Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: μηχανικός χρονοδιακοπτης

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από apilot Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια συσκευή κατά την γνώμη μου πρέπει να ανοιγοκλείνει με τον διακόπτη και όχι με την ασφάλεια. Η ασφάλεια πρέπει να ασφαλίζει την συσκευή και όχι την καλωδίωση. Η ασφάλεια έχει διακόπτη αν πέσει να την ξανά σηκώσουμε και όχι να την χρησιμοποιούμε σαν διακόπτη. Την καλωδίωση είναι υποχρεωμένος ο ηλεκτρολόγος να βάλει την σωστή διατομή των καλωδίων για να μπορούν να αντέχουν στα φορτία. Συμφωνώ κατά κάποιο τρόπο με τον Φίλιππα στο ότι πρέπει να αλλάξουμε την ασφάλεια και να είναι κοντά στα αμπέρ της κατανάλωσης. Την ασφάλεια δεν την βάζουμε μεγαλύτερη η μικρότερη για να ανοιγοκλείνει γρηγορότερα η αργότερα.
    Γιατι πρεπει να ανοιγοκλεινει απο τον διακοπτη και οχι απο την ασφαλεια?εχω ψαξει και δεν βρηκα καποιο σχετικο οτι πρεπει να γινεται ετσι.Σε αντιθεση εχω βρει οτι αυτου του τυπου δεν ειναι για χειρισμο υπο φορτιο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχήν το 6άρι δεν μπαίνει (ή αν μπαίνει θα μπαίνει δύσκολα) στα άκρα του θερμοστάτη. Ύστερα τα καλώδια πιθανότατα τα έχει περάσει άλλος πριν από σένα, αν έχει βάλει 4άρι γιατί να το αλλάξεις με 6άρι; Στις παλαιότερες εγκαταστάσεις γενικά περνούσαν 2.5άρια για το θερμοσίφωνα, βάζοντας λοιπόν μια 16άρα ασφάλεια είσαι σωστός και ως προς τον θερμοσίφωνα και ως προς τα καλώδια.

    Όσο για την τιμή της ασφάλειας νομίζω έγινε φανερό ότι προτιμάω να είναι προσαρμοσμένη στο ρεύμα του φορτίου, και όχι στο ρεύμα αντοχής του καλωδίου...

    Ναι Φιλιππα.
    Και εγω της ιδιας αποψης ειμαι σχετικα με την επιλογη της ασφαλειας.Οσο πιο μικρη τοσο πιο καλη

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλή σωστά Φιλλιπε όταν το καλώδιο είναι μεγαλύτερο του επιτρεπτου του φορτίου ασφαλειζουμε το φορτίο και όχι το καλώδιο. Όσο γιά διπολική η MCB είμαι τής γνώμης οτι είναι καλλίτερα ο θερμοσίφωνας να είναι συνέχεια αναμμένος Ζεστό νερό συνέχεια καί λιγότερη κατανάλωση
    λιγοτερη καταναλωση ποτε,μην το ξαναπεις.Σκεψου τις απωλειες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 04-03-15 στις 14:54 Αιτία: μου χαλασσε το (χ)
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, Γιάννη και Βασίλη δεν έχετε άδικιο σε αυτά που λέτε, ακούγονται σωστα και ομολογώ με βάση την εμπειρία μου στα ηλεκτρολογικά γιατί έχω εργαστεί και σε βιομηχανικές εγκαταστάσεις, ότι δεν έχω ακούσει πουθενά ότι πρέπει να ασφαλίζουμε μια "κατανάλωση" (που μια φορά που την εγκαταστίσαμε και μιά που την επισκευάσαμε γιατί χάλασε) με *ασφάλεια* στα αμπέρ που τραβάει η "κατανάλωση", και το καλώδιο ας είναι όπως λες για 100Α.

    Και σαφώς δεν θα προβούμε σε υπερβολές του τύπου (γιατι την τροφοδοτεις με 2,5/16Α και οχι 6/25Α να μην ειναι οριακα ουτε ασφαλειες ουτε καλωδια?).

    Η φιλοσοφία της συνδεσμολογίας αλλάζει από π.χ μια Αντίσταση, με ένα τριφασικό μοτερ όπου εκεί θέλεις αστέρο-τρίγωνα γιατί τα ρεύματα εκκίνησης είναι αυξημένα, οποτέ δεν μπορείς να ασφαλίσεις την γραμμή σου με βάση την κατανάλωση "ορίακά", μπορείς δηλαδή, αλλά πρέπει να είσαι μέσα στο bandwidth των max αμπερ γραμμής "κατανάλωση".

    Μεγάλο θέμα η συζήτηση αυτή.. και μπορώ να πω ότι δεν έχω αρκετές γνώσεις-εμπειρίες για να απαντήσω με θεωρία.
    Οι κανονισμοί στην ελλάδα δεν είναι και οι αναλιτικότερα που υπάρχουν... Όταν έχεις δεί τόσες μ@λ@κίες να κάνουν οι γύρω σου και μετα ράγο υλικά να εξελίσσονται καθημερινά πρέπει να είναι συνέχεια στην "πρίζα" και να την "ψάχνεις".

    Δυστυχώς είναι αρκετοί οι συνάδελφοι που τσαπατσουλιάζουν και δεν δεν καταλαβαίνουν χριστό τι πάει να πεί πάνω απ'όλα η ασφάλεια μας και μετά τα λεφτά. Και αυτό πάει και στις εταιρείες κατασκευής ράγω υλικών.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    είμαι τής γνώμης οτι είναι καλλίτερα ο θερμοσίφωνας να είναι συνέχεια αναμμένος Ζεστό νερό συνέχεια καί λιγότερη κατανάλωση
    Αυτό ενδέχεται να αληθεύει σε ένα νοικοκυριό που ανάβουν τον θερμοσίφωνα κάθε μέρα και ίσως πολλές φορές τη μέρα, αν τον ανάβουν (όπως εγώ) δυο φορές τη βδομάδα για 20 λεπτά κάθε φορά, τότε σίγουρα δεν συμφέρει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η φιλοσοφία της συνδεσμολογίας αλλάζει από π.χ μια Αντίσταση, με ένα τριφασικό μοτερ όπου εκεί θέλεις αστέρο-τρίγωνα γιατί τα ρεύματα εκκίνησης είναι αυξημένα, οποτέ δεν μπορείς να ασφαλίσεις την γραμμή σου με βάση την κατανάλωση "ορίακά", μπορείς δηλαδή, αλλά πρέπει να είσαι μέσα στο bandwidth των max αμπερ γραμμής "κατανάλωση".
    Στο κύκλωμα ισχύος του τριφασικού κινητήρος θα ξεκινήσεις με μια αυτόματη ασφάλεια ή έναν αυτόματο διακόπτη ισχύος που θα είναι διαλεγμένος ώστε να προστατεύει το καλώδιο της γραμμής αποκλειστικά από βραχυκυκλώματα και όχι απαραίτητα και από υπερφορτώσεις (η Schneider Electric βγάζει ακόμα αυτόματες ασφάλειες καμπύλης ΜΑ που έχουν μόνο μαγνητικό στοιχείο και καθόλου θερμικό για τέτοιες χρήσεις - αλλά δυστυχώς σε μικρή ποικιλία), ενώ η προστασία έναντι υπερφορτώσεων γίνεται από το θερμικό (σε συνεργασία με τα ρελέ ισχύος που ελέγχουν τον κινητήρα καθώς τα θερμικά γενικά δεν έχουν κύριες επαφές) και είναι προσαρμοσμένη στα χαρακτηριστικά του κινητήρα, και όχι του καλωδίου. Είναι αυτονόητο βέβαια ότι αυτό δεν σημαίνει ότι το καλώδιο μπορεί να είναι όσο λεπτό θέλουμε, μπορεί όμως να είναι όσο χοντρό θέλουμε. Αν ο κινητήρας δουλεύει και σε Υ και σε Δ τότε το θερμικό ρυθμίζεται φυσικά στα ρεύματα που ρέουν σε λειτουργία Δ (που είναι μεγαλύτερα από αυτά σε Υ). Αυτό δεν ενοχλεί διότι ο κινητήρας είναι ο ίδιος, και αντέχει στα ίδια ρεύματα για τους ίδιους χρόνους είτε είναι σε Υ είτε σε Δ.

    Εναλλακτικά αντί για ξεχωριστό θερμικό και αυτόματη ασφάλεια ή αυτόματο διακόπτη ισχύος μπορεί να μπει μόνο αυτόματος (θερμομαγνητικός) διακόπτης με ρυθμιζόμενο θερμικό το οποίο θα ρυθμιστεί πάλι με βάση τον κινητήρα, και όχι με βάση το καλώδιο.

    Όσο για τα υπόλοιπα που λες στο #22 Κίμωνα, συμφωνώ απόλυτα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Φιλλιπα έχουμε κάνει τό πείραμα μέ θερμοσίφωνα νέας γενιάς, 200 λίτρων καί κράτησε τήν θερμοκρασία των 60°C γιά τρία 24 ώρα μετά δούλεψε γιά 1.5 λεπτό περίπου !!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλλιπα έχουμε κάνει τό πείραμα μέ θερμοσίφωνα νέας γενιάς, 200 λίτρων καί κράτησε τήν θερμοκρασία των 60°C γιά τρία 24 ώρα μετά δούλεψε γιά 1.5 λεπτό περίπου !!!!!!
    Παίζουνε ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες. Η τοποθεσία του θερμοσιφώνου (αν είναι ηλιακός πχ είναι εξωτερικός οπότε στην βαρυχειμωνιά έχει και μεγάλες απώλειες όσο καλή μόνωση κι αν έχει), η γεωγραφική τοποθεσία στην περίπτωση εξωτερικού θερμοσιφώνου (στην Κοζάνη που σπούδαζα πχ είχαμε πιάσει -19 θυμάμαι, οπότε 60-(-19)=79 βαθμοί διαφορά που η μόνωση δεν μπορεί να τους κρατήσει και πολύ)
    Επίσης η χρήση του Ζεστού νερού όπως είπε κι ο Φίλλιπος (αν είναι 2 φορές τη βδομάδα ούτε λόγος για μόνιμη λειτουργία), η γενιά του θερμοσιφώνου όπως πολύ σωστά ανέφερες κτλπ κτλπ κτλπ...

    Οπότε αν ο θερμοσίφωνας είναι εσωτερικός σε χώρο ο οποίος θερμαίνεται (π.χ. μπάνιο) ίσως και να συμφέρει περισσότερο αυτό που λες, αν είναι εξωτερικός όμως αμφιβάλω (αν και δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά!!)

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Εξωτερικός θερμοσίφωνας??? Μάλλον γιά παγοσιφωνας θά είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Γιατι οι ηλιακοί τι ειναι?

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Αυτό μέ τούς ηλιακούς καί τόν θερμοσίφωνας έξω ,ποτέ δέν τό κατάλαβα. Θα μπορούσε κάλιστα τά panel να είναι έξω καί ό θερμοσίφωνας μέσα στό σπίτι .Καί μάλιστα μέ διπλά coil έτσι Όστε νά ζεσταίνει καί από τόν καυστήρα .Χωρίς νά χρειάζεται ηλεκτρική σύνδεση. Οπότε το καλοκαίρι ζεστό νερό από τόν ήλιο ,καί τον χειμώνα από τό καλοριφέρ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Undisclosed
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό μέ τούς ηλιακούς καί τόν θερμοσίφωνας έξω ,ποτέ δέν τό κατάλαβα. Θα μπορούσε κάλιστα τά panel να είναι έξω καί ό θερμοσίφωνας μέσα στό σπίτι .Καί μάλιστα μέ διπλά coil έτσι Όστε νά ζεσταίνει καί από τόν καυστήρα .Χωρίς νά χρειάζεται ηλεκτρική σύνδεση. Οπότε το καλοκαίρι ζεστό νερό από τόν ήλιο ,καί τον χειμώνα από τό καλοριφέρ
    Θεωρητικα καλα θα ηταν, αλλα υπαρχουν κι ενδιαμεσες καταστάσεις, ψιλοσπάνιες μεν υπαρκτες δε, που καλοριφέρ δεν χρειαζεσαι για να ζεσταθεις αλλα ουτε ήλιο εχει. Οποτε τι μένει; ρεύμα. Μια χαρά είναι λοιπον οι τριπλής ενεργειας

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-15, 17:38
  2. Ηλεκτρονικός Μηχανικός Τ.Ε.
    By ssstauros in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-14, 18:14
  3. Πρακτική Ηλεκτρονικός Μηχανικός
    By RulerL0rd in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-11-13, 12:17
  4. Ηλεκτρονικός μηχανικός σε Πλοία .
    By NBA in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 21:29
  5. Ο μηχανικός του μέλλοντος.
    By SV1EDG in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-10, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας