Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Θέσεις Εργασίας ΟΑΕΔ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή Θέσεις Εργασίας ΟΑΕΔ

    ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΙ 32.433 ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΓΙΑ ΚΟΙΝΩΦΕΛΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΤΟΥΣ ΔΗΜΟΥΣ
    Συγκεκριμένα, το πρόγραμμα που υλοποιείται από το υπουργείο Εργασίας και τον ΟΑΕΔ, απευθύνεται σε ανέργους άνω των 18 ετών και ξεκινά από τις 10 π.μ. σήμερα Μεγάλη Δευτέρα 6-4-2015, ενώ λήγει στις 12 μ.μ. τη Δευτέρα 27-4-2015. Όσοι επιλεγούν θα απασχοληθούν με συμβάσεις διάρκειας πέντε μηνών και αμοιβές 17,27 ευρώ ημερησίως και 431,75 ευρώ μηνιαίως αν είναι κάτω των 25 ετών, ενώ για όσους είναι ηλικίας άνω των 25 ετών οι αμοιβές θα είναι 19,81 ευρώ ημερησίως και 495,25 ευρώ μηνιαίως. Η υποβολή των αιτήσεων γίνεται αποκλειστικά μέσω του διαδικτύου, στον ιστότοπο του ΟΑΕΔ (www.oaed.gr) χρησιμοποιώντας το σχετικό πεδίο «καταχώρησης ηλεκτρονικών αιτήσεων».




    Μετά από τις τυμπανοκρουσίες υπουργών, Φαρισαίων και Γραμματέων (μεγάλη βδομάδα γαρ) δεν πίστευα ότι μας θεωρούν τόσο χαζούς(δεν βρίζω λόγω Μ. βδομάδας) και έτσι πήρα τηλέφωνο μερικούς φίλους για να μάθω και τα χειρότερα και μου τα επιβεβαίωσαν. Λοιπόν έστω ότι προσλαμβάνεσαι σαν Ηλεκτρολόγος ΠΕ, ο Δήμος σε ασφαλίζει στο ΙΚΑ και όχι στο ΤΣΜΕΔΕ ως οφείλει οπότε σου έρχεται το ραβασάκι από το ΤΣΜΕΔΕ ότι χρωστάς την εισφορά του μήνα ολόκληρη. Τότε πας στο ΙΚΑ και απαιτείς να στείλει τα παρακρατηθέντα προς το Ταμείο που ανήκεις. Και λες οκ ξεμπέρδεψα! Όχι δεν τελείωσες! το ΤΣΜΕΔΕ έχει σαν κατώτατο μισθό τα 695ευρώ και βάση αυτού υπολογίζει τις εισφορές σου άρα καλείσαι να πληρώσεις την διαφορά από τον υπέρογκο μισθό σου των 490ευρώ αν δεν λείψεις ούτε μια μέρα από την δουλειά. Δηλαδή στην τσέπη θα μπουν 300κάτι ευρώ μετά από 8 ωρη εργασία, ασε που σίγουρα τα λαμόγια του Δημοσίου θα σε φορτώσουν με ότι άλυτο και προβληματικό έχουν στα συρτάρια σου γιατί κάποιος νέος πρέπει να κάνει την δουλειά.

    Εμένα από την αρχή δεν με άρεσε η λέξη κοινωφελής κάτι από ποινή σε δικαστήριο μου θύμισε και δεν είναι πολύ μακριά.

    Καλή Ανάσταση! Κυριολεκτικά και μεταφορικά!

    5 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Σε παρακαλω Γιωργο να εισαι ακριβης ο μισθος ειναι 5 ολοκληρα ευρω παραπανω στα 495€ (γι αυτο και αργησε τοσο καιρο) δηλαδη ενα πακετο τσιγαρα και η τυροπιτα που θα παρεις για μια μερα στη δουλεια...

    Προσωπικα εχω εκφρασει με mail σε παλαιοτερη κοινωφελη πριν 3 χρονια οπου τοτε ο μισθος ηταν 625€ καθαρα και τους ειπα δεν ειναι δυνατον να παιρνουν απαντες τα ιδια λεφτα ειτε ειναι ΥΕ,ΔΕ,ΤΕ,ΠΕ ειτε η δουλεια τους ειναι γραφειο ειτε εξωτερικη και κανονικα πρεπει να αμοιβονται με το μισθολογιο του δημοσιου και απ τη στιγμη που δεν ειναι στα κριτηρια η εμπειρια να αμοιβονται απο το ελαχιστο κλιμακιο του μισθολογιου του δημοσιου και προφανως με τις αναλογες εισφορες, φυσικα ποτε δεν μου απαντησαν...

    1 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Συγνώμη έχεις δίκιο, η τυρόπιτα και τα τσιγάρα μια φορά τον μήνα ή μια τσίχλα την ημέρα για όλο τον μήνα!!! θα ήθελα να ξέρω αν κάποιος θα πάει να υποβάλει χαρτιά γιατί έτσι γίνεται συνένοχος στο έγκλημα. Μήπως το γνωστό "μισθοί Βουλγαρίας" θα γίνει πολυτέλεια σε λίγο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Το προηγουμενο μου ποστ ηταν λιγο ειρωνικο για το μισθο οχι προς εσενα αλλα προς τις κυβερνησεις νυν και πρωην και γενικα για το εργασιακο...
    Δυστυχως πολλοι ανθρωποι εχουν αναγκη εστω και αυτα τα 495€ προκειμενου να μπαλωσουν μερικες τρυπες...
    Επειδη λεμε για μισθους Βουλγαριας κλπ αν αναλογιστει καποιος το κοστος ζωης με τον βασικο μισθο για παραδειγμα στις πρωτευουσες των 2 χωρων νομιζω οτι ειμαστε ηδη στα ιδια επιπεδα...

    http://www.numbeo.com/cost-of-living...ce&city=Athens
    http://www.numbeo.com/cost-of-living...ayCurrency=EUR

    Δυστυχως τετοια προγραμματα δεν μειωνουν την ανεργια, πρεπει η κυβερνηση να κανει αυτη κινησεις προς εταιρειες που θελουν να επενδυσουν με καποιες διευκολυνσεις πχ ισως μια μικροτερη προςαυτους φορολογια και μειωση της γραφειοκρατιας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μια χαρα ειναι τα 495 ευρω..αλλοι συναδελφοι δεν εχουν καθολου δουλεια και κανουν τα παντα για να ζησουν την οικογενεια τους...καταρχας δεν θα μπουν ολοι μονο οσοι εχουν μορια πολλους μηνες ανεργιας πολυτεκνοι κτλ...και το τελευεταιο κερασακι στην τουρτα οι 5μηνιτες συμβασιουχοι δεν δικαιουντε ταμειο ανεργιας...μονο απο 8 μηνες συμβασης και πανω...

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.370

    Προεπιλογή

    Άντε & θα πάει ο κόσμος για 5 μήνες λόγω ανάγκης. Μετά τι; Ξανά πίσω στην κάρτα ανεργίας; Είναι λύσεις αυτές; Μας κοροϊδεύουν χοντρά όλους!

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    καλημερα αγαπητε μου φιλε...παρα καθολου..εστω θα εχει σιγουρα καθε μερα δουλεια για 5 μηνες και δεν θα παρακαλαει για μεροκαματα...αλλα υπαρχουν και συναδελφοι που ειναι σαν κατι μοντελα στην πασαρελα αν δεν εχουν τουλαχιστον 40 ευρω μεροκαματο(8ωρο) δεν σηκωνουν ουτε ισιο κατσαβιδι...(

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Μπαμπη καλα τα λες αλλα μερικοι ισως και λογω αρκετης εμπειριας δεν γουσταρουν να πανε για ενα 20ρικο μεροκαματο μπορει να το βλεπουν και σαν προσβολη...
    Βεβαια 5 μηνες ειναι αν μπεις εχεις ενα μεροκαματο οπως ειπες και ψαχνεις παραλληλα μηπως και βρεις τιποτα κι αν βρεις την κανεις απο την κοινωφελη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    σωστα...αλλοι αναλαμβανουν και με 10 ευρω δουλειες... http://www.xe.gr/jobs/texnikoi-h-y%7Cad-148533438.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημερα αγαπητε μου φιλε...παρα καθολου..εστω θα εχει σιγουρα καθε μερα δουλεια για 5 μηνες και δεν θα παρακαλαει για μεροκαματα...αλλα υπαρχουν και συναδελφοι που ειναι σαν κατι μοντελα στην πασαρελα αν δεν εχουν τουλαχιστον 40 ευρω μεροκαματο(8ωρο) δεν σηκωνουν ουτε ισιο κατσαβιδι...(
    Συνήθως τα παντελονάκια τα φοράνε τα αγοράκια... που ελπίζουν να γίνουν και άντρες μεγαλώνοντας... και να ξέρουν ως άνδρες να λένε ότι θέλουν ευθέως και κατά πρόσωπον! Τα υποννοούμενα τύπου μυξοπαρθένων που λένε ασάφειες γενικόλογες, φρου-φρουδάτες κατινολογίες... και σε άσχετα μέρη κιόλας... αλλά δεν λένε κιόλας τελικά τίποτα στα ίσια, απλά ξέρουν να μιλάνε με παπαρολογίες μόνον... χαριετολογώντας και πετώντας ΦΟΥΜΑΡΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΞΩΤΕΣ ΚΟΡΔΕΛΛΕΣ... ανήκουν στα φουστανάκια που αυτά φοράνε τα ίδια ως τα ΓΝΗΣΙΑ μοντέλα στην πασαρέλα "κουνιστά πορτοκαλάκια" !


    Αφού λοιπόν κοπελίά μου εμμέσως & πλαγίως αναφέρθηκες (με τον προσφιλή σου και εκ φύλου λογικό βεβαίως... ασαφή θήλυ τρόπο της μυξοπαρθένας) σε αυτό που έγραψα ΑΛΛΟΥ (σε άλλο θέμα) να σου πω κορίτσι μου γλυκό ότι για 32.5 ευρώ ΔΕΝ ΘΑ "ΧΑΡΙΣΩ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΤΟΜΕΑ ΜΟΥ" με τίποτα! ΑΝ ΠΕΙΝΑΣΩ για αυτά τα λεφτά θα πάω "ΝΤΕΛΙΒΕΡΥ" ή οτιδήποτε ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΚΛΑΔΟΥ ΜΟΥ!!! Άλλωστε ΑΥΤΑ τα λεφτά τα παίρνουν λίγο πολύ και οι ΜΗ ΓΝΩΣΤΕΣ του αντικειμένου μας... και ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΔΙΚΗ ΤΟΥΣ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΣΕ ΟΡΓΑΝΑ & ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΔΕΚΑΔΩΝ ΧΙΛΙΑΔΩΝ ΕΥΡΩ ή σπουδές και ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΩΝ! Οπότε ΓΙΑΤΙ θα προσφέρω ΔΩΡΕΑΝ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ότι γνωρίζω αλλά και τον εξοπλισμό που ΕΧΩ ΙΔΙΟΚΤΗΤΟ... για να παίρνω όσα θα πάρει ο πωλητής ρούχων πχ ή χειρότερα ακόμα να πάρω λιγότερα και από εσενα μοντελλάκι μου τσαχπίνκο πασαρελιώτικο!!!
    Ευθέως λοιπόν... ΟΧΙ... προτιμώ να γίνω ΑΝ ΕΡΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΗΜΕΡΑ ΚΑΠΟΤΕ... ένα ΤΙΜΙΟ ντελίβερυ... ή οτιδήποτε άλλο άσχετο και ανειδικευτο πλήρως!
    Εσύ γλυκιά μου αν στην πασαρέλα σου, σου πουν και για ένα βυζιτοεξτραδάκι με +5 Ευρώ φαίνεται ότι θα τρέξεις κιόλας χαρωπά!!!
    Αυτή είναι η διαφορά μεταξύ ανδρός και "πουτανίτσας" !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-07-16, 18:09
  2. Προσληψη μεσω ΟΑΕΔ.
    By blackgar in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 11:50
  3. ΟΑΕΔ
    By manos_3 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-13, 19:59
  4. Επιδομα πρακτικης άσκησης ΕΣΠΑ ή ΟΑΕΔ
    By tripodous in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-12, 16:29
  5. ΣΧΟΛΕΣ ΟΑΕΔ
    By AKIS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-06, 23:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας