Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 69

Θέμα: Κατοχυρωση - παραγωγη - πωληση μηχανηματος (χομπιστας)

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή Κατοχυρωση - παραγωγη - πωληση μηχανηματος (χομπιστας)

    Μετα απο πολλα πειραματακια εχω κατασκευασει καποια κυκλωματα ηχου και θα ηθελα να ρωτησω:

    1)Πως μπορω να κατοχυρωσω ενα μηχανημα ιδιοκατασκευης?
    Δεδομενου οτι ειναι δικη μου κατασκευη ομως χρισημοποιει κοινα υλικα. Δεν μπορω να κανω μετρησεις ακριβειας (θα χρειαστουν?) μιας και δεν εχω εξοπλισμο(κανα δυο πολυμετρα).
    2)Πως μπορει να βγει ενα τετοιο μηχανημα στην παραγωγη?
    Ξερω οτι ειναι παρανομο να κατασκευασω και να πουλησω εγω ενα μηχανημα μιας και δεν ειμαι πτυχιουχος ηλεκτρονικος ομως πως θα μπορουσε να γινει? Φανταζομαι θα χρειαστει να παρω καποια εγκριση απο καποιον ηλεκτρονικο που θα μετρησει και θα επιβεβαιωσει οτι ειναι ασφαλες.
    3)Αυτη η εγκριση θα χρειαστει μονο στο πρωτοτυπο η σε ολα?
    4)Θα χρειαστει καποιος ηλεκτρονικος να τα μονταρει?

    Ευχαριστω για τις απαντησεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Επειδή είναι ηλεκτρονικό το πρώτο που χρειάζεται είναι να εναρμονίζεται στην οδηγία CE. Οπότε πρέπει να πάρεις έγκριση γι αυτό . Μόνο στο πρωτότυπο χρειάζεται η έγκριση αρκεί να μην αλλάξεις στο μέλλον τον σχεδιασμό της κατασκευής.Το μοντάρισμα μπορεί να το κάνει από εξειδικευμένος ηλεκτρονικός μέχρι μικρό παιδί. Μέχρι εδώ γνωρίζω εγώ σίγουρα (δεν θέλω να μιλάω υποθετικά) τα υπόλοιπα θα στα πουν άλλοι συνάδελφοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είναι ηλεκτρονικό το πρώτο που χρειάζεται είναι να εναρμονίζεται στην οδηγία CE. Οπότε πρέπει να πάρεις έγκριση γι αυτό . Μόνο στο πρωτότυπο χρειάζεται η έγκριση αρκεί να μην αλλάξεις στο μέλλον τον σχεδιασμό της κατασκευής.Το μοντάρισμα μπορεί να το κάνει από εξειδικευμένος ηλεκτρονικός μέχρι μικρό παιδί. Μέχρι εδώ γνωρίζω εγώ σίγουρα (δεν θέλω να μιλάω υποθετικά) τα υπόλοιπα θα στα πουν άλλοι συνάδελφοι.
    Το μονταρισμα δεν πρεπει να γινει δηλαδη απο πτυχιουχο ηλεκτρονικο? Μπορω να το κανω μονος μου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    γεια σου γιαννη. εχεις σκεφτει πόσο δύσκολο είναι να πουληθούν διάφορες κατασκευές;
    κατασκευές έχουνε κανει πολλοι, πελάτες που να θέλουν να τις αγοράσουν δεν υπάρχουν.

    όσοι θέλουν να αγοράσουν κάτι το πρώτο που κάνουν είναι αναζήτηση στο δίκτυο να βρουν ηλεκτρονικά πχ απο το ebay, amazon, κλπ απο ανατολή σε τιμή χωμα.

    έκανες αναζήτηση να δεις εαν υπάρχουν αυτά που θέλεις να κάνεις; μαλλον θα υπάρχουν καλύτερα απο τα δικά σου...
    εαν κανεις κατι πρωτότυπο που δεν υπαρχει αλλου στην αγορά έχεις πιθανότητες να πουλήσεις λιγα κομμάτια και εαν το παρουσιάσεις στο δικτυο οι ανατολήτες θα στο αντιγράψουν.
    δεν θα μπορεις να κανεις τίποτα για την αντιγραφή-κλοπή ιδέας ή κυκλώματος διότι ακόμα και πνευματικά δικαιώματα δεν μπορεις να διεκδικήσεις, τα δικαστικά έξοδα θα σε τσακίσουν, είναι μάταιο.
    οι μεγάλες εταιρίες κολοσσοι δεν μπορουν να αντιμετωπίσουν το προβλημα της αντιγραφής-κλοπής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.751

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnakos25 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μονταρισμα δεν πρεπει να γινει δηλαδη απο πτυχιουχο ηλεκτρονικο? Μπορω να το κανω μονος μου?
    Φυσικά και μπορείς να το κάνεις μόνος σου αν αυτό σε συμφέρει από άποψης παραγωγής. Βέβαια οι κίνδυνοι αντιγραφής όπως λέει και ο Σπύρος να ξέρεις είναι το νούμερο 1 πρόβλημα που θα αντιμετωπίσεις.Γι αυτό οι εταιρείες πολλές φορές χρησιμοποιούν κυκλώματα με προγραμματιζόμενα ολοκληρωμένα έτσι ώστε να είναι δύσκολη ή αδύνατη η αντιγραφή του ίδιου κυκλώματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    καστορια
    Μηνύματα
    338

    Προεπιλογή

    Στο χωριο μου λενε:..."με πορδες δεν βαφουν αυγα" (κοκκινα)
    ....
    Σε φραγγα μεταφραζεται αυτο που θελεις να κανεις αρκετα χιλιαρικα για να πλερωσεις:...
    -Μηχανικο Ηλεκτρονικο (για τη μελετη-αναπτυξη-πιστοποιηση συμφωνα με την "CE" ευρωπαϊκη οδηγια)
    -Αρμοδιο εργαστηριο πιστοποιησης Ασφαλειας χρησης
    -Δηκηγορο-Συμβολαιογραφο που θα σε υποστηριξει στα δικαστηρια οταν θα σε καταγγελνουν οι ανταγωνιστες, που θα ξεψειρισουν την ευρεσιταχνια σου, για να βρουν ομοιοτητες με αλλες του εμποριου...Εκει αφου ΔΕΝ εχεις πτυχιο ηλεκτρονικου και δη μηχανικου....θα τραβολογανε αυτον που θα προσλαβεις
    -Λογιστη για να σου κραταει τα βιβλια ...αφου σκεφτεσαι να το εμπορευεσαι
    .....
    και λιγα ειναι που σου ειπα......εχει κι αλλα................
    ....
    καλη ανασταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnkast για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    xsterg (09-04-15)

  8. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    το όλο ζήτημα δεν το ξέρω στο σύνολο απλά θα γράψω μερικές πτυχές του θέματος...
    Θα πρέπει να πάρει πιστοποίηση ότι είναι σύμφωνο με CE οπότε εκεί θα υπογράψει κάποιος ηλεκτρονικός.. για να γίνει αυτό όμως πρέπει να υποβληθεί σε μετρήσεις σε κάποιο πιστοποιημένο εργαστήριο ( η σε κοινοποιημένο φορέα) που σημαίνει κόστος αρκετές χιλιάδες ευρώ έως μερικές 10δες χιλιάδες ευρώ... (Δεν ξέρουμε καθόλου το είδος της συσκευής που έχεις αναπτύξει και έτσι δεν ξέρουμε αν θα χρειαστεί και ειδικούς ελέγχους που μπορεί να φτάνουν και κάπου στις 100χιλιάδες ευρώ... αλλά δε νομίζω να μιλάς για τέτοια περίπτωση (τίποτε ιατρικά, αυτοκινητοβιομηχανίας κλπ...)

    Αφού λοιπόν έχεις ένα προϊόν πιστοποιημένο (και λογικά έχεις κάποια επιχείρηση που έχει τα δικαιώματα σε αυτό) θα πρέπει ένα σύνολο από ηλεκτρονικά εξαρτήματα να γίνουν συσκευή (αυτό λέγεται μεταποίηση).
    Η μεταποίηση απαιτεί μεγάλη γραφειοκρατία στην Ελλάδα (πιστοποιητικά πυρασφάλειας, πιθανή άδεια από Δήμο, υπουργείο Βιομηχανίας, αναθεωρήσεις οικοδομικών αδειών για βιοτεχνική/βιομηχανική δραστηριότητα, εγκεκριμένη περιβαλλοντική μελέτη, διαχείριση αποβλήτων (μάλλον με κάποια μελέτη και κάποια συμφωνία με εταιρίες ανακυκλώσης) κλπ κλπ....
    κατά συνέπεια με ένα προϊόν αν αυτό δεν θα έχει μεγάλες πωλήσεις (πολλές χιλιάδες τεμάχια με 100δες χιλιάδες ευρώ σε πωλήσεις) δεν σε συμφέρει να το συναρμολογήσεις σε δικές σου εγκαταστάσεις αλλά θα απευθυνθείς σε εταιρίες που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά... Η πρώτη που μου έρχεται στο μυαλό είναι η PRISMA electronics (όμως υπάρχουν και άλλες και λογικά οι περισσότερες που παράγουν δικά τους προϊόντα (MAT electronics κλπ) θα χαρούν να παράγουν προϊόντα για κάποιον άλλο κατασκευαστή (εσύ θα λέγεσαι κατασκευαστής εκείνοι θα είναι οι συναρμολογητές σου).

    Όπως καταλαβαίνεις αν έχεις φτιάξει κάτι που θα έχει σημαντική ζήτηση ναι μπορείς να προχωρήσεις αν δεν θα έχει μεγάλες πωλήσεις πρέπει να κοιτάξεις για άλλους τρόπους εκμετάλευσης... πχ κατοχύρωση και στη συνέχεια πώληση των δικαιωμάτων σε κάποιον τρίτο... (ίσως και εκτός Ελλάδος). Νομίζω γίνεται επίσης προφανές γιατί έχει καταστραφεί η παραγωγή (ιδιαίτερα των ηλεκτρονικών) στην Ελλάδα...


    Η εναλλακτική για να γλιτώσεις να έχεις υπάλληλο κάποιον ηλεκτρονικό ως τεχνικό διευθυντή στην εταιρεία που θα έχει συστήσει είναι να βρεις μια εταιρεία που θα αναλάβει την πλήρη παραγωγή στο όνομα της (εκεί πρέπει να βρεις κάποιο τρόπο που στη συμφωνία που θα κάνεις δεν θα χάνεις τα μελλοντικά δικαιώματα στο προϊόν αυτό... ίσως απλά να αρκεί η κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας -σε αυτό θα χρειαστείς κάποιον δικηγόρο που να ασχολείται με ευρεσιτεχνίες ) και εσύ να έχεις μια εμπορική επιχείρηση που θα αγοράζει όλην την παραγωγή και θα την διανέμει (είτε στην χονδρική είτε απ ευθείας στην λιανική)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 09-04-15 στις 11:17

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ιωαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Δηλαδη ας υποθεσουμε οτι ανοιγω ενα μαγαζι και θελω να πουλησω "και" 10 δικες μου κατασκευες. Δεν υπαρχει λυση? Χρειαζεται ολη αυτη η διαδικασια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    πήγαινε στο εμπορικό επιμελητήριο εκεί θα σου δωσουν κατεύθυνση επίσης,να'χεις κάβα τουλάχιστον 20.000 ευρώ για έξοδα δλδ χαρτόσημα,δικηγόρο,υπομονή, ενα ζευγάρι γάντια μποξ να παλέψεις με τους δημοσίους υπαλλήλους κτλπ.....
    Πάνω απ όλα υπομονή στη νιοστή. .....

    2 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    για σκεψου αυτα:
    έρχομαι στο μαγαζι σου και μου πουλας (με απόδειξη) μια κατασκευή σου που δεν εχει προδιαγραφές.
    παω σπιτι μου και απο ατυχία πέφτει νερό, παθαινω ηλεκτροπληξία και επειδή έχω ευαισθησία πεθαίνω απο ηλεκτροπληξία.
    το σενάριο ειναι υποθετικό αλλα λέμε ένα παραδειγμα.
    σε παει η γυναίκα μου ή οι γονείς μου σε αστυνομια -το μαγαζι σου κλεινει, σε δικαστήριο διεκδικούν αποζημίωση -σου παιρνουν ότι έχεις, και περιμένεις χρονια να βγεις απο την φυλακη.
    στο μεταξύ η γυναίκα σου πιθανόν να βρει άλλον αντρα, τα παιδιά σου δεν θα εχουν πρότυπο σωστού πατέρα και πιθανόν να βρεθουν στην παρανομία και στην ανηθικότητα.
    όλα αυτά υποθετικά -γιατί όχι, θα μπορούσαν να συμβουν

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. παραγωγη υδρογωνου
    By 4X813 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-13, 16:55
  2. Αδεια κατοχής μηχανήατος.
    By leosedf in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-10, 18:05
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-08, 17:30
  4. Κατοχύρωση πατέντας
    By robotakias in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-08, 17:39

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας