Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 21

Θέμα: ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΛΥΧΝΙΏΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη gcostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    φίλε Νίκο
    είμαι από Θεσσαλονίκη και χωρίς δουλειά , επικοινώνησε μαζί μου στο galaniscostas@gmail.com για να μπορέσουμε να βρεθούμε και να σε βοηθήσω σε ότι χρειαστεί , έτσι για το κέφι μου

    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    Κοιτώντας και πάλι με μεγαλύτερη εμπειρία αυτές τις κατασκευές, οι οποίες πέρασαν από τα χέρια όλων των παλαιών, διαπιστώνω πόσα λάθη έχει!!!!!!
    Το σημαντικότερο, ξεζουμιζαν την λυχνία, έβραζε ο τόπος, χωρίς καμία υποτυπώδη ψύξη. Στο δε εγκλωβισμένο κάτω μέρος του σασιου, δεν υπήρχε καμία τρύπα για ροή αέρα προς το επάνω. Τι να σου έκαναν τα έρημα, αλλά μήπως τελικά ήταν εσκεμμένο, γιατί δεν ήταν δυνατόν να μην το είχανε παρατηρήσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.503

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, επειδή και εμένα μου θύμησες πολλά, αν και FMάκιας εκείνη την εποχή, θα σου πω το εξής.
    Δεν είναι εικόνα αυτή μηχανήματος που θα το δουλέψεις έτσι.
    Λύσ' το, καθάρισε το, άλλαξε βύσματα, μέτρησε τα εξαρτήματα, άλλαξε ότι μπορείς να αλλάξεις και νοικοκυρεμένα δοκίμασε το μετά.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Κωστα σε ευχαριστω, θα στειλω email να βρεθουμε...
    Τον ανεβασα στουντιο (κανω ηχογραφησεις και ενορχηστρωσεις εγω) να τον δεις και εσυ..μαλακαρι να τον δουλεψω!
    αν δουμε οτι περνει μπρος κανονικα τοτε εχω ολα τα καλα να γινει ενισχυτης κιθαρας.. Εκανα αρκετους μεχρι στιγμης(οχι λαμπατους ομως)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, επειδή και εμένα μου θύμησες πολλά, αν και FMάκιας εκείνη την εποχή, θα σου πω το εξής.
    Δεν είναι εικόνα αυτή μηχανήματος που θα το δουλέψεις έτσι.
    Λύσ' το, καθάρισε το, άλλαξε βύσματα, μέτρησε τα εξαρτήματα, άλλαξε ότι μπορείς να αλλάξεις και νοικοκυρεμένα δοκίμασε το μετά.
    Και φανταζεσαι να εχει καμμενες λυχνιες? χαχαχαχαχα ναι θα τον κανω με ξυλινα πλαισια και νικελ λεπτομεριες και οτι αλλο φανταστεις(αν δουλευει) εχω κανει ολοκληρο στουντιο με τετοια πραγματακια... Λεφτα δεν εχω δυνατοτητα να δωσω για Μ/Σ.... Εγινα και προσφατα μπαμπας και τα εξοδα τεραστια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.503

    Προεπιλογή

    Κανε οτι θέλεις, εγώ οφείλω να σε συμβουλέψω ποια είναι τα σωστά βήματα. Και αν είναι καμένες οι λυχνίες μικρή σημασία έχει, θα βρεις άλλες. Όπως και ναχει εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις, δεν είσαι μικρό παιδί ,απλά πρόσεχε. Στο φινάλε ας ζήταγες συμβουλές από άρπακόλλατζήδες. Εμείς που έχουμε δει πράγματα να ανατινάζονται στον αέρα δεν μπορούμε να σου πούμε ότι να ναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη john_b : 14-02-15 στις 21:21

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανε οτι θέλεις, εγώ οφείλω να σε συμβουλέψω ποια είναι τα σωστά βήματα. Και αν είναι καμένες οι λυχνίες μικρή σημασία έχει, θα βρεις άλλες. Όπως και ναχει εσύ αποφασίζεις τι θα κάνεις, δεν είσαι μικρό παιδί ,απλά πρόσεχε. Στο φινάλε ας ζήταγες συμβουλές από άρπακόλλατζήδες. Εμείς που έχουμε δει πράγματα να ανατινάζονται στον αέρα δεν μπορούμε να σου πούμε ότι να ναι.
    Ενα δεν ξερω.. Γιατι να ανατιναχτει? το λεω γιατι περιμενα απλα να πεσει ο γενικος(οπως με πολλες δεκαδες μετασχηματηστες δοκιμασα κ ηταν η κομενει η γδαρμενει στο πηνιο του η βραχυκυκλωμενει και ριχναν ασφαλειες... ) 2 φορες ζεσταθηκε ΜΣ στα χερια μου.. Την μια ενωσα παραλληλα δυο ιδιους να ανεβασω τα αμπερ τους(δεν ηταν ομοιοι τελικα και η θεωρια δε λειτουργησε) και μια εβαλα αναποδα πρωτευον με δευτερευον και εβραζε..(τον εσωσα τελικα και τον εχω σε εναν ενισχυτη με Tda2050 που εκανα..) με τρομαζουν τα volt να πω την αληθεια σε αυτους τους λαμπατους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    801

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από motifnick Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα δεν ξερω.. Γιατι να ανατιναχτει? το λεω γιατι περιμενα απλα να πεσει ο γενικος(οπως με πολλες δεκαδες μετασχηματηστες δοκιμασα κ ηταν η κομενει η γδαρμενει στο πηνιο του η βραχυκυκλωμενει και ριχναν ασφαλειες... ) 2 φορες ζεσταθηκε ΜΣ στα χερια μου.. Την μια ενωσα παραλληλα δυο ιδιους να ανεβασω τα αμπερ τους(δεν ηταν ομοιοι τελικα και η θεωρια δε λειτουργησε) και μια εβαλα αναποδα πρωτευον με δευτερευον και εβραζε..(τον εσωσα τελικα και τον εχω σε εναν ενισχυτη με Tda2050 που εκανα..) με τρομαζουν τα volt να πω την αληθεια σε αυτους τους λαμπατους...
    Γερασμένος ηλεκτρολυτικός + απότομο ρεύμα = μπαμμμμμ (ίσως)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη motifnick
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Με αυτες τις λυχνιες.. Υπαρχει κανενα σχεδιακι να κανω απο την αρχη κατι καινουριο και πιο απλο ακομα.. Με μικροτερη ισχυς.. Και επιδει τα βλεπω και διπλα ολα(δυο ecc83 δηλ 12ΑΧ7 και μια ECC81 δηλ 12ΑΤ7(προφανος ταιριαζουν σε κατι κομπρεσορες και προενιςχυςεις λαμπατες που εχω στο στουντιο) και δυο ενισχυσης μεγαλητερες..

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Νίκο, εγώ θα έλεγα να τον βάλεις στην πρίζα, χωρίς φόβο αλλά με πάθος! Αυτοί δεν παθαίνουν τίποτε...Γύρισέ τον στο πλάι όπως είπε ένας φίλος πιό πάνω, βάλε και μία λάμπα πυράκτωσης όχι οικονομίας(!) 100W σε σειρά και άνοιξε τον διακόπτη του πριν τον βάλεις στην πρίζα. Δοκίμασε με ένα δοκιμαστικό μήπως υπάρχει φάση πάνω στο σασί πριν τον ακουμπήσεις. Μία αντίσταση στα 8 Ω εξόδου ή μία λάμπα πυράκτωσης 100 βάττ πάλι, απλά κοίταξε τα τυλίγματα των ΚΩ μήπως ακουμπάνε πάνω στο σασσί. Αν οπτικά δεν έχει κάποιο θέμα με σπασμένες κόσσες, κομμένα καλώδια κ.τ.λ. Κατά πάσα πιθανότητα θα δουλέψει. Και ξεραμένοι να είναι οι ηλεκτρολυτικοί το πολύ-πολύ να βγάλει βόμβο 50 κύκλων.Αυτοί οι DUBLEX είναι σκυλιά!
    Σάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ HXOY ΑΠΟ EBAY
    By RNR in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-15, 12:24
  2. ΖΗΤΑΩ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ
    By xarisxxx in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 19:28
  3. ενισχυτης απο ebay
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-13, 15:48
  4. βοηθεια για πτυχιακη απο τους πιο εμπειρους!!
    By mackee in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-12, 17:09
  5. DIY ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΑΠΟ eBay..
    By Geo-R in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-10, 13:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας