Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΟΝΤΡΑΔΑ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή ΤΗΝ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΧΟΝΤΡΑΔΑ

    Σήμερα από μακακία μου έκαψα το ένα κανάλι απο τον παλμογράφο RIGOL 1052 στα 50Mhz. Στην πραγματικότητα δουλεύει κανονικά σε όλες τις ρυθμίσεις οριζοντίου καθέτου, απλώς το πλάτος σήματος δεν ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Είναι δηλαδή πολύ ελάχιστο σαν να χρησιμοποιείς probe χ1000. Το άλλο κανάλι λειτουργεί κανονικά. Ο παλμογράφος είναι αγορασμένος απ το εξωτερικό και μάλιστα από site που έχει κλεισει πλέον (dealexcel.com) και είναι εκτός εγγύησης. Πιστεύετε ότι είναι δυνατόν να βρω τη βλάβη αν το επιχειρήσω?, ή τι άλλο με συμβουλεύετε να κάνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη perithess
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Εγώ πιστεύω ότι έχεις 80% πιθανότητες να τον φτιάξεις εφόσον δείχνει σήμα έστω και μικρό. Έχω επισκευάσει το τροφοδοτικό του πάντως με επιτυχία. Θα πρέπει να μετρήσεις για αρχή κάτι διόδους αντιστάσεις και πυκνωτές που έχει και κάτι ρελέ νομίζω. Αλήθεια πως το έκαψες το κανάλι? δοκίμασε να αλλάξεις τα πρόμπ γιατί μπορεί να την πάτησε το πρόμπ αντί για το κανάλι

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από perithess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πιστεύω ότι έχεις 80% πιθανότητες να τον φτιάξεις εφόσον δείχνει σήμα έστω και μικρό. Έχω επισκευάσει το τροφοδοτικό του πάντως με επιτυχία. Θα πρέπει να μετρήσεις για αρχή κάτι διόδους αντιστάσεις και πυκνωτές που έχει και κάτι ρελέ νομίζω. Αλήθεια πως το έκαψες το κανάλι? δοκίμασε να αλλάξεις τα πρόμπ γιατί μπορεί να την πάτησε το πρόμπ αντί για το κανάλι
    Πως τον έκαψα!! . Ειχα ξεχάσει το προμπ (καλώδιο 50ω όχι το δικό του) συνδεδεμένο με την έξοδο ενος πομπου fm περίπου 40w που έφτιαχνα. Ο παλμογράφος ήταν κλειστός και όταν τον άνοιξα, πάπαλα. Όλες τις προηγούμενες φορές συνέδεα τον παλμογράφο μετά. Το προμπ της μάνας του δεν έχει βλάβη, γιατί απλά δεν το χρησιμοποιούσα. Τι τα θες φίλε Περικλή, αυτό που το έχεις κάνει τόσες φορές (οριακά βέβαια), έρχεται κάποια στιγμή και σε κάνει να βρίζεις. Το θέμα είναι, ψάχνω τη rigol στην Κίνα για αποστολή επισκευή, ή τον ανοίγω ? Το πιθανότερο είναι τον ανοίξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως τον έκαψα!! . Ειχα ξεχάσει το προμπ (καλώδιο 50ω όχι το δικό του) συνδεδεμένο με την έξοδο ενος πομπου fm περίπου 40w που έφτιαχνα. Ο παλμογράφος ήταν κλειστός και όταν τον άνοιξα, πάπαλα. Όλες τις προηγούμενες φορές συνέδεα τον παλμογράφο μετά. Το προμπ της μάνας του δεν έχει βλάβη, γιατί απλά δεν το χρησιμοποιούσα. Τι τα θες φίλε Περικλή, αυτό που το έχεις κάνει τόσες φορές (οριακά βέβαια), έρχεται κάποια στιγμή και σε κάνει να βρίζεις. Το θέμα είναι, ψάχνω τη rigol στην Κίνα για αποστολή επισκευή, ή τον ανοίγω ? Το πιθανότερο είναι τον ανοίξω.
    έλα βρε ΠΩΣ κάνεις έτσι?
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!!!



    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post701505

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    έλα βρε ΠΩΣ κάνεις έτσι?
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!!!
    Συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες!!!



    http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post701505
    Όπως συνηθίζουμε να λέμε - παρηγοριά στον άρρωστο -. Είναι να μη σου κάτσει Γιώργο. Πάντως με το δικό μου προμπ ο παλμογράφος ήταν εντός εύρους μετρήσεων. Τελικά να το ψάξω το θέμα με αντιπροσωπεία ή να τον ξεκοιλιάσω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.558

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από marder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως συνηθίζουμε να λέμε - παρηγοριά στον άρρωστο -. Είναι να μη σου κάτσει Γιώργο. Πάντως με το δικό μου προμπ ο παλμογράφος ήταν εντός εύρους μετρήσεων. Τελικά να το ψάξω το θέμα με αντιπροσωπεία ή να τον ξεκοιλιάσω?


    Χμμμ... Δεν ξέρω αν έχεις παρακολουθήσει μερικά γραπτά μου, αλλά εγώ αντί να ρωτούσα θα ανέβαζα ήδη από χθές την επισκευή του...

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Ανοιχτον ανοιχτον ! Αν δεις τα σκουρα βιδωνεις παλι και η περνεις την rigol απευθειας η την netscope solutions εδω στην αθηνα ετσι και αλλιως εγγυηση δεν εχεις οποτε κανε μια προσπαθεια μονος σου , δεν ξερω μηπως τα μεταφορικα ειναι οσο παει να παρεις αλλον

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Λοιπόν παιδιά σήμερα το πρωί άνοιξα τον παλμογράφο. Μετά από έλεγχο που έκανα συγκρίνοντας τις εισόδους, εντόπισα καμένη αντίσταση 4,7Ω (smd 0603). Έβαλα πρόχειρα από πάνω της (δεν την ξεκόλλησα ) μία άνθρακος 1/4w και ο παλμογράφος ζωντάνεψε πάλι. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να βρω στα Γιάννινα τέτοια αντίσταση ώστε να κάνω σωστή επισκευή και παρήγγειλα από Αμερική (ebay) 100 τεμάχια σε ταινία με συνολικό κόστος, συμπεριλαμβανομένης της αποστολής, 0,90€. Θα περιμένω. Επίσης θα βγάλω και μερικές φωτό μήπως και φανούν χρήσιμες σε κάποιον που έχει το ίδιο πρόβλημα.

    4 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.563

    Προεπιλογή

    smd 1% υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Jun 2005
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Μηνύματα
    168

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    smd 1% υπάρχουν στη Θεσσαλονίκη.
    Σίγουρα φίλε θα υπάρχουν, απλώς για ένα smd που χρειάζομαι εγώ λίγο δύσκολο να μου το στείλουν από Ελλάδα με συνολικό κόστος 0,90€, ενω από Αμερική θα έρθουν 100 κι ας είναι αχρείαστα τα 99.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ
    By keap in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 21:04
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-13, 18:36
  3. Την αποψη σας για αυτην την λαμπιτσα..??
    By tomhel in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-10-09, 12:50
  4. την βοηθεια σας για κατασκευη ενισχυτη ηχου με την
    By IOANNIS in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-09, 18:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας