Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: απορίες για συνδεση φωτοβολταϊκου συστήματος

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    http://oaedhlectrologoi.blogspot.gr/...g-post_17.html

    Αυτο ειναι ενα πολυ καλο άρθρο για το πως δουλευει και η ουδετερογειωση...της δεη στις πολεις
    Στην περιπτωση όμως την δικημου εχοντας παροχη απο ινβερτερ η γεννήτρια σε ενα πινακα εσωτερικης εγκαταστασης ..πως ειναι η πιο σωστη γειωση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Η γείωση του σπιτιού είναι ίδια είτε έχεις παροχή από ΔΕΗ είτε από φωτοβολταϊκά/μπαταρίες/inverter.
    Θα πρέπει να είναι όσο μεγαλύτερης αγωγιμότητας μπορείς να την κάνεις.

    Επειδή σε κάποιους inverter δεν ορίζεται ουδέτερος / φάση και η έξοδός τους είναι συμμετρική (floating), θα πρέπει να ορίσεις εσύ τον αγωγό του "ουδέτερου" οπότε ο άλλος γίνεται αυτομάτως ο αγωγός της "φάσης".
    Ο ουδέτερος συνδέεται με την γείωση ΠΡΙΝ από τον ρελέ διαρροής για να υπάρχει προστασία κατά ηλεκτροπληξίας στην εγκατάσταση.

    Απευθύνσου σε ηλεκτρολόγο.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ο δικοςμου ινβερτερ έχει δυο σουκο μπριζες...παιζει να δουλεψει το δοκιμαστικο κατσαβίδι στην αναγνώριση της φασης?..γιατι δεν εχω καταλαβει με τι τροπο η συνδεση ,οριζω τηνφαση..η απλως συνδεω τον ενα πολο στην γη καιστον ουδετερο και αυτοματα γίνεται ο άλλος πολος φαση?
    Δηλαδή εγω πως μπορω να ξερω αν ειναι απο αυτους που λες..αφού τα στοιχεια του δεν γραφουν για κατι τετοιο...παρα μονο τα κλασικα και οτι καταναλωνει το λιγοτερο14w χωρις φορτιο και το περισσότερο 28w και στεναχωρηθηκα γιατι τελικα αυτος θα δουλευει ολη τη μερα και ειναι πολλά τα ασκοπα βατ(σωστος ο genesis που συμπεριελαβε και την καταναλωση του ινβερτερ κατι που δεν το κανουν αλλοι στους υπολογισμους τους..)
    Ευχαριστω για τη βοήθεια. ..οπως και ναχει ομως θα ρωτησω ειδικο που κανει ανεξαρτητα σύστηματα φωτ/β και θα σας ενημερωσω ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Εφόσον έχει απλούς ρευματολήπτες σούκο και δεν υπάρχει σήμανση για το ποια είναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος, τότε έχει έξοδο floating.
    Το δοκιμαστικό κατσαβίδι θα πρέπει να σου ανάβει το ίδιο και στους δύο ακροδέκτες.
    Επίσης, με το μηχάνημα αποσυνδεδεμένο από τις μπαταρίες, μπορείς να επιβεβαιώσεις ότι κανένας από τους δύο ακροδέκτες δεν έχει βραχυκύκλωμα με την γείωση (του μηχανήματος).

    Αν είναι έτσι στην ουσία "βαφτίζεις" τον έναν από τους δύο ως ουδέτερο και τον συνδέεις με την γείωση (του σπιτιού και του μηχανήματος).
    Ο άλλος θα είναι πλέον η φάση και όταν θα έχεις κάνει την συνδεσμολογία θα δεις ότι το δοκιμαστικό θα ανάβει πλέον ΜΟΝΟ στον αγωγό που θα έχεις ορίσει ως φάση.

    Για τους inverter που ΔΕΝ διαθέτουν μετασχηματιστή χαμηλής συχνότητας στην έξοδό τους (αν δεν το γνωρίζεις το καταλαβαίνεις από το μέγεθος και βάρος τους αλλά και από την τιμή τους) και ανάλογα με το κύκλωμα ισχύος τους, η παραπάνω συνδεσμολογία μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο ίδιο το μηχάνημα.

    Δυστυχώς, τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα απ΄όσο αρχικά φαίνονται και η ποιότητα των μηχανημάτων θέτει περιορισμούς που μπορεί να έχουν να κάνουν ΚΑΙ με θέματα ασφάλειας. Άλλο είναι αυτό που θα πάρουμε για να έχουμε στο αυτοκίνητο για ρεύμα στο κάμπινγκ ή για μια ώρα ανάγκης και άλλο αυτό που είναι κατάλληλο για να λειτουργεί στο σπίτι μας 24/7 για τα επόμενα 10 χρόνια...

    Σε κάθε περίπτωση να είσαι πολύ προσεκτικός και δεν πρέπει να ξεχνάς ότι ασχολείσαι με θανατηφόρες τάσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.458

    Προεπιλογή

    Θα σου πρότεινα να μην γειώσεις τον έναν πόλο ούτε το - της τροφοδοσίας με γείωση ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΡΗΤΑ Ο ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ.
    Είμαι πόλυ τυχερός παθόν όταν επιβεβαίωσα με άσχημο τροπο το ρητο ΤΑ INVERTER ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΝΗΤΡΙΕΣ ΣΚΟΤΩΝΟΥΝ.
    Κάθώς δοκιμάζαμε inverter καλη σου ώρα βρέθηκε το - των μπαταριών στη γη του συστήματός μας η οποία με τη σειρά της στα ~400V προς την γείωση. Είμασταν πολύ τυχεροί όταν η ηλεκτροπληξία που πάθαμε έκαψε μια τηλεμετρία, USB-serial, μια μητρική, και ενα supply λαπτοπ! Εκεί κάποιο εξάρτημα ευτυχώς διέκοψε το κύκλωμα.....
    Για αυτό όπως σου λέει ο Κώστας αν με το ρεύμα είσαι προσεκτικός με τα inverter να είσαι 10Χ προσεκτικότερος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Συζητώντας με εναν ειδικο στα συστηματα αυτα με συμβουλεψε να μην ασχοληθω καθολου με ουδετερογειωση σενα τετοιο μικρο συστημα απλα να εχω κανει κανονικα μια καλη γειωση για το συστημα των 220 οπως και εχω κανει, στην οποια να συνδεθει ο ινβερτερ στην βιδα γειωσης που εχει στο σασι του...ετσι απλα .Φυσικα μου αποκλεισε το να συνδεσω τα αρνητικα των μπαταριων στη γειωση γιατι δεν εχουν καμια σχεση μα την γειωση...εγω ρωτησα γιατι σε σχεδιο γραμμικό που εχω δει βλεπω το αρνητικο των μπαταριων να το γειωνουν...
    Τωρα το σημαντικό που αποκόμισα ειναι οτι με τον mppt φορτηστη που μου πρότεινε αν και κανει 200€ επειδή δέχεται την ταση που δινουν τα 2 πανελ μου σε σειρα ,ο πιο αποδοτικος τροπος ειναι να τα συνδεσω σε σειρα οποτε το ρευμα που θα δινει ο mppt ,θα ειναι σαφως περισσότερο και θαχω καλυτερη αποδωση τις μετριες ημερες....αν ο ινβερτερ μου ηταν 24v θακανα ολο συστημα 24αρι.Τελος ,οπως και σεις προτείνετε παντα ο εξοπλισμός να προβλεπει μελοντικη αναβάθμιση ετσι και ο ειδικος μου προτεινε να παρω τον αμεσως επομενο φορτιστη 300€ για να μπορω να βαλω κιαλλα πανελ στο μέλλον. ..μουβαλε φιτιλια λοιπόν. .και σκέφτομαι να πουλησω την ανεμογγενητρια 600w την οποία δυσκολα θα την χρησιμοποιησω για αισθητικους λογους αλλα και δυσκολιας τοποθετησης ..και να αναβαθμιζομαι μονο με πανελ που ειναι σχετικα φθηνά και αθόρυβα ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Να ενημερώσεις τον ειδικό ότι η ασφάλεια της εγκατάστασης (AC) ΔΕΝ συσχετίζεται με την ισχύ ή το μέγεθος του συστήματος παροχής ενέργειας με κανένα τρόπο.
    Από την στιγμή που παράγονται 230VAC που τροφοδοτούν ρευματολήπτες (πρίζες) και η χρήση τους είναι τυχαία (τυχαίος χρήστης - τυχαία συσκευή), η εγκατάσταση θα πρέπει να διαθέτει προστασία κατά ηλεκτροπληξίας.

    Η μόνη περίπτωση που θα κάναμε τα "στραβά μάτια" σε μία τέτοια εγκατάσταση, θα ήταν αν τροφοδοτούσε συγκεκριμένα φορτία (π.χ. μία αντλία ή 3 λαμπτήρες) και μόνο αυτά. Όταν δηλαδή δεν θα υπήρχε στην εγκατάσταση ρευματολήπτης όπου κάποιος (τυχαίος) θα μπορούσε να συνδέσει μία οποιαδήποτε συσκευή.

    Για τα υπόλοιπα, λίγο - πολύ έχουν ήδη γίνει αναφορές σε προηγούμενα σχόλια και είναι γενικώς σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  8. #28
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Εχεις απολυτο δικιο....αλλα να σου πω δεν τον εκοψα να ξερει και πολλα για τη ουδετερογειωση οποτε απλα μου ειπε τι θα εκανε αυτος...τα συμπερασματα δικα μας...υποτίθεται οτι κανει εγκαταστασεις τετοιων συστηματων μου ειπε προφανως τι κανει σε παρομοιες περιπτωσεις!?
    Πρεπει να ψάχνουμε μεχρι να ξεχωρίσουμε ..το τι συνήθως γίνεται με το τι θα πρεπει να γίνεται. ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2008
    Περιοχή
    ΜΑΓΝΗΣΙΑ
    Μηνύματα
    180

    Προεπιλογή

    καλημερα θα ηθελα να ρωτησω οταν εχεις 24v πανελ τι ειναι καλυτερο και πιο αποδοτικο να ειναι 24 Η 12v η εγκατασταση
    δηλαδη πιο απο τα δυο εχει καλητερη αποδοση στην φωρτηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Το καθένα έχει τα υπέρ και κατά του.

    Το inverter που δουλεύω σε περιπτώσεις διακοπής τάσης, είναι 24 volts. Το επόμενο όμως που θέλω να πάρω και που θα είναι inverter-ups-charger, θα το πάρω στα 12 volts γιατί έχω βαρεθεί τις αποκλίσεις που εμφανίζουν οι μπαταρίες, όταν είναι σε σειρά μετά από χρονικό διάστημα λειτουργίας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 13:29
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 13:53
  3. Σύνδεση μπαταρίας φωτοβολταϊκου
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 12:11
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 17:33
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 22:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας