Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Παλμοτροφοδοτικό με ATX Trafo?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή Παλμοτροφοδοτικό με ATX Trafo?

    Καλησπέρα σας.
    Το χω ξανασυναντήσει προ ετών αλλά ήρθε η στιγμή να το επιχειρήσω, καθώς αν δεν δοκιμάσουμε στην πράξη η θεωρία πάει περίπατο.

    Δεδομένου ότι τα τροφοδοτικά απο υπολογιστές λειτουργούν με παλμούς και δεν είναι αναλογικά (θα εχετε συναντήσει μέσα τους ή SG3525/SG3524/TL494) με τρώει να δοκιμάσω ενα τροφοδοτικό βασισμένο σε τέτοιο μετασχηματιστή και όχι τοροιδή.
    Παλαιότερα είχα κάποιους τελικούς που είχαν μετασχηματιστές σαν απο ATX και όχι τοροιδή.

    Σερφάροντας έπεσα σε αυτό το βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=8zdwV54fjiU
    Και στις πληροφορίες δίνει το σχέδιο: http://320volt.com/ei33-trafo-kullan...sg3524-sg3525/

    Το θέμα είναι οτι η σελίδα είναι στα τούρκικα και δεν καταλαβαίνω τίποτα.
    Αυτό που κατάλαβα είναι πως στα τυλίγματα των 5v βάζουμε τα mosfet του τροφοδοτικού και στα τυλίγματα των 12v τροφοδοτούμε απο την μπαταρία.
    Το θέμα που προκείπτει είναι πως θα ρυθμίσουμε την συχνότητα στο TL494 ώστε να λειτουργήσει σωστά ο μετασχηματιστής, σκέφτηκα βάση datasheet: http://pdf1.alldatasheet.com/datashe...OLA/TL494.html

    Figure 3.
    Χωρίς τίτλο.jpg

    Για να "παίξουμε" σε μια συχνότητα μεταξύ 10KHz έως 100KHz μας χρειάζεται πυκνωτής (CT pin 5) 0.01μF (10nF) και μια αντίσταση (RT pin 6) μεταξύ 10kΩ έως 200kΩ. Εκεί μπορούμε να τοποθετήσουμε τρίμμερ πολύστροφο 200kΩ που σε συνεργασία με παλμογράφο θα μας δώσει τους απαραίτητους παλμούς για να οδηγηθεί ο μετασχηματιστής.

    Για τις μόσφετ πιστεύω πως οι κλασικές IRFZ44N θα αρκούν εφόσον μπεί ενας ενισχυτής ρεύματος με 2 MJE340-350 σε διάταξη push-pull μεταξύ ολοκληρωμένου και πύλης mosfet.

    Τώρα όσο αφορά τους μετασχηματιστές, έχω ενα σωρό απο τροφοδοτικά 100 μέχρι 650watt.
    Εμένα με ενδιαφέρει να πειραματιστώ αρχικά και να φτιάξω εναν τελικό αυτοκινήτου.
    Όσο για τους μετασχηματιστές, δεν γνωρίζω σε τι συχνότητα λειτουγούν αλλά με το κόλπο με το τρίμερ στο RT του TL494 θα βρεθεί το ιδανικό.

    Τι λέτε εσείς?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αν είναι sg3525 δεν θέλει τίποτα είναι φτιαγμένο για να οδηγεί απευθείας mosfet (εκτός και βάλεις πολλά παράλληλα)
    αν είναι sg3524 ή TL494 δεν χρειάζεται MJE βάλε απλά BC327-BC337 (και φυσικά αντιστασούλα (πχ 47Ω) σε σειρά με την πύλη)

    χωρίς να το μελετήσω πολύ φαίνεται οτι έβαλε σε σειρά με τα τυλίγματα των 5V αυτά των 12V και στην έξοδο δεν ξέρω αν τήλιξε άλλο δευτερεύον στην θέση του παλαιού πρωτεύον πήρε έξοδο με μεσαία λήψη....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 05-03-15 στις 18:25

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Το έβαλα στον εξομοιωτή και λειτουργεί κανονικά σαν πρώτη προσέγγιση.
    Χρησιμοποίησα το σχέδιο του thanos10 απο εδώ: http://www.hlektronika.gr/forum/show...highlight=220w για το τροφοδοτικό.
    Απλά έβαλα τρίμμερ στο RT.

    Εκεί έχω κολλήσει και εγώ με τα τυλίγματα πως τα έχει συνδέσει. Απο ότι κατάλαβα στο βίντεο δεν πρέπει να έχει πειράξει τον μετασχηματιστή με πρόσθετο τύλιγμα.

    Χωρίς τίτλο2.jpg

    Ο μετασχηματιστής έχει 2 τυλίγματα πρωτεύον απο 5 σπείρες και ένα δευτερεύον 20 σπείρες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Λοιπόν το βρηκα. Στο δευτερευον του μετασχηματιστη βραχυκυκλωνουμε τα 5 volt και στα μοσφετ συνδεοουμε τα 12 βολτ. Στην μεσσαια ληψη δινουμε την τροφοδοσια. Και απο το πρωτευον του μ/σ παιρνουμε την εξοδο. Αυριο ανεβαζω σχηματικο καθως μια εικονα ισουτε με χιλιες λεξεις


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    αν βραχυκυκλώσεις τα 5V θα έχεις πρόβλημα!!!
    Τα 5V τα βάζεις σε σειρά με τα 12!
    Την έξοδο πράγματι την παίρνουμε από το δευτερεύον.... το οποίο πρέπει να έχει μεσαία λήψη σύμφωνα με το σχέδιο...
    Σημαντικό θέμα επίσης είναι το τροφοδοτικό που θα ξεκοιλιάσουμε να έχει τον μετασχηματιστή συνδεδεμένο ανάμεσα στους δύο πυκνωτές του πρωτεύοντος δηλαδή να είναι με πρωτεύον για 110V (πιστεύω έτσι είναι σε όλα τα φθηνά... αφού με αυτόν τον τρόπο το ίδιο τροφοδοτικό μετατρέπεται εύκολα από 220V σε 110V δηλαδή ίδια πλακέτα για χώρες με 110 και 220V)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-03-15)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Με κάτι λεξικά και google translate έβγαλα άκρη.

    Ο μετασχηματιστής στο πρωτεύον έχει 2 τυλίγματα με μεσαία λήψη, φαίνεται άλλωστε αν προσέξετε την φωτογραφία.
    Το "βραχυκύκλωμα" εννοεί όπως το έχω σχηματίσει στην φωτό, το δείχνει και στο site του αλλά στραβομάρα!
    IMG_0091.jpgIMG_0092.jpg

    Και εκεί που τροφοδοτούμε είναι η μεσσαία λήψη του δευτερεύοντος, δηλαδή η "παλιά" γείωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    δες το σχήμα του τούρκου.... τα 12v πάνε σε σειρά με τα 5


    χμ.... ίσως δεν χρειάζεται να κάνεις καμία αλλαγή... και είναι συνδεδεμενα είδη...
    απλά συνδέεις στα 12 τα mosfet και η μεσαία λήψη στο +

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    μα βλέποντας το σχέδιο του τούρκου για αυτό αναφέρω τα 5βολτ.
    δηλαδή βλέποντας αυτό:
    atx-transformator-ei33-acilim-2.jpg

    Καταλαβαίνω πως έχει γεφυρώσει τα τυλίγματα των 5voltκαι στα τυλίγματα των 12v συνδέει τα mosfet.
    Δες και εδώ το σχέδιο, πάλι τα 5v τα έχει γεφυρωμένα.
    sg3525-dc-dc-konvertor-dcdc-converter-circuit.gif

    Εκτός αν δεν στο εξηγώ σωστά και σε μπερδεύω. (παίζει και αυτό με τον γραπτό λόγο καμιά φορά)
    Τουλάχιστον και 150watt να μου δώσει, ικανοποιημένος θα είμαι!!

    edit σωστά τα 12v απο την μπαταρία πάνε στην μεσαία λήψη.
    Ερώτηση παγίδα: εφόσον το έχω φτιάξει, τι να κάνω να μην σκάσουν όλα αν είναι κάτι λάθος μέχρι να ρυθμίσω τους παλμούς? Ένα ρυθμιζόμενο τροφοδοτικό ή ένα πολύ μικρό με περίπου 100mA θα το "προστατέψει"?
    Ξέρω μόνο να μην το αφήσω χωρίς φορτίο στην έξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    πρακτικά το ίδιο λέμε.... αυτά τα γεφυρώνει γιατί είναι παραλληλα τυλίγματα (για περισσότερο ρεύμα)
    κανονικά πρεπει ναι σου δώσει πιστεύω τουλάχιστον 200-300W (με την προυπόθεση και η συχνότητα να είναι τέτοια που να μπορεί να αποδώσει αυτή την ισχύ ο μετασχηματιστής...
    Δεν πιστεύω οτι χρειάζεται φορτίο και χωρίς φορτίο πρέπει να εργαστεί σωστά.... βέβαια κάποιο μικρό φορτίο θα σε βοηθήσει στη ρύθμιση της τάσης που θέλεις στην έξοδο (αν βάλεις και κάποιο τριμμερ για ρύθμιση τάσης εξόδου)... φυσικά μην βάλεις για φορτίο τον ενισχυτή πριν να έχεις μετρήσει την έξοδο με πολύμετρο!
    οι κίνδυνοι σε περίπτωση κάποιου λάθους στην υλοποίηση είναι να καούν τα μοσφετ οπότε δοκιμάζοντας με ένα μικρό τροφοδοτικό ή με μία αντίσταση σε σειρά που θα περιορίσει το ρεύμα θα τα σώσει... ενώ ο δεύτερος κίνδυνος είναι να βγάλει πολύ μεγαλύτερη τάση απ αυτή που θέλουμε (κανονικά δεν πρέπει να συμβεί γιατί υπάρχει το feedback αλλά το σενάριο λέει οτι κάποιο λάθος θα έχει γίνει και δεν θα δουλέψει σωστά) οπότε ενδεχωμένος θα ψηθούν κάποια εξαρτήματα με βασικότερο τους ηλεκτρολυτικούς στην έξοδο που μπορεί να ανατιναχθούν... γι αυτό στις δοκιμές μην κάθεσαι από πανω χωρίς καποια προστασία... (πχ να είναι σκεπασμένο με κάτι...) επίσης αφού σιγουρευτείς οτι έχεις σταματήσει να του δίνεις τάση και δεν έχει και τάση στην έξοδο έλεγξε τις θερμοκρασίες των πυκνωτών στην έξοδο... (και πριν και μετά από όταν θα έχεις και φορτίο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω φιλε μου. Το σχεδιο του θανου θα κανω με το feedback οποτε θα εχω σταθερη ταση. Ελεγα να βαλω λαμπες για φορτιο 220v 40watt. Και πυκνωτες 100βολτ για τις δοκιμες. Οποτε με αντισταση θα περιορισω τα αμπερ.
    Τον τελικο δεν θα τον εβαζα για δοκιμη πρωτα αν δεν σιγουρευτω οτι λειτουργει σωστα. Βλεπεις 1η φορα ασχολουμαι με παλμοτροφοδοτικο και ειμαι λιγο ψαρωμενος. Τα ξαναλεμε μολις φτιαξω πλακετα!!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Παλμοτροφοδοτικό 1500W
    By eebabs2000 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-12, 09:55
  2. Παλμοτροφοδοτικό PoE
    By ntou in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-11, 19:43
  3. Πρόβλημα με παλμοτροφοδοτικό
    By Thansavv in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-09, 23:57
  4. Παλμοτροφοδοτικό με το L296
    By Panoss in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-08, 10:34
  5. Παλμοτροφοδοτικό
    By Danza in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-06, 18:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας