Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 64

Θέμα: Εναλλακτική Λειτουργία Ανεμογεννήτριας

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πέτρο φαινεται να μην είσαι ευχαριστημένος απο την δυναμική που χρειάζεται η γεννήτρια σου για να γυρίσει, θα ήθελες να γυρίζει πιο εύκολα παρά να ανάβει λαμπα αλογόνου στο φουλ.
    Αυτό συμβαίνει διότι οι μαγνητες σου ειναι πολύ δυνατοι και κοντράρουν μαγνητικά στον στάτορα, με αποτέλεσμα να γυρίζει δυσκολα και να σε προβληματίζει που να βρεις κατάλληλη έλικα.

    Εαν θες να το κάνεις να γυρίζει πιο εύκολα και να μπορει να χρησιμοποιηθεί με λογικού μεγέθους έλικα (όχι ανεμόμυλο),
    τότε θα πρέπει να μεγαλώσεις το διάστημα ανάμεσα στον ρότορα και στον στάτη.
    μια ιδεα είναι να τροχίσεις τον στάτη 2 χιλιοστα για να μην πειράξεις τον ρότορα.
    έτσι θα μπορει να γυρίζει πιο άνετα αλλά θα παράγει και λιγότερο ηλεκτρισμό
    Δεν βαριέσαι μια χαρά είναι όπως έχει αν το θέλεις για 12V


    μια ιδεα είναι να τροχίσεις τον στάτη 2 χιλιοστα για να μην πειράξεις τον ρότορα.
    Προτιμότερο να αφαιρέσεις μαγνήτες παρά να απομακρυνθείς από στάτη / ρότορα. Ή να βάλεις ασθενέστερους.

    έτσι θα μπορει να γυρίζει πιο άνετα αλλά θα παράγει και λιγότερο ηλεκτρισμό
    Έχω άλλη άποψη γιαυτό , μπορεί ναι μεν με ασθενέστερους μαγνήτες να μειώσω την μαγνητική ροή , αλλά αυτό θα μου δώσει την ευκαιρία να γυρίσει και πιο εύκολα , ... μην ξεχνάμε όμως , ότι αν αυξηθούν οι στροφές θα παίξει ρόλο ο άλλος παράγοντας που είναι η ταχύτητα , και ίσως να έχω πάλι την ίδια ισχύ , (λέω ίσως δεν το έχω αποδείξει κιόλας ) . Σίγουρα θα χάσει ένα μικρό ποσοστό ισχύος αλλά με αυτόν τον τρόπο θα κερδίσω + ένα πλεονέκτημα στην άνεση στο γύρισμα.

    σε αυτό το θέμα είναι αρκετοί χομπίστες που ενδιαφέρονται, θέλουν να φτιάξουν ή έχουν φτιάξει κάτι.
    ειναι και αυτοί που ενδιαφέρονται να βελτιώσουν ή να προσπαθήσουν να γυρίζουν δυναμό εναλλακτικά.
    https://www.youtube.com/watch?v=oo_mP18IXMo
    https://www.youtube.com/watch?v=IYoco8GjASI

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-03-15 στις 00:26

  2. #52
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438


    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438


    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 19-03-15 στις 23:21

  4. #54
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή



    Πάω να φτιάξω μερικά ακόμη
    Κινητήρες.JPG

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    πέτρο ανοιξα το δικό μου δυναμό για συντήρηση (βελτίωση και λίπανση) έβγαλα μερικές φωτό.
    διαπίστωσα πως οι στάτορες απο τα μοτέρ των κλιματιστικών που χρησιμοποίησα εγώ και ο Γ.Χανιωτάκης είναι τυλιγμένα απο τον κατασκευαστή με τον τρόπο που έδειξες στο βιντεο με τον ρώσο, δηλαδη καθε πηνίο ανάμεσα σε 3 πόλους.
    δεν ειναι τυχαίο πως και οι 2 στάτορες που έχω είναι με τον ίδιο τρόπο κατασκευασμένοι.
    εγω δεν άλλαξα την περιέλιξη διότι αυτά το μοτέρ είναι μικρότερα σε μέγεθος απο το δικό σου και δεν ενδιαφέρομαι για DC έξοδο.
    κατάλαβα όμως πως οι κατασκευαστές έχουν αυτή την πλέξη των πηνίων για να εχουν τα πηνία μεγαλύτερο μέγεθος (αφου το καθε πηνίο μπαίνει σε 3 πολους). όμως αυτα τα μοτέρ ειναι σχεδιασμένα για εναλλασόμενο και η κατανομή του μαγνητικού πεδίου μαλλον θα είναι πιο σωστή με αυτή την πλέξη.

    Συνημμένο Αρχείο 55930Συνημμένο Αρχείο 55931

    και οι μαγνήτες μου δεν είναι δυνατοί, δεν τους αγόρασα, τους εβγαλα απο βεντιλατερ αυτοκινήτου

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 20-03-15 στις 01:10

  6. #56
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό . στείλε μου τον ρότορα σου να σου βάλω νεοδυμιου για να πετάει σπίθες .
    κατάλαβα όμως πως οι κατασκευαστές έχουν αυτή την πλέξη των πηνίων για να εχουν τα πηνία μεγαλύτερο μέγεθος (αφου το καθε πηνίο μπαίνει σε 3 πολους).
    Είμαι άσχετος με αυτά ,αλλά ας πω 2 γνώμες , (και όποιος ξέρει περισσότερα ας με διορθώσει) .
    Έχεις δίκιο ότι έχουν αυτήν την πλέξη για να έχουν πηνία μεγαλύτερου μεγέθους . Πιστεύω όμως ότι δεν είναι μόνο αυτό. παίζει ρόλο εκτός το μέγεθος και το "βήμα" κάθε πηνίου (εσένα το έχει ανά 3 "πόλους " όπως το λες ) αλλά αυτό δεν είναι απαγορευτικό (κατά την γνώμη μου πάντα) να έχεις και 2 πόλους με τα αντίστοιχα σε μέγεθος πηνία ή και έναν πόλο όταν θέλεις να βάλεις 1 φάση μόνο ) στο δικό σου από ότι κατάλαβα είναι 2 φάσεις ξεχωριστές . 6 πολο και εξ ου και οι 6 μαγνήτες ανά πηνίο/φάση .
    Ένας άλλος λόγος που αφήνουν ανά 3 "πόλους" (όταν κάνεις τριφασική περιέλιξη ) είναι ότι μόνο με αυτόν τον τρόπο θα μπορέσουν να μπουν οι 3 φάσεις διαδοχικά η μία μετά την άλλη και υπό την κατάλληλη γωνία .

    Ένα δυναμό αυτοκινήτου έχει 36 κανάλια (το δικό σου έχει 24 ) (το δικό μου έχει 48 ) και αυτό παίζει κάποιο ρόλο . Εσύ με τα 24 κανάλια όταν το γυρίσεις το μοτέρ σου 1 στροφή θα πάρεις λόγω 6 πολου , 6 παλμούς +/- (από τον κάθε μαγνήτη που περνάει από το κάθε πηνίο) . Ενώ το 48 κάναλο έχει 16 πόλους θα πάρω 16 παλμούς +/- (από τον κάθε μαγνήτη σε 1 στροφή) και δεν είναι μόνο αυτό , εσύ έχεις 2 τυλίγματα (2 φάσεις) (ενώ εγώ 3 φάσεις ). Όλα αυτά δεν είναι ασήμαντες λεπτομέρειες.
    Ψάξε για μοτέρ που έχουν περισσότερα κανάλια και κάνε το ίδιο . Ακόμη και η ακτίνα απόστασης από το κέντρο του άξονα του μοτέρ μέχρι τον στάτορα όσο μεγαλύτερη είναι αυτή η ακτίνα , εννοείται θα κινηθούν οι μαγνήτες με μεγαλύτερη ταχύτητα (ανά 1 στροφή) ανάμεσα από τα πηνία του στάτη. Αν διαλέξεις ρότορα με μεγαλύτερο πάχος ή μάκρος θα έχεις τις ανάλογες βελτιώσεις (αυτονόητα πηγαίνουμε σε μεγαλύτερου όγκου μοτέρ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    οχι φίλε δεν θέλω να βγαζει σπίθες το δυναμό μου διότι αυτό θα σημαίνει πως θα γυρίζει δύσκολα και μετά θα τραβιέμαι να βρω έλικα ανεμόμυλου για το γυρίσω.

    και δεν είναι μόνο αυτό. η άποψη μου είναι πως δεν ανταλάσσω κοτόπουλα με μαγνήτες. δηλαδή εαν ο κάθε μαγνήτης νεοδυμιου κοστίζει περιπου όσο ένα κοτόπουλο τότε προτιμάω να φάω τα κοτόπουλα παρά να αγοράσω μαγνήτες για το κέφι.


    είναι άλλο το να χρησιμοποιείς υλικά που έχεις και μπορεις να βρεις εύκολα και άλλο να πληρώνεις σωρό λεφτα για μαγνήτες νεοδυμιου.
    οι μαγνήτες σου πόσο σου κόστισαν σε ευρώ;
    νομίζεις πως θα πάρεις πίσω αυτά τα χρήματα κάποτε;;

    ασε το να πάει, επένδυση της πλάκας είναι. αυτοί που αγοράζουν ανεμογεννήτριες και φωτοβολταϊκα πεθαίνουν πριν να αποσβέσουν την αξία των υλικών. ασε που καταστρέφονται τα υλικά απο διάφορες αιτίες.

    να πουμε κάτι άλλο, ξέρεις τον κανόνα του Λενζ;
    τι σχέση έχει ο κανόνας του Λενζ με τα δυναμό και τα επαγωγικά μοτέρ;;
    αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον για συζήτηση

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    άλλο ενα βιντεο με δυναμο 40W που το γυρίζει με DC motor και ανάβει λάμπα πυράκτωσης 18W.
    αυτή την φορά με τοποθέτηση μαγνητων για ενίσχυση του μοτέρ έχει αυτά τα αποτελέσματα.
    απο τις ενδείξεις των οργάνων φαινεται ενδιαφέρουσα μετατροπή ενέργειας.



    η δική μου άποψη είναι πως κάνει το ίδιο που έκανα και εγώ με το mini kapanadze resonator που όμως δεν χρειάζεται μοτέρ-δυναμό-μαγνήτες. έτσι καταλήγω πως αυτό το σύστημα δεν είναι ανώτερο
    απο αυτό

    εχει όμως ενδιαφέρον για αυτούς που έχουν μαγνητική αγάπη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σπύρο, ΠΩΣ θεωρείς πετυχημένη αυτήν την κατασκευή ??
    Σ' αυτό το κατασκεύασμα, πρέπει να περάσει ανεμοστρόβιλος κατηγορίας 5 από πάνω του για να ανάψει μια λάμπα !!
    Με τις 20 -30 RPM που είδα να γυρίζει στο βίντεο, ούτε λεντάκι δεν ανάβει....

    .
    για τα βιντεο του ποστ#3 και ποστ#5 οπου φαίνεται η κατασκευή της ανεμογεννήτριας καθετου άξονα και φαίνεται η ανεμογεννήτρια τοποθετημένη στην ταράτσα να γυρίζει.

    ορίστε και οι μετρήσεις στο παρακάτω βιντεο, στο 2:40 φαινεται να γυρίζει με το χέρι το δυναμο που βγάζει 77 βολτ
    και στο 3:20 γυρίζει με το χέρι και βγάζει 4.7Α


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    σε αυτό το βιντεο μπορείτε να δείτε συνέντευξη με εναν εφευρετη κατασκευστή μαγνητικών μοτέρ
    Geoffrey S. Miller's GSM Tube Core

    οπου ισχυρίζεται πως το κλειδί για επιτυχή συλλογή της μαγνητικής ενέργειας απο περιστρεφόμενους μαγνήτες όπως επαγωγικά μοτέρ, δυναμό, ανεμογεννητριες, είναι η τοποθέτηση αλουμινένιων σωλήνων μέσα στο πηνίο συλλέκτη.
    τον ισχυρισμό αποδεικνύει στο ακόλουθο βιντεο. για συντομία δείτε το βιντεο απο το λεπτό 3:00 και μετά


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλακτική μπαταρία +φωτισμός
    By Spark in forum Παρουσίαση Πρόχειρων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-05-16, 14:10
  2. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-03-14, 12:05
  3. Νέα πατέντα ανεμογεννήτριας;
    By primeras in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-13, 05:42
  4. Ισχύς ανεμογεννήτριας
    By nikos_dfg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-10, 18:39
  5. κατασκευή ανεμογεννήτριας
    By Kostas83 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 21:13

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας