Καλησπέρα παιδιά.
Έχω ένα πρόβλημα που θέλει επειγόντως λύση!!!

Έχω ένα κινητό, το sony z ulta και θέλω να το βάλω στο αμάξι αντί για αγοραστή οθόνη. Το κινητό θα είναι μόνιμα στο αμάξι σε πολυεστερική κατασκευή μέσα στο ταμπλό του αμαξιού.

Σκέφτηκα να βγάλω εντελώς την μπαταρία του επειδή θα υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες το καλοκαίρι γιατί έχουν σκάσει πολλές μπαταρίες έτσι. Γενικά υπάρχουν και άλλα θέματα, πιο ασήμαντα βέβαια. Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να υπάρχει.

11051297_784273538317313_77476636_n.jpg

Όπως βλέπετε στην φωτογραφία, φαίνεται η πλακέτα της μπαταρίας και η μπαταρία. Απευθείας στο κινητό χωρίς την μπαταρία δεν μπορώ να δώσω τάση γιατί η πλακέτα πάνω της έχει αισθητήρα θερμοκρασίας και όσο το κινητό βλέπει μεγάλη, μικρή ή γενικά λάθος θερμοκρασία από αυτή που πρέπει, το κινητό δεν ανοίγει. Αυτό λύνεται με αλλαγή kernel και rom αλλά δε θέλω να μπλέξω με αυτά.
Δοκίμασα να δώσω τάση πριν την πλακέτα, εκεί που συνδέεται η μπαταρία με ένα 5V τροφοδοτικό και μία γέφυρα ανόρθωσης για να πέσει η τάση στα 4,3V που ήθελα, αλλά στην έξοδο την πλακέτας δεν έβγαινε τάση. Στο αμάξι έλεγα να γίνει η ίδια σύνδεση μέσω ενός φορτιστή κινητού 5V και μιας γέφυρας ανόρθωσης.
Σύνδεσα την πλακέτα πάνω στο κινητό και το έβαλα ακόμα και στη φόρτιση αλλά το κινητό δεν άνοιγε. Μόλις συνδέσω την μπαταρία στην πλακέτα, το κινητό ανοίγει κανονικά. Φαίνεται πως κάποια προστασία κόβει την τάση για κάποιο λόγο. Δοκίμασα να βάλω και μία δίοδο ακόμα στη σειρά για να πέσει η τάση στα 3,6V, αλλά πάλι δεν δούλευε. Το κινητό δουλεύει με 3,4V - 4,4V

Το ερώτημα είναι: Πως μπορώ να αντικαταστήσω την μπαταρία του κινητού με μία 12V αυτοκινήτου?

Πραγματικά θα μου λύνατε τα χέρια αν μου λέγατε πως θα βρω λύση.
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!