Καλησπέρα.
Σε καθάρισμα αποθήκης βρήκα μαζί με την τηλεόραση τον παραπάνω αποκωδικοποιητή αλλά δεν βρήκα πουθενά τηλεχειριστήριο. Το πρόβλημα είναι ότι έχει πολύ καιρό που τον είχαμε μαζέψει και έχει αποθηκευμένα τα πρώτα ψηφιακά κανάλια (Σινέ, Πρίσμα, Αλτερ, κτλ) και δεν γνωρίζω αν δουλεύει (κανένας δεν θυμάται αν αντικαταστάθηκε το σετ με LCD επειδή είχε χαλάσει η τηλεόραση η ο αποκωδικοποιητής ). Κατά τα άλλα ανοίγει κανονικά και δείχνει εικόνα κτλ αλλά στα κανάλια βγάζει 'χωρίς σήμα' και δυστυχώς δεν μπορώ να δοκιμάσω κάτι άλλο γιατί δεν έχω τηλεχειριστήριο. Η σκέψη που κάνω είναι να πάρω ένα τηλεχειριστηριο ΤΕΛΕ που προγραμματίζεται μεσω usb και να το προγραμματίσω ή ακόμα καλύτερα να μου στείλει κάποιος που έχει τον ίδο αποκωδικοποιητή το αρχείο προγραμματισμού. Επίσης η πλακέτα πάνω έχει ένα ασύνδετο κοννέκτορα που λεεί rs232, λέτε να υπάρχει δυνατότητα να τον προγραμματίσω με άλλο firmware και να αντιγράψω άλλο τηλεχειριστήριο που έχω? Έχω ένα Crypto redi 215a που μπορώ να αντιγράψω το τηλεχειριστήριο. Οποιαδήποτε πρόταση και συμβουλή δεκτή.
Ευχαριστώ.