Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Τα πρωτα βηματα στην ηλεκτρονικη....

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλόνικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή Τα πρωτα βηματα στην ηλεκτρονικη....

    Χαιρετω το forum και καλως σας βρηκα!

    Ειμαι τελειοφοιτος του Αριστοτελειου Πανεπιστημιου Θεσσαλονικης του τμηματος φυσικης
    και ασχολουμαι με τους υπολογιστες.
    Εργαζομαι ως τεχνικος υπολογιστων σε γνωστη εταιρια και με ενδιαφερει παρα πολυ η ηλεκτρονικη.

    Εχω καποιες γνωσεις απο την σχολη μου σε θεωριτικο επιπεδο και λιγες σε πρακτικο.

    Θελω να μπορεσω να μαθω αρκετα πραγματα στον τομεα της ηλεκτρονικης πρωτα απο προσωπικο ενδιαφερον και γιατι οχι για να με βοηθησει και στην δουλεια μου.

    Εχω ως στοχο την εισαγωγη στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικης στην Θεσσαλονικη μετα το περας της δικης μου σχολης.

    Εψαχνα να παω σε καποιο ΙΕΚ (πχ ΚΟΡΕΛΚΟ , ΔΕΛΤΑ) για να μαθω τα βασικα της ηλεκτρονικης αλλα για καποιο λογο τα λεφτα που μου ζητανε δεν θελω να τα δωσω εκει και λεω να ξεκινησω μονος μου με διαβασμα και με την δικη σας βοηθεια να πειραματιζομαι.

    Εχω μαζεψει ενα ποσο το οποιο θελω να ξοδεψω για εξοπλισμο για να στησω τον πρωτο παγκο στον οποιο θα πειραματιζομαι.

    Ζητω αν μπορειτε και εχετε την διαθεση να με κατευθυνετε στην πορεια αυτη.

    Ξεκινωντας απο τα βασικα,μετρησεις ,κολλησεις-αποκολλησεις,κατασκευες απλων κυκλωματων να φτασω μεχρι τους αυτοματισμους και το BGA REWORKING.
    Δηλαδη αν μπορω καπως να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο ζητω να μου πειτε τι να αγορασω απο εξοπλισμο και ποια θα ειναι τα πρωτα βηματα που θα πρεπει να μαθω και να κανω καποια βιβλιογραφια γενικοτερα μια διαδρομη να ακολουθησω για να μην χαθω στο μεγαλο αυτο τομεα της ηλεκτρονικης


    Μονος μου εχω αρχισει να ξεκολλαω και να κανω rework βλεποντας καποια video η διαβαζοντας στο διαδυκτιο.

    Σιγουρα θα επρεπε να ειμαι πιο συγκεκριμενος στο τι ζηταω αλλα θα ηθελα αν γινεται να με οδηγησετε καπως στο τι χρειαζομαι να ξερω/μαθω για να αρχισω να μπαινω στα βαθια νερα.


    Ευχαριστω
    Φιλικα
    Παναγιωτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PDK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεκινωντας απο τα βασικα,μετρησεις ,κολλησεις-αποκολλησεις,κατασκευες απλων κυκλωματων να φτασω μεχρι τους αυτοματισμους και το BGA REWORKING.
    Δηλαδη αν μπορω καπως να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο ζητω να μου πειτε τι να αγορασω απο εξοπλισμο και ποια θα ειναι τα πρωτα βηματα που θα πρεπει να μαθω και να κανω καποια βιβλιογραφια γενικοτερα μια διαδρομη να ακολουθησω για να μην χαθω στο μεγαλο αυτο τομεα της ηλεκτρονικης


    Μονος μου εχω αρχισει να ξεκολλαω και να κανω rework βλεποντας καποια video η διαβαζοντας στο διαδυκτιο.
    καλησπέρα

    σου έχουν ζητήσει απο την εταιρία που δουλεύεις να κάνεις bga rework?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλόνικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Καλησπερα,οχι στην δουλεια μου δεν μου ζητανε κατι τετοιο...αν ας πουμε χαλασει καποιο chip καρτας γραφικων και ειναι στην εγγυηση το στελνουμε στην αντιστοιχη εταιρια αλλιως δεν κανουμε τιποτα γιατι καποια στιγμη καναμε reflow αλλα επειδη πολλα χαλουσαν σε μικρο χρονικο διαστημα δεν συνεφερε και πλεον δεν ασχολουμαστε.

    Το ο,τι θελω να μαθω το κανω για προσωπικους λογους...ηδη απο τοτε που εγραψα το παραπανω μυνημα ψαχνω για βιβλιογραφια και εχω δει αρκετα αρθρα αλλα γενικοτερα θα ενιωθα μεγαλυτερη ανεση να μου πει καποιος παρε αυτο και ξεκινα κανε εκεινο με σκοπο αυτο ωστε να μαθεις μετα και το αλλο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλόνικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα

    σου έχουν ζητήσει απο την εταιρία που δουλεύεις να κάνεις bga rework?

    Aν ελεγα "Ναι" , θα ειχα απαντησεις στο θεμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Αυτό θα σε καλήψει και με το παραπάνω στο θεωρητικό επίπεδο. Δέν νομίζω να το έχει διαβάσει καποιος και να μήν το έχει καταλάβει, διότι τα εξηγεί πάρα πολυ καλά και τα καταλαβαίνει και κάποιος που δεν έχει καν ιδέα.

    http://www.biblionet.gr/book/159078/...B9%CE%BA%CE%AE

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλόνικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PALIARMOTHS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα σε καλήψει και με το παραπάνω στο θεωρητικό επίπεδο. Δέν νομίζω να το έχει διαβάσει καποιος και να μήν το έχει καταλάβει, διότι τα εξηγεί πάρα πολυ καλά και τα καταλαβαίνει και κάποιος που δεν έχει καν ιδέα.

    http://www.biblionet.gr/book/159078/...B9%CE%BA%CE%AE
    το εχω διαβασει αυτο καθως και αυτο

    http://www.papasotiriou.gr/product/g...roniki-tomos-a

    για το υποχρεωτικο μαθημα της σχολης.

    Με βαση αυτα θελω να προχωρησω στα πρακτικα μερη της ηλεκτρονικης.
    Μιλωντας με εναν φιλο ηλεκτρονικο για να μου δωσει και αυτος τα φωτα του καταλαβα οτι πρεπει να αρχισω να πειραματιζομαι μονος.
    Επισης ως πρωτη φαση θελω να μαθω να μετραω πλακετες κτλ και μετα να περασω στον σχεδιασμο.

    Ευχαριστω για την απαντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Καταλαβαίνω πως περισσότερο θέλεις να γίνεις τεχνικός; Να επισκευάζεις;

    Επίς όταν λες να περάσεις στον σχεδιασμό πλακετών από την μέτρηση, πως το εννοείς;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη lynx
    Όνομα
    Л3F73R15
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    10km Perimetrically
    Μηνύματα
    2.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PDK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν ελεγα "Ναι" , θα ειχα απαντησεις στο θεμα?
    όχι...γιατι και πάλι εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα προλάβει να το διαβάσω και να σου απαντήσω.

    εφόσον έχεις λίγη εμπειρία, θες να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις? πιστεύω είναι πιο εύκολο.

    γενικότερα όμως με τα ηλεκτρονικά υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία στο ιντερνετ εγώ στο ξεκινημά μου
    όταν δεν μπορούσα να καταλάβω κάποιες έννοιες με βοήθησαν αρκετά και τα προγράμματα εξομειωσης
    κυκλώματος

    http://www.falstad.com/circuit/e-index.html

    να πω να ξεκινήσεις απο το νόμο του ohm;; ομως έχεις τελειώσει φυσική και κάτι τέτοια θα τα ξέρεις...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.947

    Προεπιλογή

    Φίλε Παναγιώτη καλώς ήρθες στην παρέα.

    Εχω ως στοχο την εισαγωγη στο ΤΕΙ Ηλεκτρονικης στην Θεσσαλονικη μετα το περας της δικης μου σχολης.

    Μιας και ήδη τελειώνεις ΑΕΙ δες αν μπορείς να περάσεις με κατατακτήριες στους ηλεκτρολόγους και από εκεί παίρνεις ειδικότητα στα ηλεκτρονικά σε ανώτερο επίπεδο από τα ΤΕΙ (που μπορεί και να καταργηθούν όπως φυμολογείται)

    Εχω μαζεψει ενα ποσο το οποιο θελω να ξοδεψω για εξοπλισμο για να στησω τον πρωτο παγκο στον οποιο θα πειραματίζομαι.

    Σου συνιστώ αρχικά να μην ξοδέψεις παρά ελάχιστα για ένα φτηνό πολύμετρο (δεν υπάρχει λόγος να πάρεια από την αρχή κάποιο καλό γιατί καίγονται και εύκολα ειδικά στην αρχή) και ένα ράστερ για δοκιμές χωρίς κολλήσεις και χωρίς να χαλάς τα υλικά. Λόγω μεγάλης ποικιλίας στα υλικά θα δεις ότι πιο πολλά λεφτά θα ξοδεύεις εκεί γιατί όσα και να έχεις πάντα θα σου λείπουν πράματα. Στην πορεία θα μπορείς να παίρνεις εργαλεία και όργανα ανάλογα με τις ανάγκες σου, ή θα μπορείς να κατασκευάζεις και μερικά.
    Τα επόμενα πιο χρήσιμα πράγματα είναι μεταβλητό τροφοδοτικό κολλητήρι - κοφτάκι κλπ.

    Ξεκινωντας απο τα βασικα,μετρησεις ,κολλησεις-αποκολλησεις,κατασκευες απλων κυκλωματων να φτασω μεχρι τους αυτοματισμους και το BGA REWORKING.

    το BGA REWORKING είναι μεν δύσκολο και απαιτεί δεξιοτεχνία στη χρήση των εργαλείων αλλά δεν απαιτεί γνώση ηλεκτρονικών. Πιο δύσκολο θα είναι να βρεις γιατί δεν δουλεύει η κατασκευή που έκανες και πολλά ακόμη πράγματα στα ηλεκτρονικά.


    Δηλαδη αν μπορω καπως να το κανω λιγο πιο συγκεκριμενο ζητω να μου πειτε τι να αγορασω απο εξοπλισμο και ποια θα ειναι τα πρωτα βηματα που θα πρεπει να μαθω και να κανω καποια βιβλιογραφια γενικοτερα μια διαδρομη να ακολουθησω για να μην χαθω στο μεγαλο αυτο τομεα της ηλεκτρονικης


    Μην μπλέξεις με πολύ διάβασμα (πολύ θεωρία μόνο). Το καλύτερο είναι να βλέπεις στην πράξη αυτά που διαβάζεις (πειράματα στο ραστερ). Αυτό βέβαια μπορεί να θέλει περισσότερα όργανα όπως παλμογράφο για να βλέπεις κυματομορφές αλλά στην αρχή όπως μπορείς.

    Μονος μου εχω αρχισει να ξεκολλαω και να κανω rework βλεποντας καποια video η διαβαζοντας στο διαδυκτιο.

    Όπως έγραψα και παραπάνω αυτό δίνει μόνο εμπειρία στον χειρισμό των εργαλείων (καλό είναι και αυτό), αλλά δεν σε μαθαίνει ηλεκτρονικά.

    Σιγουρα θα επρεπε να ειμαι πιο συγκεκριμενος στο τι ζηταω αλλα θα ηθελα αν γινεται να με οδηγησετε καπως στο τι χρειαζομαι να ξερω/μαθω για να αρχισω να μπαινω στα βαθια νερα.


    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλόνικη
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από firewalker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω πως περισσότερο θέλεις να γίνεις τεχνικός; Να επισκευάζεις;

    Επίς όταν λες να περάσεις στον σχεδιασμό πλακετών από την μέτρηση, πως το εννοείς;
    Βλεπω και γνωριμα ατομα!Ειμαι παλιος χρηστης του ινσομνια και τα λεγαμε τακτικα στο offtopic! : )

    Θελω να ξεκινησω απο τις μετρησεις για να αποκτησω μια γνωση-εμπειρια-οικιοτητα με το αντικειμενο και μετα οταν καταλαβω πως δουλευουν να μπορω να περασω στο να φτιαχνω δικα μου κυκλωματα.
    Σιγουρα θα μου αρεσε να ξερω να επισκευαζω ηλεκτρονικα οχι τοσο για επαγγελματικο σκοπο οσο για το hobby μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lynx Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι...γιατι και πάλι εγώ τουλάχιστον δεν θα είχα προλάβει να το διαβάσω και να σου απαντήσω.

    εφόσον έχεις λίγη εμπειρία, θες να κάνεις συγκεκριμένες ερωτήσεις? πιστεύω είναι πιο εύκολο.

    γενικότερα όμως με τα ηλεκτρονικά υπάρχει άπειρη βιβλιογραφία στο ιντερνετ εγώ στο ξεκινημά μου
    όταν δεν μπορούσα να καταλάβω κάποιες έννοιες με βοήθησαν αρκετά και τα προγράμματα εξομειωσης
    κυκλώματος

    http://www.falstad.com/circuit/e-index.html

    να πω να ξεκινήσεις απο το νόμο του ohm;; ομως έχεις τελειώσει φυσική και κάτι τέτοια θα τα ξέρεις...
    Γνωριζω απο θεωρια τροπους επιλυσεις κυκλωματων (ΑC - DC ) βρογχους κομβους ,τhevenin-norton ,τετραπολα,λιγα απο συντονισμο.
    Γνωριζω μερικως την χρηση του παλμογραφου και πολυμετρου.

    Στην περιπτωση μου φοβαμαι οτι ειμαι ημιμαθης...και αυτο ειναι χειροτερο...Γιατι τα ξερω ολα τα παραπανω στο χαρτι...αλλα στην πραξη δεν ξερω να τα πραγματοποιω.

    Ποιο συγκεκριμενος θα προσπαθησω να γινω αλλα η ικανοτητα μου να διατυπωνω την σκεψη μου δεν ειναι η καλυτερη.

    Θελω να παρω εναν βασικο εξοπλισμο Πολυμετρο-Παλμογραφο-Σταθμο κολλησης αποκολλησης και να αρχισω να μαθαινω να μετρω πλακετες και να μπορω να εντοπιζω την βλαβη τους και να της επιδιορθωνω.
    Μεσω αυτου να αποκτησω την γνωση-εμπειρια για να προχωρησω παρακατω....

    Οπως το λεω ισως να το κανω να φαινεται απλο...το γνωριζω οτι δεν ειναι και γνωριζω οτι ο,τι ανεφερα χρειαζεται λεφτα-χρονο-υπομονη.Αλλα με αυτο διαλεξα να ασχοληθω.Ισως οχι επαγγελματικα.

    Τελος οταν αποκτισω,αν αποκτισω μια ανεση με τα παραπανω θα ηθελα να μαθω να χειριζομαι καποια διαταξη για BGA-Reworking.

    Eιμαι σιγουρος οτι πολλα ατομα απο αυτο το forum δεν ειναι επαγγελματιες ηλεκτρονικοι απλα το εχουν σαν hobby η ενασχοληση.
    Ε καπως ετσι ειμαι και εγω.Απο μικρος ηθελα να ασχοληθω με αυτα αλλα στα 18 που περνας στο πανεπιστιμιο δεν νομιζω να γνωριζεις τι πραγματικα θελεις...ηξερα οτι μου αρεσει η φυσικη αλλα στην πορεια ανακαλυψα οτι μ αρεσει το κατσαβιδι και τα εργαλεια και η ενασχοληση με αυτα.
    Τωρα στον ελευθερο χρονο μου ,μετα την δουλεια,εχω την ορεξη να ασχοληθω με οσα ανεφερα.

    Συγγνωμη αν σας κουρασα με το γραψιμο μου.

    Και ευχαριστω για τις απαντησεις σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-14, 17:47
  2. Εισαγωγη στην ηλεκτρονικη-Βιβλιογραφια
    By Στάθης_ in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 15:50
  3. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ
    By jtb in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-09, 23:01
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-08, 18:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας