Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: ασφαλεια θερμοσιφωνα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Feb 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή ασφαλεια θερμοσιφωνα

    ακουστε ακουστε κυριοι συνάδερφοι πηγα για μια βλαβη σε μια γκαρσονιερα που ζει φοιτητης και τι να δω?ειχαν εγκαταστησει ασφαλεια 20Α για θερμοσιφωνα μετα από διακοπτη οκ μεχρι εδώ και η συνδεση το θερμοσιφωνα με την ασφαλεια ειχε γινει με καλωδιο διατομης 1,5mm!!ακουω εντυπωσεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Στάθη και που είσαι ακόμα. Έχω δει και εγώ τέτοια κουφά. Μέχρι και ουδέτερο να τον χρησιμοποιούν σαν διακόπτη και η φάση να έχει συνέχεια τάση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cococrops Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειχε γινει με καλωδιο διατομης 1,5mm!!ακουω εντυπωσεις
    Που είναι το κακό? στην Ελλάδα έχουμε υποβρύχια που "γέρνουν" το καλώδιο θα βάλουμε σωστό?

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Ελπίζω να κράτησες το καλώδιο μιας και προφανώς πρόκειται για υπεραγωγό !!!! Φήμες λένε οτι έχει τοποθετηθεί πειραματικά σε διάφορα σπίτια της χωράς για δοκιμές.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  5. #5
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις.
    Και μετά έγινες εσύ ο κακός!!!
    Off Topic: Στην δικιά μου δουλειά κάποιος συνάδελφος κρέμασε κλιματιστικό, σε δημόσια υπηρεσία με ύψος ταβανιού τα 7 μέτρα, στα 7 μέτρα. Το κουλό, με πήραν τηλέφωνο να πάω να δώ γιάτι δεν βγάζει ζέστη Έχω δει ένα τέλειο βίντεο στο youtube και νομίζω όσοι δεν το είδατε, πρέπει ν το δείτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλά και που να έβλεπες με 25Α ασφάλεια και ΝΥΜ 3Χ1.5 και θαμμένο στον σοβά και 10 μέτρα μήκος. τουλάχιστον τον χειμώνα είχαν ζεστό το ντουβάρι. όταν τους είπα ότι πρέπει να αλλαχτεί και να μπει το σωστό η απάντηση που πείρα ήταν<< μα τόσα χρόνια (30+)δεν έχει πρόβλημα γιατί να το αλλάξουμε?>> τη να πεις.
    ακομα θυμαμαι το γερο σε ενα χωριο που μας πεταξε εξω με τις κλωτσιες το μαστορα και εμενα (καπου 16-17 χρονων τοτε) οταν ανακαλυψε οτι ενας θερμοσιφωνας τροφοδοτουνταν με ευκαμπτο 3χ1,5 και του ειπε οτι πρεπει να αλλαχτει γιατι θα παρει φωτια....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη gregpro
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    Καλαμαριά Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    412

    Προεπιλογή

    Σε τριώροφη πολυκατοικία και στους τρεις 3φασικούς πίνακες,ο ηλεκτρολόγος έχει βάλει για την κουζίνα διπολικούς διακόπτες 45Α με εξάρι καλώδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Beatles battled the Rolling Stones in a parking lot and Led Zeppelin won.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας: 3 καλώδια ΝΥΑ σε σωλήνα Φ16 (σωστά μέχρι εδώ), μαύρο - φάση -> 6άρι, γκρι - ουδέτερος -> 2,5άρι και κίτρινο - γείωση -> 1,5άρι !!!!!!!!
    Όταν είπα ότι δεν συνδέω την κουζίνα (για αυτό με φώναξαν) σε τέτοια γραμμή αν δεν αλλάξουν τα καλώδια, με έδιωξαν και με είπαν ότι δεν ξέρω τι λέω, δεν χρειάζονται πιο χοντρά καλώδια, το ρεύμα περνάει από την φάση που ήταν 6άρι και τα άλλα δεν είναι ανάγκη να είναι χοντρά, μόνο να κάνουν "σώμα". Τι να πει κανείς!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα αποτύχουν, διάβασε τις οδηγίες χρήσης.

  10. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γραμμή ηλεκτρικής κουζίνας: 3 καλώδια ΝΥΑ σε σωλήνα Φ16 (σωστά μέχρι εδώ), μαύρο - φάση -> 6άρι, γκρι - ουδέτερος -> 2,5άρι και κίτρινο - γείωση -> 1,5άρι !!!!!!!!
    Όταν είπα ότι δεν συνδέω την κουζίνα (για αυτό με φώναξαν) σε τέτοια γραμμή αν δεν αλλάξουν τα καλώδια, με έδιωξαν και με είπαν ότι δεν ξέρω τι λέω, δεν χρειάζονται πιο χοντρά καλώδια, το ρεύμα περνάει από την φάση που ήταν 6άρι και τα άλλα δεν είναι ανάγκη να είναι χοντρά, μόνο να κάνουν "σώμα". Τι να πει κανείς!!!
    σωστά σου είπαν. δούλευε με RF η κουζίνα. τα άλλα ήταν για αντιπαρασιτικά φίλτρα. οπότε μια χαρά ήταν. μην σου πω ότι ήταν υπερβολή που είχαν και γείωση. αφού και ο ουδέτερος στο ίδιο μέρος(κάπου εκεί έξω) συνδέετε. άντε φαγωθήκατε να παίρνετε τα λεφτά των ανθρώπων. δεν ξέρουν αυτοί?

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. διακοπτης θερμοσιφωνα κουζινας
    By cococrops in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-15, 23:31
  2. Kw θερμοσιφωνα
    By discobiscuit in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-03-14, 12:14
  3. Διαρροη στον θερμοσιφωνα.
    By bchris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 18:24
  4. συνδεση θερμοσιφωνα με ηλ.πινακα
    By savasga in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-12, 17:44
  5. Συνδεση θερμοσιφωνα
    By noname85 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-11, 15:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας