Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 43

Θέμα: Αγορα εξοπλισμου για δικτυο LAN

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή Αγορα εξοπλισμου για δικτυο LAN

    Καλησπερα σε ολους,

    πρωτα απ' ολα να ενημερωσω οτι ναι μεν γνωριζω καποια πραγματα επι του θεματος αλλα δεν ειμαι γνωστης του αντικειμενου. Αν πω καμια κοτσανα η κατι που δεν στεκει και σας βγουν τα ματια εξω ζητω συγνωμη και στειλτε μου το λογαριασμο του οφθαλμιατρου .

    Στο θεμα μας λοιπον, στην πολυκατοικια που μενω ειμαστε 3 διαμερισματα(το δικο μου, του αδερφου μου και των γονιων μου.) και μια αποθηκη (την οποια εχω διαμορφωσει ως εργαστηριο για τα οποια παλαβα μου ερχονται στο μυαλο.) . Θελω λοιπον να φτιαξω ενα δικτυο LAN που να ενωνει τα 3 διαμερισματα και το εργαστηριο ωστε ολοι οι χωροι να εχουν ιντερνετ αλλα και να διαμοιραζονται αρχεια(μεγαλο μερος αυτων full hd).

    Στο μυαλο μου το εχω ως εξης, η γραμμη VDSL θα καταληγει στην αποθηκη σε καποιο modem και απο κει θα δινει και στους υπολοιπους χωρους σε συνδεση αστερα. Εδω να σημειωθει οτι στην αποθηκη θα μπει και NAS storage ή καποιο pc με ρολο storage και downloader ακομα δεν εχω αποφασισει τι απο τα 2. Τωρα σε καθε διαμερισμα που θα καταληγει το δικτυο θα συνδεθει και καποιο ρουτερ η switch για να διαμοιραζει την προσβαση στις εκαστοτε συσκευες που θα συνδεονται στους χωρους αυτους.

    Το καλωδιο που θα χρησιμοποιηθει ειναι CAT6

    Αυτα που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης
    1) Τι modem προτεινεται να βαλω ωστε να εχει wifi N+N , gigabit ethernet,διαφορες δυνατοτητες οπως QoS καθως επισης και να διαχειριζεται ταυτοχρονα μεγαλο ογκο δεδομενων(πιθανο σεναριο να streamaρουν απο το NAS ταυτοχρονα 4 pc full hd ταινιες)

    2)Για τα διαμερισματα υπαρχει καποιο switch που να εχει και wifi? Δεν θελω να βαλω router διοτι αν το λεω σωστα θελω ολα τα υπο-δικτυα να ειναι στο ιδιο "επιπεδο" για να μην -οντας ασχετος- εχω προβληματα στις μεταξυ τους επικοινωνιες (Remote Access, file transfer κλπ).

    3) σχετικα με το NAS vs PC, τι προτεινετε και γιατι? Με κυριο γνωμονα την αποθηκευση αρχειων,streaming και downloader.


    Τωρα το κοστος για τους εξοπλισμους γυρω στα 300 ευρω με μεγαλυτερη εμφαση στο modem αν χρειαζεται.

    Σημειωση: Οποιαδηποτε συμβουλη για την βελτιωση/ τροποποιηση του δικτυου ειναι παραπανω απο ευπροσδεκτη.





    Ευχαριστω εκ των προτερων

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Λοιπόν θα σου πω τι θα έκανα εγώ για αυτά που θέλεις Χοντρά και γενικά...

    Ας πάμε στο θέμα internet με VDSL!! Σε πια περιοχή είναι να δούμε αν θα έχεις καλές ταχύτητες και αξίζει να βάλεις 30 άρα ή 50 άρα ή να πας σε 24 άρα adsl...

    Γιατί τι πάροχο μιλάμε? ΟΤΕ ή CYTA? αν βάλεις OTE VDSL θα σου δώσουν το "ZXDSL 931VII" που έχει και QoS και είναι Full ξεκλείδωτο, αν βάλεις Cyta VDSL θα σου δώσουν το "P.RG AV4202N" το καταραμένο μαύρο κλειδωμένο router... oπότε όταν θέλεις να κάνεις κάποια αλλαγή στο router θα τους παίρνεις τηλ και θα σου την κάνουν αυτοί.. δεν ξέρω αν η φιλοσοφία τους άλλαξε και το ξεκλείδωσαν λιγουλάκι. Έχω 1.5 χρόνο να το δουλέψω. Για άλλους παρόχους δεν ξέρω τι router δίνουν. Οπότε αν βάλεις ΟΤΕ στο θέμα router δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλο.

    Αν θέλεις το Router στην αποθήκη πρέπει να βάλεις μια γραμμή τηλεφώνου εκεί για να πάρει Internet το Router και ένα φίλτρο VDSL πριν την τηλεφωνική σου συσκευή, το φίλτρο για τον OTE, για την Cyta δεν θέλεις γιατί είναι VOIP το τηλέφωνο και παίρνεις από την έξοδο που έχει το router τους.

    Πάμε στο θέμα WIFI. θα μπορούσες να βάλεις ένα "Ubiquiti UniFi UAP 802.11n MIMO Access Point" να το συνδέσεις καρφί στο Router σου και πιστεύω να είναι υπέρ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις και το σήμα. Έχει 80€+~12 μεταφορικά 92€. Οπότε για τις συσκευές που έχουν Wifi είμαστε οκ. Για αυτές που θέλουν καλώδιο θα δούμε τι θα κάνουμε. Μην σε μπερδεύουν τα δίκτυα υποδίκτυα, όλα θα είναι στο ίδιο και όλα θα παίζουν μεταξύ τους.

    Πάμε στο θέμα File Server. Όσες συσκευές έχουν wifi ξεμπερδέψαμε. θα παίρνουν δίκτυο από το router και την Qbiquiti, για αυτές που θέλουν καλώδιο αν δεν βάλεις και σε αυτές wifi τραβάμε καλώδια... Αν είναι να τραβήξουμε καλώδια θα πάρεις ένα Switch "LINKSYS SE2800-EU 8-PORT" στα 45€ σύνολο 137€ έως τώρα και θα συνδέσεις επάνω του το Router τον PC File-Server και την Ubiquiti και σου μένουν και 5 Ports.

    Tώρα για να δώσουμε καλώδια και στα διαμερίσματα πες μας πόσο εφικτό είναι αυτό και πόσα καλώδια θέλεις να τραβήξεις σε κάθε διαμέρισμα μέσα. Για να δούμε τι εξοπλισμό θέλουμε ακόμα και να υπολογίσουμε και το κόστος των καλωδίων.

    Παίζουν πολλά σενάρια..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    vdsl έχει μονο ο ΟΤΕ, οι άλλοι δεν έχουν καφάο vdsl με ότι αυτό συνεπάγεται .
    Τ0 δύκτυο ειναι μικρό, οπότε τράβα καλώδια και βάλε Ap σε κάθε διαμέρισμα.
    Υπάρχουν και Ap , που μπορείς να συνδέσεις και καλώδιο ταυτόχρονα και ειναι και οικονομικά δηλαδή με 30ε καθάρισες.
    Για αναπαραγωγή HD θα έβαζα 1000άρες κάρτες αν μπορούσα και αν το υποστηρίζει το ρουτερ , εκεί θα προτιμούσα το το καλώδιο παρά wifi

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Αυτό που θα έκανα (το έχω κάνει σε κάποιο δικό μου συγγενή) vdsl router μετά ένας υπολογιστής με 4-5 κάρτες δικτύου με λογισμικό clear os (δυνατότητες firewall -antivirus - proxy - nas - plexserver -dropbox - bandwidth manager - qos -own cloud κτλ) Με μικρό κόστος γενικά θα έχεις πλήρη διαχείρηση του δικτύου. Βέβαια η δωρεάν έκδοση έχει μέχρι δέκα χρήστες. Ο proxy δουλεύει απο 30 εως 80 %(η αίσθηση ταχύτητας είναι τρομακτικά μεγάλη). Ο υπολογιστής που το εγκατέστησα ήταν via epia με 1 gb μνήμης(16 watt με foul φορτίο) 1tb δίσκο με διάφορα video και έναν μικρό(δεν θυμάμαι πόσο) που τρέχει το πρόγραμμα. Μπορείς βέβαια να το φτιάξεις και με pfsense σε pc-engines apu, αλλα εμένα μου περίσσευε η via epia και ήθελα να έχω φιλικό περιβάλλον μιας και δεν το διαχειρίζομαι εγώ. Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το clear os και να πειραματιστείς μιάς και έχει εκατοντάδες δυνατότητες που εμένα δεν μου χρειαζόταν και δεν τις είχα βάλει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλημερα και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν θα σου πω τι θα έκανα εγώ για αυτά που θέλεις Χοντρά και γενικά...

    Ας πάμε στο θέμα internet με VDSL!! Σε πια περιοχή είναι να δούμε αν θα έχεις καλές ταχύτητες και αξίζει να βάλεις 30 άρα ή 50 άρα ή να πας σε 24 άρα adsl...

    Γιατί τι πάροχο μιλάμε? ΟΤΕ ή CYTA? αν βάλεις OTE VDSL θα σου δώσουν το "ZXDSL 931VII" που έχει και QoS και είναι Full ξεκλείδωτο, αν βάλεις Cyta VDSL θα σου δώσουν το "P.RG AV4202N" το καταραμένο μαύρο κλειδωμένο router... oπότε όταν θέλεις να κάνεις κάποια αλλαγή στο router θα τους παίρνεις τηλ και θα σου την κάνουν αυτοί.. δεν ξέρω αν η φιλοσοφία τους άλλαξε και το ξεκλείδωσαν λιγουλάκι. Έχω 1.5 χρόνο να το δουλέψω. Για άλλους παρόχους δεν ξέρω τι router δίνουν. Οπότε αν βάλεις ΟΤΕ στο θέμα router δεν χρειάζεται να αγοράσεις άλλο.

    Αν θέλεις το Router στην αποθήκη πρέπει να βάλεις μια γραμμή τηλεφώνου εκεί για να πάρει Internet το Router και ένα φίλτρο VDSL πριν την τηλεφωνική σου συσκευή, το φίλτρο για τον OTE, για την Cyta δεν θέλεις γιατί είναι VOIP το τηλέφωνο και παίρνεις από την έξοδο που έχει το router τους.
    Η γραμμη υπαρχει ηδη ειναι VDSL 50 και κλειδωνω στα 37/4. Τηλεφωνο δεν υπαρχει στην γραμμη και ουτε θα συνδεθει. Η γραμμη εχει υπολογιστει κανονικα για να παει στην αποθηκη. Οποτε υποθετω αναλογα το modem πιθανον να ειμαι οκ?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε στο θέμα WIFI. θα μπορούσες να βάλεις ένα "Ubiquiti UniFi UAP 802.11n MIMO Access Point" να το συνδέσεις καρφί στο Router σου και πιστεύω να είναι υπέρ ευχαριστημένος με τις αποδόσεις και το σήμα. Έχει 80€+~12 μεταφορικά 92€. Οπότε για τις συσκευές που έχουν Wifi είμαστε οκ. Για αυτές που θέλουν καλώδιο θα δούμε τι θα κάνουμε. Μην σε μπερδεύουν τα δίκτυα υποδίκτυα, όλα θα είναι στο ίδιο και όλα θα παίζουν μεταξύ τους.
    Αν καταλαβα καλα αυτο που προτεινεις ειναι να συνδεθουν ολα μεταξυ τους με wifi. To σκεφτηκλα στην αρχη αλλα δεν με ψηνει. Προτιμω το καλωδιο που θα μου ειναι ποιο ευκολο και στην αντιμετωπιση βλαβης αν κατι δεν παει καλα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prezonautis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάμε στο θέμα File Server. Όσες συσκευές έχουν wifi ξεμπερδέψαμε. θα παίρνουν δίκτυο από το router και την Qbiquiti, για αυτές που θέλουν καλώδιο αν δεν βάλεις και σε αυτές wifi τραβάμε καλώδια... Αν είναι να τραβήξουμε καλώδια θα πάρεις ένα Switch "LINKSYS SE2800-EU 8-PORT" στα 45€ σύνολο 137€ έως τώρα και θα συνδέσεις επάνω του το Router τον PC File-Server και την Ubiquiti και σου μένουν και 5 Ports.

    Tώρα για να δώσουμε καλώδια και στα διαμερίσματα πες μας πόσο εφικτό είναι αυτό και πόσα καλώδια θέλεις να τραβήξεις σε κάθε διαμέρισμα μέσα. Για να δούμε τι εξοπλισμό θέλουμε ακόμα και να υπολογίσουμε και το κόστος των καλωδίων.

    Παίζουν πολλά σενάρια..
    Το καλωδιο εχει υπολογιστει και ειναι ηδη εκτος του προυπολογισμου. Εχω μελετησει και απο που θα παει οποτε δεν εχουμε θεμα σε αυτο.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    vdsl έχει μονο ο ΟΤΕ, οι άλλοι δεν έχουν καφάο vdsl με ότι αυτό συνεπάγεται .
    Τ0 δύκτυο ειναι μικρό, οπότε τράβα καλώδια και βάλε Ap σε κάθε διαμέρισμα.
    Υπάρχουν και Ap , που μπορείς να συνδέσεις και καλώδιο ταυτόχρονα και ειναι και οικονομικά δηλαδή με 30ε καθάρισες.
    Για αναπαραγωγή HD θα έβαζα 1000άρες κάρτες αν μπορούσα και αν το υποστηρίζει το ρουτερ , εκεί θα προτιμούσα το το καλώδιο παρά wifi
    Καπως ετσι το σκεφτομαι και εγω αλλα δεν εχω βρει καποιο AP που να εχει και τουλαχιστον 2 θυρες lan για να συνδεσω και τα σταθερα PC. Ολο το δικτυο θα βασιζεται σε 1000ρες συνδεσεις. Εχεις κατι να προτεινεις???


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που θα έκανα (το έχω κάνει σε κάποιο δικό μου συγγενή) vdsl router μετά ένας υπολογιστής με 4-5 κάρτες δικτύου με λογισμικό clear os (δυνατότητες firewall -antivirus - proxy - nas - plexserver -dropbox - bandwidth manager - qos -own cloud κτλ) Με μικρό κόστος γενικά θα έχεις πλήρη διαχείρηση του δικτύου. Βέβαια η δωρεάν έκδοση έχει μέχρι δέκα χρήστες. Ο proxy δουλεύει απο 30 εως 80 %(η αίσθηση ταχύτητας είναι τρομακτικά μεγάλη). Ο υπολογιστής που το εγκατέστησα ήταν via epia με 1 gb μνήμης(16 watt με foul φορτίο) 1tb δίσκο με διάφορα video και έναν μικρό(δεν θυμάμαι πόσο) που τρέχει το πρόγραμμα. Μπορείς βέβαια να το φτιάξεις και με pfsense σε pc-engines apu, αλλα εμένα μου περίσσευε η via epia και ήθελα να έχω φιλικό περιβάλλον μιας και δεν το διαχειρίζομαι εγώ. Θα σου πρότεινα να κατεβάσεις το clear os και να πειραματιστείς μιάς και έχει εκατοντάδες δυνατότητες που εμένα δεν μου χρειαζόταν και δεν τις είχα βάλει.
    Αυτο πραγματικα με ενδιαφερει μιας και λυνει και το προβλημα NAS η PC. Δεν εχω ιδεα απο το OS που προτεινες οποτε θα πρεπει να πειραματιστω. Απο περιβαλλον ειναι ευχρηστο για καποιον που εχει βασικες γνωσεις πανω στα δικτυα?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Leosedf υποθετω μου προτεινεις modem για την αρχη του δικτυου. Την Cisco θα την εμπιστευομουν με κλειστα ματια αλλα δεν την εχω δουλεψει καθολου συν οτι δεν ειδα καποιο που να εχει και wifi. Αν μπορεις να μου το αναλυσεις θα ημουν υποχρεος Οχι τιποτα αλλο αλλα με το που ανοιξα το link το πορτοφολι βγηκε γρυλιζοντας απο την τσεπη μου και κρυφτηκε τρομαγμενο κατω απο τον καναπε!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mathios Εμφάνιση μηνυμάτων

    Αυτο πραγματικα με ενδιαφερει μιας και λυνει και το προβλημα NAS η PC. Δεν εχω ιδεα απο το OS που προτεινες οποτε θα πρεπει να πειραματιστω. Απο περιβαλλον ειναι ευχρηστο για καποιον που εχει βασικες γνωσεις πανω στα δικτυα?
    Αν εξαιρέσουμε την πρώτη ρύθμιση μέχρι να μπεί σε web interface , όλα το υπόλοιπο είναι ένα σχετικά απλό και κατανοητό περιβάλλον. Εγώ σύνδεσα το router, έχω και κάποια access point φθηνά πάνω.dhcp δίνω απο το clear os απροβλημάτιστα. Στα δυο χρόνια που δουλεύει δεν έχω επέμβει ποτέ εκτός απο μια φορά που κάηκε το τροφοδοτικό.Εφόσον το ρυθμίσεις απλά παίζει και σύ παίρνεις τα στατιστικά απο το web interface.Σαν λειτουργικό είναι πολύ σταθερό μιας και στηρίζετε αν θυμάμαι καλά σε Cent Os δηλαδή Red Hat. Το pfsense βέβαια το θεωρώ ανώτερο γιατί μπορείς να κάνεις τα πάντα, αλλα το clear os είναι πολύ εύκολο στη διαχείρηση συν το γεγονός οτι υπάρχει και μια σχετικά καλή υποστηρικτική κοινότητα και βέβαια η πατέντα με την εγκατάσταση app που χρειάζεσαι απο το market είναι πολύ απλή.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι,

    ξεκινησα να ριχνω τα καλωδια σημερα αλλα σταματησα στην μεση διοτι στο ενα διαμερισμα πισω απο την ντουλαπα του μπαλκονιου που θα περναγε το καλωδιο βρηκα ενα νεογενητο γατακι. Απ' οτι καταλαβα πρεπει να γεννησε η μανα του επανω στην ντουλαπα και αυτο κυλησε σφηνωσε απο πισω. Ηταν παγωμενο και πεινασμενο.Πρεπει να ειναι εκει κανα τριημερο το καψερο.Περιττο να πω οτι τα παρατησα ολα και απο το μεσημερι ασχολουμαι με την φροντιδα του. Να και μια φωτο με το που το βρηκα

    http://tinypic.com/r/r953de/8

    4 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Γατάκι τάκος.
    Τάισε το και κράτα το

    3 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2013
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    141

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γατάκι τάκος.
    Τάισε το και κράτα το
    Αν καταφερει και επιβιωσει θα το κρατησω σιγουρα. Αυτη την στιγμη που γραφω ειναι ταισμενο και κοιμαται πανω στο tower σε ενα απο τους ανεμηστηρες που βγαζει την ζεστη απο το pc. Δεν ειχα κατι αλλο αμεσα διαθεσιμο για να το ζεστανω και την εχει καταβρει εκει!!!

    Τες πα στο θεμα μας σχετικα με τα modem και AP/switch εχεις κατι στα υποψιν να μου προτεινεις που να υποστηριζουν λαν και wifi?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Θεε μου δωσε μου κουραγιο...γιατι αν μου δωσεις δυναμη θα τους γαμ... ολους!!!!!!!!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα εξοπλισμου απο shop.wiltec η αλλου ;
    By kounis12 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-15, 13:19
  2. Ερώτηση Επ.Φαντασίας για LAN καλώδιο
    By blabladikos in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-11, 20:51
  3. Καλώδιο Cross Για LAN
    By cartman in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-10, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας