Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 31

Θέμα: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΔΙΑΚΟΠΤΗ ΜΕ LED ΤΑΙΝΙΑ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Ok. Σ ευχαριστώ. Να σε ρωτήσω η συνδεσμολογία είναι ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ -> ΚΟΚΚΙΝΟ/ΜΠΛΕ ΚΑΛΩΔΙΟ - > ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ -> ΚΑΛΩΔΙΟ + - -> LEDΟΤΑΙΝΙΑ .
    Σε ποιο σημείο πρέπει να μπει το θερμιστορ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ανάμεσα στον διακόπτη και το τροφοδοτικό, σε σειρά με ένα από τα καλώδια (προτιμότερο σε σειρά με τη φάση).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    Καλημέρα, στην δεύτερη ταινία που θέλω να βάλω στο σαλόνι και είναι 8μ x 9.6w/m = 77 w και ο μετασχιματισης που είχε το πακέτο είναι 8Α . Τι θερμιστορ πρεπει να βάλω γιατί σίγουρα θα έχω το ίδιο πρόβλημα αφού φταίνε οι διακόπτες?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.559

    Προεπιλογή

    Ότι βρεις από παλιο τροφοδοτικό. Τα τροφοδοτικά ήταν από 250Watt και πάνω, οπότε δεν έχεις πρόβλημα στο ρεύμα που θα ζητήσει το τροφοδοτικό σου και περνά από το θερμίστορ.
    Πρόβλημα θα είχες αν ζήταγες μεγαλύτερο ρεύμα από το ρεύμα που αντέχει το θερμίστορ.
    (τα 8Α που λες είναι στην έξοδο, στην είσοδο των 230V είναι περίπου 0,5Α)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    η δοκιμη εγινε αλλα απετυχε. αναβε η ταινια για 5 δευτερολεπτα και μετα εσβηνε. οταν εβγαζα το θερμιστορ αναβε κανονικα με τους σπινθιρισμους στον διακοπτη.

    μου ειπαν σαν λυση να βαλω ενα ρελε ισχυος 10 - 15 Α να οπλιζει και να δινει ρευμα στο τροφοδοτικο ωστε να παιρνει αυτο το φορτιο. ισχυει κατι τετοιο????

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Μή γένοιτο. Μπορείς να βάλεις μια φωτο του εξαρτήματος που έβαλες στο κύκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν και θυμάμαι ότι κάτι έγραψα εχτές θέλω να πιστεύω ότι ξέχασα να πατήσω την υποβολή.
    μήπως αντί για NTC έβαλες PTC? όπως σου είπε και ο Φίλιππος πες την γράφει το εξάρτημα επάνω ή βάλε μια φωτογραφία του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    καλημερα, επανερχομαι στο θεμα μιας και τωρα θα κανω την εγκατασταση της δευτερης ledταινιας (που θέλω να βάλω στο σαλόνι και είναι 8μ x 9.6w/m = 77 w και ο μετασχιματισης που είχε το πακέτο είναι 8Α) και εκει δεν υπαρχει η δυνατοτητα να βαλω ρελε οπως εκανα στην πρωτη γιατι δεν υπαρχει στο σημειο πριζα για ρευμα.

    το θερμιστορ που ειχα κανει την δοκιμη στην πρωτη ταινια και δεν δουλευε ηταν χρωματος μαυρου και εγραφε πανω
    NTC 5D - 11 . δεν το εχω γιατι το πεταξα απο τα νευρα μου. να δοκιμασω με καποι αλλο μηπως ειχε το προβλημα το συγκεκριμενο θεριστορ η να βρω καποιο αλλο με διαφορετικα χαρακτηριστικα.

    παρεπιπτοντος στο καταστημα που τους πηγα πισω τους 3 καμενους διακοπτες επεμεναν οτι δεν ειναι δυνατο να καιγονται απο την ταινια και οτι δεν εχει συμβει ξανα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Κατάλαβα ότι έχεις 2 τροφοδοτικά στα χέρια σου. Μήπως αυτό που έχεις στην κουζίνα έχει βλάβη και τραβάει πολύ περισσότερο ρεύμα απ ότι συνήθως τα switching; Δοκίμασε να βάλεις το άλλο για λίγο. Επίσης ο σπινθηρισμός είναι κατά το άνοιγμα ή το κλείσιμο ή παραμένει όσο είναι αναμμένα τα led; Μια καλή ένδειξη για το αρχικό ρεύμα είναι να βάλεις σε σειρά ένα λαμπάκι με το AC. ΣΕ ΣΕΙΡΑ ΟΜΩΣ! Ξεκίνα με 12V 50W και κατέβαινε στα watt. Τα λαμπάκια αλογόνου στα σποτάκια είναι ότι πρέπει. Ανάλογα με το πόσο φωτεινό γίνει το λαμπάκι μπορείς να δεις περίπου πόσo ρεύμα τραβάει. Αν καταφέρεις δηλ και κάψεις λαμπάκι 50W 12V τότε μιλάμε για στιγμιαίο ρεύμα πολλαπλάσιο του 50W/12V= 4Α! Άρα 230Vx4A=920W! Τέλος νομίζω οι νέοι διακόπτες σπιτιού δεν πρέπει να είναι για πάνω από 5-6Α λόγω της διάδοσης των λαμπών οικονομίας (CFL). Οι πρίζες είναι "16Α" (με λίγο ζέσταμα..)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    112

    Προεπιλογή

    εχω και δευτερο τροφοδοτικο και θα το δοκοιμασω. σωστος. ο σπυνθιρισμος ειναι κατα το αναμα και καποιες φορες σταματαει μονο του η πρεπει να πατησω τον διακοπτη λιγο καλυτερα μεχρι να σταματισει. <br>στο κυκλωμα της κουζινας δοθηκε λυση με ρελε ισχυος αλλα φοβαμαι οτι αν ειναι προβλημα του διακοπτη σαν κατασκευη οτι θα εχω το ιδιο προβλημα και στο σαλονι.  θα δοκοιμασω και αυτι που λες με τα λαμπακια αλλα αυτο ειναι για να δω αν ειναι προβλημα του τροφοδοτικου και τραβαει πολυ ρευμα αρχικα.σωστα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. led ταινια
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-17, 21:15
  2. led ταινια με potentiometer
    By BloodDonor89 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 20:09
  3. dimmer για led ταινια
    By κωστας1982 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-14, 21:13
  4. προβλημα με ταινια led 24v
    By stavkord in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-11, 00:24
  5. dimmer σε led ταινια
    By boobis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-10, 08:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας