Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 67

Θέμα: Πομπός FM με Λυχνία

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xapost@tee.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και με dummy load έτοιμος. Πήρα και γέφυρα στασίμων. Πολύ δύσκολο πράγμα όμως ο συντονισμός. Στρίβω το μεταβλητό για την ρύθμιση της συχνότητας εκπομπής και το βατόμετρο αλλάζει συνεχώς από 1 - 30 watt. Είναι λογικό αυτό;
    λογικό είναι;,
    τη γέφυρα την καλιμπραρες;
    Ποιά πήρες;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Πήρα την Zetagi HP 500. Δεν την βαθμονόμησα και ούτε γνωρίζω πως. Το εγχειρίδιο χρήςης είναι μια σελίδα όλη όλη και μάλιςτα έχει και λάθος στην Ελληνική μετάφραςη. Το βρήκα στα αγγλικά και το διάβαςα. Πίστευα πάντως ότι όση ισχύ βγάζει ο πομπός την βγάζει. 10, 15, 20 watt! Δεν με πειράζει. Αλλά όταν λέμε μεταβλητός ρύθμισης συχνότητας γιατί να αλλάζει και η ισχύς? Το θέμα είναι να έχεις την πλήρη ισχύ στην συχνότητα που θέλεις. Γίνεται? Πως?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Γιατί τα αυτοαλάντωτα παράγουν δεκάδες ταλαντώσεις σε ασχετες συχνότητες και ΟΧΙ μια ενιαία ταλάντωση. Πειράζωντας τον πυκνωτή, αλλες συχνότητες πεθαίνουν και άλλες πάνε στον θεό....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SW1JRT Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί τα αυτοαλάντωτα παράγουν δεκάδες ταλαντώσεις σε ασχετες συχνότητες και ΟΧΙ μια ενιαία ταλάντωση. Πειράζωντας τον πυκνωτή, αλλες συχνότητες πεθαίνουν και άλλες πάνε στον θεό....
    αρμονικές κτλπ...
    μεταφυσική και LC tank.....μπρρρρ!
    Καλιμπραρισε την παντως..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν να ξερεις πως με την RF δεν ειναι και τόσο απλα τα πράγματα, καλοί οι τύποι και οι υπολογισμοί αλλα χωρεις να εχεις τα κατάλληλα όργανα μέτρησης δύςκολα θα τα καταφέρεις .Επειςης η γέφυρα που εχεις δεν ειναι και η πλέον κατάλληλη για τα FM που θες και πιθανών να σου δείχνει λάθος,(μιας και μετράς και όλες της αρμονικές που πιθανών θα προκύπτουν) . Βεβαια αν εχεις άπλετο χρόνο και υπομονή θα το καταφέρεις να το πας σε μια συχνότητα με μια κάποια ισχύ 'παίζοντας'με τα πηνια κ τον μεταβλητό. Καλό κουράγιο !!

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nightkeeper Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα φίλε μου. Καταρχήν να ξερεις πως με την RF δεν ειναι και τόσο απλα τα πράγματα, καλοί οι τύποι και οι υπολογισμοί αλλα χωρεις να εχεις τα κατάλληλα όργανα μέτρησης δύςκολα θα τα καταφέρεις .Επειςης η γέφυρα που εχεις δεν ειναι και η πλέον κατάλληλη για τα FM που θες και πιθανών να σου δείχνει λάθος,(μιας και μετράς και όλες της αρμονικές που πιθανών θα προκύπτουν) . Βεβαια αν εχεις άπλετο χρόνο και υπομονή θα το καταφέρεις να το πας σε μια συχνότητα με μια κάποια ισχύ 'παίζοντας'με τα πηνια κ τον μεταβλητό. Καλό κουράγιο !!
    γιατί δεν κάνει για τη μπάντα των εφ-εμ;
    http://www.thiecom.de/zetagi-hp500.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Πως να ξέρω ποια είναι η κύρια συχνότητα εκπομπής; Έχω έναν ψηφιακό δέκτη καλό. Πάω στην συχνότητα που θέλω και αρχίζω να πειράζω τον μεταβλητό. Γίνεται πανικός. Αναμεταδίδω άλλους σταθμούς και πάει λέγοντας. Κάποια στιγμή τα καταφέρνω αλλά δεν είμαι δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί μου δίνει μόνο 10 watt ενώ αλλού μου δίνει έως και 30. Από διαμόρφωση άστα. Έχω και ένα βόμβο απίστευτο. Για αυτό τον βομβο τον οποίο δεν είχα καθόλου στην αρχή τί να κάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xapost@tee.gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να ξέρω ποια είναι η κύρια συχνότητα εκπομπής; Έχω έναν ψηφιακό δέκτη καλό. Πάω στην συχνότητα που θέλω και αρχίζω να πειράζω τον μεταβλητό. Γίνεται πανικός. Αναμεταδίδω άλλους σταθμούς και πάει λέγοντας. Κάποια στιγμή τα καταφέρνω αλλά δεν είμαι δεν ειμαι ευχαριστημένος γιατί μου δίνει μόνο 10 watt ενώ αλλού μου δίνει έως και 30. Από διαμόρφωση άστα. Έχω και ένα βόμβο απίστευτο. Για αυτό τον βομβο τον οποίο δεν είχα καθόλου στην αρχή τί να κάνω;
    Χωρίς εναν ΚΑΛΟ αναλυτή φάσματοσ ΔΕΝ υπάρχει τρόπος να δείς ποιά είναι η "ΠΡΩΤΗ Αρμονική" σου....

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Όπως σου έχουν εξηγήσει αυτές οι γέφυρες τύπου Zetagi που είναι κατάλληλες μόνο για CB και αυτό με επιφύλαξη, διαβάζουν τα πάντα!
    Δηλαδή βλέπεις 10 watt και μπορεί να μην έχεις αρμονικές και στα 30 watt η κεντρική σου να είναι 5 watt και το υπόλοιπο σκουπίδια!
    Με αναλυτή το λύνεις το πρόβλημα, διαφορετικά και εμπειρικά γίνετε, αλλά λίγο δύσκολο να σου το λύσουμε από εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nightkeeper
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Περιοχή
    Μέγαρα
    Μηνύματα
    675

    Προεπιλογή Πομπός FM με Λυχνία

    Συγνώμη αλλα Αν ειναι να αγοράσει αναλυτή φάσματος (+ ολλα τα παρελκομένα που χρειάζονται )για να δει το 504 αστα να πανε,,μιλάμε για ολική καταστροφή ,,ας πάρει καλητερα μια έτοιμη κινέζο κατάσταση στα 15-30watt με κανα κατοστάρι ευρώ μαζί με τροφοδοτικο και καθάρισε ... Κακά τα ψέματα παιδιά(οι περισσότεροι γνωρίζεται βεβαια ) , μέθοδοι εκπομπής τύπου αυτοταλαντωτου στα fm εν έτη 2015 απλα δεν.....
    Καλητερα κατα τη γνώμη μου ,αν ντέ και καλα, θέλει κάποιος να κανεί εκπομπή με λάμπα ας ασχοληθεί με ποιο χαμηλές συχνωτητες πχ 1.6-1.7 MHz.και πιο εύκολα θα εκπεμψει και θα ανταμηφθουν οι κόποι απο το αποτέλεσμα .
    Τωρα αν σου αρεσει να ταλαιπωριεσε με το μασινι αυτο ειναι καθαρά δικό σου θέμα και μόνο σαν εκπαίδευση μπορείς να το δικαιολόγησης ..επεισης το άλλο άσχημο ειναι οτι όσο και να θέλουν τα παιδιά απο εδω να σε βοηθεισουν ειναι κάπως δυσκολο . Ειδικά όταν έβαλες και της φωτογραφίες πολλοί θα αποσύρθηκαν του θέματος ,,,σιωπηρά....Καλη τύχη εύχομαι ..

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 7 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός FM 45W με λυχνία.
    By sokerdem in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 15:06
  2. Πομπός FM με λυχνία el 504
    By Λαμπάτος in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 14:04
  3. Πομπός FM10W με λυχνία ΕL84
    By Kristos in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-06, 19:35
  4. Πομπός (με λυχνία CX)
    By ellinikosradio in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 15:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας