Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Μετακίνηση Ηλεκτρικού Πίνακα Οικίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Μετακίνηση Ηλεκτρικού Πίνακα Οικίας

    Γειά σας.θα ήθελα να ρωτήσω,όταν αλλάζουμε θέση στον πίνακα τα καλώδια(παροχικά 10mm,ηλ.κουζίνας 6mm,θερμ/να 4mm και όλα τα υπόλοιπα) με ποιόν τρόπο τα κλεμάρετε για να προσθέσετε και άλλα μέτρα? απλή κλέμα,κυπαρισσάκι,απλό στρίψιμο μεταξύ τους ή κατι άλλο? Επίσης τον πίνακα με τι υλικό τον στερεώνετε(πχ γύψος) σε σπίτι που κατοικείται και πρέπει να στεγνώσει σύντομα αλλά και να μην λερώσει πολύ.Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    512

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σας.θα ήθελα να ρωτήσω,όταν αλλάζουμε θέση στον πίνακα τα καλώδια(παροχικά 10mm,ηλ.κουζίνας 6mm,θερμ/να 4mm και όλα τα υπόλοιπα) με ποιόν τρόπο τα κλεμάρετε για να προσθέσετε και άλλα μέτρα? απλή κλέμα,κυπαρισσάκι,απλό στρίψιμο μεταξύ τους ή κατι άλλο? Επίσης τον πίνακα με τι υλικό τον στερεώνετε(πχ γύψος) σε σπίτι που κατοικείται και πρέπει να στεγνώσει σύντομα αλλά και να μην λερώσει πολύ.Σας ευχαριστώ.
    Κλεμάρισμα θα κάνεις με απλές κλέμες, απλώς θα προσέξεις να είναι κατάλληλου μεγέθους για κάθε φορτίο, με ποιο μεγάλη αυτήν της παροχής, για να μην έχει προβλήματα με θερμοκρασίες κλπ.
    Για την στερέωση εγώ προτιμώ γύψο καλλιτεχνίας, σου δίνει λίγο παραπάνω χρόνο να τον δουλέψεις, αλλά και πάλι θέλει γρήγορες κινήσεις αλλιώς τον έχασες. Τώρα απο πάνω αφού τον στερεώσεις, μπορείς να το κάνεις με στόκο που στεγνώνει πολύ πιο αργά και μπορείς να δουλέψεις τις λεπτομέρειες, αλλά και με γύψο να το κάνεις και μόλις στεγνώσει μια λείανση με γυαλόχαρτο, θα σαι κομπλέ.

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Συγνώμη αλλά καλώδια τέτοιων φορτίων θέλουνε crimping μέ τό κατάλληλο εργαλείο .Οι Κλέμενς κάνουν συστολή ,διαστολή μέ τήν θερμοκρασία, Καί αργά ή γρήγορα θά ελαττωθεί τό σφίξιμο μέ κακά αποτελέσματα

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (26-03-15)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    εχω δει "στριψιματα" καμμενα,εχω δει κλεμμες (αμετρητες) καρβουνιασμενες,εχω δει καψ μια απο τα ιδια ,αλλα μεχρι τωρα κως ή σωληνακι-μουφα πρεσσαρισμενο δεν εχω δει ακομα να εχει δημιουργησει προβλημα.και μιλαμε και για αγωγους 120αριδες 185αριδες κλπ κλπ.
    ΥΓ .για να λεω την πληρη αληθεια εχω δει καμμενο κως αλλα δεν εφταιγε το πρεσσαρισμα του αγωγου αλλα το σφιξιμο στον ακριδεκτη που ηταν χαλαρο.

    4 Not allowed! Not allowed!

  6. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον xrhstosmp για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (26-03-15), Sted (25-03-15), xsterg (24-03-15)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Τάκης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    417

    Προεπιλογή

    Προφανώς ο dimos2δεν είναι ηλεκτρολόγος και θέλει να κάνει την δουλειά μόνος του και να γλυτώσεικάποια χρήματα.
    Και προφανώς εγώ που ΔΕΝ θα του έδινα οδηγίες (δεν είμαι ηλεκτρολόγος οπότε δεν το βλέπωοικονομικά το θέμα) θα ήμουν κακός ε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Δέν νομίζω νά είναι θέμα καλού ή κάκου, ή φτηνού η ακριβού, Είναι θέμα σωστού ή λάθους

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Tο σωστό δεν είναι να είναι ο πινακας στην θέση που είναι στο σχεδιο τις εγκαταστασης?
    Για ποιο λογο να κάνουμε βόλτες τους πινακες και να μπαλωνουμε απο δω κ απο κεί? Αν θες αλλου πίνακα ποιο σωστο μου φαίνεται να στησεις καινούργιο μικρο πινακακι εκεί που θες. Αν γκρεμιζεις τον τοίχο που ηταν παλιά απ την αρχή ηταν λάθος...
    Κατι τέτοια βλέπουν οι ηλεκτρολογοι κ καλά κανουν και χρεώνουν μετά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δήμος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Φίλε Satcom είμαι ηλεκτρολόγος και το θέμα το άνοιξα για να δω πώς δουλεύουν και οι υπόλοιποι συνάδελφοι και να πάρω διάφορες γνώμες.
    ΦίλεFire Doger πίστεψε οτι αυτό με την μετακίνηση του πίνακα σε αλλο κοντινό σημείο συμβαίνει σε πολλά σπίτια.Λόγο ανακαίνισης γκρεμίζουν τον τοίχο οπότε αλλάζει θέση και ο πίνακας.
    Στο θέμα μας πιστεύω οτι το ασφαλέστερο είναι σωληνάκι πρεσαρισμένο όπως αναφέρθηκε παραπάνω.Στη κλέμα υπάρχει ο φόβος να λασκάρουν οι βίδες η και να τις σφήξεις πολύ και να κοπεί ο αγωγός χωρίς να το καταλάβεις.Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας,παρακαλώ αν υπάρχουν και για άλλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Περιμετρική φύλαξη οικίας
    By mpartzokas in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-15, 10:35
  2. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-13, 05:51
  3. κουδούνι οικίας και εξαεριστήρας..
    By enbi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 12:52
  4. ηλεκτρολογική εγκατάσταση οικίας
    By lynx in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-11, 00:45
  5. Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-09, 19:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας