Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Ρευμα βραχυκυκλωσης

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Ποιου προβλήματος;

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Uo 252v under load .remarkable is it !?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    επειδη μια προταση μπορει να ερμηνευτει με χιλιαδες εκατομυρια τροπους τελικα θα διορθωσω τα πιο πανω γραφομενα μου.
    συμφωνω κιεγω με το Γιιωργο.μεγιστες τιμες >10000ΚΑ εχω μετρησει μονο σε αφιξη παροχης σε πεδια με μεγαλες (π.χ 3χ(2χ150) +150+150 που ειναι διπλα σε υποσταθμο.σε σπιτια 1000 αντε 1200Α το πολυ. βεβαια δεν μετρησα ποτε ποσο απηχε το σπιτι απο τον υποσταθμο.επισης το οτι οι μετρησεις μου ειναι κοντα στη χιλιαδα δεν πρεπει να θεωρηθει οτι σαν γενικη ασφαλεια της εγκαταστασης μπορει να τοποθετηθει μια χαρτινη των 3ΚΑ. επειδη ειμαι οπαδος της παλιας καλης και σιγουρης λυσης του φυσιγγιου το προτιμω στο πλαισιο του δυνατου (υπαρχουν και οι πελατες-ξερολες που αμα δουν φυσσιγι νομιζουν οτι ο ηλεκτρολογος τους επιασε "κοτσο" και τους εβαλε αρχαια υλικα οποτε τσιμπανε το ενισχυμενο μεν (6ή10ΚΑ) μικροαυτοματακι δε.)
    πιο πολυ να σε ανησυχει το αν το ρευμα βραχυκυκλωσης ειναι μικρο και δεν πιανει το οριο του μαγνητικου για να πεσει η ασφαλεια και οχι αν θα αντεξει .!
    ελπιζω να μην υπαρχουν αλλες ερμηνιες στα γραφομενα μου που δεν προβλεψα και ζητω συγνωμη απο τυχον ιντερνετικους μαθηταδες που δεν μετρησα ποτε βροχο στον πινακα φωτισμου του οικισκου του υποσταθμου ,ουτος ωστε να ειναι πληρως εμπεριστατομενη η απαντηση μου.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Φίλε Χρήστο,

    Εμείς γνωριζόμαστε και από άλλο τεχνικό φόρουμ! Σίγουρα θα θυμάσαι ότι πρώτα βάζω τον Κανονισμό και το θεωρητικό κομμάτι, μετά έρχονται οι προσωπικές απόψεις και οι γνώμες. Και πάντα βάζω ρήματα όπως τα "νομίζω", "μου φαίνεται", "πιστεύω", όταν πρόκειται να τις εκφράσω.

    Και στο συγκεκριμένο θέμα προσπάθησα να επιμείνω στο θεωρητικό κομμάτι, το οποίο είναι έτσι όπως το περιγράφω. Από αυτούς του παράγοντες εξαρτάται η τιμή του μέγιστου βραχυκυκλώματος, αυτή η τιμή αναγράφεται στις μικροαυτόματες ασφάλειες, σε αυτές τις δοκιμές υποβάλλονται και μετά τις δοκιμές γίνονται κάποιοι έλεγχοι στις μικροαυτόματες ασφάλειες.

    Όσον αφορά αυτά που έγραψες, τα χρησιμοποίησα γιατί πιστεύω ότι πράγματι έκανες μετρήσεις σε βιομηχανικούς χώρους, ότι πράγματι μέτρησες και τιμές μεγαλύτερες από αυτές που μετράνε ή φαντάζονται τα υπόλοιπα μέλη, που ασχολούνται περισσότερο με οικιακές εγκαταστάσεις. Επίσης, τα χρησιμοποίησα για να κάνω ένα λογικό άλμα στην σκέψη μου και να υποστηρίξω το ότι πάνω από όλα, κριτήριο για την επιλογή της ασφάλειας είναι η μέτρηση στο σημείο της εγκατάστασης. Όχι, τι πιστεύεται γενικώς ή τι ακούγεται. Και θα το ξανατονίσω, πάνω από όλα οι μετρήσεις και οι σωστοί υπολογισμοί.

    Τέλος, στο θέμα μικροαυτόματη ή τήξεως, δεν πρόκειται να λάβω θέση. Ο ΕΛΟΤ τις επιτρέπει, αυτές υποβάλλονται σε δοκιμές και ελέγχους, πληρούν κάποια διεθνή πρότυπα και από την στιγμή που υπάρχουν όργανα ελέγχων είναι εύκολο να γίνει η σωστή επιλογή τους.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Οποτε σε ενα γενικο διακοπτη στην εξοδο μετασχηματιστη (ας πουμε 10μ μακρια) τι διακοπτη θα επιλεξουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #26
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οποτε σε ενα γενικο διακοπτη στην εξοδο μετασχηματιστη (ας πουμε 10μ μακρια) τι διακοπτη θα επιλεξουμε?
    Όπως είχαμε γράψει και σε παλιότερο post, βάζεις τον διακόπτη που θέλεις για το φορτίο σου κι αν δε βρίσκεις αυτόματη ασφάλεια να προτάξεις (λόγω πολύ υψηλής τιμής του ρευματος βραχ/τος ή λόγω πολύ υψηλής τιμής αγοράς), τοποθετείς μία τηκώμενη ασφάλεια η οποία έχει αντοχή σε άπειρο ρεύμα βραχυκύκλωσης!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μέτρησα σήμερα το ρεύμα βραχυκυκλώσεως, ήταν 4kA, και έβαλα μικροαυτόματο 6kA. Ποιος μου εγγυάται ότι το ρεύμα βραχυκυκλώσεως αύριο δεν θα είναι μεγαλύτερο γιατί η ΔΕΗ έκανε μια σύσφιξη, ή άλλαξε τον μ/ς με μεγαλύτερο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Μέτρησα σήμερα το ρεύμα βραχυκυκλώσεως, ήταν 4kA, και έβαλα μικροαυτόματο 6kA. Ποιος μου εγγυάται ότι το ρεύμα βραχυκυκλώσεως αύριο δεν θα είναι μεγαλύτερο γιατί η ΔΕΗ έκανε μια σύσφιξη, ή άλλαξε τον μ/ς με μεγαλύτερο;
    Φίλιππε, προφανώς μπορείς να βάλεις μία ασφάλεια τήξης πριν την κανονική σου ασφάλεια και μάλιστα με ονομαστική τιμή αρκετά μεγαλύτερη από την κανονική σου για να μη σου καεί ποτέ σε κανονικές συνθήκες και να λειτουργεί με αυτό τον τρόπο μόνο ως προστασία από υψηλά ρεύματα βραχυκύκλωσης. Επίσης, θα μπορούσες να βάλεις μικροαυτόματο 10kA!

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Λυπάμαι, κύριοι, που επεμβαίνω και σας "χαλάω την ζαχαρένια", αλλά θα πρέπει να διευκρινίσουμε ορισμένα θέματα! Σχετικά με τον μύθο ότι οι ασφάλειες τήξεως (μαχαιρωτές ή βιδωτές) μπορούν να διακόψουν οποιαδήποτε τιμή του ρεύματος βραχυκύκλωσης, έχω προσωπικά παραδείγματα που δεν τα κατάφεραν. Δύο μάλιστα, η μία έσκασε πάνω από το κεφάλι μου. Πως, τι, γιατί; Άγνωστο. Βεβαίως, αναφέρομαι πάλι σε βιομηχανικό χώρο και σε μαχαιρωτές ασφάλειες.

    Μην κάνετε το λάθος και πέφτετε στην παγίδα αυτή:" Οι τηκτές μπορούν να διακόψουν τα πάντα!". Μπορεί να το μετανιώσετε!

    Εάν ενθυμούμαι καλώς η αντοχή τους είναι 50kA, οπότε ο ισχυρισμός για άπειρο καταρρίπτεται. Μεγάλη αντοχή, το δέχομαι! Μεγαλύτερη από τους μικροαυτόματους, ναι! Αλλά όχι άπειρα, και βάλε μια να ξεμπερδεύεις, και είναι σίγουρα τα πράγματα, κτλ.. Όταν ένας μικροαυτόματος έχει Icu=6kA, μια βιδωτή Icu=50kA και το μέγιστο ρεύμα βραχυκύκλωσης στο σημείο της εγκατάστασης είναι 6kA, τότε είναι εμφανές ότι η ασφάλεια τήξεως είναι στο 1/7 της ονομαστικής της τιμής. Αντιθέτως, η μικροαυτόματη είναι στην ονομαστική της τιμή. Οπότε, στις οικιακές εγκαταστάσεις, θα μπορούσαμε σχεδόν να το θεωρήσουμε βέβαιο ότι θα διακόψουν οποιαδήποτε τιμή μπορεί να εμφανιστεί σε αυτές. Και πάλι αφήνουμε ανοικτό το ενδεχόμενο, ως σπουδαγμένοι επιστήμονες. Σε βιοτεχνικούς και βιομηχανικούς χώρους, δεν το απλοποιούμε, ούτε το στρογγυλεύουμε το θέμα. (Μήνυμα #26)

    Επίσης, όπως είπα και πιο πάνω, οι μικροαυτόματες ασφάλειες ανήκουν στην μεγάλη κατηγορία των Circuit Breakers (CB's). Στην αγγλική γλώσσα ονομάζονται Miniature Circuit Breakers (MCB's). Υπάρχουν οι Molded Case Circuit Breakers (MCCB's), οι Circuit Breakers (CB's) και μπορεί ανάμεσα τους να υπάρχουν και άλλες ονομασίες-κατηγορίες. Ποια η διαφορά ανάμεσα σε μια Μικροαυτόματη Ασφάλεια των 10Α και έναν Διακόπτη Ισχύος των 5000Α, όσον αφορά την διακοπή του ρεύματος βραχυκύκλωσης; Απολύτως καμιά!

    Και οι δύο διακόπτουν το βραχυκύκλωμα με βάση την ίδια αρχή λειτουργίας. Το μεγάλο πρόβλημα δεν είναι ο εντοπισμός και η διακοπή του κυκλώματος, όσο περίεργο και εάν ακούγεται. Το μεγάλο πρόβλημα είναι η σβέση του τόξου που δημιουργείται την στιγμή της διακοπής του βραχυκυκλώματος. Εάν δείτε βιντεάκια στο youtube, όπως πρότεινα και πιο πάνω, θα δείτε τι γίνεται εκείνα τα ms που διαρκεί η όλη διαδικασία. Μπορεί η ασφάλεια να εντοπίσει, να διακόψει το κύκλωμα (δηλαδή να ανοίξει ή να πέσει όπως λέμε), αλλά η τιμή του βραχυκυκλώματος να είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να διακόψει η ασφάλεια, το τόξο να οδηγηθεί προς τους θαλάμους σβέσης, αλλά να μην γίνει η σβέση του. Στην συνέχεια επιστέφει πάλι προς τα πίσω και τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Εντάξει, αυτή η τελευταία περιγραφή δεν ήταν και πολύ επιστημονική, αλλά είναι και δύσκολο να περιγράψω την εικόνα, σε κάποιους που δεν έχουν δει την διαδικασία σε κάποιο βίντεο.

    Οπότε όσο μεγαλύτερη η τιμή του ρεύματος βραχυκύκλωσης, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το τόξο που θα δημιουργηθεί, άρα μεγαλύτεροι θάλαμοι σβέσης, μεγαλύτερες διηλεκτρικές αντοχές, μεγαλύτερο το ένα, μεγαλύτερο το άλλο, άρα μεγαλύτερο το μέγεθος του διακόπτη ισχύος. Οπότε, φίλε Βασίλη, πηγαίνεις σε άλλου μεγέθους - κατηγορίας - τύπου "Ασφάλειας". (Μήνυμα #25)

    Πάντως, επειδή πριν δυο χρόνια το έψαξα αρκετά το θέμα, υπάρχει κάτι που μου έκανε και εμένα εντύπωση! Πουθενά, σε κανένα κείμενο, σε καμιά ιστοσελίδα, σε κανένα κατάλογο, έγγραφο, εγχειρίδιο, δεν βρήκα αναφορά σε συγκόλληση επαφών. Είχα φτάσει σε τέτοιο σημείο, ώστε να ψάξω και ιστοσελίδες ανθρώπων που εκτελούν ελέγχους, ιδιαίτερα στην Αμερική και Αγγλία. Και δεν μιλάμε για ελεγκτές-γατάκια του Ελλαδιστάν, εκεί μιλάμε για άλλες καταστάσεις. Μάλιστα, η Allen-Bradley και η Schneider, είχαν τέτοια σιγουριά για του ελέγχους και τις δοκιμές στις οποίες υποβάλλονται οι Circuit Brakers...! Εντάξει, να πουλήσουν θέλουν, αλλά εάν διαβάζατε ορισμένες προτάσεις από τα εγχειρίδιά τους, θα απορούσατε!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vampiris : 02-03-15 στις 19:14
    Ο πόλεμος ενάντια στο "matrix" τελείωσε και το μέλλον ανήκει στους "hackers"....

  10. #30
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Δε χαλάει η ζαχαρένια κανενός εδώ μέσα.
    Κουβέντα κάνουμε και ανταλλάσουμε απόψεις.

    Το μεγάλο πρόβλημα είναι η σβέση του τόξου που δημιουργείται την στιγμή της διακοπής του βραχυκυκλώματος. Εάν δείτε βιντεάκια στο youtube, όπως πρότεινα και πιο πάνω, θα δείτε τι γίνεται εκείνα τα ms που διαρκεί η όλη διαδικασία. Μπορεί η ασφάλεια να εντοπίσει, να διακόψει το κύκλωμα (δηλαδή να ανοίξει ή να πέσει όπως λέμε), αλλά η τιμή του βραχυκυκλώματος να είναι μεγαλύτερη από αυτή που μπορεί να διακόψει η ασφάλεια, το τόξο να οδηγηθεί προ τους θαλάμους σβέσης, αλλά να μην γίνει η σβέση του. Στην συνέχεια επιστέφει πάλι προς τα πίσω και τότε αρχίζουν τα προβλήματα. Εντάξει, αυτή η τελευταία περιγραφή δεν ήταν και πολύ επιστημονική, αλλά είναι και δύσκολο να περιγράψω την εικόνα, σε κάποιους που δεν έχουν δει την διαδικασία σε κάποιο βίντεο.

    Οπότε όσο μεγαλύτερη η τιμή του ρεύματος βραχυκύκλωσης, τόσο μεγαλύτερο θα είναι το τόξο που θα δημιουργηθεί, άρα μεγαλύτεροι θάλαμοι σβέσης, μεγαλύτερες διηλεκτρικές αντοχές, μεγαλύτερο το ένα, μεγαλύτερο το άλλο, άρα μεγαλύτερο το μέγεθος του διακόπτη ισχύος. Οπότε, φίλε Βασίλη, πηγαίνεις σε άλλου μεγέθους - κατηγορίας - τύπου "Ασφάλειας".
    Σε αυτό το κομμάτι επέτρεψέ μου να μη συμφωνήσω εντελώς. Το τόξο έχει να κάνει άμεσα με την διαφορά δυναμικού ανάμεσα σε δύο σημεία καθώς επίσης και με το διηλεκτρικό που βρίσκεται ανάμεσα σε αυτά τα σημεία αλλά και με το είδος της τάσης (DC, AC, κρουστικός παλμός-κεραυνός). Για παράδειγμα: οι κλασσικοί μικροαυτόματοι έχουν AC χαρακτηριστικά 250V ενώ για DC έχουν μόνο 30V για το ίδιο ρεύμα (για τον ίδιο μικροαυτόματο ουσιαστικά μιας και πολύ κατασκευαστές δίνουν και τα DC χαρακτηριστικά). Ακόμη, θα παρατήρησες ότι οι ασφάλειες DC είναι αρκετά "μακρύτερες" από τις AC. Το ίδιο συμβαίνει και με τις ασφάλειες Μέσης Τάσης. Το πως θα γίνει η σβέση του τόξου εξαρτάται από τον κατασκευαστή αλλά γενικά χρησιμοποιούν την απόσταση και ένα είδος μαιανδρικής διαδρομής στο διακοπτικό στοιχείο που εξαναγκάζει το τόξο να ακολουθήσει μεγαλύτερη διαδρομή. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά κι εδώ.

    Ο παράγοντας ρεύμα δεν παίζει κάποιο ρόλο. Αυτό που μπορεί να συμβεί με το πολύ υψηλό ρεύμα είναι βλάβη μηχανικής φύσης: λιώσιμο ακροδεκτών, παραμόρφωση περιβλήματος και άλλες "βλάβες" που μπορούν να συμβούν από μεγάλες θερμοκρασίες. Αυτός είναι και ο λόγος που αλλάζει το μέγεθος των ασφαλειών ανάλογα με τα ρεύματα που μπορούν να χειριστούν.

    Επίσης, θα μπορούσα να δεκτώ ως σωστό τον ισχυρισμό σου για τη μη ικανότητα διακοπής από τηκτή ασφάλεια σε περίπτωση κεραυνικού πλήγματος ακόμη και σε οικιακή εγκατάσταση. Για παράδειγμα, σκέψου να πέσει κεραυνός στη φάση σου ακριβώς πάνω από στο σπίτι σου. Τα διακοπτικά στοιχεία που χρησιμοποιούμε είναι σαν να μην υπάρχουν επειδή τόσο το στιγμιαίο υπερρεύμα όσο και η στιγμιαία υπέρταση τα θέτουν όλα εκτός προδιαγραφών τους! Σε αυτή την περίπτωση εννοείται ότι δεν ισχύει κανένας εμπειρικός κανόνας αλλά θα πρέπει να σχεδιαστεί αντικεραυνική προστασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Έρευνα Αγοράς
    By mariosm in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-11, 19:11
  2. Αυτεπαγωγικο ρευμα
    By Riggs in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-11, 20:56
  3. Ρευμα DC ΣΕ AC
    By thomasskoy in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-09-10, 18:00
  4. Πως θα βρω το ρευμα συλλεκτη και το ρευμα βασης?
    By johny16 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-08, 13:19
  5. κεραία πομπού για βραχέων,δέκτη βραχέων
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-05, 12:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας