Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 50

Θέμα: Σχέδιο για επιτηρητή φάσεων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Question Σχέδιο για επιτηρητή φάσεων

    Σε μια κατασκευή που θέλω να κάνω με τριφασικό μοτέρ, θέλω να ενσωματώσω επιτήρηση φάσεων ώστε αν αλλάξει η φορά των φάσεων (ανάποδη περιστροφή μοτέρ) ή αν λείψει κάποια φάση (κάψιμο μοτέρ) να διακόπτει τη λειτουργία.
    Ξέρω ότι υπάρχουν έτοιμα αλλά δεν μου κάνουν γιατί θέλω να είναι ενσωματωμένο στην πλακέτα που θα ελέγχει την συσκευή.
    Ψάχνω για σχέδιο στο Internet αλλά δεν βρήκα (ή δεν κατάφερα να βρω).
    Έχετε τίποτε υπόψιν σας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304


    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    O επιτηρητής θα πρέπει να είναι αυτόνομος με διακριτά υλικά ή θα αναφέρεται σε κάποιον μ/Ε που θα ελέγχει τη διαδικασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Η βασική ιδέα είναι ένα D flip flop που θα παίρνει clock και D από δυο διαφορετικές φάσεις (από zero crossing detectors). Αλλά έτσι μπορείς μεν να ξέρεις τη διαδοχή των φάσεων όμως δεν μπορείς να ξέρεις τί γίνεται με την τρίτη φάση (αν λείπει δηλ.).

    Εγώ έχω φτιάξει ένα κύκλωμα με ένα flip flop και 4 μονοσταθείς που ελέγχει παρουσία φάσεων, ασυμμετρία και ακολουθία. Αν σε ενδιαφέρει να το ανεβάσω (δεν το έχω τώρα εδώ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (27-03-18), Sted (24-03-15)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφερει και εμενα.

    Sent from my Nexus 5 using Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!


  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Εντάξει. Για να μπείτε στο πνεύμα έχει 2 ολοκληρωμένα 4538, ένα 4013 και ένα LM324. Το τελευταίο ενδεχομένως μπορεί να καταργηθεί, όμως δεν έχω δοκιμάσει την τροποποίηση που σκέφτηκα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει. Για να μπείτε στο πνεύμα έχει 2 ολοκληρωμένα 4538, ένα 4013 και ένα LM324. Το τελευταίο ενδεχομένως μπορεί να καταργηθεί, όμως δεν έχω δοκιμάσει την τροποποίηση που σκέφτηκα.
    Ένας παραπάνω έλεγχος δεν είναι κακό, δεν χρειάζεται να καταργηθεί ο έλεγχος ασυμμετρίας. Περιμένουμε να το ανεβάσεις και σε ευχαριστούμε.
    Αφού δούμε το σχέδιο αν θες λες και δυο λόγια για την λειτουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Εννοώ να καταργηθεί το LM324, όχι ο έλεγχος ασυμμετρίας.

    Χονδρικά το κύκλωμα δουλεύει ως εξής: Οι 3 από τους 4 τελεστικούς του LM324 δουλεύουν ως συγκριτές συγκρίνοντας 1 φάση ο καθένας με μια σταθερή μικρή τάση περίπου 1.5V (από το LED λειτουργίας του κυκλώματος). Η έξοδος του καθενός λοιπόν θα είναι ορθογώνια, τα μέτωπα της οποίας θα είναι χρονικά στα σημεία διέλευσης της κάθε φάσεως από το 0 (στο περίπου λόγω των 1.5V - δεν γίνεται να συγκρίνουμε με το 0 γιατί σε έλλειψη φάσης η έξοδος του συγκριτή γίνεται τυχαία).

    Καθεμιά από τις τρεις αυτές εξόδους σκανδαλίζει από έναν μονοσταθή (μισό 4538 ) ο οποίος έχει ρυθμισμένο χρόνο λίγο μεγαλύτερο από 6.6msec. (Όσο πιο μεγάλο κάνετε τον χρόνο αυτόν - πειράζοντας τα RC χρονισμού των μονοσταθών- τόσο περισσότερη (χρονική) ασυμμετρία πρέπει να έχει η τριφασική παροχή για να σας δώσει ένδειξη προβλήματος το κύκλωμα).

    Οι έξοδοι των τριών αυτών μονοσταθών υποβάλλονται σε πράξη OR. Επειδή οι τρεις φάσεις (πρέπει να) έχουν διαφορά 120ο και η συχνότητα του δικτύου είναι 50 Hz, οι μονοσταθείς σκανδαλίζονται διαδοχικά με καθυστέρηση 6.6msec οπότε η έξοδος της OR θα είναι συνέχεια 1. Αν μια τουλάχιστον φάση προπορεύεται ή καθυστερεί ή ακόμα χειρότερα λείπει τελείως, θα υπάρξει ένα κενό και η έξοδος της OR θα εμφανίσει για το χρόνο αυτό λογικό 0. Αυτό σκανδαλίζει έναν τέταρτο μονοσταθή με χρόνο >20msec και έτσι στην έξοδό του έχουμε μια σταθερή λογική κατάσταση όσο διαρκεί το πρόβλημα ασυμμετρίας ή έλλειψης φάσεως.

    Σε περίπτωση που όλες οι φάσεις είναι εντάξει, ένα D flip flop (4013) που παίρνει clock και D από δυο τυχαίους από τους 3 μονοσταθείς φάσεων, δίνει λογική έξοδο ανάλογα με την ακολουθία των φάσεων.

    Αν χρησιμοποιηθούν 4538 της PHILIPS (τώρα λέγεται NXP) που έχουν schmitt trigger εισόδους, ενδέχεται να είναι δυνατόν να καταργηθεί το LM324.

    Το κύκλωμα μπορεί να δουλέψει και σε παροχή χωρίς ουδέτερο (αλλά στην περίπτωση αυτή αν δεν παίρνει τουλάχιστον δυο φάσεις φυσικά δεν λειτουργεί).

    7 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nestoras (26-03-15), Sted (26-03-15)

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Να το σχέδιο. Υπάρχει και μια πλακέτα που έχει περισσέψει αν ενδιαφέρεται κανείς (μόνο που είναι βγαλμένη σε CNC).
    Συνημμένα Αρχεία Συνημμένα Αρχεία

    13 Not allowed! Not allowed!

  12. 14 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (09-04-15), aktis (27-03-18), bchris (14-04-15), chip (28-03-18), ezizu (26-03-15), Fixxxer (27-03-15), GeorgeVita (09-04-15), jakektm (08-04-15), klik (26-03-15), leosedf (10-04-15), manolena (26-03-15), nestoras (26-03-15), SRF (09-04-15), Sted (26-03-15)

  13. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να το σχέδιο. Υπάρχει και μια πλακέτα που έχει περισσέψει αν ενδιαφέρεται κανείς (μόνο που είναι βγαλμένη σε CNC).
    Φίλιππε σε ευχαριστώ πολύ. Η πλακέτα με ενδιαφέρει για δοκιμές, μετά θα κάνω άλλο τυπωμένο, αλλά είμαι Θεσσαλονίκη. Αν είσαι κοντά σε Ρέντη θα είναι εύκολο για να την πάρω θα σου στείλω πμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-16, 17:36
  2. επιλογή επιτηρητή τάσης
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-16, 09:18
  3. Ερωτήσεις σχετικά με χρώματα φάσεων
    By dog80 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 10:11
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 14:21
  5. Γεννήτρια 3 φάσεων
    By ds electronics in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 11:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας