Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: απορίες για συνδεση φωτοβολταϊκου συστήματος

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή απορίες για συνδεση φωτοβολταϊκου συστήματος

    Γειά σας. ...εχω δυο πανελ 240wp 24v έκαστο. .δυο ελεγκτες φορτισης mppt wellsee 15A,12/24v...τέσσερις μπαταριες 240ah12v έκαστη ..μετατροπέα 12_220ν.2000w....και μια ανεμογεννητρια 600w 12v.Εν αρχάς θελω να τα λειτουργησω διχως την ανεμογεννηΓειά σας. ...εχω δυο πανελ 240wp 24v έκαστο. .δυο ελεγκτες φορτισης mppt wellsee 15A,12/24v...τέσσερις μπαταριες 240ah12v έκαστη ..μετατροπέα 12_220ν.2000w....και μια ανεμογεννητρια 600w 12v.Εν αρχάς θελω να τα λειτουργησω διχως την ανεμογεννητρια. Θα μπορεσουν αυτα τα πανελ να φορτισουν ολλες τις μπαταριες σε παράλληλη συνδεση..αν οχι ,παιζει κανενα σχεδιο να τις φορτιζω σε δυαδες? Αυτοι οι ελεγκτες αν εχω καταλαβει σωστα επειδή μπαίνουν ενας σε καθε πανελ οι εξοδοι τους παραλληλιζονται και μετα συνδεονται στο σύστημα +,-...των μπαταριων. ?
    Αν βαλω την ανεμογεννητρια ο ελεγκτής ο δικος της θα συνδεθει και αυτος παράλληλα στην έξοδο των άλλων δυο? Το καλωδιο του καθε πανελ ειναιπεριπου 15..20μετρα λεω να βαλω 10mm nyaf ειναι αρκετό? Τελος θαθελα να μου πείτε αν έχετε ακουσει γιαυτον τον ελεγκτή αν ειναι αξιόπιστος...Τελος εχω την υποψία οτι επειδή το σύστημα θα μπει σε χωριο της Κρήτης εχω αρκετο τον ηλιο οπότε πιστεύω
    να κανω δουλειά με τα δυο μονο πανελ εφόσον οι καταναλωσεις μου ειναι μονο 4 λαμπες λεντ προς το παρόν. Το θεμα ειναι πως θα φορτιζω ανα δυο τις μπαταριες και μετα να συνδεονται οι αλλες δυο και ταυτοχρονα να μεταφερω το φορτίο στις δυο φορτισμενς..Αν μπορουν τα πανελ να τις φορτισουν όλες μαζί δεν μπενει αυτο το πρόβλημα. .Αποτι βλεπω στο φορουμ υπάρχουν άνθρωποι με πολυ περισσοτερες γνωσεις απο μενα που ειμαι χομπιστας και θεώρησα σωστο να απευθυνθω σαυτους...ευχαριστω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Καλώς ήρθες Μιχάλη.
    Τεράστιο το θέμα και πολλά τα ερωτήματα που έθεσες. Θα προσπαθήσω να απαντήσω τηλεγραφικά. Από μέρους σου θα ήταν καλό να αφιερώσεις χρόνο και να κάνεις μία αναζήτηση σε παλιότερες συζητήσεις όπου σίγουρα θα βρεις πολλές απαντήσεις.

    1. Εφόσον οι μπαταρίες σου είναι σε καλή κατάσταση και ιδίου τύπου / ηλικίας, το σωστότερο είναι να συνδεθούν όλες μαζί παράλληλα με ισομήκεις γέφυρες. Η τελική τροφοδοσία θα πρέπει να είναι διαγώνια, δηλ. το (+) από την 1η μπαταρία και το (-) από την τελευταία.

    2. Μία συστοιχία 12V/960Ah για να μπορεί να φορτιστεί πλήρως χρειάζεται ρεύμα φόρτισης ίσο με το 1/20 της ονομαστικής χωρητικότητας τουλάχιστον. Δηλαδή χρειάζεσαι 50A τουλάχιστον για να μπορείς να φορτίσεις πλήρως αυτές τις μπαταρίες. Τα Φ/Β που έχεις είναι λίγα ακόμη και αν δεν υπάρχουν καταναλώσεις και όλο το παραγόμενο ρεύμα πηγαίνει προς φόρτιση. Θα πρέπει να μπορείς να βοηθάς την φόρτιση με έναν εξωτερικό φορτιστή από γεννήτρια ή ακόμη καλύτερα να έχει έναν inverter-charger. Η βοήθεια θα χρειαστεί σίγουρα τον χειμώνα. Βρες και διάβασε στο manual των μπαταριών τις προτεινόμενες στάθμες τάσεις του κατασκευαστή τους για να ρυθμιστούν σωστά οι ρυθμιστές φόρτισης (αν ρυθμίζονται).

    3. Οι ρυθμιστές που έχεις είναι ήδη μικροί για το 240άρι πάνελ το οποίο μπορεί να παράξει πάνω από 15A (σε 12βολτη μπαταρία με MPPT ρυθμιστή) με πλήρη ηλιοφάνεια. Θα ήταν σωστότερο να βάλεις έναν MPPT ρυθμιστή και για τα 2 Φ/Β που θα μπορεί να διαχειριστεί τουλάχιστον 60 - 80A ώστε να μπορείς να προσθέσεις αργότερα Φ/Β.

    4. Βάσει των παραπάνω και εφόσον στο σημείο υπάρχει καλό αιολικό δυναμικό, πιστεύω ότι πρέπει να βάλεις την Α/Γ από την αρχή. Ο ρυθμιστής της θα συνδεθεί στην συστοιχία των μπαταριών παράλληλα με αυτούς/αυτόν των Φ/Β.

    5. Εφόσον το καλώδιο του κάθε Φ/Β πάνελ μεταφέρει το πολύ μέχρι ~8A (@ ~30V), δεν είναι ανάγκη να είναι 10άρι. Και 6αρι θα ήταν αρκετό για το μήκος που αναφέρεις.

    6. Για τις αρχικές καταναλώσεις που αναφέρεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα με αυτά τα Φ/Β. Απλά χρειάζεται λίγη προσοχή ώστε να φορτίζονται πλήρως οι μπαταρίες βάσει των προδιαγραφών του κατασκευαστή. Διαφορετικά θα χαλάσουν πρόωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ Genesis για την άμεση απαντηση.
    Επειδη φοβήθηκα λιγο με τα 15+ αμπερ που λες οτι θα βγαλει το καθε πανελ με πολυ ηλιο ....θα μου πρότεινες καποια ασφαλεια η καποια αλλη προστασια δεδομενου οτι δεν εχω λεφτα για να παρω οπως λες εναν πιο ισχυρό ελεγκτη...πιστευεις οτι μπορει και να καουν αυτοι που εχω?..Πιστευω οτι η συμβουλη σου να βαλω και την ανεμ/τρια ειναι η πιο σωστη για την περιπτωση, ουτως η άλλως αυτα τα αγορασα για να τα δουλεψω όλα μαζι...Παντως ειναι παραξενο γιατι το μαγαζι απτο οποιο τα αγορασα μου εδωσε 15Α ελεγκτη γιαυτα τα πανελ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Το πιο πιθανό είναι ότι σε ισχυρή ηλιοφάνεια όπου θα μπορεί να ξεπεράσει τα 15A, ο ρυθμιστής απλά θα "φρενάρει" εκεί. Οι ποιοτικοί ρυθμιστές αυτό κάνουν συνήθως όταν πρόκειται να ξεπεράσουν τα όρια λειτουργίας τους. Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για αυτόν....ρίξε μια ματιά στο manual να δεις αν γράφει κάτι.

    Για το μαγαζί που τα αγόρασες δεν θα ήθελα να σχολιάσω κάτι....όλα αυτά που ρωτάς θα έπρεπε να στα έχει πει ΠΡΙΝ τα ρωτήσεις κατά την άποψή μου....μην αγοράζεις με κριτήριο ΜΟΝΟ την τιμή.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Δεν εχεις αδικο φιλε Genesis αλλα σαν πρωταρης και γω δεν εδωσα πολυ βαρος στους ελεγκτες φορτισης και εμπιστευτηκα το μαγαζι ..πιστευω ομως οτι εχω σοβαροτερα προβληματα να λυσω ..γιατι οι ελεγκτες μπορουν ευκολα καποια στιγμη να αντικατασταθουν με εναν καλο....Το θεμα που με απασχολεί αμεσα ειναι να γινουν οι καλωδιωσεις σωστα με τις σωστες διατομες και με τις απαραίτητες ασφαλειες οπως και την γειωση...Το σύστημα θα τοποθετηθεί υποχρεωτικά μεσα στο σπίτι οποτε πρεπει να εξαλειψω το ενδεχομενο πυρκαγιας τουλαχιστο οσο λειπω...Επίσης να δω τι μπορω να κανω σε ενδεχομενο κεραυνο..δεν εχει ξανασυμβει αλλα δεν ξερεις..Δεν ξερω και ποσο ευκολα μπορουν να εκραγουν αυτες οι μπαταριες που ειναι με υγρα..Όλα αυτα με προβληματιζουν γιατι ενω έφτιαξα αυτο το χωρο για να εχω την ησυχία μου μακρια απο την πόλη να ασχολούμαι με την δουλειαμου λεω μην ειναι καλυτερα να το λειτουργησω με κερακια..που λεει ο λογος....ευχαριστω! και παλι..

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Μιχάλη, είσαι πλέον "ψυλλιασμένος" και αυτό είναι καλό.
    Διάβασε προσεκτικά τα manual του εξοπλισμού, κυρίως των ρυθμιστών και του inverter.
    Εκεί θα βρεις όλες τις πληροφορίες σχετικά με τις συνδέσεις (διατομές καλωδιων, ασφάλειες, διακόπτες, κλπ.).
    Στις μπαταρίες θα πρέπει να βάλεις μία "γενική" ασφάλεια που θα τις προστατεύσει από βραχυκυκλώματα.
    Το θέμα είναι αρκετά περίπλοκο και κρύβει παγίδες. Αν βλέπεις ότι δεν καταλαβαίνεις κάτι, ρώτησε εδώ ή απευθύνσου σε επαγγελματία που έχει αποδεδειγμένη εμπειρία και γνώσεις σε τέτοια συστήματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Σίγουρα φιλεμου η βοηθεια ειναι απαραίτητη γιαυτο άλλωστε βρίσκομαι εδω...
    Τωρα ειμαι στα σχεδια και σκέφτομαι να κανω το κύκλωμα του φωτισμου 12βολτ και πριζες ψυγείο 220...αλλα επειδή εχω και μια γεννήτρια 3,5κνα λεω να την εχω μονιμα στην ταρατσα και με ενα συστημα διακοπτων η ρελε ισχύος να μπορει ολο το σπιτι να τροφοδοτηθεί απο την γεννήτρια βγαζοντας εκτος το σύστημα των μπαταριων.Ετσι θα μπορω να δουλευω πιο ισχυρα εργαλεια (ηλ.σκουπα τρυπανι κομπρεσερακι..κτλ) διχως να κουραζω τις μπαταριες.Αυτο λοιπον ειναι ο λογος που μαλλον θα κανω ολο το συστημα 220 αλλωστε ο ινβερτερ μου ειναι αρκετα καλος και εχει ελαχιστες απώλειες

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Η καλύτερη και σωστότερη λύση θα ήταν να είχες πάρει έναν inverter-charger με ενσωματωμένο μεταγωγικό διακόπτη, αντί για έναν "σκέτο" inverter.
    Με έναν inverter-charger θα είχες την δυνατότητα να συνδέσεις και την γεννήτριά σου.
    Κάθε φορά που θα την έβαζες μπροστά το μηχάνημα θα τροφοδοτούσε τις καταναλώσεις από την γεννήτρια και παράλληλα θα έκανε φόρτιση των μπαταριών.
    Με αυτόν τον τρόπο δεν θα χρειαζόταν να κάνεις κάποιον χειρισμό (πέρα από το να βάλεις μπροστά την γεννήτρια) και δεν θα υπήρχε καθόλου διακοπή της τροφοδοσίας προς τα φορτία.

    Ο φωτισμός 12V χρειάζεται προσοχή καθώς η διαχείριση ρευμάτων DC / χαμηλής τάσης παρουσιάζει κάποιες ιδιαιτερότητες και απαιτούνται μεγαλύτερες διατομές καλωδίων και υλικά με προδιαγραφές DC.
    Στην θέση σου θα προτιμούσα να τροφοδοτούνται όλα από AC αφού θεωρώ δεδομένο ότι το σπίτι έχει πλήρη ηλεκτρολογική εγκατάσταση και πίνακα με όλα τα απαραίτητα από πλευράς ασφάλειας.

    Μπορείς να τροφοδοτείς από τον inverter τα πάντα εκτός από τα "βαριά" φορτία τα οποία θα τα τροφοδοτείς από μία ανεξάρτητη παροχή κατ' ευθείαν από την γεννήτρια. Επίσης, μπορείς να προσθέσεις έναν φορτιστή (ικανό για πολύωρη λειτουργία σε μεγάλο ρεύμα φόρτισης) ώστε παράλληλα να γίνεται κια φόρτιση κάθε φορά που λειτουργεί η γεννήτρια. Θα το χρειαστείς κυρίως τον χειμώνα.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (17-02-15)

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΜΙΧΑΛΗΣ
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω σας για τις πολύτιμες γνώμες. ..
    Τελικα μετα απο εναν πιο ώριμο υπολογισμο καταναλωσεων και οικονομικης δυνατότητας αποφάσισα να χρησιμοποιησω μονο τις δυο μπαταριες 230ah 12v ....κρατωντας εφεδρικες τις αλλες δυο.Οι καταναλώσεις θαειναι 5 λαμπες led 5w κθεμια...που θα λειτουργούν 5ωρες το πολυ όλες μαζι.Η βαρια καταναλωση θα ειναι ενα μινι ψυγείο 70w που θαδουλευειμονο οταν είμαι κει οσο θελω εγω για συντήρηση νερου και ζαρζαβατικων ..αυτο το λεω γιατι ειναι προς το παρον δευτερεύουσας σημασίας ενα ψυγειο γιαυτο το χωρο.Οτι αλλο εργαλειο θα χρειαστω απλα τροφοδοτω τον πινακα του σπιτιου με τη γεννητρια αφου εχω τον δικοψει απο τον ινβερτερ..
    Παραθετοντας αυτα τα στοιχεία. ..εχω καποιες ερωτησεις.
    Τα 2 πανελ 24v 240pw θα καταφερουν να φορτισου τις μπαταριες...με δυο μαϊμού mppt φορτιστες
    οπως αυτους που μου δωσε το μαγαζι ...mppt wellsee 15Α 12 /24v.Αποτι βλεπω στο γιουτουμπ ειναι μάπα και δεν ξερω αν δουλευουν ως pwm τουλάχιστον, μπας και φορτισουν σωστα τις μπαταριες η θα τις καταστρεψουν
    ...ποση περιπου αυτονομια θα εχω (2xπανελ 24v 240p w)..εγω πιστευω περιπου 2 μερες που μου ειναι αρκετο..ειναι ομως ετσι?!
    Αν πουμε οτι πρεπει να βαλω εναν αξιοπιστο mppt ελεγκτή φόρτισης ποιος ειναι οικονομικος και ικανος ...υπαρχει καποιος γυρω στα 150 €...αν οχι μπορει να κανει δουλεια ενας pwm που να δίνει ολη την ισχύ των δυο 24v 240pw panel στις μπαταρίες. ..12v σύστημα

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.033

    Προεπιλογή

    Ο inverter θέλει περίπου 300 - 500Wh / ημέρα όταν βρίσκεται σε συνεχή λειτουργία.
    Έστω ότι έχεις 5 λάμπες x 5W x 5h = 125Wh / ημέρα για φωτισμό (+500Wh).
    Το μικρό ψυγείο αν λειτουργήσει όλη την ημέρα θα θέλει γύρω στην 1kWh (+125Wh +500Wh).

    Οι μπαταρίες σου έχουν ονομαστική χωρητικότητα 12V x 230Ah (C100 ?) x 2 =5.520Wh
    Η χρήσιμη χωρητικότητα με δεδομένο ότι σε καθημερινή βάση θα φορτίζονται μέχρι το 90% περίπου και δεν θέλεις εκφόρτιση κάτω από το 40% (και πολύ είναι) είναι 2.760Wh (για ρυθμό εκφόρτισης C100).
    Άρα, για μόνο τον φωτισμό θα έχεις αρκετά μεγάλη αυτονομία η οποία θεωρητικά ξεπερνά τις 4 ημέρες.
    Αν λειτουργήσεις και το ψυγείο η αυτονομία σου θα είναι λίγο μεγαλύτερη από 1 ημέρα.

    Πράγματι, χρειάζεσαι έναν καλύτερο ρυθμιστή φόρτισης. Κατά προτίμηση MPPT.
    Στείλε μου με π.μ. ένα email.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-15, 14:29
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 14:53
  3. Σύνδεση μπαταρίας φωτοβολταϊκου
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 13:11
  4. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-12, 18:33
  5. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-09, 23:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας