Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 137

Θέμα: Τροφοδοσία κινητού απο μπαταρία αυτοκινήτου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή Τροφοδοσία κινητού απο μπαταρία αυτοκινήτου

    Καλησπέρα παιδιά.
    Έχω ένα πρόβλημα που θέλει επειγόντως λύση!!!

    Έχω ένα κινητό, το sony z ulta και θέλω να το βάλω στο αμάξι αντί για αγοραστή οθόνη. Το κινητό θα είναι μόνιμα στο αμάξι σε πολυεστερική κατασκευή μέσα στο ταμπλό του αμαξιού.

    Σκέφτηκα να βγάλω εντελώς την μπαταρία του επειδή θα υπάρχει θέμα με τις θερμοκρασίες το καλοκαίρι γιατί έχουν σκάσει πολλές μπαταρίες έτσι. Γενικά υπάρχουν και άλλα θέματα, πιο ασήμαντα βέβαια. Τέλος πάντων, δε χρειάζεται να υπάρχει.

    11051297_784273538317313_77476636_n.jpg

    Όπως βλέπετε στην φωτογραφία, φαίνεται η πλακέτα της μπαταρίας και η μπαταρία. Απευθείας στο κινητό χωρίς την μπαταρία δεν μπορώ να δώσω τάση γιατί η πλακέτα πάνω της έχει αισθητήρα θερμοκρασίας και όσο το κινητό βλέπει μεγάλη, μικρή ή γενικά λάθος θερμοκρασία από αυτή που πρέπει, το κινητό δεν ανοίγει. Αυτό λύνεται με αλλαγή kernel και rom αλλά δε θέλω να μπλέξω με αυτά.
    Δοκίμασα να δώσω τάση πριν την πλακέτα, εκεί που συνδέεται η μπαταρία με ένα 5V τροφοδοτικό και μία γέφυρα ανόρθωσης για να πέσει η τάση στα 4,3V που ήθελα, αλλά στην έξοδο την πλακέτας δεν έβγαινε τάση. Στο αμάξι έλεγα να γίνει η ίδια σύνδεση μέσω ενός φορτιστή κινητού 5V και μιας γέφυρας ανόρθωσης.
    Σύνδεσα την πλακέτα πάνω στο κινητό και το έβαλα ακόμα και στη φόρτιση αλλά το κινητό δεν άνοιγε. Μόλις συνδέσω την μπαταρία στην πλακέτα, το κινητό ανοίγει κανονικά. Φαίνεται πως κάποια προστασία κόβει την τάση για κάποιο λόγο. Δοκίμασα να βάλω και μία δίοδο ακόμα στη σειρά για να πέσει η τάση στα 3,6V, αλλά πάλι δεν δούλευε. Το κινητό δουλεύει με 3,4V - 4,4V

    Το ερώτημα είναι: Πως μπορώ να αντικαταστήσω την μπαταρία του κινητού με μία 12V αυτοκινήτου?

    Πραγματικά θα μου λύνατε τα χέρια αν μου λέγατε πως θα βρω λύση.
    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Σταθεροποιητή τάσης πάνω στις επαφές τις μπαταρίας του κινητού δοκίμασες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταθεροποιητή τάσης πάνω στις επαφές τις μπαταρίας του κινητού δοκίμασες?
    Τι εννοείς ακριβώς? Να έχω την μπαταρία με την πλακέτα της συνδεμένη στο κινητό και να δώσω τάση μέσω ενός σταθεροποιητή στην μπαταρία(δηλαδή ανάμεσα απο την μπαταρία και την πλακέτα?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοείς ακριβώς? Να έχω την μπαταρία με την πλακέτα της συνδεμένη στο κινητό και να δώσω τάση μέσω ενός σταθεροποιητή στην μπαταρία(δηλαδή ανάμεσα απο την μπαταρία και την πλακέτα?)
    Καταργείς την μπαταρία του κινητού αρχικά.
    Φτιάχνεις ενα κύκλωμα με σταθεροποιητή πχ LM317 ρυθμισμένο στα 4volt εφόσον το κινητό παίζει απο 3.4v έως 4.4v και εκεί που κάνει επαφή η μπαταρία στο κινητό (ακίδες πάνω στο τηλέφωνο) συνδέεις την έξοδο του σταθεροποιητή και την γείωση.
    Ο σταθεροποιητής τροφοδοτείται απο συνεχόμενη τάση στο αυτοκίνητο και το κινητό θα έχει μόνιμα τροφοδοσία.

    Αν κατάλαβα καλά θέλεις να το έχεις μόνιμα στο αυτοκίνητο.
    Οπότε αυτή η λύση καταργεί την μπαταρία.
    Δεν γνωρίζω όμως εαν το κινητό "διαβάζει" οτι έχει επάνω του μπαταρία για να ξεκινήσει αλλιώς τότε δεν γνωρίζω τον τρόπο να "μπερδέψεις" το τηλέφωνό σου ώστε να νομίζει πως έχει μόνιμα συνδεδεμένη μπαταρία.

    Η άλλη λύση είναι αφήνεις την μπαταρία πάνω και έχεις μόνιμα συνδεδεμένο φορτιστή.
    Υ.γ. για να σκάσει η μπαταρία πρέπει το αυτοκίνητο να είναι εκτεθειμένο στον ήλιο για ώρες και το κινητό επάνω στο ταμπλώ να το βαράει ο ήλιος.
    Αλλιώς δεν σκάει η μπαταρία. Οι μπαταρίες κινητών απο όσο ξέρω χωρίς να παίρνω όρκο είναι gel οπότε δεν βράζει όπως θα έβραζε μια μπαταρία με υγρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω.

    Με αυτόν τον τρόπο όμως, το κύκλωμα θερμοκρασίας που είναι πάνω στην πλακέτα της μπαταρίας, θα δουλευει?

    Η μπαταρία είναι Li-Po

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό θέλω να κάνω.

    Με αυτόν τον τρόπο όμως, το κύκλωμα θερμοκρασίας που είναι πάνω στην πλακέτα της μπαταρίας, θα δουλευει?

    Η μπαταρία είναι Li-Po
    Εαν αφήσεις την μπαταρία πάνω στο τηλέφωνο και το έχεις με φορτιστή φυσικά θα δουλεύει, όπως ήταν πρίν.
    Εφόσον φτιάξεις πολυεστερική βάση και το τηλέφωνο απλώς θα είναι σε ζέστη και όχι εκτεθειμένο στις ακτίνες του ηλίου δεν νομίζω να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν αφήσεις την μπαταρία πάνω στο τηλέφωνο και το έχεις με φορτιστή φυσικά θα δουλεύει, όπως ήταν πρίν.
    Εφόσον φτιάξεις πολυεστερική βάση και το τηλέφωνο απλώς θα είναι σε ζέστη και όχι εκτεθειμένο στις ακτίνες του ηλίου δεν νομίζω να υπάρχει ουσιαστικό πρόβλημα.
    Όχι, εννοώ το παρακάτω που είπες.

    Φτιάχνεις ενα κύκλωμα με σταθεροποιητή πχ LM317 ρυθμισμένο στα 4volt εφόσον το κινητό παίζει απο 3.4v έως 4.4v και εκεί που κάνει επαφή η μπαταρία στο κινητό (ακίδες πάνω στο τηλέφωνο) συνδέεις την έξοδο του σταθεροποιητή και την γείωση.
    Ο σταθεροποιητής τροφοδοτείται απο συνεχόμενη τάση στο αυτοκίνητο και το κινητό θα έχει μόνιμα τροφοδοσία.
    Αν κάνω αυτο, ο αισθητήρας θερμοκρασίας που είναι στην πλακέτα της μπαταρίας, θα δουλέυει? Γιατι αν δε δουλευει, το κινητό δεν θα ανοίξει αφου δεν θα βλέπει θερμοκρασία

    EDIT
    Με βγαλμένη μπαταρία εννοείται

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    εκει μπερδευτηκα κ εγώ πρίν, με συγχωρείς.
    Δεν γνωρίζω τι και πως σε αυτό το σημείο.

    Μια σκέψη είναι να βρείς πως το κινητό διαβάζει την θερμοκρασια, με τάση ή με ωμικότητα?
    Και αν μάθουμε τι είναι απο τα δυο, ποια τιμή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα πχ 1.2 βολτ ή 150Ω που αντιστοιχούν σε πχ 25 βαθμούς κελσίου...?

    Απο εκεί και πέρα είναι πιο εύκολο έστω και σε μια διάτρητη να φτιάξεις μια "εικονική μπαταρία"

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dbnn Εμφάνιση μηνυμάτων
    εκει μπερδευτηκα κ εγώ πρίν, με συγχωρείς.
    Δεν γνωρίζω τι και πως σε αυτό το σημείο.

    Μια σκέψη είναι να βρείς πως το κινητό διαβάζει την θερμοκρασια, με τάση ή με ωμικότητα?
    Και αν μάθουμε τι είναι απο τα δυο, ποια τιμή είναι σε φυσιολογικά επίπεδα πχ 1.2 βολτ ή 150Ω που αντιστοιχούν σε πχ 25 βαθμούς κελσίου...?

    Απο εκεί και πέρα είναι πιο εύκολο έστω και σε μια διάτρητη να φτιάξεις μια "εικονική μπαταρία"
    Επειδή τωρα δεν έχω lm317 εύκαιρο και αύριο είναι κυριακή, μπορώ να συνδέσω δοκιμαστικά τα 5V του τροφοδοτικού μαζί με την γέφυρα στις επαφές του κινητού? Έτσι θα έχω 4,3V. Μήπως θα πάθει καμία ζημιά έτσι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Βρήκα ένα 317T, το έβαλα σε μια διάτρητη και δοκίμασα.
    Σταθεροποιεί στα 3,8 αλλά το θέμα είναι ότι ενώ το κινητό πάει να ανοίξει, πέφτει πάρα πολύ η τάση. Μέτρησα και το ρεύμα και είναι πάνω απο 1Α, κάτι που δεν αντέχει το lm.
    Τι κάνω τώρα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 14 1 2 3 11 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μπαταρία κινητού
    By Lykos1986 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-15, 22:30
  2. Μπαταρία αυτοκινήτου για τροφοδοσία συναγερμου?
    By electronikos in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-14, 17:45
  3. Μπαταρία κινητού
    By panagism9 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-14, 18:34
  4. Μπαταρία κινητού τηλεφώνου
    By panagism9 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-13, 20:23
  5. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-11, 06:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας