Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 57 από 57

Θέμα: Προβλημα κεντρικό κλειδωμα σε Hyundai Getz 2007

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Ωραίος Βασίλη, πολύ χρήσιμα αυτά που έβαλες, να 'σαι καλά.
    (έχουμε και το ίδιο χρώμα, θαλασσί, μπράβο, έχεις καλό γούστο )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 06-12-17 στις 15:06
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος Βασίλη, πολύ χρήσιμα αυτά που έβαλες, να 'σαι καλά.
    (έχουμε και το ίδιο χρώμα, θαλασσί, μπράβο, έχεις καλό γούστο )
    Τίποτα αν βρεις δυσκολία εδώ είμαι.
    Το εχω ψάξει πολύ κ κανείς δεν έχει δώσει ξεκάθαρη λύση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Εμφανίστηκε το ίδιο πρόβλημα στο δικό μου getz (2003). Χωρίς να ξέρω αν ειναι συμπτωματικό τα προβλήματα εμφανίστηκαν όταν έβαλα "μοτεράκι" (actuator) που κουνούσε τα λαμάκια της πόρτας οδηγού για να ενεργοποιηθεί το κεντρικό κλείδωμα (το μοτεράκι ενεργοποιούνταν από το τηλεχειριστήριο του συναγερμού). Αυτό έγινε το 2011. Αυτό μαλιστα κάηκε μια φορά και το αντικατέστησα με άλλο. Τέλος πάντων το συνηθισμένο πρόβλημα ήταν να μην ξεκλειδώνουν ολες ενώ στο κλείδωμα μόνο δύο φορές το είχε κάνει και επειδή δεν το ξανα-εκανε δεν με απασχόλησε. Το ξεκλείδωμα που κολλάει κατά καιρούς συμβαίνει περιοδικά.

    Εχει μερικές μέρες όμως δεν λειτουργεί το κλείδωμα! Αυτό είναι πιο εκνευριστικό και πιο επικίνδυνο (το αυτοκίνητο μένει ανοικτό). Δεν εχει σχέση με το τηλεχειριστήριο αφού και με το κλειδί ή την ασφάλεια του οδηγού επίσης δεν κλειδώνουν οι πόρτες.

    Διαβάζοντας εδώ και σε άλλα φορουμ κατάλαβα πως δύο κύρια εξαρτήματα είναι αυτά που εμπλέκονται στο κεντρικό κλείδωμα και αν ένα από αυτά χαλάσει χαλάει ΟΛΟ το κλείδωμα είτε στο ξεκλείδωμα είτε στο κλείδωμα είτε και στα δύο.
    1. Το ένα εξάρτημα ειναι στην πόρτα του οδηγού λέγεται door lock actuator και έχει μέσα έναν διακόπτη και ένα ρελεδάκι που όταν κουνάς μηχανικά την ασφάλεια του οδηγού δίνει "σήμα" στα δύο ρελέ που βρίσκονται κάτω από τις ασφάλειες στο τιμόνι από κάτω κάπου στην μεριά του οδηγού.
    2. Το άλλο εξάρτημα βέβαια είναι αυτά τα δύο "ρελέ"/relay (ρελέ στα ελληνικά λέγεται "ηλεκτρονόμος") στα αγγλικά power lock relay που όταν (δλδ ΑΝ) πάρουν σήμα από το actuator της πόρτας τότε δίνουν νέο σήμα στις υπόλοιπες κλειδαριές να κλειδώσουν ή ξεκλειδώσουν.


    Αυτά που λέω σε σχεδιάγραμμα είναι εδώ.

    Τώρα εγώ δεν ειμαι ηλεκτρολόγος κανονικός (ας πούμε "πιάνουν τα χέρια μου") θα δοκιμάσω να ελέγξω (δεν ξέρω πως ακόμα) αν το ρελέ στο τιμόνι από κατω έχει πρόβλημα ή η ζημιά είναι στην πόρτα στο actuator και θέλει άλλαγμα ή επισκευή (άνοιγμα/καθάρισμα νέο ρελέ) αυτό. Δυστυχώς υποψιάζομαι είναι στο actuator (στην πόρτα) καθώς είναι πιο ευπαθές (μηχανική κίνηση πάνω κάτω) και διότι μια χαλάει το κλείδωμα μια το ξεκλείδωμα και άρα εκεί κάτι δεν πάει καλά με τα "σήματα" (καθάρισμα επαφές? όπως στην φωτογραφία του VASILIS3). Δουλείες μας άνοιξε..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keysmith : 02-07-21 στις 11:08

  4. #54
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Στο δικό μου είχε κοπεί μια ντίζα, κι έμπαινε ο συναγερμός αλλά δεν κλείδωνε καμία πόρτα. Δεν κόστισε σχεδόν τίποτα σε γνωστό μου μάστορα, οι άλλοι ήθελαν αρχικά μάλλον σοβαρότερο ποσό των 10€ .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    καποιο πρόβλημα υπάρχει με την γραμματοσειρά
    ξανα δοκιμάζω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keysmith : 09-12-22 στις 16:07

  6. #56
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    Jul 2021
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    λοιπόν να καταθέσω την δική μου μαρτυρία στο θέμα πορτών του Getz που δεν κλειδώνουν (ή δεν ξεκλειδώνουν ή/και τα δύο) από το κεντρικό κλείδωμα.&nbsp;<br>Το πρόβλημα είναι στο ανταλλακτικό /ρελέ που βρίσκετε πάνω στην κλειδαριά του οδηγού (και μονο εκεί) με κωδικό
    957351C010 που μοιάζει κάπως έτσι
    https://www.google.com/search?q=9573...hrome&ie=UTF-8

    Το εξάρτημα αυτό καθώς ο οδηγός κουνάει το κλειδί δεξιά/αριστερά (κλείδωμα/ξεκλείδωμα) ή μέσω του τηλεχειριστηρίου (για όσους έβαλαν "μοτέρ" με το συναγερμό καθώς αλλιώς δεν ενσωματώνεται το κεντρικό κλείδωμα στο συναγερμό) κουνιέται ένα μικρό U εξάρτημα που κάνει ένα κύκλωμα μέσα και με την βοήθεια ενός "ρελέ" (ηλεκτρικού διακόπτη) δίνει εντολή στις υπόλοιπες πόρτες να ανοίξουν ή να κλείσουν.

    Αλλάζεις το ανταλλακτικό αυτό και είσαι μια χαρά. Δυστυχώς η τιμή του έχει ανέβει τελευταία (μαλλον χάλασαν πολλά getz) και το βρίσκεις πιο δύσκολα και πιο ακριβά (100€ το γνήσιο που είναι ολο μαυρο, 60€ το ιμιτασιόν που είναι λευκό στη βάση του αν το βρεις πουθενά το ιμιτασιον). Μπορεί να επισκευαστεί το ανταλλακτικό ΑΝ πιάνουν τα χέρια σου και ξέρεις λιγο από κολλήσεις.

    0) ανοίγεις το σφραγισμένο εξάρτημα με την βοήθεια κάποιου κοπιδιού (τρως την κολλά στην σχισμή συνένωσης και με κάποιο καταβύδι για μοχλό το ξεκολλάς).
    α) καθαρίζεις τις επαφές που κάνει το U εξάρτημα και δίνεις "τάση" στα ελάσματα που έχει μέσα καθώς με τον καιρό δεν κάνουν καλή επαφή. Δυστυχώς τα ελάσματα που έχασαν την τάση τους δεν είναι το μόνο πρόβλημα
    β) αλλάζεις ένα "ρελέ" πάνω στην πλακέτα που βρίσκεται κάτω από τον "πυργο". Μπορείς να δοκιμάσεις να επισκευάσεις το ρελέ. Στην περίπτωσή μου με κολλητήρι έλιωσα (reflow) τις κολλήσεις και ξανα-ακούμπησε καλύτερα πάνω στην πλακέτα. Πήρε καλύτερο ρεύμα και άρχισε να δουλεύει πάλι. Δυστυχώς δεν ήταν αξιόπιστο 100% και αν είχε πχ πολύ κρύο δεν έπιανε πάλι. Σίγουρα βελτιώθηκε. Κανονικά θέλει αλλαγή όλο το ρελέ αμα ξέρετε από ηλεκτρονικά ή να το βρείτε.


    Η τοποθέτηση θέλει καμια 40-60 λεπτά εργασία (βάλε βγάλε την κλειδαριά)

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη keysmith : 09-12-22 στις 16:07

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον keysmith για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    konpan (10-12-22), mikemtb (09-12-22)

  8. #57
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Μια αιτια για προβληματα σε αυτοκινητα που μπαινει προσθετο μοτερ στη πορτα του οδηγου, ειναι η διαφορα που εχουν στο μηκος της διαδρομης που συνηθως ειναι πιο κοντη του μηχανισμου κλειδωματος του αυτοκινητου, κανονικα θελει ενα λαμακι για να ''ταιριαξει'' η διαδρομη αλλα αυτο δεν ειναι καθολου ευκολο και δεν το κανει κανεις.
    Αν το αυτοκινητο εχει τρια καλωδια με δυο επαφες ΝΟ, μπορουμε να βαλουμε μοτερ με πεντε καλωδια και να ενωσουμε τις εντολες εκει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6

Παρόμοια Θέματα

  1. Διαρροή σε Getz
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 16:49
  2. Hyundai Accent
    By kiros in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 91
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-16, 12:19
  3. Μπαταρία για Getz 1100?
    By Panoss in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-13, 17:07
  4. RADIO CD HYUNDAI i20
    By SV7FOM in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-10, 20:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας