Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Παραξενο μας ριχνει την ασφαλεια

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    chris
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    25

    Προεπιλογή Παραξενο μας ριχνει την ασφαλεια

    Καλημέρα σε όλους θελω την γνώμη ενος ηλεκτρολόγου..... Εχω ενα πρόβλημα που δεν μπορώ να το εξηγήσω.....καθε φορα που βαζω οτιδήποτε εχει σχέση με ψηστιέρα μου την καίει !! το γεγονος να σηκώνει περισσότερο ρευμα και να ρίχνει την ασφάλεια απο αυτο το λογο δεν νομιζω γιατι βαζω το πλυντήριο που ειναι και καινούριο και δουλεύει μια χαρα!!
    οποτε παω να βαλω οτιδήποτε εχει σχεση με ψηστιέρα δουλεύει λιγο και μετα μου ρίχνει την ασφάλεια πείρα πρωτα μια αντίσταση που ειναι για να αναβει τα κάρβουνα δούλεψε λιγο μετα κάηκε καθε φορα που την βαζω ριχνει την ασφάλεια την πεταξα.... παίρνω καινούρια ψησταριά με αντίσταση την έκαψε λεω ελατοματικη θα ειναι παίρνω παλι σημερα αλλη ψηστιέρα δουλεύει παλι λίγο ρίχνει την ασφάλεια.
    παω να την βαλω τίποτα....dead τωρα δεν ξερω αυτα εχουν ενα σουιτσακι μεσα που απλα οταν κουμπώνει ειναι για ασφάλεια απλα ανοιγοκλείνει το ρευμα αλλα δεν νομιζω να εχει κατι που αν το ανοίξεις και το αντικαταστήσεις θα δουλευει.... γιατι μου το κάνει αυτο συνεχεια ;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε μου. κοψε τα ψητα. ασε που ειναι και ανθυγιεινα...
    μα καλα. αφου βλεπεις οτι δεν σε παιρνει. εκει με την ψησταρια. κανε βραστο, κανε σουπα, κανε στον φουρνο.

    4 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Πόσα watts είναι οι ψησταριές;
    Πόσα Amperes είναι η ασφάλεια της γραμμής;
    Τι άλλο δουλεύει μάζι με την ψησταριά;
    Πολύπριζα, ταφ κτλ έχεις επάνω στην γραμμή;

    Edit: Τις αντιστάσεις και τις ψησταριές που κάηκαν τις μέτρησες με κάνα πολύμετρο, τις δοκίμασες αλλού;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dukepapas Εμφάνιση μηνυμάτων
    που ειναι για να αναβει τα κάρβουνα δούλεψε
    εννοείς μόνο για να ανάβει τα κάρβουνα
    https://www.google.gr/search?q=%CE%B...Q&ved=0CCQQsAQ
    Αν μαζί με τα κάρβουνα το είχες και να ζεσταίνει η αντίσταση μόνιμα , νομίζω σου αξίζουν συγχαρητήρια από την κατασκευάστρια εταιρία για την μεγάλη προσφορά σου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 23-02-15 στις 23:19

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.010

    Προεπιλογή

    φιλε μου δεν το καταλαβαινεις οτι κατι ειναι λαθος? θες η εγκατασταση σου, θες η ασφαλεια, θες η πριζα σου. εισαι σιγουρος οτι σηκωνει η παροχη αυτη την συσκευη που πας να βαλεις? μην εχει λεπτα καλωδια? μην η ασφαλαια σου ειναι μικρη/ ελαττωματικη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε μου δεν το καταλαβαινεις οτι κατι ειναι λαθος? θες η εγκατασταση σου, θες η ασφαλεια, θες η πριζα σου. εισαι σιγουρος οτι σηκωνει η παροχη αυτη την συσκευη που πας να βαλεις? μην εχει λεπτα καλωδια? μην η ασφαλαια σου ειναι μικρη/ ελαττωματικη?
    μάλλον αυτό που λέω στο #4 θα είναι δεν υπάρχει περίπτωση γιατί αν είναι τέτοια αντίσταση (μόνο για προσάναμμα στα κάρβουνα ) και το είχε σε παρατεταμένο χρόνο ακόμη και αφού ανάψουν τα κάρβουνα , η αντίσταση στρεβλώνει όπως γίνεται και με τις αντιστάσεις προσανάμματος στις πελλετόσομπες που καταστρέφονται μέσα στον χρόνο , εξαιτίας του ότι βρίσκονται συνεχώς μέσα στην φωτιά .

    Μια κανονική αντίσταση ηλεκτρικής κουζίνας π.χ. ποτέ δεν κοκκινίζει οριακά (μετριασμένα τα Watt δηλαδή από τον κατασκευαστή ) και γιαυτό δεν καίγονται
    Ενώ στην συγκεκριμένη αντίσταση για τα κάρβουνα την έφτιαξαν οριακά να (κοκκινίζει) για να ανάψουν τα κάρβουνα , αλλά μόλις ανάψουν πρέπει να αποσύρει την αντίσταση αμέσως .

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    το να καλεσεις ένα ηλεκτρολογο ουτε καν δεν το σκεφτηκες ετσι?παλι καλα που δεν εχεις καει ακομα!!μπορει η ασφαλεια σου να θελει αλλαγη και το πλυντηριο επειδή είναι καινουργιο όπως λες να μην καταναλωνει τοσα watt και να μην φτανει στα ορια της για να πεσει η ασφαλεια!!σκεψου το παντως να καλεσεις ηλεκτρολογο!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σόμπα Pellet - Ριχνει την ασφάλεια.
    By blackgar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 19:53
  2. μ/σ ριχνει την ασφαλεια
    By Panοs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-13, 12:23
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-09, 22:21
  4. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-06, 11:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας