Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Αλλαγή θερμοστάτη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή Αλλαγή θερμοστάτη

    Καλησπέρα σας,

    Έχω τον siemens RDE 10.1 ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα boiler φυσικού αερίου εγκατεστημένο στο μπαλκόνι μου. Στο boiler επίσης καταλήγει και ένα καλώδιο ρεύματος για την λειτουργία του. Το καλώδιο που έρχεται από το boiler στον θερμοστάτη έχει ένα μπλε και ένα καφέ καλώδιο (έχει και την γείωση αλλά δεν είναι συνδεδεμένη στον θερμοστάτη).
    Αγόρασα τον siemens 24rev/rf, ο οποίος στον δέκτη του βλέπω ότι έχει τις εξής υποδοχές : L - N - L1 - L2 - Lx.
    Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την σύνδεση? Δοκίμασα να συνδέσω το μπλε με το N και το καφέ με το L αλλά δεν νομίζω να δουλεύει. Επίσης, δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο ο νέος δέκτης να παίρνει ρεύμα για να δουλέψει ? (ο παλιός έπαιρνε φαντάζομαι από τις μπαταρίες που έχει σε αντίθεση με τον νέο που δεν έχει μπαταρίες)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pcvasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας,

    Έχω τον siemens RDE 10.1 ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ένα boiler φυσικού αερίου εγκατεστημένο στο μπαλκόνι μου. Στο boiler επίσης καταλήγει και ένα καλώδιο ρεύματος για την λειτουργία του. Το καλώδιο που έρχεται από το boiler στον θερμοστάτη έχει ένα μπλε και ένα καφέ καλώδιο (έχει και την γείωση αλλά δεν είναι συνδεδεμένη στον θερμοστάτη).
    Αγόρασα τον siemens 24rev/rf, ο οποίος στον δέκτη του βλέπω ότι έχει τις εξής υποδοχές : L - N - L1 - L2 - Lx.
    Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε με την σύνδεση? Δοκίμασα να συνδέσω το μπλε με το N και το καφέ με το L αλλά δεν νομίζω να δουλεύει. Επίσης, δεν θα πρέπει με κάποιο τρόπο ο νέος δέκτης να παίρνει ρεύμα για να δουλέψει ? (ο παλιός έπαιρνε φαντάζομαι από τις μπαταρίες που έχει σε αντίθεση με τον νέο που δεν έχει μπαταρίες)
    δεν εχω καποιο manual απο τον νεο θερμοστατη.Πιθανων να χρειαζεται παροχη (220 φαση-ουδετερο) και επιστροφη για να αναψει το μποιλερ.Εσυ εχεις την επιστροφη και ή φαση ή ουδετερο.Πρεπει να βγαλεις καμια φωτο πως πανε στο μποιλερ και να μετρησεις με καννενα πολυμετρο.
    Θα χρειαστει να χρησιμοποιησεις αναγκασταστικα και το κιτρινοπρασινο(αλλαζοντας του χρωμα με καποια ταινια)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα με το δοκιμαστικό εαν έχει κάποιο από τα 2 καλώδια ρεύμα αλλά δεν έχουν. έρχονται και οι φωτογραφίες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΖΑΧΑΡΙΑΣ
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    αν μπορεις βαλε φωτο τον θερμοστατη και τις επαφες συνδεσης

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Πολά. boiler έχουν ξεχωριστή παροχή θερμοστάτη απο τον mother board , που λειτουργεί σέ χαμηλή τάση . Κοίταξε το manual του boiler . Εάν είναι όντως έτσι τότε ο θερμοστάτης απλά κάνει διακοπή τού κυκλώματος μεταξύ καφέ κάι μπλέ, και δεν θέλει παροχής 220ν

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολά. boiler έχουν ξεχωριστή παροχή θερμοστάτη απο τον mother board , που λειτουργεί σέ χαμηλή τάση . Κοίταξε το manual του boiler . Εάν είναι όντως έτσι τότε ο θερμοστάτης απλά κάνει διακοπή τού κυκλώματος μεταξύ καφέ κάι μπλέ, και δεν θέλει παροχής 220ν
    Μαλλον ετσι δουλευε,αλλα τωρα πρεπει να φερει τροφοδοσια 220 για να δουλεψει οπως λεει ο νεος θερμοστατης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Με βάση τις φωτογραφίες, νομίζω ότι έχετε δίκιο...

    Ο παλιός (συνδεδεμένος) θερμοστάτης και ο νέος:
    image1.JPG
    Η σύνδεση του καλωδίου του χειριστηρίου (2 καλώδια όπως και στην άκρη του χειριστήριου-παραπάνω εικόνα):
    image3.JPG
    Η σύνδεση της τροφοδοσίας στην μονάδα:
    image5.JPG

    και το μεσαίο κομμάτι των συνδέσεων:
    image4.JPG

    Τι μπορώ να κάνω ?

    ΥΓ. Συγνώμη για το στραβολέμιασμα αλλά δεν ξέρω πως μπορώ να τις στρίψω !

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pcvasilis : 26-02-15 στις 14:12

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Τι στραβολεμιασμα?εδω ξεγοφιαστηκαμε
    Αν δεν μπορεσουμε να βρουμε καποιο σχεδιο δυστηχως η μονη λυση ειναι να παρεις τροφοδοσια απο αλλου και να χρησιμοποιησεις τα δυο καλωδια για επαφη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Ποιο σχέδιο θες? Του νέου θερμοστάτη είναι εδώ στις τελευταίες 2 σελίδες των οδηγιών του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    264

    Προεπιλογή

    Δεν υπάρχει λόγος να συνδέσεις τον δεκτή στο ίδιο καλώδιο και την ίδια θέση του παλιού θερμοστάτη.
    Τοποθέτησε τον π.χ. σε στεγανό κουτί δίπλα στο λέβητα στο μπαλκόνι και τροφοδότησε τον από το λέβητα.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-14, 12:35
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-13, 00:03
  3. Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-13, 21:08
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-12, 23:25
  5. Αλλαγή θερμοστάτη
    By Kwkaran2 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-12, 13:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας