ισχύος. Θα μπορούσε άραγε να χρησιμοποιήσει έναν τέτοιο αυτόματο για την εκκίνηση της γεννήτριας όταν τα φορτία αυξάνουν ?
    Δυσκολο,διοτι απαιτει και την εκμαθηση απο τον χρηστη.Σε τετοια απλα συστηματα Εξαιρετικα βολικο ειναι :
    αυτοματισμος βεβαια στο Η/Ζ,εκκινηση σε περιπτωση ζητησης για φορτιση των μπαταριων και καποιος τηλεχειρισμος πριν βαλει πλυντηριο,κουζινα κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη peiperakos
    Όνομα
    Stratos
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Καβάλα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    εχω μια απορια αφου τα πανελ ειναι στα 24ν γιατι δεν κανεις και τις μπαταριες σου στα 24ν δηλαδη 2 σειρες παραλληλα μεταξη τους ?

    το συστημα σου η θα ειναι στα 24 η στα 12 !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Γιατί έχει αγοράσει ήδη 12βολτο inverter και 12βολτη ανεμογεννήτρια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #17
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Οι MPTT φορτιστές του φίλου τι απόδοση έχουν όταν δέχονται τα 24V πάνελ και φορτίζουν τις 12V μπαταρίες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις γνωσεις και τις εναλλακτικές προτάσεις που μου δίνετε. ..
    Παρόλα αυτά το πρωτο πραγμα που θελω να εξασφαλισω ειναι οσο γίνεται με τον υπάρχοντα εξοπλισμο να καλύψω φωτισμο και ενα πολυ μικρο ψυγείο ...Να σας θυμίσω εχω στη διαθεσημου μια ανεμ/τρια 600w μαζι με το ρυθμιστη της και αλλες δυο ιδιες μπαταριες...τοτε που τα αγορασα πιστευα οτι οι αναγκες μου στο μετοχι αυτο ,θα ηταν σαν αυτες της πολης ...Ομως τελικα το να σκέφτεσαι οικολογικά αυτοματα πρεπει να αποβαλεις τις ψευτικες ανακγες που σου δημιουργεί ενα άρρωστο καταναλωτικο σύστημα. ..οποτε αν σου ξεφυγει και μπεις στο τρυπακι να εισαι τελείως ανεξαρτητος την εβαψες οικονομικα .Ας μην ξεχναμε όλα αυτα ειναι αναλλωσιμα ...Οπότε το καλύτερο που εχω να κανω καθοτι οικονομικα δεν με παίρνει. ..ειναι να εχω το σύστημα που περιγραφω παραπανω....2 μπαταριες 230αω ,2 πανελ 240,ινβερτερ 2000 και ενα (Victron Energy BlueSolar MPPT 100/30 30A 24V)..200 ευρο,πιστευω οτι ειναι καλος (εδω θελω μια γνωμη )....αυτα οπως περιγραψε με λεπτομερια ο εμπειρος genesis μου υπερ αρκουν ..στην Κρητη τουλάχιστον απο ηλιο σκιζουμε!...Ετσι αλλο ενα σύστημα που ειναι και αυτο υπεραρκετο απο μονο του..600w ανεμογγενητρια φορτιστης 2 μπαταρίες 230αω ειναι ετοιμοπολεμο...αερας πολύς. ..
    Η γεννήτρια ειναι μια φτηνή 3.5kwa που μαυτη εφτιαξα ολο το σπιτι αυτο με ελαχιστη βενζινη..Σεκαμια περιπτωση δεν ειμαι της φιλοσοφιας βαζω μπροστα γεννητρια φορτιζω μπαταριες....καλυτερα κερακια!...μονο αν την θες για κανενα δυνατο εργαλείο που ετσι κι αλλιώς θα δουλεψει για λιγο.Αυτην την εχω στην ταρατσα .Για οσους εχουν την απορια λεω οτι οπινακας της εγκαταστασης του σπιτιου εχει εσοδο απο ενα απλο φις ιχυος το οποιο απλα αν θες το βαζεις στην πριζα της γεννήτριας αν θες στον ινβερτερ...αν θες εχοντας το συστημα στον ινβερτερ χρησιμοποιώ την πριζα της γεννητριας για αλλα φορτια...
    Και κατι αλλο που θελω να πω ειναι οτι ποτε δεν θα επιλεξω κατι να τοποθετησω που να χαλάει την εικονα του χωρου μου είτε μεσα είτε εξω ...δεν θελω να βλεπω καλωδιωσεις, στυλους ,πανελ,ηλιακα ντεποζιτα και δε συμμαζεύεται. ..τα θεωρώ τεχνολογικη ματαιοδοξία. ..Προτιμω να εχω μικροτερη αποδοση με την αφανη κλίση των πανελ..τρελο αλλα ειμαι λιγο παραξενος.Αυτος ειναι ολογος που σαν πρωτο σύστημα δεν διαλεξα την ανεμογγενητρια! ..Ο πινακας του σπιτιου ειναι ενας παλιος αμερικανικος πολυ λιτος με αρτ εμφάνιση. Ολα τα παρελκομενα ειναι κατω αποενα μεγαλο κουτι το οποιο εχει αυτοματο εξαερισμο προς τα εξω...Σε μια ξυλινη επιφανεια του,η οποια φενεται απτο καθηστικο, θελω να βαλω ολες τις ενδείξεις με ομορφα βιτατζ αμπερομετρα και βολτομετρ και θερμομετρο...Εδω θελω τη γνωμη σας για την πιο σωστη συνδεσμολογια...Το ξερω σας κουρασα..αλλα ουσιστικα ειναι ενα ειδος γνωριμιας οι αποψεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Μιχάλη, συμφωνώ 100% μαζί σου στο θέμα "διαχείριση ενέργειας".
    Χρειαζόμαστε στην πραγματικότητα πολύ λιγότερο απ΄όσο καταναλώνουμε.

    Γενικά μιλώντας...
    Είναι σημαντικό (ακριβώς γιατί δεν σου περισσεύουν χρήματα) να κάνει εύστοχες αγορές και σταδιακά να "χτίσεις" ένα ποιοτικό σύστημα που να καλύπτει τις ανάγκες του σπιτιού σου για πολλά χρόνια.
    Ο ρυθμιστής που αναφέρεις είναι πολύ καλύτερος από αυτούς που έχεις. Θα προτιμούσα όμως έναν μεγαλύτερο ώστε να μην χρειαστεί να αγοραστεί και άλλος αν θελήσεις να επαυξήσεις την ισχύ των Φ/Β.
    Ο συνδυασμός γεννήτριας / inverter-charger που συνεπάγεται άμεση και εύκολη φόρτιση των μπαταριών κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες, δεν είναι για να σου χαλάσει το σκηνικό με τα κεράκια αλλά για λόγους ασφαλείας. Απολύτως απαραίτητος αν στο σπίτι υπάρχουν παιδιά ή/και ηλικιωμένοι.
    Η ηλεκτρολογική εγκατάσταση του σπιτιού πρέπει να είναι σωστή και ασφαλής. Με καλή γείωση, ρελέ διαρροής και την απαραίτητη "ουδετέρωση" (ή "ουδετερογείωση") όπως προβλέπουν οι κανονισμοί για λόγους προστασίας από ηλεκτροπληξία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη genesis : 30-09-16 στις 15:12
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  10. #20
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ απόλυτα φιλε genesis με οσα λες ..αλλα δυστυχώς δεν εχω λεφτα για καποιον φορτιστη με περισσοτερα αμπερ ...! Θελω να δωσω για σφαλειες για καλωδια, συνδεσμους οποτε ..αργοτερα εκει που θα βρω λεφτα για δυο πανελ πιστευω ναβρω και για εναν ρυθμιστη ..οταν παρουσιαστει αναγκη.Η ηλεκτρικη εγκατασταση εχει γινει με 16αρα γειωση με τις απαραίτητες ασφαλειες και αντιηλε/κο φυσικα...Τωρα ψανω να μαθω αν πρεπει να φτιαξω μια μπαρα συνδεσης όλων των γειωσεωνπου να καταλήγει εξω στον χαλκοπασσαλο γειωσης του κηπου..Οποτε σαυτη την μπαρα μπορω να συνδεσω ολα τα σασι των συσκευων του συστήματος(σε αυτη την μπαρα μπορω να συνδεσω τα αρνητικα των μπαταριων?). .ετσι ολες τις αλλες γραμμες των dc τασεων να ειναι καθαρες στο ματι για να τοποθετησω και τις ασφαλειες τους.Τωρα το θεμα με την ουδετερογειωση δεν ξερω πως να την κανω ....αν ειναι να συνδεσω ουδετερο και γειωση μαζι δεν καταλαβαίνω σε ποιο σημειο της εγκαταστασης να το κανω και σε τι θα εξυπηρετήσει. ..θα το ψαξω αλλωστε..εχω δουλειά ακομη...!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 13:29
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 13:53
  3. Σύνδεση μπαταρίας φωτοβολταϊκου
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 12:11
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 17:33
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 22:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας