Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 29

Θέμα: μηχανικός χρονοδιακοπτης

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Το 6άρι το ασφαλίζουμε με 25Α, ένας θερμοσίφωνας τραβάει ΅~4000W/230V=~17.4A γιατί να βάλει 20Α και να την "ταλαιπωρεί"? αφού και το καλώδιο του είναι 6αρι όπως υποθέτουμε.

    Όσους πίνακες και αν άνοιξα σχεδόν το 70% είχαν 4άρι με 25Α. Αφού δεν αντέχει τόσα γιατίιιιιιιι να βάλετε 25Α και όχι 20Α που αντέχει το 4άρι. Αααα για να μην την ταλαιπωρούμε... "Αν θέλεις να έχεις 4αρι με 25Α θα βάλεις πρίν τον διπολικό τον25Α μία 20Α μικροαυτόματη στην φάση μονοπολικιά και θα την έχεις συνέχει ανεβασμένη και παίξε με τον διπολικό κούνια μπέλα πάνω κάτω όσε φορές θέλεις.
    Φίλιππος μονόλογο κάνω, φιλικά

    Έχω άδικο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αφού δεν θέλουν να ταλαιπωρούν την ασφάλεια ας μη βάλουν καθόλου... Γιατί να βάλω 25Α στον θερμοσίφωνα αφού τραβάει όπως είπες 17.4Α; Γιατί "ταλαιπωριέται" η 20άρα με αυτό το ρεύμα, τί είναι, εργάτης και σκάβει; Ο σκοπός είναι να βάλουμε μια ασφάλεια που να πέσει με το παραμικρό που θα πάει στραβά... Από την άποψη αυτή θα έβαζα ασφάλεια Β16Α στον θερμοσίφωνα (το θερμικό της πέφτει μεταξύ 1.13 ... 1.45 του ονομαστικού ρεύματος, ήτοι με όχι λιγότερα από 18.08Α, που είναι περισσότερα από τα 17.4Α)... Το καλώδιο που είναι περασμένο ας αντέχει και 100Α, δεν με ενδιαφέρει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Σε βάθος χρόνου όταν διαχειριζόμαστε συχνά μεγάλα φορτία (17,4Α) αυτός που "ταλαιπωρείται" είναι αυτός που ανοιγοκλείνει την "πόρτα" (20Α).
    Πιο πιθανό είναι κατ'εμέ να
    κολλήσει μια ασφάλεια (μικροαυτόματος) που είναι στα όρια τις συνέχεια, παρά μια που έχει λίγο μεγαλύτερο εύρος ανοχής (25Α). Προυπόθεση να αντέχει η γραμμή αυτά τα φορτία. Και στα δύο δεν χάνεις την ασφάλεια από το βραχυκύκλωμα.
    Δηλαδή αν έχω μια πρέσα για τυπώματα σε ρούχα, π.χ 2000W/230V=8.7A και την τροφοδοτώ με μια γραμμή 2,5mm με 16Α ασφάλεια πρέπει να την κάνω 10Α για να πέσει πιο γρήγορα σε τι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Σε ενδεχόμενο πρόβλημα στο μηχάνημα. Αλλά επειδή φαντάζομαι η πρέσα που λες μπαίνει σε πρίζα (πράγμα που δεν συμβαίνει με τον θερμοσίφωνα) είναι λογικό να βάλεις εκεί 16Α ασφάλεια διότι αύριο μπορεί να θέλεις να βάλεις εκεί κάτι άλλο (μια δεύτερη πρέσα ας πούμε, που θα λειτουργεί ταυτόχρονα με αυτήν που ήδη έχεις). Στη γραμμή του θερμοσίφωνα όμως δεν συμβαίνει αυτό. Και "αυτός που ανοιγοκλείνει την πόρτα" είθισται να είναι διακόπτης, όχι ασφάλεια. Αυτό που παθαίνει η ασφάλεια από το πολύ ρεύμα (όχι βραχυκυκλώματος) είναι ότι ζεσταίνεται το διμεταλλικό (θερμικό) στοιχείο της. Ποια ακριβώς αλλοίωση θα πάθει αυτό από την λίγο μεγαλύτερη θερμοκρασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Θα διαφωνήσω Φίλλιπε δεν βάζουμε ας πούμε 16αρα γιατί μπορεί να βάλω κάτι άλλο βάζω 16αρα γιατί έχω 2,5 αγωγο αν είχα 4αρι 20Α 6αρι 25Α και πάει λέγοντας με την ασφάλεια στον πίνακα ασφαλίζουμε τον αγωγό όχι το μηχανήμα(το μηχάνημα οφείλει να διαθέτει ασφαλιστικά δικά του) , δλδ αν εγώ σε μία 16Α βάλω ένα μηχανήμα που τραβάει 5Α τι θα κάνω θα αλλάξω ασφάλεια στον πίνακα?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αν το συνδέσεις μόνιμα και δεν υπάρχει περίπτωση να το αλλάξεις με κάτι άλλο, ναι, είναι καλό να βάλεις την αντίστοιχη (μικρότερη) ασφάλεια. Έχω βαρεθεί στ΄αλήθεια να ακούω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια για την προστασία των καλωδίων και ότι οι συσκευές (πρέπει να) έχουν δικές τους ασφάλειες, αλήθεια ποιος θερμοσίφωνας έχει μέσα δικιά του ασφάλεια; Το 9ράκι κλιματιστικό στο σπίτι μου που έχει ξεχωριστή γραμμή 2.5mm2 από τον πίνακα (δεν έχω καθόλου κλιματιστικό αλλά λέμε τώρα) γιατί πρέπει να το έχω ασφαλισμένο στα 16Α, απλά επειδή τόσο αντέχει το καλώδιο μέσα στον τοίχο; Εκτός αν το καλώδιο είναι πιο πολύτιμο από το μηχάνημα. Δηλαδή αν το ασφαλίσω με 6Α, το καλώδιο τί ζημιά θα πάθει; Γιατί να μην το κάνω τότε;

    -1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    763

    Προεπιλογή

    Μια συσκευή κατά την γνώμη μου πρέπει να ανοιγοκλείνει με τον διακόπτη και όχι με την ασφάλεια. Η ασφάλεια πρέπει να ασφαλίζει την συσκευή και όχι την καλωδίωση. Η ασφάλεια έχει διακόπτη αν πέσει να την ξανά σηκώσουμε και όχι να την χρησιμοποιούμε σαν διακόπτη. Την καλωδίωση είναι υποχρεωμένος ο ηλεκτρολόγος να βάλει την σωστή διατομή των καλωδίων για να μπορούν να αντέχουν στα φορτία. Συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με τον Φίλιππα στο ότι πρέπει να αλλάξουμε την ασφάλεια και να είναι κοντά στα αμπέρ της κατανάλωσης. Την ασφάλεια δεν την βάζουμε μεγαλύτερη η μικρότερη για να ανοιγοκλείνει γρηγορότερα η αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε βάθος χρόνου όταν διαχειριζόμαστε συχνά μεγάλα φορτία (17,4Α) αυτός που "ταλαιπωρείται" είναι αυτός που ανοιγοκλείνει την "πόρτα" (20Α).
    Πιο πιθανό είναι κατ'εμέ να
    κολλήσει μια ασφάλεια (μικροαυτόματος) που είναι στα όρια τις συνέχεια, παρά μια που έχει λίγο μεγαλύτερο εύρος ανοχής (25Α). Προυπόθεση να αντέχει η γραμμή αυτά τα φορτία. Και στα δύο δεν χάνεις την ασφάλεια από το βραχυκύκλωμα.
    Δηλαδή αν έχω μια πρέσα για τυπώματα σε ρούχα, π.χ 2000W/230V=8.7A και την τροφοδοτώ με μια γραμμή 2,5mm με 16Α ασφάλεια πρέπει να την κάνω 10Α για να πέσει πιο γρήγορα σε τι?
    γιατι την τροφοδοτεις με 2,5/16Α και οχι 6/25Α να μην ειναι οριακα ουτε ασφαλειες ουτε καλωδια?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Καταρχήν το 6άρι δεν μπαίνει (ή αν μπαίνει θα μπαίνει δύσκολα) στα άκρα του θερμοστάτη. Ύστερα τα καλώδια πιθανότατα τα έχει περάσει άλλος πριν από σένα, αν έχει βάλει 4άρι γιατί να το αλλάξεις με 6άρι; Στις παλαιότερες εγκαταστάσεις γενικά περνούσαν 2.5άρια για το θερμοσίφωνα, βάζοντας λοιπόν μια 16άρα ασφάλεια είσαι σωστός και ως προς τον θερμοσίφωνα και ως προς τα καλώδια.

    Όσο για την τιμή της ασφάλειας νομίζω έγινε φανερό ότι προτιμάω να είναι προσαρμοσμένη στο ρεύμα του φορτίου, και όχι στο ρεύμα αντοχής του καλωδίου...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Πολλή σωστά Φιλλιπε όταν το καλώδιο είναι μεγαλύτερο του επιτρεπτου του φορτίου ασφαλειζουμε το φορτίο και όχι το καλώδιο. Όσο γιά διπολική η MCB είμαι τής γνώμης οτι είναι καλλίτερα ο θερμοσίφωνας να είναι συνέχεια αναμμένος Ζεστό νερό συνέχεια καί λιγότερη κατανάλωση

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 18:38
  2. Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.
    By ssstauros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 19:14
  3. Πρακτική Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By RulerL0rd in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 13:17
  4. Ηλεκτρονικός μηχανικός σε Πλοία .
    By NBA in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 22:29
  5. Ο μηχανικός του μέλλοντος.
    By SV1EDG in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 22:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας