Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 67

Θέμα: Πομπός FM με Λυχνία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Πομπός FM με Λυχνία

    Καλημέρα, ρωτώ πρώτη φορά κάτι αν και έχω διαβάσει πάρα πολλά άρθρα του ιστοτόπου και έχω μάθει αρκετά.
    Θέλω την γνώμη σας για πομπό αυτοταλάντωτο EL504 τον οποίο αναστύλωσα κυριολεκτικά καθώς τον βρήκα διαλυμένο σε μια αποθήκη. Τον χρησιμοποιώ εντελώς πειραματικά και με σκοπό να περάσω την ώρα μου ψάχνοντας την αρχή λειτουργίας του και το βέλτιστο τρόπο συντονισμού. Δεν ήξερα σχεδόν τίποτε από ηλεκτρονικά πριν τρεις μήνες και με βοήθησε η ασχολία αυτή για την κατανόηση φυσικών φαινομένων που μόνο θεωρητικά με είχαν απασχολήσει.
    Θα ήθελα να ρωτήσω πολλά, όπως εαν υπάρχει και ποιός είναι ο τρόπος υπολογισμού των επαγωγικών πηνίων εξόδου και των τιμών της χωρητικότητας των μεταβλητών πυκνωτών για εκπομπή σε μια συγκεκριμένη συχνότητα. Επίσης τον ρόλο του πυκνωτή των 15p που διατηρεί την ταλάντωση. Επειδή οι μεταβλητοί πυκνωτές που είχε η συσκευή έχουν σπάσει και λείπουν κάποια φύλλα, για να μπορέσω να εκπέμψω σε μια κενή συχνότητα που βρήκα, έβαλα αντί σταθερού 15p έναν περίεργο μεταβλητό που αγόρασα από κάποιο κατάστημα που λέγεται βαρελάκι και έτσι μοιάζει. Δυστυχώς δεν είχε μεταβλητούς 35p και 55p. Αυτό το βαρελάκι τι χωρητικότητα έχει; Γιατί σε πολλά σχέδια κυκλωμάτων που είδα γράφουν στις τιμές των μεταβλητών 55p; δεν θα έπρεπε να γράφουν 15-55 ή 0-55;
    Τώρα θέλω να συνδέσω σωστά την κεραία η οποία είναι 5/8 αλλά έχει 3 μόνο κοντά στοιχεία κάθετα στο πρωτεύων το οποίο είναι όντως μεγαλύτερο σε μήκος. Είναι όντως 5/8 ή με κοροϊδέψαν στην αγορά που έκανα; Από ότι καταλαβαίνω άμα κόψω τα κοντά κάθετα στοιχεία λ/4 και το μακρύ κατακόρυφο 5*λ/8 θα είναι 5/8. Πώς μετράω την αντίσταση της καθόδου και της κεραίας; Γίνεται με πολύμετρο; Το καλώδιο που συνδέει την γέφυρα στασίμων (αγόρασα και τέτοια) με τον πομπό τι μήκος πρέπει να έχει; Πρέπει να είναι μακρυά από τον πομπό; Αφού συντονίσω μετά θα την βγάλω την γέφυρα στασίμων; Άμα την βγάλω δεν θα αλλάξει το μήκος του καλωδίου προς την κεραία και ουσιαστικά θα έχω συντονίσει λάθος; Να βάλω τον πομπό ακριβώς κάτω από την κεραία και στα λοξά ώστε να μην υπάρχει κανένα σπάσιμο στο καλώδιο; Μήπως είναι υπερβολικά κάποια από αυτά;

    Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και να σημειώσω ότι είμαι πολύ προσεκτικός με ότι κάνω γενικά, και τηρώ όλους τους κανόνες ασφαλείας και υγιεινής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη a75
    Όνομα
    LEF
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι να αγορασεις ενα (dummy load) τεχνικο φορτιο να μην συνδεσεις την κεραια και προσοχη στο ρευμα
    Πρωτη βοηθεια ο πυκνωτης αναδρασης οχι μεταβλητος για να εχεις μια σταθερα Αν βαλεις και μια φωτο θα βοηθησεις περισσοτερο

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.027

    Προεπιλογή

    Τέτοιο πομπό δεν θα τον έβαζα σε κεραία. Οι αρμονικές μάλλον θα είναι τόσες που θα καλέσεις την ΕΕΤΤ στην πόρτα σου.

    Παίξε με το τεχνητό φορτίο μόνο. Αν θέλεις να κάνεις εκπομπή (αναλαμβάνοντας τα ρίσκα της παρανομίας) τουλάχιστον διάλεξε ένα κύκλωμα πομπού με επαρκή φίλτρα στην έξοδό του.

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Χρυσόστομε.
    Μπράβο σου για το ερευνητικό πνεύμα που έχεις και την όρεξη που έχεις να μάθεις.
    Όπως σου είπε και ο LEF καλύτερα είναι να βάλεις ένα σταθερό πυκνωτή αντί για μεταβλητό, ώστε να έχεις μια σταθερή συχνότητα για τις δοκιμές σου.
    Επίσης πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να αγοράσεις ένα DUMMY LOAD και να το συνδέσεις στο μηχάνημα ΑΝΤΙ για κεραία, γιατί είναι παράνομο να κάνεις εκπομπή ραδιοσυχνοτήτων χωρίς ειδικές άδειες, και το πρόστιμο είναι ΠΟΛΥ ΤΣΟΥΧΤΕΡΟ. (Μερικές χιλιάδες ευρώ ΣΥΝ κατάσχεση όλων των μηχανημάτων).
    Από τεχνικές απορίες. εδώ είμαστε. Όπου κολλήσεις ρώτα.

    Καλή αρχή με τα ηλεκτρονικά.

    .

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    φτιαξε ενα

    Κατασκευή Dummy Load με ανιχνευτή τάσης κορυφής της RF
    http://sv1hag.blogspot.gr/2013/05/dummy-load-rf.html

    2 Not allowed! Not allowed!
    ...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη performer
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    439

    Προεπιλογή

    Υπολογισμός απαιτούμενης αυτεπαγωγής, χωρητικότητας για συγκεκριμένη συχνότητα και αντίστροφα
    http://www.daycounter.com/Calculator...lculator.phtml
    Υπολογισμός πηνίων
    http://www.m0ukd.com/calculators/air...or-calculator/
    http://www.changpuak.ch/electronics/calc_21.php

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη performer : 08-04-15 στις 16:35

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Θα φτιάξω αυτό το dummy-load να είμαι εντάξει. Πάει χαμένη η κεραία βέβαια αλλά κάτι θα βρω να την κάνω. Το μηχάνημα βέβαια το ανοίγω το ΣΚ κανένα 30 λεπτο, κάνω μια βόλτα με το αυτοκίνητο και ξαναμαστορεύω. Το θέμα είναι άμα το φτιάξω σωστά και το αναλύσω τι άλλο να κάνω. Μήπως κανέναν ενισχυτή με λυχνίες γιατί δεν το κρύβω ότι ξετρελάθηκα. Κατασκευές που τα έχουν όλα. Μηχανολογικά, ηλεκτονικά, ηλεκτρολογικά, χημικά, μετρήσεις κατσαβίδια δράπανο, αντοχή υλικών.... τι να πώ; Ένα πανεπιστήμιο από μόνο του. Πολύ κρίμα που τόσοι άνθρωποι που με μόνο όπλο το πάθος για έρευνα έχουν αποκτήσει τόσες επιστημονικές γνώσεις που πιθανά να μην τις χρησιμοποιούν παρά μόνο για να ικανοποιήσουν αυτό το πάθος. Ένα μεγάλο μπράβο. Και φωτιγραφίες από την κατασκευή. GOPR0928.jpgGOPR0934.jpgGOPR0936.jpg

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον xapost@tee.gr για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αθικτον (30-12-23)

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    μπορεις να την βαλεις στο φορουμ για να την πουλησεις η να την ανταλλαξεις...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Βρήκα ότι το πηνίο μου είναι 98.4 nH. Αν θέλω δηλαδή να συντονίσω στους 107 MH το πρόγραμμα μου δίνει πυκνωτή χωρητικότητας 22.5pf. Να βγάλω το αερόφυλλο του LC και να βάλω σταθερό 22.5 pf;

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Χρυσόστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Και με dummy load έτοιμος. Πήρα και γέφυρα στασίμων. Πολύ δύσκολο πράγμα όμως ο συντονισμός. Στρίβω το μεταβλητό για την ρύθμιση της συχνότητας εκπομπής και το βατόμετρο αλλάζει συνεχώς από 1 - 30 watt. Είναι λογικό αυτό;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πομπός FM 45W με λυχνία.
    By sokerdem in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-12, 16:06
  2. Πομπός FM με λυχνία el 504
    By Λαμπάτος in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 15:04
  3. Πομπός FM10W με λυχνία ΕL84
    By Kristos in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-06, 20:35
  4. Πομπός (με λυχνία CX)
    By ellinikosradio in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-06, 16:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας