Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 276

Θέμα: Εργοδηγός επινόησε ελπιδοφόρα αντισεισμική ευρεσιτεχνία!

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Δυστιχως η Ελλαδα ''τρωει'' τα παιδια της, και να υπογραψει ο κυριος Π. Καρυδης αν δεν υπαρχει μεγαλο οικονομικο οφελος δεν θα δεχθει κανενας κατασκευαστης, και λογω κρισης δεν χτιζεται και τιποτα.Και ο Δημητρης Κορρες εφτιαξε ενα μοναδικο αυτοκινητο ακομα και οι πινακιδες ειναι ''ξενες'', δεν του δινει το υπ.συγκ.πινακιδες.

    2 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από george Mp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστιχως η Ελλαδα ''τρωει'' τα παιδια της, και να υπογραψει ο κυριος Π. Καρυδης αν δεν υπαρχει μεγαλο οικονομικο οφελος δεν θα δεχθει κανενας κατασκευαστης, και λογω κρισης δεν χτιζεται και τιποτα.Και ο Δημητρης Κορρες εφτιαξε ενα μοναδικο αυτοκινητο ακομα και οι πινακιδες ειναι ''ξενες'', δεν του δινει το υπ.συγκ.πινακιδες.
    Μεγάλο οικονομικό όφελος υπάρχει.
    Η αναφερθείσα αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών εξασφαλίζει πάνωαπό 300% μεγαλύτερη αντισεισμικήπροστασία από οποιοδήποτε άλλο αντισεισμικό σύστημα στον κόσμο, και μειώνεικατά 50% το κόστος της αντισεισμικής θωράκισης των κατασκευών συγκρινόμενη με τα άλλα αντισεισμικά συστήματα.

    Εκτός από την αντισεισμική θωράκιση που προσφέρουν όλα τα αντισεισμικάσυστήματα στον κόσμο, η προτεινόμενη αντισεισμική τεχνολογία προσφέρειπρόσθετες υπηρεσίες που δεν τις προσφέρουν οι άλλες αντισεισμικές τεχνολογίες.Αυτές είναι..

    Α) Μεγαλώνει την ικανότητα των μαλακών εδαφών θεμελίωσης να δέχονταιμεγαλύτερα στατικά φορτία. Αυτό συμβαίνει λόγο της πάκτωσης του μηχανισμού με τοέδαφος. Αυτή η πάκτωση της άγκυρας του μηχανισμού στα πρανή της γεώτρησης τουεπιτρέπει να δεχθεί τα στατικά φορτία του κτηρίου. Οπότε εκτός του εδάφουςθεμελίωσης έχουμε και έναν μηχανισμό να παραλαμβάνει φορτία, βοηθώντας έχτρα τοέδαφος θεμελίωσης. Οπότε εξασφαλίζουμε και αντισεισμική θωράκιση και βελτίωσημαλακών εδαφών, και μικρότερες βάσεις θεμελίωσης ρίχνοντας το κόστος των βάσεων και των εκσκαφών, με ένασύστημα.

    Β) Το αντισεισμικό αυτό έχει την δυνατότητα να τοποθετηθεί τόσο σε υπόκατασκευή, όσο και σε όλες τις υφιστάμενες δομικές κατασκευές προσφέροντας τηνμεγαλύτερη και φθηνότερη αντισεισμική προστασία . Αυτό το κάνει πολύεμπορεύσιμο και μοναδικό, διότι οι υφιστάμενες κατασκευές είναι πολλές σε όλοντον κόσμο, και είναι το μόνο σύστημα που μπορεί να προσφέρει αντισεισμικήπροστασία σε όλα ανεξαιρέτως τα δομικά υφιστάμενα έργα.

    Γ) Η ευρεσιτεχνία αυτή εκτός την αντισεισμική προστασία, είναι η μοναδικήπου προσφέρει και προστασία σε ελαφριές κατασκευές από τους ανεμοστρόβιλους καιγενικά προσφέρει προστασία σε όλες τις κατασκευές από τους πολύ ισχυρούςπλάγιους ανέμους.

    Δ) Όλατα προκατασκευασμένα από οπλισμένο σκυρόδεμα έχουν το καλό της οικονομικήςκατασκευής λόγω του ότι είναι βιομηχανοποιημένα, εν σχέση με τις συμβατικέςκατοικίες.
    Η διαφορά κόστους ανάμεσά τους κυμαίνετε από30 με 50%
    Δεν τα βλέπουμε όμως να κατασκευάζονται μέσαστην πόλη που τα κτήρια είναι πολυώροφα, διότι είναι άκαμπτα, και η ταλάντωσηπου τους προκαλεί ο σεισμός σε συνδυασμό με τα μεγάλα στατικά φορτία που έχουντους δημιουργούν μεγάλα λοξά κρακ πάνω στην τοιχοποιία, η οποία είναι και οφέροντας οργανισμός.
    Για τον λόγο αυτό δεν μπορούν νακατασκευαστούν με πολλά πατώματα, όταν οι περιοχή έχει μεγάλη σεισμικήδραστηριότητα.
    Ο σχεδιασμός τους περιορίζετε σε ισόγειο καιπρώτο όροφο για τους πάρα πάνω λόγους.
    Για αυτό τον λόγο βλέπουμε να έχουν μεγάληεμπορευσιμότητα στα περίχωρα της Αθήνας όπου εκεί έτσι και αλλιώς δενεπιτρέπεται η δόμηση πάνω από δύο ορόφους.
    Αν έχεις ένα οικόπεδο μέσα στην Αθήνα πουεπιτρέπεται η κατασκευή δέκα ορόφων δεν θα βάλεις ποτέ προκατασκευασμένο που ηπολεοδομία του επιτρέπει μόνο δύο ορόφους, γιατί θα χάσεις όλους τους άλλουςοκτώ ορόφους.
    Αν πειραματικά αποδείξω ( που το απέδειξα είδημε τα πειράματα ) ότι με την τοποθέτηση της ευρεσιτεχνίας μου μπορείς χωρίςκανένα σεισμικό κίνδυνο να κατασκευάσεις προκατασκευασμένα δέκα ορόφων αυτό θαείναι η επανάσταση στις κατασκευές.
    Το κόστος των κατασκευών στις πόλεις θα πέσειστο 30 με 50% φορώντας την ευρεσιτεχνία μου.
    Η ταχύτητα των κατασκευών θα γίνει πολύγρήγορη, με μεγαλύτερη ασφάλεια, και μεγαλύτερη αντισεισμική προστασία.


    Ε) Η απόλυτη προστασία από τον σεισμό μιαςκατασκευής που φέρει την ευρεσιτεχνία, σημαίνει καμία παραμόρφωση, οπότε καμίααστοχία, καμία επισκευή μετά το σεισμό.
    Αυτό είναι πολύ μεγάλη οικονομία σε κόστος,αλλά και πολύ πρακτικό για νοσοκομεία γέφυρες και έργα γενικά που έχουν νακάνουν με δημόσιες πολυσύχναστες κατασκευές, οι οποίες δεν επιτρέπουνκαθυστερήσεις επισκευών.


    Ζ) Αν μία ανεμογεννήτρια θέλει 500κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος στην βάση της για να μπορέσει να παραλάβει τιςπλάγιες φορτίσεις του αέρα,
    τοποθετώντας τέσσερις αγκυρώσεις της ευρεσιτεχνίας στις άκρες της βάσης της καιμε 200 κυβικά οπλισμένου σκυροδέματος έχουμε τα ίδια αποτελέσματα.


    Γλιτώνουμε και τις μεγάλες εκσκαφές των βάσεων.

    Κατ αυτόν τον τρόπο μειώνεται τουφιστάμενο κατασκευαστικό κόστος, υπερκαλύπτοντας το κόστος της ευρεσιτεχνίαςτο οποίο δεν ξεπερνά το 2% του γενικού κόστους της κατασκευής.

    Η) Θα πέσει το κόστος στις ασφάλειες για την προστασία των κατασκευών απότους σεισμούς και τους ανεμοστρόβιλους.

    Θ) Σε περίπτωση πολέμου τα σπίτια δεν θα καταστρέφονται εύκολα, γιατί η προένταση αυξάνει την βλητική ικανότητα των κατασκευών.

    Για αυτό δεν την βγάζουν στο εμπόριο, γιατί θίγει τα λόμπι ( παγκόσμια και Ελληνικά )
    Αν δεν αλλάξει η νοοτροπία στον δημόσιο τομέα δεν υπάρχει ελπίδα για αυτόν τον τόπο.
    Εδώ βλέπεις πως έχουμε καταντήσει σαν χώρα, και κανένας δεν τολμά να καταργήσει τα απαγορευτικά νομοσχέδια που καθηλώνουν την ανάπτυξη.
    Απαγορεύετε να πας δεξιά απαγορεύεται να πας αριστερά, ή πάνω κάτω. Ποιος θα κάνει επιχείριση με αυτούς τους κανόνες?
    Ρε παιδιά τυχαία είναι όλα αυτά, ή κατευθυνόμενα από το εξωτερικό?
    Δεν μπορεί να είμαστε τόσο Μ. κάτι παίζετε.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 24-05-15 στις 23:31

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου έγινε και αυτό!
    Accepted! for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE)
    ojce@scirp.org
    To lymperis_ios@yahoo.com Today at 10:40 AM
    Dear Author(s),

    We are writing with our great pleasure to let you know that your manuscript is accepted for publishing by our journal Open Journal of Civil Engineering (OJCE) and our heartfelt appreciation for your intellectual contribution.
    Οι κριτές του περιοδικού είπαν για την πατέντα.
    It studies the ultimate anti seismic system in the paper. The focus is clear, the innovation is strong and the academic level is high. This study has great social significance.
    Paper ID: 1880388
    Paper Title: The ultimate anti seismic system
    If you have any questions, please feel free to contact us.
    Best regards,

    Editorial Assistant of OJCE
    Scientific Research Publishing
    Email: ojce@scirp.org
    http://www.scirp.org/journal/ojce

    6 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον seismic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SRF (21-08-15)

  5. #24
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Φίλοι μου το paper δημοσιεύθηκε
    Τίτλος The Ultimate Anti-Seismic System http://www.scirp.org/journal/ojce/
    http://www.scirp.org/Journal/PaperDo...?paperID=59888
    http://file.scirp.org/Html/6-1880388_59888.htm


    Disrupt Startup ScaleUP 2104_Yiannis Lymperis

    https://www.youtube.com/watch?v=8t-q8L-45RU

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 06-10-15 στις 08:18

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον seismic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    picdev (09-10-15), Spark (06-10-15)

  7. #25
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    δινω στον Γιαννη Λυμπέρη και την ομάδα του τις καλύτερες ευχές διότι και εγω πιστεύω πως το έργο του ειναι σπουδαίο.
    όταν θα καταλάβουν την σημασία αυτου του αντισεισμικου συστήματος θα ειναι αργά για πολλους, πρέπει να πάθουν για να μάθουν.
    ομως σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με ελπίδα για καλύτερο μέλλον και θετική σκέψη που θα εφαρμόσουν αυτο το αντισεισμικό σύστημα.

    http://www.startup.gr/index.php?about=89&id=4419


    1 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    seismic (15-10-15)

  9. #26
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    δινω στον Γιαννη Λυμπέρη και την ομάδα του τις καλύτερες ευχές διότι και εγω πιστεύω πως το έργο του ειναι σπουδαίο.
    όταν θα καταλάβουν την σημασία αυτου του αντισεισμικου συστήματος θα ειναι αργά για πολλους, πρέπει να πάθουν για να μάθουν.
    ομως σίγουρα υπάρχουν άνθρωποι με ελπίδα για καλύτερο μέλλον και θετική σκέψη που θα εφαρμόσουν αυτο το αντισεισμικό σύστημα.

    http://www.startup.gr/index.php?about=89&id=4419

    Σε ευχαριστώ φίλε μου. Δες και μία άλλη μεγάλη εφεύρεση. http://www.zougla.gr/greece/article/energia-ap-to-nero
    Με κάλεσαν και εμένα στο ζούγκλα για εκπομπή πάνω στο θέμα μου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #27
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Απλά και κατανοητά.
    Όπως λέει και το τραγούδι γιατί να κάνεις 20 πατώματα και να φάει η μούρη χώματα ? αλλιώς πρέπει να κάνουμε το εξής.
    Αν έχουμε ένα ξύλινο ασταθή τραπέζι ( σαν αυτά που πουλά ο Μαρινόπουλος )
    Επάνω του τοποθετήσουμε τρεις ξύλινες κολόνες.
    Την πρώτη απλά την ακουμπάμε πάνω στο τραπέζι.
    Την δεύτερη την καρφώνουμε με μία πρόκα κάτω από το τραπέζι, έτσι ώστε η μύτη της πρόκας να μπει στο κάτω μέρος της κολόνας.
    Στην τρίτη κολόνα ανοίγουμε με ένα τρυπάνι μία τρύπα έτσι ώστε το τρυπάνι να διαπεράσει εγκάρσια την κολόνα και το τραπέζι μαζί.
    Μετά περνάμε μέσα από την οπή μία βίδα και στο άνω και κάτω της μέρος τοποθετούμε και σφίγγουμε με δύο κοχλίες την κολόνα με το τραπέζι.
    Αν κουνήσουμε το τραπέζι η κολόνα που απλά ακουμπάει πάνω στο τραπέζι θα ανατραπεί.
    Οι άλλες δύο κολόνες αντέχουν στο κούνημα.
    Αυτό έκανα και εγώ στις κολόνες της οικοδομής για να αντέχουν στο κούνημα του σεισμού.
    Ας εξετάσουμε τώρα τις άλλες δύο κολόνες την βιδωμένη και την καρφωμένη.
    Ποια κολόνα αντέχει πιο πολύ σε μία πλάγια δύναμη ?
    Η καρφωμένη κολόνα και το τραπέζι συνδέονται με την πρόκα μέσο της συνάφειας μεταξύ ξύλου και πρόκας.
    Δηλαδή μέσο τριβής.
    Το μήκος της πρόκας που καρφώνεται μέσα στην κολόνα καθορίζει και το μέγεθος της αντοχής της στην πλάγια δύναμη που θα της εφαρμόσουμε.
    Δηλαδή η τριβή που ενώνει την πρόκα με το ξύλο είναι ανάλογη του μήκους της πρόκας, της διαμέτρου της πρόκας και της αντοχής στην τριβή του πιο ανίσχυρου υλικού που στην περίπτωσή μας είναι το ξύλο.
    Η κολόνα με την βίδα έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας στην πλάγια δύναμη. Είπαμε έχει οπή οπότε ουδεμία συνάφεια η βίδα με το ξύλο. Οι κοχλίες πάνω κάτω είναι που συνδέουν το τραπέζι και την ξύλινη κολόνα.
    Αν εφαρμόσουμε σε αυτή την μέθοδο μία πλάγια δύναμη η κολόνα θα έχει την τάση να ανασηκώσει μονόπλευρα την πλευρά της βάσης και του δώματός της.
    Εκεί αντιδρά ο κοχλίας ως προς την άνοδο του δώματος της κολόνας. Η δύναμη που δημιουργείται μεταξύ κοχλία και δώματος ονομάζετε θλίψη.
    Πια κολόνα εσείς λέτε ότι αντέχει στην πλάγια δύναμη περισσότερο. Αυτή που δέχεται θλίψη ή αυτή που δουλεύει μέσο τριβής?
    Φυσικά η κολόνα με την βίδα είναι αυτή που μπορεί να δεχθεί περισσότερα πλάγια φορτία.
    Η ασύνδετη κολόνα είναι αυτή που κατασκευάζουν σήμερα οι μηχανικοί.
    Οι άλλες δύο είναι η ευρεσιτεχνία μου.
    Ναι αλλά τι οι μηχανικοί απλά ακουμπάνε τις κολόνες στο έδαφος όπως την ασύνδετη κολόνα του τραπεζιού?
    Όχι τις συνδέουν μεταξύ των με την δοκό και την πεδιλοδοκό. Αυτά τα δύο στοιχεία έχουν μία μεγάλη αντίδραση στην ροπή που
    δημιουργείτε με την τάση ανασηκώματος της βάσης και του δώματος της κολόνας.
    Είναι όμως μία άλλη αντίδραση μόνη και έρημη.
    Εγώ τους πρόσφερα άλλες δύο πρόσθετες προς την δική τους αντιδράσεις ώστε τα γράφουμε στα @@@ μας τον σεισμό.
    Και αυτοί ακόμα ονειρεύονται πως την αυγή παντρεύονται.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη seismic : 15-10-15 στις 21:07

  11. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς ξαναβάλε το gif επειδή το έβαλες με τοπικό Link από τον υπολογιστή σου.

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    seismic (15-10-15)

  13. #29
    Banned
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    ΙΟΣ ΚΥΚΛΑΔΕΣ
    Μηνύματα
    343

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς ξαναβάλε το gif επειδή το έβαλες με τοπικό Link από τον υπολογιστή σου.
    https://www.youtube.com/watch?v=8t-q8L-45RU

    http://www.scirp.org/Journal/PaperDo...?paperID=59888

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων
    .....Ποιες μεγάλες εφευρέσεις που άλλαξαν τη ζωή μας έγιναν...κατά τύχη....
    Αν ο Φλέμιγκ, αντί για Βιολόγος ήταν Αρχιτέκτονας, πιστεύεις ότι θα συνειδητοποιούσε περί τίνος επρόκειτο, όταν είχε εμπρός του την Πενικιλίνη;
    Ωραιότατα τα αποφθέγματα του Δασκάλου Αϊνστάϊν!!!!
    Να θυμηθούμε και κάποια άλλα ενός άλλου -δικού μας- Μεγάλου Δασκάλου, του Σωκράτους;.

    - Γνώθι σαυτόν
    - Έ›ν οίδα ότι ουδέν οίδα (Ένα ξέρω, ότι δεν ξέρω τίποτα)
    - Να περνάς τον χρόνο σου διαβάζοντας κείμενα σοφών ανδρών, ώστε να βρεις εύκολα αυτά για τα οποία οι άλλοι κόπιασαν
    - Αυτός που αναζητά την αλήθεια, πρέπει να έχει απέραντη υπομονή

    Φίλτατε Ιωάννη, τα πράγματα είναι απλούστατερα και από ένα ποτήρι με νερό! Αν έχεις κατά νου, κάποια ριζοσπατική ιδέα, η οποία πρόκειται να συγκλονίσει συθέμελα την παγκόσμια επιστημονική κοινότητα, τότε θα επιθυμούσα να σου προτείνω:
    1) Κατοχύρωσέ την νομικά, το συντομώτερο δυνατόν!
    2) Μην αναλώνεσαι σε επιβεβαιώσεις από δυνάμει αντιπάλους/ανταγωνιστές όπως εγώ -ίσως-!
    Φρόντισε, βρες κάποια πειραματική μέθοδο, με την οποία η 'τρελλή θεωρία' σου να αποδεικνύεται περίτρανα κι επανειλημμένα! Τότε, απλώς, θ' αρχίσει να βρέχει προτάσεις από Πανεπιστημιακά Ιδρύματα, Κατασκευαστικές ή/και Ερευνητικές Εταιρείες, προκειμένου να τους παρουσιάσεις τα 'ευρήματά' σου.
    Τα μεν Πανεπ/κά Ιδρύματα θα προσπαθήσουν να καταχωρήσουν τα 'ευρήματά' σου σε κάποιον Επιστημονικό Κλάδο, όπου θα παρουσιάζονται πλέον ως πειραματικώς-αποδεδειγμένη θεωρία.
    Οι δε Εταιρείες Έρευνας ή/και Κατασκευών, θα προσπαθήσουν να χρησιμοποιήσουν τα όποια 'ευρήματά' σου, προς ίδιον όφελος, και μάλιστα προς ίδιον υπερκέρδος!!!!

    Αν έχεις, μάλιστα, κάτι ιδιαιτέρως επαναστατικό, κατά νου, τότε καλά θα κάνεις να μην το πολυσυζητάς! Ακόμα και την ιδέα/σπόρο σου να μου χαρίσεις, μου δίνεις κάθε δικαίωμα να σου κλέψω νομιμότατα την όποιαν ευρεσιτεχνία.
    Άπαξ και συζητάς την όποιαν ευρεσιτεχνία σου δημοσίως, πριν την κατοχυρώσεις, ισοδυναμεί με την διάδοση της ιδέας της, απολύτως δωρεάν! Κι όποιος προλάβει να την συλλάβει, να την υλοποιήσει, και να την κατοχυρώσει πριν από εσένα.... Πρόλαβε!!!

    ΟΚ!! Ως πιθανός (έξυπνος βλάκας) μπορώ να κάνω όσα αναφέρονται. Δεν διαθέτω ούτε την διάνοια, ούτε το κουράγιο για πορεία προς την αντίθετη κατεύθυνση.
    Παραμένω όμως απλός θεατής των εξελίξεων. Και θαυμάζω την ομάδα, η οποία επανέφερε, σχεδόν μαγικά, το διαστημικό τηλεσκόπιο Κepler σε νέα θέση λειτουργίας, χαρίζοντάς του κάποιον απεριόριστο χρόνο/παράταση ζωής.
    Έχω εφαρμόσει κι εγώ αρκετές πατέντες, που λειτούργησαν τόσο στον χώρο εργασίας μου, όσο και σ' εμένα τον ίδιο (σε θέμα υγείας - χαμηλού επιπέδου επικινδυνότητας). Έχω επιβεβαιώσει, με επαναλήψεις του 'πειράματος', την ισχύ/λειτουργία της όποιας θεωρίας μου... Και αυτό ήταν όλο!

    Η 'διαίσθηση' μπορεί να είναι κάτι το καταπληκτικό, μέχρι να οδηγήσει αυτόν, που τη διαθέτει, στο γεγονός να βάλει και τα δύο δάχτυλα στην πρίζα!....
    Όπως κι ο καθένας μας, έτσι κι 'αυτός' έχει δικαίωμα στο 'λάθος'. Πηγαίνοντας όμως μόνο με τη διαίσθηση, το 'λάθος' μπορεί να αποβεί μοιραίο!!!

    Προσωπικώς, φίλε Ιωάννη, δεν νομίζω ότι έχω να σε παροτρύνω σε κάτι περισσότερο. Έχεις κάθε δικαίωμα στα 'πιστεύω' και στις 'πεποιθήσεις' σου! Όπως κι εγώ, όπως ο καθένας μας, έτσι κι εσύ έχεις κάθε δικαίωμα στο 'λάθος'! Κράτα όμως και κάποια 'πισινή'!

    Να μην σε ζαλίζω άλλο, με τις -πιθανόν- 'κολλημένες'-στρεβλές ιδέες μου....
    Να είσαι καλά!

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 28 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Δέκτης FM με μία λυχνία
    By CLOCKMAN in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-18, 12:23
  2. Μία μικρή βοήθεια για μία SMD
    By megasmorf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 16:51
  3. "Ευρεσιτεχνίες" και ιδιοκτησία τους
    By GeorgeVita in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-10, 01:22
  4. Λυχνία EF 89
    By john_ev in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-09, 00:32
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-08, 10:50

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας