Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 64

Θέμα: Εναλλακτική Λειτουργία Ανεμογεννήτριας

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    2) αυτό το θέμα διαφέρει απο άλλα στο ότι δείχνει το πολύ σημαντικό κομμάτι της δοκιμής της απόδοσης του δυναμό μέσα στο εργαστήριο, γυρίζοντας το με εναλλακτικό τρόπο. δείχνει περιστροφή με μοτέρ DC και την κατανάλωση του.
    δείχνει και περιστροφή με τρυπάνι χειρός αλλά αυτό μπορεί να μας το δείξει καλύτερα ο Πέτρος Κυριακίδης που τον προσκάλεσα να δείξει εδω την δουλειά του.
    Να διορθώσουμε κάτι , είμαι κατώτερος όλων και το εννοώ , ολοκληρωμένη ανεμογεννήτρια δεν έχω κάνει ποτέ (εκτός μιας που ήταν με πηνιοφόρο από μηχανάκι και τα έτοιμα πτερύγια της Air-X) . και πάντα κάνω κατασκευές τύπου "που πα ρε Καραμήτρο" και μου αρέσει και δεν το μετανιώνω.
    έχω αναζητήσει πληροφορίες παντού , και όσες βρήκα ήταν αινιγματικές , και όχι πλήρεις .
    Πληροφορίες εννοώ στο γενικό σύνολο των πάντων δηλαδή ... άλλη κατηγορία το να φτιάξεις ένα δυναμό / άλλη κατηγορία να φτιάξεις πτερύγια οριζοντίου άξονα/ άλλη κατηγορία τα καθέτου άξονα / άλλη κατηγορία στον υπολογισμό και συνδυασμό μοτέρ + πτερυγίων / άλλη κατηγορία στο τι ηλεκτρονικά θα χρειαστείς (ρυθμιστές φόρτισης και αποδεκτά όρια αυτών) ./ και και και . Είναι ένα σύνολο διαφορετικών ειδικοτήτων.

    Ότι κάνω το κάνω "αναρχικά" και μη έχοντας βοήθεια από κανέναν. Ξεκίνησα από ένα απλό δυναμό αυτοκινήτου , του έβγαλα τα εντόσθια για να το εξετάσω πως δουλεύει / πως έχει τους μαγνήτες (ηλεκτρομαγνήτες ) / πως έχει την περιέλιξη / σε τι διαφέρει ο ένας δυναμός με κάποιον άλλον κτλ κτλ

    Αρχικά με ενδιέφερε πως να φτιάξω πρώτα ένα "μοτέρ" , και αφού κάνω το μοτέρ και όποιες άλλες "αστοχίες" (όπως ανεμογεννήτρια με πηνιοφόρο) οι συνεχείς παρατηρήσεις σε οδηγούν σε κάποια συμπεράσματα . Στο τι πρέπει να αλλάξεις σε κάτι που έκανες προηγουμένως και απέτυχε είτε ως προς το μοτέρ / και ως προς τα πτερύγια / και συνδυασμούς αυτών. Είναι σίγουρο ότι δεν θα τα επαναλάβεις .

    Για τον κ. Χανιωτάκη δεν έχω να προσθέσω κάτι , δεν κατάλαβα τι ακριβώς θέλει να μας δείξει . Αρχικά λέτε "εναλλακτική " ανεμογεννήτρια . Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τίποτα με το νόημα της λέξης "εναλλακτική" (το κατάλαβα ως προς αυτό που λέτε "υδροστρόβιλος" / "αέρας" / κτλ ) και ναι είναι εναλλακτικά . Αλλά το DC μοτέρ (αντί π.χ. νερού / υδροστρόβιλου) θα το δεχτώ σαν "δωρεάν" φυσικό "προιόν" όπως είναι ο άνεμος? (αν αυτό υπονοούσε ο κ.Χανιωτάκης θα το δεχτώ αμέσως ) δηλαδή απλά αντικατάσταση του αέρα με ένα μοτέρ και απλούστατα για να μας δείξει το άλλο μοτέρ (γεννήτρια ) πόσο παράγει σε έργο (που δεν έχει σχέση με το μοτέρ ώθησης και αντικατάστασης του αέρα ή κάποια σύγκριση απόδοσης του ενός με του άλλου )
    Αν κάνουμε δηλαδή το ίδιο πείραμα στην παρακάτω ρόδα ποδηλάτου (την περιστρέφω με κάποιο μοτέρ) και μου ανάβει με κάποια απλά πηνία ένα σποτάκι με 16 λεντ . (ή κατά επέκταση της περιφέρειας της ρόδας που μπορεί να δεχτεί και 36 πηνία + 36 σποτάκια παρομοίως θα το θεωρήσω επιτυχία?)
    https://www.youtube.com/watch?v=9sTT...ature=youtu.be

    Το παρακάτω βίντεο όταν ήμουν βαθιά άρρωστος (το 2006) και έφτιαχνα πράγματα που μόνο κινητά τηλέφωνα φόρτιζαν .
    https://www.youtube.com/watch?v=XdPa...ature=youtu.be

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-03-15 στις 16:20

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427


    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο (για τα παραπάνω λινκ και τον τύπο ανεμογεννήτριας που προτείνεις).
    Ας το αναλύσουμε λίγο και σου κάνω μια ερώτηση για να μου απαντήσεις . Αν βλέπω καλά στα παραπάνω λινκ που έδειξες (το 1ο) το διάβασα περίπου στο τέλος λέει ότι αποδίδει κάπου 100 με 200W? Απάντησε μου για να συνεχίσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιώργο (για τα παραπάνω λινκ και τον τύπο ανεμογεννήτριας που προτείνεις).
    Ας το αναλύσουμε λίγο και σου κάνω μια ερώτηση για να μου απαντήσεις . Αν βλέπω καλά στα παραπάνω λινκ που έδειξες (το 1ο) το διάβασα περίπου στο τέλος λέει ότι αποδίδει κάπου 100 με 200W? Απάντησε μου για να συνεχίσω.
    Στις 420 στροφές/λεπτό αποδίδει 180W. Κάπου στην 4 - 5 σελίδα έχει και γράφημα με την απόδοση της γεννήτριας σε ισχύ σε συνάρτηση με της στροφές της.



    Πέτρο, βγαίνω εκτός. Τα λέμε αργότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ακρίτας : 14-03-15 στις 18:33
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ακρίτας για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Spark (14-03-15)

  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις 420 στροφές/λεπτό αποδίδει 180W. Κάπου στην 4 - 5 σελίδα έχει και γράφημα με την απόδοση της γεννήτριας σε ισχύ σε συνάρτηση με της στροφές της. Πέτρο, βγαίνω εκτός. Τα λέμε αργότερα.
    Απάντα όποτε μπορείς (δεν μας κυνηγάει η ΧΑ )

    Ο στόχος της ερώτησης μου ήταν αλλού . (ευχαριστώ που επιβεβαίωσες την απόδοση στις εκάστοτε στροφές κτλ)
    Όμως ....
    1) Το σύνολο των μαγνητών που χρησιμοποιεί 16 μαγνήτες ? (είτε σε όγκο είτε σε κόστος )
    2) Το "σιδηρόπραμα" (σιδηροκατασκευές)
    3) Αρπακόλλες (ρητίνες χοντρά ρουλεμάν / δίσκοι / μουαγιέ? κτλ ) μην τα αναφέρω όλα γιατί ζαλίστηκα ήδη .

    Και εγώ σου ζητήσω μόνο τους 4 μαγνήτες από το παραπάνω λινκ (σε όγκο / κόστος κτλ) σου χαρίζω και τις ρητίνες και τα σίδερα και τον παραπάνω χαλκό (χαλκόσυρμα περιέλιξης ) από όσα πηνία χρησιμοποιεί αυτό που προτείνεις , εγώ θέλω μόνο τα 4 πηνία .

    και σου φτιάχνω αυτό το μοτέρ . (το μοτέρ από μάντρα ανακύκλωσης / καμένο / και αγορά 3 ευρώ) + 2 ρουλεμάν 5 ευρώ= 8 ευρώ.
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post698077

    Για πες σε ποιο μοτέρ θα επέλεγες να πας ως συμφερότερο και γιατί? (είτε από πλευράς κόστους του συνόλου υλικών είτε από πλευράς ευκολίας όσο αφορά μόνο κατασκευή του μοτέρ )

    By Hugh Piggot

    By Kiriakidis (Άσε τα Αμερικανάκια να λένε ... αυτοί ακόμα σε δέντρα σκαρφαλώνουν)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-03-15 στις 19:15

  7. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Βλεπω οτι ολοι γραφουν για Watt,Volts και Αmpere ξεχνανε ομως να μετρησουν τα Hz και με 500 στροφες/λεπτο για να βγαλεις 50Hz πρεπει η γεννητρια να εχει 12 πολους...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Ένα τέτοιο μοτέρ (σε πολύ λιγότερες στροφές ) πόσα H/z βγάζει? (περίπου ρωτάω)
    https://www.youtube.com/watch?v=4-_VQ4gIMNw
    Αναφέρεσαι σε τι? σε απευθείας εκμετάλλευση? δηλαδή το εναλλασσόμενο όταν το κάνουμε συνεχές μετά από γέφυρες ανόρθωσης παίζει ρόλο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 14-03-15 στις 19:46

  9. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και εγώ σου ζητήσω μόνο τους 4 μαγνήτες από το παραπάνω λινκ (σε όγκο / κόστος κτλ) σου χαρίζω και τις ρητίνες και τα σίδερα και τον παραπάνω χαλκό (χαλκόσυρμα περιέλιξης ) από όσα πηνία χρησιμοποιεί αυτό που προτείνεις , εγώ θέλω μόνο τα 4 πηνία .
    Πέτρο, δεν ξέρω πολλά απο γεννήτριες και κινητήρες, όμως θυμάμαι ότι η ΗΕΔ (ηλεκτρεγερτική δύναμη) μιας γενήτριας είναι ίση με την μαγνητική ροή του πεδίου, επί τη συχνότα περιστροφής, επί τον αριθμό των πηνίων (ΗΕΔ = Φο * ν * Ν). Όταν η κατασκευή που σου έδειξα με 8 πηνία και 16 μαγνήτες βγάζει 180 W στις 420 στροφές, εσύ άν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιείς 4 όμοια πηνία και 4 όμοιους μαγνήτες, θα χρειάζεσαι 8 φορές περισσότερες στροφές για να βγάλεις την ίδια ισχύ, δηλαδή 3.360.
    Ανεμοκινητήρας που να πιάνει τέτοιες στροφές δεν υπάρχει, άρα θα βάλεις μειωτήρα, αξάνοντας όμως το κόστος, τη δυσκολία κατασκευής, και το κυριώτερο τη ροπή εκκίνησης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  10. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.453

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον παραπάνω τύπο , δεν με κατάλαβες όμως στο παρακάτω
    εσύ άν υποθέσουμε ότι χρησιμοποιείς 4 όμοια πηνία και 4 όμοιους μαγνήτες, θα χρειάζεσαι 8 φορές περισσότερες στροφές
    Εννοούσα στον ίδιο όγκο και όχι τους ίδιους μαγνήτες του λινκ (δες το παρακάτω βίντεο για να δεις τι εννοώ)
    https://www.youtube.com/watch?v=d2ivLHXCz0I

    για να βγάλεις την ίδια ισχύ, δηλαδή 3.360.
    1 Μοτεράκι (σπιρτόκουτο) αν το γυρίσω με 10000 στροφές θα μου ανάψει ένα λεντ
    Αν γυρίσω λίγες στροφές ένα μοτέρ σαν του βίντεο παραπάνω είναι το ίδιο?

    Και κάτι άσχετο (ερώτηση από μένα προς άλλους που ξέρουν) στο παραπάνω βίντεο από το 1:30 λεπτό και μετά μας εξηγεί πως πέρασε τα πηνία , και ως φαίνεται τα δείχνει με μονοκόμματα και στρόγγυλα πηνία .
    Όμως εγώ το έκανα με την ίδια περιέλιξη που έχουν τα δυναμό αυτοκινήτου (συγχωρέστε με για την ορολογία) σε σχήμα U ή ζιγκ ζαγκ . Δείχνει να είναι το ίδιο πράμα ... αλλά μου φαίνεται κάπως ...
    Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 ? (στυλ περιέλιξης)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 15-03-15 στις 13:44

  11. #40
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Κυριακίδης Εμφάνιση μηνυμάτων
    1 Μοτεράκι (σπιρτόκουτο) αν το γυρίσω με 10000 στροφές θα μου ανάψει ένα λεντ
    Αν γυρίσω λίγες στροφές ένα μοτέρ σαν του βίντεο παραπάνω είναι το ίδιο?

    Και κάτι άσχετο (ερώτηση από μένα προς άλλους που ξέρουν) στο παραπάνω βίντεο από το 1:30 λεπτό και μετά μας εξηγεί πως πέρασε τα πηνία , και ως φαίνεται τα δείχνει με μονοκόμματα και στρόγγυλα πηνία .
    Όμως εγώ το έκανα με την ίδια περιέλιξη που έχουν τα δυναμό αυτοκινήτου (συγχωρέστε με για την ορολογία) σε σχήμα U ή ζιγκ ζαγκ . Δείχνει να είναι το ίδιο πράμα ... αλλά μου φαίνεται κάπως ...
    Μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος τι διαφορά έχουν αυτά τα 2 ? (στυλ περιέλιξης)
    για σπιρτόκουτο δεν ξέρω αλλα αγόρασα απο την λαϊκη αγορα ένα φακό για μόλις 1ε που χωράει στην παλάμη μου, έχει μοχλό που όταν το πιέζω με τα δάχτυλα γυρνά το μοτέρ που έχει εσωτερικά, φορτίζει την μπαταρία λιθίου και ανάβει 3 led 0.5W το καθε ένα.

    ειδα τον ρωσο στο βιντεο μετα το 1:40 δείχνει να πιάνει με το σύρμα 3 πόλους στον στάτορα. δεν ξέρω ρωσικα αλλά πιθανόν να πειραματίζεται. συνδεσου στο youtube και κανε του ερώτηση στα ρωσικά με μετάφραση...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλακτική μπαταρία +φωτισμός
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 13:10
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-14, 11:05
  3. Νέα πατέντα ανεμογεννήτριας;
    By primeras in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 04:42
  4. Ισχύς ανεμογεννήτριας
    By nikos_dfg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 17:39
  5. κατασκευή ανεμογεννήτριας
    By Kostas83 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 20:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας