Χριστός Ανέστη! Χρόνια Πολλά!

Αποφάσισα να μοντάρω κάποια υλικά και το αποτέλεσμα ήταν το εξής.....
PHOTOS 1

Παρακάτω θα δείξω ποιά υλικά χρησιμοποίησα.....και μετά τι θα ήθελα να ρωτήσω ώστε να αλλάξω κάποιες παραμέτρους (αν είναι δυνατόν).
Το τροφοδοτικό το δημιούργησα ώστε να καλύψω ανάγκες ενός ερασιτέχνη - χομπίστα στην παροχή ενέργειας σε διάφορα
πειραματικά κυκλώμα σε breadboard αλλά και για την ιδέα της δημιουργίας.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

1)ΣΑΣΙ

Το σασί είναι απο το πρώτο μου τροφοδοτικό τύπου PSU του υπολογιστή μου απο το 1998.
Ξήλωσα τα πάντα εκτός απο την καλωδίωση 230 volt τον διακόπτη για αλλαγή απο 230 σε 110 volt και το σύστημα ψύξης(τον ανεμιστήρα εννοώ).

Τον διακόπτη αυτόν τον χρησιμοποιώ ώστε να θέτω σε λειτουργία τον ανεμιστήρα!

Τα καλώδια που παρείχαν τροφοδοσία 230volt στο τροφοδοτικό ήταν πλεγμένα σε έναν φερρίτη. Βέβαια εγώ το απέπλεξα και έβγαλα τον φερρίτη.
Δεν γνωρίζω αν έπραξα σωστά!!!

2)ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ

12volt 5ampere ----->Τροφοδοτικό

3)ΠΑΝΕΛ ΕΝΔΕΙΞΕΩΝ

Αν θέλω αξιοπιστία καλύτερα να μετρήσω με το πολύμετρο.
Βέβαια την βασική εικόνα την έχω ------> ΠΑΝΕΛ

4)ΡΥΘΜΙΣΤΈΣ ΤΑΣΗΣ - ΕΝΤΑΣΗΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ

ΠΟΤΕΝΣΙΟΜΕΤΡΑ (Σε τιμές που ήταν στα παρακάτω κυκλώματα)

ΟΡΓΑΝΟ 1
Σε αυτό το όργανο έβγαλα και τα δύο μπλέ ποτενσιόμετρα και τα έκανα εξωτερικά στην εμπρόσθια πλευρά του SASI.
Το ένα για μεταβολή τάσης 1.33volt έως 13.7volt περίπου
Το άλλο για την μεταβολή του ρεύματος

ΟΡΓΑΝΟ 2
Σε αυτό το όργανο έβγαλα μόνο το ένα απο τα 3 μπλέ ποτενσιόμετρα (αυτό που μεταβάλει τάση)και το έκανα εξωτερικό στην εμπρόσθια πλευρά του κυκλώματος.
Το όργανο έχει και την εξής ιδιαιτερότητα ....μπορεί και ανεβάζει την τάση έως 27 volt. (Γι αυτό και χρησιμοποίησα δύο τέτοια όργανα)
Η μεταβολή τάσης είναι 1.33volt έως 27.7volt περίπου
Τα άλλα δύο ποτενσιόμετρα δεν τα "έκανα" εξωτερικά.

Αρχικά πίστευα πως αυτά τα δύο όργανα με τους ρυθμιστές τάσης και έντασης ρεύματος θα μπορούν να δουλευουν ώς εξής
Ναι μέν μεταβάλω την τάση όσο θέλω εγώ
......αλλά σε σταθερή τάση δεν μπορώ να επηρεάσω τα ampere όπως θέλω εγώ.
Οταν πειράζω το ποτενσιόμετρο της έντασης του ρεύματος μεταβάλλεται και η τάση κατά πολύ άσχημο τρόπο
(Αρα το ολοκληρωμένο δεν κάνει για τέτοια δουλειά?)

Βασικά πιστεύω πως δεν έχω καταλάβει τον τρόπο που δουλεύουν αυτά τα κυκλώματα.
Οταν βάζω μια σταθερή τάση και τροφοδοτώ πχ μια λάμπα πυρακτώσεως 12volt και πάω να παίξω με το ποτενσιόμετρο των ampere αλλάζουν οι φωτεινές ενδείξεις led που έχουν επάνω αυτά τα κυκλωματάκια (οργανάκια που δήλωσα) .
Προφανώς είναι οι κωδικοποιήσεις ώστε να φορτίζεις μπαταρίες. Σε ειδοποιούν αν φορτίζει....αν έχει ήδη φορτίσει κλπ

Τέλος θα αναφέρω πως ακόμη και όταν είχε τα μπλέ μικρά ποτενσιόμετρα αλλά και τώρα που έβαλα αυτά τα εξωτερικά
παρατηρώ πως με την παραμικρή στροφή τους αλλάζει η τάση για πλάκα απο 1.33 volt σε 13.4 volt Κλπ


5)ΥΠΟΛΟΙΠΑ

ΨΥΚΤΡΕΣ
Διακόπτης για την παροχή 230 volt ----->ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ 1 (Ο δικός μου είναι σε κόκκινο χρώμα)
Διακόπτης για την εναλλαγή λειτουργίας του "οργάνου 1" ή του "οργάνου 2" ----> ΔΙΑΚΟΠΤΗΣ 2

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Το θέμα μου είναι πως

Α) Θέλω να αλλάζουν πιο ομαλά οι τιμές γυρνώντας τα ποτενσιόμετρα (Μήπως με περιορίζουν τα ολοκληρωμένα που έχουν τα μικροκυκλώματα ή και η σχεδίαση αυτών?)

Β) Θέλω να ρυθμίζω και την ένταση του ηλεκτρικού ρεύματος και όχι να αλλάζει σημαντικά η τάση όταν κάνω ρύθμιση απο το ποτενσιόμετρο του
ρεύματος

Γ) Δεν θέλω να χάσω τα 5 ampere (Περίπου εννοώ)

Υπάρχουν κάτι τέτοια κυκλωματα

ΚΥΚΛΩΜΑ 1
ΚΥΚΛΩΜΑ 2
ΚΥΚΛΩΜΑ 3
ΚΥΚΛΩΜΑ 4

Τα δύο πρώτα έγιναν πρόταση σε άλλα ποστ του forum



Μήπως υπάρχει κάποιο σχέδιο με κάποιο άλλο ολοκληρωμένο που κάνει σταθεροποίηση αλλά λειτουργεί σε υψηλά ampere
και έχει δυνατότητα ρύθμισης τάσης και ampere (Εννοώ κάτι ανώτερο του lm317t)

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ευχαριστώ για την ανάγνωση