Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 64

Θέμα: Εναλλακτική Λειτουργία Ανεμογεννήτριας

  1. #21
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    βρε Σπύρο κάτσε να τα βάλουμε σε μία σειρά.
    δείχνει στο πρώτο μια γεννήτρια που την γυρνά με μαγνητικό πεδίο από ένα μοτεράκι που οι μετρήσεις που κάνει είναι αλλού για αλλού. δηλαδή μας μετρά την τάση στην έξοδο από ένα μετασχηματιστή 9-230 για να ανάψει την λάμπα και ναι την γυρνά με 5Κ
    στροφές(θες 2? 1,5?) και μας μετρά τα τα mA από την είσοδο του μετασχηματιστή.
    άρα δεν έχει να λέει τίποτα πέρα το έξυπνο κατά τα άλλα κόλπο να γυρνάς μια γεννήτρια από απόσταση με ένα μοτεράκι με μαγνήτη.
    απόδοση? 0.5Α στα 24 βολτ για να πάρει 0.3 στα 7 βολτ?
    παραπάνω δεν ήταν γιατί στην έξοδο ο μετασχηματιστής έδινε 130 βόλτ?
    και άναψε μια λάμπα φθορίου που ανάβουν ικανοποιητικά σχετικά και με μικρό ρεύμα.χόρια που δεν ξέρω στο εναλλασσόμενο με συχνότητα στα 2-3-5Κ χερτζ αν μέτραγε σωστά το πολύμετρο.
    πάμε παρακάτω.
    είδαμε τον στέπερ που τον έκανε γεννήτρια οκ και?μετρήσεις? με τρυπάνι? στις πόσες στροφές? και τή σύνολο? (βολτ αμπερ? ΜΑΖΙ όμως όχι χώρια)
    και στα 2 τελευταία βίντεο μας δείχνεις μια γεννήτρια καθέτου και μετρά τον άνεμο με λογισμικό στο κινητό της νόκια?
    τη? πόσος αέρας χτυπά το μικρόφωνο?
    γιατί για ανεμόμετρο δεν το νομίζω ότι ήτανε. και μάλιστα να μου δείχνει 0-1 ταχύτητα ανέμου και από πίσω τα δέντρα μου λένε τουλάχιστον 4 ίσως και 5 μέτρα ανά δευτερόλεπτο? και η γεννήτρια κοντεύει να σταματήσει και μετά μου βάζει το ταχόμετρο και μου λέει 500+ στροφές το λεπτό? μας δουλεύει?
    και που χτυπά την μέτρηση. στα φτερά? δηλαδή αν είχε βάλει 30 φτερά θα έπρεπε να πιστέψω ότι γυρνά με 5κ στροφές? έτσι τις μετράνε τις στροφές?
    τη δεν κατάλαβα.
    και πούνε η ισχύ που μας λες. στο ανεμόμετρο μέσο κινητού ή στο στροφόμετρο που μετρά σε λάθος σημείο?
    τη είναι το γαμάτο?
    απλά βλέπουμε μια φτερωτή να γυρνά. ναι ωραία κατασκευή αλλά πούνε τα στοιχεία? βατ? βολτ? αμπέρ? και όχι χώρια αλλά σε μία ενέργεια όλα ταυτόχρονα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Φιλε Σπυρο τον ξερεις αυτον?http://www.hlektronika.gr/forum/show...194#post418194

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρε Σπύρο κάτσε να τα βάλουμε σε μία σειρά.
    δείχνει στο πρώτο μια γεννήτρια που την γυρνά με μαγνητικό πεδίο από ένα μοτεράκι που οι μετρήσεις που κάνει είναι αλλού για αλλού. δηλαδή μας μετρά την τάση στην έξοδο από ένα μετασχηματιστή 9-230 για να ανάψει την λάμπα και ναι την γυρνά με 5Κ
    στροφές(θες 2? 1,5?) και μας μετρά τα τα mA από την είσοδο του μετασχηματιστή.
    άρα δεν έχει να λέει τίποτα πέρα το έξυπνο κατά τα άλλα κόλπο να γυρνάς μια γεννήτρια από απόσταση με ένα μοτεράκι με μαγνήτη.
    απόδοση? 0.5Α στα 24 βολτ για να πάρει 0.3 στα 7 βολτ?
    παραπάνω δεν ήταν γιατί στην έξοδο ο μετασχηματιστής έδινε 130 βόλτ?
    και άναψε μια λάμπα φθορίου που ανάβουν ικανοποιητικά σχετικά και με μικρό ρεύμα.χόρια που δεν ξέρω στο εναλλασσόμενο με συχνότητα στα 2-3-5Κ χερτζ αν μέτραγε σωστά το πολύμετρο.
    πάμε παρακάτω.
    είδαμε τον στέπερ που τον έκανε γεννήτρια οκ και?μετρήσεις? με τρυπάνι? στις πόσες στροφές? και τή σύνολο? (βολτ αμπερ? ΜΑΖΙ όμως όχι χώρια)
    και στα 2 τελευταία βίντεο μας δείχνεις μια γεννήτρια καθέτου και μετρά τον άνεμο με λογισμικό στο κινητό της νόκια?
    τη? πόσος αέρας χτυπά το μικρόφωνο?
    γιατί για ανεμόμετρο δεν το νομίζω ότι ήτανε. και μάλιστα να μου δείχνει 0-1 ταχύτητα ανέμου και από πίσω τα δέντρα μου λένε τουλάχιστον 4 ίσως και 5 μέτρα ανά δευτερόλεπτο? και η γεννήτρια κοντεύει να σταματήσει και μετά μου βάζει το ταχόμετρο και μου λέει 500+ στροφές το λεπτό? μας δουλεύει?
    και που χτυπά την μέτρηση. στα φτερά? δηλαδή αν είχε βάλει 30 φτερά θα έπρεπε να πιστέψω ότι γυρνά με 5κ στροφές? έτσι τις μετράνε τις στροφές?
    τη δεν κατάλαβα.
    και πούνε η ισχύ που μας λες. στο ανεμόμετρο μέσο κινητού ή στο στροφόμετρο που μετρά σε λάθος σημείο?
    τη είναι το γαμάτο?
    απλά βλέπουμε μια φτερωτή να γυρνά. ναι ωραία κατασκευή αλλά πούνε τα στοιχεία? βατ? βολτ? αμπέρ? και όχι χώρια αλλά σε μία ενέργεια όλα ταυτόχρονα.

    Με τις στροφές έχεις λάθος.
    Ανακλαστήρα έχει μόνο στο ένα πτερύγιο και μετράει 50.5 στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τις στροφές έχεις λάθος.
    Ανακλαστήρα έχει μόνο στο ένα πτερύγιο και μετράει 50.5 στροφές.
    έχεις δίκιο για το 59.5(τόσο γράφει απλά δεν πρόσεξα καλά το κόμμα)
    που και πάλι έβαλε ανακλαστήρα αλλά μπερδεύετε ο αισθητήριας γιατί όταν χάνετε όλη η φτερωτή του σκάει η ανάκλαση από την λαμαρίνα και του φτάνει για να μπερδευτεί. μην μου πεις ότι σου φάνηκε να γυρνά με 60 στροφές το λεπτό μια στροφή το δευτερόλεπτο? μέτρησα και του πέρναγε μια φτερωτή σχεδόν στο δευτερόλεπτο. άρα δια 3 μας κάνει 20 στροφές.

    1 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.036

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε Σπυρο τον ξερεις αυτον?http://www.hlektronika.gr/forum/show...194#post418194
    Και εκείνος "έπαιζε" αρκετά με το όνομά του...

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη apollonic
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    τα πτερύγια για μεγάλη κατασκευή πρέπει να είναι σωλήνες ύδρευσης χοντροί πχ 10 ίντσες (οι πορτοκαλί) κομένοι στη μέση που να είναι στερεωμένοι με άρθρωση και ελατήριο ώστε να αλλάζει η γωνία τους ανάλογα με την ταχύτητα του ανέμου για ομαλότερη απόδοση και προστασία από την καταστροφή σε περίπτωση θύελλας Αν χρειαστεί μπορεί να μπει στον άξονα και φυγοκεντρικό φρένο μέσα σε βαρελάκι με άμμο. Και σίγουρα θέλει μειωτήρα για αύξηση των στροφών. Ισως μια ρόδα ποδηλάτου που να γυρνάει με ιμάντα μια μικρότερη. δείτε και το δυναμό που πήρα από ένα μηχανάκι, εδώ: opacun.blogspot.gr αλλά θέλει δουλειά, άξονα κλπ . Τι λέτε θα δουλέψει? λέω να του βάλλω και μειωτήρα για περισσότερες στροφές από δισκάκι γωνιακό (Χ2,5 περίπου) Θα το βάλω στην ταράτσα σαν πειραματικό με πτερύγια από πλεξιγλάς επίπεδα με μια κλίση προοδευτική 45ο που θα την δώσω στον φούρνο, ώστε και αυτά να λυγίζουν από τον αέρα. Αυτό το μοτέρ από κλιματιστικό καλό μου φαίνεται αλλό πόσο να κάνει? Και γιατί πειράζει την καλωδίωσή του? Πάντως βλέπω πως έχει αρκετά τυλίγματα (12, σε μια άλλη κατασκευή από διπλωματική είχε 9) άρα θα δίνει αρκετό ρεύμα με λίγες στροφές. Και μένα μπούρδες μου φαίνονται όσα αναφέρει. Πρώτα πρώτα έτσι πως είναι κολλημένα τα φτερά, με τον πρώτο δυνατό αέρα θα τα ψάχνει στο πέρα μαχαλά. Μπορεί να σκοτώσει και κανέναν. ¨Ενας άλλος λέει έκανε ένα Inverter 12V 20KW -το μεγαλύτερο του κόσμου είπε στα 12V- τεράστιο, σαν ντουλάπα, αλλά το δοκίμαζε με ένα μοτέρι 1KW!. Τρελλά πράγματα!. Τον έδειξε και η τηλεόραση. Και έβαλε στρατιωτικό υλικό λέει, ημιαγωγούς κλπ με 10πλάσιο κόστος από το εμπορικό και άλλα διάφορα. Αυτοί οι άνθρωποι είναι για το ντιβάνι του ψυχαναλυτή. Έχω 2-3 εργασίες από μεταπτυχιακά φοιτητών για ανεμογεννήτριες, αν θέλετε μπορώ να τα ανεβάσω εδώ κάπου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apollonic : 14-03-15 στις 00:43
    opacun.blogspot.gr
    campus philosophicus technologicus ecologicus

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις δίκιο για το 59.5(τόσο γράφει απλά δεν πρόσεξα καλά το κόμμα)
    που και πάλι έβαλε ανακλαστήρα αλλά μπερδεύετε ο αισθητήριας γιατί όταν χάνετε όλη η φτερωτή του σκάει η ανάκλαση από την λαμαρίνα και του φτάνει για να μπερδευτεί. μην μου πεις ότι σου φάνηκε να γυρνά με 60 στροφές το λεπτό μια στροφή το δευτερόλεπτο? μέτρησα και του πέρναγε μια φτερωτή σχεδόν στο δευτερόλεπτο. άρα δια 3 μας κάνει 20 στροφές.
    Ναι, δεν έχεις άδικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Σπύρο αν το σύστημα είναι 200W τότε μια λάμπα 100W θα την ανάβει , έτσι δεν είναι.

    Έχεις
    κάποιο βίντεο που να δείχνει κάτι τέτοιο , γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να σε αδικούμε.


    Κάτι τελευταίο κατά την γνώμη μου η φτερωτή
    είναι

    λάθος, και μπορώ αν θέλεις να σου πω τι διόρθωση θέλει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο αν το σύστημα είναι 200W τότε μια λάμπα 100W θα την ανάβει , έτσι δεν είναι.

    Έχεις
    κάποιο βίντεο που να δείχνει κάτι τέτοιο , γιατί υπάρχει μια πιθανότητα να σε αδικούμε.


    Κάτι τελευταίο κατά την γνώμη μου η φτερωτή
    είναι

    λάθος, και μπορώ αν θέλεις να σου πω τι διόρθωση θέλει.
    εμένα να αδικείς; οχι καλέ δεν είναι δική μου η κατασκευή ειναι του γιώργου χανιωτάκη.
    μένει σε ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

    μαιλ: xaniosaek@gmail.com

    όλες οι γνώμες είναι ευπρόσδεκτες. το θέμα έβαλα προς συζήτηση. το ότι εγω πιστεύω πως είναι μια επιτυχημένη ανεμογεννήτρια είναι σχετικό με την αντίληψη μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    θα ήθελα να απαντήσω σε κάθε έναν ξεχωριστά όμως θα δώσω λιγες απαντήσεις που ας ταιριάξουν σε ερωτήσεις.

    δεν θα ασχοληθώ πολυ με αυτό το θέμα διότι δεν είναι μια παρουσίαση δικής μου κατασκευής που θα έπρεπε να εξηγώ πως και γιατί.
    είναι μια παρουσίαση των κατασκευών του γιώργου χανιωτάκη.
    εαν τα στοιχεία που παρουσιάζει στα τόσα βιντεο δεν σας ικανοποιούν, να ξέρετε πως δεν αρκουν ούτε σε εμένα.
    δεν ξερω τι να πρωτοσχολιάσω,,

    το ότι διάβασα κάποιους να γράφουν πως δεν θα γυρίζει αυτό το πράμα ούτε με πολλά μποφορ και πως χρειάζεται να βαλει κουτί με γρανάζια - ειναι ένα επιχείρημα άτυχο.

    το ότι ο γιάννης ή καποιος άλλος διαβάζει ενδείξεις σε όργανα που δεν του λένε κάτι, διότι δεν είδε κάποια τελεία...

    το ότι στο πρώτο βιντεο δείχνει αναλογικό αμπερόμετρο 250mA με τάση AC133V - 33W

    το που είναι μια λάμπα να ανάβει, είναι λάμπες που ανάβουν στο βιντεο του ποστ #2 στο τέλος που γυρίζει το stepper motor με τρυπάνι.

    είναι αλήθεια πως δεν μας δείχνει τα στοιχεία εξόδου της ανεμογεννήτριας όταν αυτή γυρίζει με τον αέρα.
    όποιος ενδιαφέρεται γι αυτά τα στοιχεία μπορεί να συνδεθεί στο YouTube και να ρωτήσει τον γιώργο.

    ας δουμε με θετικό+ πνεύμα τι προσφέρει αυτό το θέμα:

    1) δείχνει μια πετυχημένη κατασκευή ανεμογεννήτριας καθέτου αξονα, δείχνει την κατασκευή της με βιντεο ωστε να μάθουν όλοι πόσο εύκολο είναι να μετατρέψει κάποιος stepper motor σε δυναμό.
    προσωπικά δεν ήξερα πως υπάρχουν stepper motor απο κλιματιστικά που μπορούν να λειτουργούν ως δυναμό.

    ειναι αλήθεια πως τέτοια μικρά δυναμό που χωράνε στα 2 χέρια δεν έχουν μεγάλη ικανότητα παροχής ρεύματος.
    εαν η ονομαστική τους ισχύς είναι 200-250W τότε στην ανεμογεννήτρια δεν θα πρέπει να περιμένει κάποιος περισσότερα απο 40-50W
    τι είναι λίγα;
    για μια κατασκευή που γυρίζει άνετα με ελάχιστο αέρα και μπορεί να κάνει κάποιος με 2-3 μέρες δουλειάς;;
    έγραψα ξανά πως εαν δεν σας αρέσει μην το φτιάξετε.

    2) αυτό το θέμα διαφέρει απο άλλα στο ότι δείχνει το πολύ σημαντικό κομμάτι της δοκιμής της απόδοσης του δυναμό μέσα στο εργαστήριο, γυρίζοντας το με εναλλακτικό τρόπο. δείχνει περιστροφή με μοτέρ DC και την κατανάλωση του.
    δείχνει και περιστροφή με τρυπάνι χειρός αλλά αυτό μπορεί να μας το δείξει καλύτερα ο Πέτρος Κυριακίδης που τον προσκάλεσα να δείξει εδω την δουλειά του.

    3) δίνει την ευκαιρία σε όσους θέλουν να ανοίξουν τα μάτια των αόματων.
    ξέρετε πως ο Γ.Χανιωτάκης βγάζει χρήματα απο τις προβολές των βιντεο του και απο τις πωλήσεις ανεμογεννητριων που κατασκευάζει και τοποθετεί; αυτός ξέρει αυτά που θέλετε ή που δεν θέλετε να μάθετε.

    είναι πιθανό να εμπνευστεί κάποιος άνεργος και να κάνει το ίδιο, δηλαδή να κατασκευάζει ανεμογεννήτριες με stepper motor και να τις πουλα στο δίκτυο, στο ebay και αλλού..

    4) αυτό το θέμα ενημερώνει όλους όσους δεν έχουν διαβάσει ή δεν θέλουν να διαβάσουν φυσική πως θα αποτύχουν.
    αυτό δεν είναι αρνητική ενέργεια ούτε κακία, είναι συνέπεια που απορρέει της αιτίας.

    5) νομίζω πως αυτό το θέμα έχει ενδιαφέρον για κάποιους, ενδιαφέρει και εμένα

    6) μπορείτε πάντα να κάνετε τις σωστές ερωτήσεις στους σωστούς ανθρώπους, δηλαδή σε αυτούς που πωλούν τέτοιες κατασκευές και εξαρτήματα όπως http://www.windgenkits.com/



    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλακτική μπαταρία +φωτισμός
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 13:10
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-14, 11:05
  3. Νέα πατέντα ανεμογεννήτριας;
    By primeras in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 04:42
  4. Ισχύς ανεμογεννήτριας
    By nikos_dfg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 17:39
  5. κατασκευή ανεμογεννήτριας
    By Kostas83 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας