Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 61 έως 70 από 72

Θέμα: DRFS06 FM PLL Transmitter 6 Watt

  1. #61
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tο σωστό είναι η προέμφαση να μπαίνει πριν από οποιασδήποτε μορφής compressor-limiter, κατά συνέπεια στην περίπτωση αυτή θα πάει στην είσοδο της στερεογεννήτριας. Ακόμη και στην περίπτωση της software επεξεργασίας, (τύπου stereo tool), αν προσέξετε θα δείτε ότι η προέμφαση μπαίνει στο πεδίο fm transmitter, που είναι πριν από τα Multibands και compressor-limiter.
    Δεν ξέρω για το stereo tool που είναι software, αλλά αν δώσεις ήχο με προέμφαση σε ένα compressor/limiter δεν θα λειτουργεί σωστά γιατί είναι φτιαγμένος να δέχεται φλατ ήχο.
    Το σωστό είναι να μπει προέμφαση στην είσοδο της στερεογεννήτριας, όπως είναι και στο σχέδιο του λινκ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #62
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Mα και γω δεν είπα κάτι διαφορετικό. Ακόμη και στο stereo tool το πεδίο fm transmitter είναι σα να λέμε το στάδιο της στερεογεννήτριας και του rds encoder.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  3. #63
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Όταν όμως έχουμε την προέμφαση στην είσοδο της γεννήτριας δεν θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στο πιλότο 19kHZ;Εδώ αναφέρει για διαφοροποιημένη καμπύλη.
    http://www.gr.circuitlib.com/index.p...tria-fm-stereo
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #64
    Μέλος Το avatar του χρήστη Kernel Panic
    Όνομα
    Kernel Panic
    Εγγραφή
    Aug 2016
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    430

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mα και γω δεν είπα κάτι διαφορετικό. Ακόμη και στο stereo tool το πεδίο fm transmitter είναι σα να λέμε το στάδιο της στερεογεννήτριας και του rds encoder.
    Ετσι όπως το διάβασα, φαίνεται κατάλαβα λάθος.

    Για να μην δημιουργηθεί πρόβλημα στους 19, μπαίνει φίλτρο low pass στους 15Khz.

    Edit
    Τώρα ξαναείδα το σχέδιο και δεν βλέπω φίλτρο ούτε στους 15KHz ουτε για τα 30Hz. Το σωστό είναι να περιορίζεται το εύρος του ήχου μεταξύ 30Hz και 15Khz.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kernel Panic : 04-08-17 στις 14:55

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Kernel Panic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (04-08-17)

  6. #65
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν όμως έχουμε την προέμφαση στην είσοδο της γεννήτριας δεν θα δημιουργήσουμε πρόβλημα στο πιλότο 19kHZ;Εδώ αναφέρει για διαφοροποιημένη καμπύλη.
    http://www.gr.circuitlib.com/index.p...tria-fm-stereo
    H διαφοροποιημένη καμπύλη που αναφέρεις, είναι η ιδεατή που θεωρητικά τονίζει πιο πάνω από από τους 10khz, σε άντίθεση με αυτή που φαίνεται από κάτω και εξηγείται αυτή η <ιδιομορφίας> της, για τον λόγο που περιγράφει πιο κάτω ο Kernel Panic

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  7. #66
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Ξαναζωντανεύω λίγο το θέμα μιας και έφτιαξα και εγώ το συγκεκριμένο pll αλλά κατά λάθος έσπασα το ένα ποδαρακι απο τον mmic ενισχυτή sbf5089z.. Δυστυχώς δεν βρίσκω πουθενά εδώ Ελλάδα να αγορασω.. Μηπως τυχόν περισσευει σε καποιον ή μήπως γνωρίζετε κάπου που μπορώ να βρώ εδώ Αθήνα?? Ή έστω κάποιον άλλο amplifier που μπορώ να βάλω στη θέση του και να βρίσκεται πιο ευκολα??

    Ευχαριστώ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #67
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Κατασκεύασα κ εγώ λοιπόν πειραματικά το εν λόγω pll και δυστυχώς δεν λοκάρει πουθενά (το τρανζιστορ εξόδου δεν το έχω συνδέσει ακομα) .. Σε οποιαδήποτε συχνότητα μου δείχνει "unlock" στο display. Στο manual διαβάζω ότι στο σημείο στον πυκνωτή c49 θα πρέπει να μετράω 5-6 volt, ενώ εγώ μετράω 12.35 (σχεδόν όσο η τάση που τροφοδοτώ το κύκλωμα).. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε που να κοιτάξω στο κύκλωμα για σφάλματα?
    Ευχαριστώ πολύ..
    1.jpg2.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #68
    Μέλος Το avatar του χρήστη satland
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    May 2018
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    127

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατασκεύασα κ εγώ λοιπόν πειραματικά το εν λόγω pll και δυστυχώς δεν λοκάρει πουθενά (το τρανζιστορ εξόδου δεν το έχω συνδέσει ακομα) .. Σε οποιαδήποτε συχνότητα μου δείχνει "unlock" στο display. Στο manual διαβάζω ότι στο σημείο στον πυκνωτή c49 θα πρέπει να μετράω 5-6 volt, ενώ εγώ μετράω 12.35 (σχεδόν όσο η τάση που τροφοδοτώ το κύκλωμα).. Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε που να κοιτάξω στο κύκλωμα για σφάλματα?
    Ευχαριστώ πολύ..
    1.jpg2.jpg
    Εαν βρηκεs το τρανζιστορ Βγαλε καθαρη φοτο απο πανω και κοντινο την πλακετα το εχω κανει και δουλευει αψογα ειναι πολυ αξιοπιστο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #69
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    285

    Προεπιλογή

    Τελικά ήταν σπασμένο ένα πηνιάκι. Αντικαταστάθηκε και δουλεύει μια χαρά το pll..
    Είπα να φτιάξω και ένα linear για να το οδηγήσω και κατασκεύασα ένα 150w επίσης από το site του Ολλανδου.. Εχω ομως ένα πρόβλημα.. Μόλις συνδέω την είσοδό του στο pll και την έξοδο σε dummy load, το μέγιστο που καταφέρνω στην έξοδο είναι 15watt.. Και ενώ η κατανάλωση του λινεαρ θα έπρεπε να είναι 4A (στα 48V) εγώ μετράω με αμπερόμετρο μόνο 1Α.. Το τρανζίστορ του λίνεαρ επίσης ζεστένεται πολύ με αποτέλεσμα να καίγεται (πάνω σε ψύκτρα)!!
    Untitled-1.jpg
    (έχω κάψει ήδη 2).. Υπάρχει κάτι που δεν κάνω σωστά? Επειδή είναι η πρώτη φορά που συνδέω linear.. Παραθέτω συννημένα και το σχέδιο, μήπως και μπορείτε να με βοηθήσετε...
    Ευχαριστώ πολύ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #70
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ
    Όνομα
    Τσαμπάζης Νίκος
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    923

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έτοιμη και η γεννήτρια το μόνο που έμεινε είναι τα πηνία των 15mH.;Έβαλα τελικά ένα πράσινο λεντάκι κανονικό 3mm με αντίσταση 560ohm.Το πλάτος του πιλότου πως το ρυθμίζουμε υπάρχει κάποιος απλός πρακτικός τρόπος η θέλει οπωσδήποτε παλμογράφο και γεννήτρια;
    Καλημέρα.Πως ρυθμίζεται τελικά το πλάτος του πιλότου σε αυτήν την γεννήτρια;Εδώ λέει κάτι αλλά δεν κατάλαβα τι πρέπει να κάνω;Πάντως παίζει πάρα πολύ ωραία,έχει πολύ καλό ήχο και διαχωρισμό.
    https://pira.cz/eng/stk2en.htm
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 5 6 7 8 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. UHF TV PLL transmitter
    By FM1 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 23:06
  2. mini stereo pll fm transmitter απο ΕΒΑΥ
    By tzitzikas in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-13, 15:07
  3. ΒΟΗΘΕΙΑ. ΑΛΛΑΓΗ WATT ΣΕ FM TRANSMITTER
    By pilgalanis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-11, 01:44
  4. 15 watt fm transmitter
    By dj kostas in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-08, 14:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας