Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Αλλαγη κεφαληs laser

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή Αλλαγη κεφαληs laser

    Καλημερα παιδια
    Θα'θελα να ρωτησω κατι.
    Παραγγειλα μια κεφαλη για ενα cd player AIWA.
    Στο κουτακι τηs απ'εξω εχει μια εικονα οτι και καλα θα πρεπει να την πιασω με ειδικο αντιστατικο γαντι για να την αλλαξω.εγω αυτο το πραγμα δεν το διαθετω.
    Υπαρχει καποιs αλλοs τροποs για να την αλλαξω?
    Και στην τελικη αν δεν υπαρχει,που μπορω να προμηθευτω τετοιο γαντι?
    Ευχαριστω προκαταβολικα

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Γενικός όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν αυτήν την ετικέτα ή απλά έχουν μια υπόδειξη που λέει ότι δεν πρέπει να το πιάσεις με γυμνά χέρια γιατί θα το καταστρέψει ο στατικός ηλεκτρισμός του χεριού σου. Στην πραγματικότητα όμως μόνο λίγα από αυτά τα εξαρτήματα παθαίνουν όντος ζημιά από κάτι τέτοιο. Η κεφαλή που λες δεν νομίζω να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Για καλό και για κακό όμως μπορείς να πιάσεις πρώτα ένα καλά γειωμένο αντικείμενο (όπως το καλοριφέρ) και μετά να πιάσεις την κεφαλή. Φυσικά είναι ένας μπακάλικος τρόπος αυτός που λέω αλλά πολλές φορές βοηθάει αρκετά!


    PS:
    Πώς και πήρες κεφαλή!!! Συνήθως αυτές είναι πιο ακριβές από την ίδια την συσκευή ή γενικότερα δεν συμφέρουν καθόλου…

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Lykos1986
    Γενικός όλα τα ηλεκτρονικά εξαρτήματα έχουν αυτήν την ετικέτα ή απλά έχουν μια υπόδειξη που λέει ότι δεν πρέπει να το πιάσεις με γυμνά χέρια γιατί θα το καταστρέψει ο στατικός ηλεκτρισμός του χεριού σου. Στην πραγματικότητα όμως μόνο λίγα από αυτά τα εξαρτήματα παθαίνουν όντος ζημιά από κάτι τέτοιο. Η κεφαλή που λες δεν νομίζω να έχει κανένα απολύτως πρόβλημα. Για καλό και για κακό όμως μπορείς να πιάσεις πρώτα ένα καλά γειωμένο αντικείμενο (όπως το καλοριφέρ) και μετά να πιάσεις την κεφαλή. Φυσικά είναι ένας μπακάλικος τρόπος αυτός που λέω αλλά πολλές φορές βοηθάει αρκετά!


    PS:
    Πώς και πήρες κεφαλή!!! Συνήθως αυτές είναι πιο ακριβές από την ίδια την συσκευή ή γενικότερα δεν συμφέρουν καθόλου...
    25€ την βρηκα.(KSS 213F).
    Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου για τη βοηθεια

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    εκτος απο γαντια υπαρχουν και κατι σαν λουρακια για το χερι καπου στα 8 euro το βρηκα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Μην ανησυχείς δεν θα υπάρξει πρόβλημα αν την πιάσεις με γυμνά χέρια.

    Μην ξεχάσεις όμως να βγάλεις το jumper που έχει, για να λειτουργήσει η κεφαλή.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Ok παιδια ναστε καλα
    Ευχαριστω και παλι

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
    Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
    Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη G.POL
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    93

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip
    Ο πιο φθηνός και απόλυτα σωστός τρόπος είναι μια αντίσταση 1MΩ που ξεκινά από τη γείωση και καταλήγει στο σώμα μας. Το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο σίγουρο με το λουράκι. Τονίζω οτι η αντίσταση είναι απαραίτητη γιατί διαφορετικά θα κινδύνευε το εξάρτημα αν απλά γειωνόμασταν. Αυτό γιατί εμεις θα είχαμε δυναμικό μηδέν με σύνδεση στη γείωση με 0Ω. Αν λοιπόν το εξάρτημα είχε απο μόνο του ένα στατικό φορτία πχ 500V τότε όταν θα το πιάναμε θα του εκφορτίζαμε το φορτίο μέσα από πολύ μικρή αντίσταση... συνεπώς το ρεύμα εκφόρτισης θα είναι πολύ μεγάλο... και το εξάρτημα δεν θα αντέξει.
    Η αλλήθεια είναι βέβαια οτι ο κίνδυνος αν πριν έχεις πιάσει μια γείωση είναι πολύ μικρός... αλλά ποτέ δεν ξέρεις...΄
    Βέβαια κάποια εξαρτήματα παθαίνουν ζημιά και χωρίς να το μάθουμε.... πχ ένα τρανζίστορ ενίσχυσης σε δέκτη μπορεί να πάθει μια μερική βλάβη οπότε να δουλεύει αλλά να έχει αυξηθεί ο θόρυβός του... οπότε ο δέκτης θα δουλεύει με αυξημένο θόρυβο (πρακτικα... μειωμένη ευαισθησία)
    Καλα μιλαμε δεν παιζεσαι...
    Ωραιοs

    0 Not allowed! Not allowed!
    g.pol

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    εγω καποτε οταν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω μια κεφαλη laser απλα στο χερι που επιανα την κεφαλη ειχα τυλιξει ενα συρμα(γυμνο καλωδιο) το οποιο κατεληγε σε κατι καλα γειωμενο(ετυχε διπλα μου να εχω καλοριφερ),η κεφαλη δεν επαθε τιποτα και δουλευει μια χαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Είναι κρίμα που δεν διάβασα το παρόν θέμα πριν να αντικαταστήσω την κεφαλή στο cd player μου. Σαν αποτέλεσμα, έχω θόρυβο όταν μειώνεται η ένταση κάποιου τραγουδιού.
    Γνωρίζει κάποιος αν μπορώ να κάνω κάτι για να διορθώσω τα πράγματα ή θα πρέπει να αγοράσω νέα κεφαλή και να κάνω (γειωμένος αυτή την φορά) από την αρχή την διαδικασία;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. laser
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-15, 23:45
  2. Laser pointer και laser diode ! ! !
    By Panos4 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-10, 08:01
  3. laser
    By poison_teras in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-10, 09:23
  4. Laser πληκτρα
    By ..... in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-10, 09:16

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας