Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Πως μετραμε αντιστάσεις, πυκνωτές, διόδους κ.τ.λ...αισθητήρες ψυξης -αντιστάσεις.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Πως μετραμε αντιστάσεις, πυκνωτές, διόδους κ.τ.λ...αισθητήρες ψυξης -αντιστάσεις.

    Καλησπέρα σας, μπορει το θέμα να μην ειναι ενδιαφερον για πολλούς αλλα εχω καποιες απορίες σαν ασχετος. Πάνω σε μια πλακετα π.χ απλου κλιματιστικού-πλυντηρίου-κουζίνας ( με τετοια ασχολούμαι ) θέλω να βρώ τι έχει καει πως θα μετρήσω ξεχωριστα την κάθε αντσταση, πυκνωτη, δίοδο κ.τ.λ δεν κατεχω μετρητες ηλεκτρονικού απλα πολύμετρα. Τι μετρησεις πρεπει να παρω στο καθε ενα ξεχωριστά που θα βάλω το πολυμετρο για σωστή μέτρηση?

    Και μια ακόμα ερώτηση σ ενα ψυγείο έχουμε κάποιους αισθητήρες που δίνουν εντολή σε πλακέτα να ξεκινήσει το μοτέρ η κάποια αντισταση απόψυξης, πως μετράμε αυτούς τους αισθητήρες και πώς την ίδια την αντισταση.

    Ευχαριστώ πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Λευτέρη, κάθε εξάρτημα έχει τον ΔΙΚΟ του τρόπο να μετρηθεί αν είναι εντάξει ή αν έχει καεί. Αλλιώς μετριέται μία αντίσταση, αλλιώς ένας πυκνωτής και αλλιώς μία δίοδος - τρανζίστορ - ολοκληρωμένο 'η οτιδήποτε άλλο. Το ίδιο ισχύει και για τα αισθητήρια.
    Και βέβαια, για να μετρηθούν, πρέπει ΠΡΩΤΑ να ξεκολληθούν από την πλακέτα.
    Αν ήταν τόσο απλό, όλοι θα ήταν "ηλεκτρονικοί" !!!

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, μπορει το θέμα να μην ειναι ενδιαφερον για πολλούς αλλα εχω καποιες απορίες σαν ασχετος. Πάνω σε μια πλακετα π.χ απλου κλιματιστικού-πλυντηρίου-κουζίνας ( με τετοια ασχολούμαι ) θέλω να βρώ τι έχει καει πως θα μετρήσω ξεχωριστα την κάθε αντσταση, πυκνωτη, δίοδο κ.τ.λ δεν κατεχω μετρητες ηλεκτρονικού απλα πολύμετρα. Τι μετρησεις πρεπει να παρω στο καθε ενα ξεχωριστά που θα βάλω το πολυμετρο για σωστή μέτρηση?

    Και μια ακόμα ερώτηση σ ενα ψυγείο έχουμε κάποιους αισθητήρες που δίνουν εντολή σε πλακέτα να ξεκινήσει το μοτέρ η κάποια αντισταση απόψυξης, πως μετράμε αυτούς τους αισθητήρες και πώς την ίδια την αντισταση.

    Ευχαριστώ πολυ.
    Συνάδελφε, είμαι κι εγώ πολύ νέος στα ηλεκτρονικά, αλλά τους τελευταίους 3 μήνες μου έχουν βγει τα μάτια από το διάβασμα και από τα πολλά βίντεο στο youtube, πάντα σχετικά με το αντικείμενο του ηλεκτρονικού.
    Δυστυχώς, όπως σου γράφει και ο Σωτήρης, τα πάντα, είναι πάντα σχετικά.
    Είναι σαν να μετράς τα psi ενός κλιματιστικού με το δάχτυλο στις βάνες!!! Άμα δεν κουμπώσεις μανόμετρο δεν μετράς.
    Στο θέμα σου τώρα, πρέπει να εφοδιαστής με ένα εργαλείο μετρήσεων αντιστάσεων, πυκνωτών, τάσης, έντασης.
    Το google είναι φίλος μας!!!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    δηλαδη ο googlis θα σου πει το προβλημα της πλακετας η θα σε μαθει να τα μετρας?εδω τεχνικοι με τοσα χρονια πειρα πανω σε αυτες τις συσκευες που ειπες και δεν τα καταφερνουν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσιος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    14

    Προεπιλογή

    Δες το απο κάτω σχόλιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λευτέρη, κάθε εξάρτημα έχει τον ΔΙΚΟ του τρόπο να μετρηθεί αν είναι εντάξει ή αν έχει καεί. Αλλιώς μετριέται μία αντίσταση, αλλιώς ένας πυκνωτής και αλλιώς μία δίοδος - τρανζίστορ - ολοκληρωμένο 'η οτιδήποτε άλλο. Το ίδιο ισχύει και για τα αισθητήρια.
    Και βέβαια, για να μετρηθούν, πρέπει ΠΡΩΤΑ να ξεκολληθούν από την πλακέτα.
    Αν ήταν τόσο απλό, όλοι θα ήταν "ηλεκτρονικοί" !!!

    .
    μπορουμε να κανουμε καποια απλα τεστ πανω στα εξαρτηματα με το πολυμετρο πριν αρχισουμε να ξεκολλαμε. απο την εμπειρια μου την λιγοστη
    1. διοδοι.
    Τις ελεγχουμε ολες πριν αρχισουμε να ξεκολλαμε.
    -Αν μια διοδος αγει και προς τις 2 πλευρες, δε μας λεει κατι, μπορει να λειτουργει, μπορει οχι. Πρεπει να αφαιρεθει
    -Αν μια διοδος ειναι ανοιχτοκυκλωμενη και προς τις δυο πλευρες υπαρχει προβλημα και μαλλον θα το διαπιστωσουμε και στον ελεγχο μετα την αφαιρεση
    -οπτικος ελεγχος και ελεγχος με τη μυτη. Καμμενες διοδοι συνηθως φαινονται

    2. αντιστασεις
    -Οτι ακριβως ισχυει και στις διοδους. Με μια διαφορα. Αν μια αντισταση κατα τον ελεγχο πανω στην πλακετα βγαζει υψηλοτερη αντισταση απο την αναγραφομενη, υπαρχει προβλημα.

    3. ημιαγωγοι
    Πρεπει να αφαιρουνται. Τις περισσοτερες φορες οταν εχουν καει δεν φαινεται καποια φυσικη αλλοιωση.
    Αφου αφαιρεθουν, τα τρανζιστορ και τα mosfet υπαρχει ειδικη τεχνικη που μπορουμε να τα ελεγξουμε και με το πολυμετρο.
    Αλλιως αγοραζουμε ενα φθηνο component tester.

    4. πυκνωτες.
    Αν δεν εχουν οπτικη αλλοιωση, νομιζω δε γινεται κατι αλλο πρεπει να αφαιρουνται και να ελεγχονται με καπασιτομετρο αλλα υποχρεωτικα και με ESR meter.

    5. ολοκληρωμενα.
    Μεγαλη ιστορια νομιζω. Δεν ειμαι ηλεκτρονικος οποτε δεν δικαιουμε εδω να εχω αποψη, αλλα γενικα θεωρω τα ολοκληρωμενα ειναι τοσο ευαισθητα που δεν εχουν συνηθως κατι περαν των 2 φασεων. ή δουλευουν σωστα ή δεν δουλευουν καθολου.

    Τελευταια εχω βρει ενα βιβλιο για τα παλμοτροφοδοτικα με τις βασικες αρχες (και οχι μονο) λειτουργιας τους, και τη συνηθη τακτικη επιδιορθωσης τους απο το 0 (ετσι απο χομπυ.)...Και εχω χαθει. Απο οτι εχω καταλαβει αυτος ο φορουμιστικος τροπος σκεψης, κοιτα αυτο ελεγξε αυτο, αν ισχυει αυτο τοτε χαλασε αυτο και αν δε χαλασε το αλλο πετα το...Δεν εχει καμια σχεση με τον τροπο που πρεπει να σκεφτεις για να βρεις την οδο που θα σε οδηγησει στο τι εξαρτημα σφαλλει.
    Βασικο που χρειαζεσαι βεβαια ειναι το σχηματικο καθε συσκευης, χωρις αυτο βαδιζεις στο σκοταδι με κινδυνο αν δεν ξερεις να βαλεις σε κινδυνο και τη συσκευη με ολοκληρωτικη καταστροφη ή τον εαυτο σου...

    Γενικά κάποια στιγμη θεωρουμε οσοι μπαινουμε στο χομπυ οτι θα μπορουμε να φτιαξουμε το οτιδηποτε. Γνωμη μου. Το χομπυ της ηλεκτρονικης απο ενα αδαη εχει αξια οταν φτιαχνεις κατασκευες εκ του μηδενος. Προσπαθεις να κατανοησεις τη λειτουργια τους. Προσπαθεις να κατανοησεις γιατι δε λειτουργει η κατασκευη σου, βασει σχηματικου κτλ.
    Αλλα το προσπαθεις να επιδιορθωσεις μια πολυπλοκη πλακετα, βημα βημα αυτο δε το μαθαινεις σαν χομπυ. Ουτε μπορει να στο μαθει κανεις σε κανενα φορουμ. Αυτο θεωρω αφορα ηλεκτρονικους και μονο. Ακομα και αν καποια φορα καταφερνει ενας αδαης κατι, μαλλον απο τυχη συμβαινει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 02-04-15 στις 16:59

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    και στις 3 περιπτωσεις πλακετες που εχω ανοιξει και εγω και συναδελφοι ενα μεγαλο ποσωστο ειναι ολοκληρωμενα...ειτε του smps ειτε του display ειτε του controler...και αυτο που λετε περι σχηματικου δεν θα στο δωσει η εταιρεια και αν στο δωσει θα το πληρωσεις πολυ ακριβα(και κατι ασχετο δεν υπαρχουν ολα τα σχηματικα στο ιντερνετ για αυτους που θα προτρεξουν να απαντησουν)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lefteris251 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας, μπορει το θέμα να μην ειναι ενδιαφερον για πολλούς αλλα εχω καποιες απορίες σαν ασχετος. Πάνω σε μια πλακετα π.χ απλου κλιματιστικού-πλυντηρίου-κουζίνας ( με τετοια ασχολούμαι ) θέλω να βρώ τι έχει καει πως θα μετρήσω ξεχωριστα την κάθε αντσταση, πυκνωτη, δίοδο κ.τ.λ δεν κατεχω μετρητες ηλεκτρονικού απλα πολύμετρα. Τι μετρησεις πρεπει να παρω στο καθε ενα ξεχωριστά που θα βάλω το πολυμετρο για σωστή μέτρηση?

    Και μια ακόμα ερώτηση σ ενα ψυγείο έχουμε κάποιους αισθητήρες που δίνουν εντολή σε πλακέτα να ξεκινήσει το μοτέρ η κάποια αντισταση απόψυξης, πως μετράμε αυτούς τους αισθητήρες και πώς την ίδια την αντισταση.

    Ευχαριστώ πολυ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πατέντες
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Dec 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδη ο googlis θα σου πει το προβλημα της πλακετας η θα σε μαθει να τα μετρας?εδω τεχνικοι με τοσα χρονια πειρα πανω σε αυτες τις συσκευες που ειπες και δεν τα καταφερνουν...
    Θα σου πει τα στοιχειώδη για να μετράς αντιστάσεις, πυκνωτές. Φυσικά και δεν θα σου βρει το πρόβλημα.
    Αν δεν ήταν το google εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να μάθω τι είναι ένα τρανσίστορ και πως δουλεύει. Ούτε θα μπορούσα να βρω σχηματικά για κάποια ολοκληρωμένα. Οπότε, ναι, σε πολλές περιπτώσεις το google είναι
    ένας καλός τρόπος να λάβεις 5 βασικές γνώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Με τα Linux λύνεις τα προβλήματα των Windows.

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Θεσ/νικη
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Ευχαριτώ πάρα πολυ όλους για τις απαντήσεις. Μεγαλη βοήθεια απ'όλους, και φυσικα το google

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. τη είναι οι αντιστάσεις και τη είναι οι πυκνωτές
    By Σταθης123 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-17, 11:39
  2. αντιστάσεις
    By Gaou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-15, 21:03
  3. Αντιστάσεις και πυκνωτές smd
    By savas21 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-12, 16:20
  4. αντιστάσεις
    By spig in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-12, 14:17
  5. Ψάχνω SMD αντιστάσεις και πυκνωτές
    By Nasicornis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-11, 16:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας