Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 18

Θέμα: DIY περιελίκτρια με step motors?

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή DIY περιελίκτρια με step motors?

    Εχει κάποιος τύχει να ασχοληθεί με κατασκευή μιας υποτυπώδους ή και πιο πολύπλοκης περιελίκτριας μετασχηματιστών με step motors ή κάτι παρόμοιο? Λογικά με τις σημερινές διαθέσιμες τεχνολογίες μικροελεκτών και βηματικών κινητήρων δεν πρέπει να είναι κάτι πολύ δύσκολο ή ακριβο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    γεια σου Πάνο. εαν αυτά σου φαίνονται εύκολα στην κατασκευή, φτιάξε και δειξε το μας.

    https://www.youtube.com/watch?v=9lljzFYCGd8


    https://www.youtube.com/watch?v=jGZ75azldbI

    εγω που έφτιαξα 2 πηνια Τεσλα τα τύλιξα με το χερι, δουλειά μερικών ωρών 4-5 ωρες.
    δεν ενδιαφέρομαι για μαζική παραγωγή πηνίων αλλά εαν ενδιαφέρεσαι εσυ,
    μπορώ να σου κάνω δώρο εκτυπωτή epson ή canon με πρόβλημα στην κεφαλή που όμως το σύστημα κινησης με stepper μοτερ λειτουργει κανονικά.
    εαν ενδιαφέρεσαι για εκτυπωτή στειλε π.μ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Αυτά που έβαλες είναι το απολύτως τέλειο αλλά δυστυχώς δεν έχω τεχνογνωσία σε μοτερ και μικροελεγκτές. Έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα είχε ήδη πειραματιστεί. Εμένα μου αρκεί και με ένα μοτέρ με ρύθμιση ταχύτητας και να στρώνω τις σπείρες με το χέρι. Σε υπερευχαριστώ και για την προσφορά! θα διαβάσω όσο μπορώ και αμα βρώ άκρη θα επικοινωνήσω μαζί σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos29 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά που έβαλες είναι το απολύτως τέλειο αλλά δυστυχώς δεν έχω τεχνογνωσία σε μοτερ και μικροελεγκτές. Έλεγα μήπως κάποιος εδώ μέσα είχε ήδη πειραματιστεί. Εμένα μου αρκεί και με ένα μοτέρ με ρύθμιση ταχύτητας και να στρώνω τις σπείρες με το χέρι
    ασε μην το κάνεις, το έκανα και εγω έτσι και την πάτησα.
    δηλαδή βρήκα ένα μοτέρ με μειωτήρα στροφών με γρανάζια που γυριζει αργα απο υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτων και έβαλα για διακόπτη ένα πεταλάκι και γυριζα με αυτο το σωλήνα/καρουλι αλλά,,,
    ενω οδηγούσα το σύρμα με το χέρι πολλές φορές το σύρμα εβγαινε εκτος διαδρομής, με αποτέλεσμα να σταματω, να το γυρίζω πίσω για να το διορθώσω και έχανα χρόνο και μου έσπαγαν τα νεύρα.
    καλύτερα το τύλιξα όταν το γύριζα με το χέρι, αργά αλλα σταθερά.
    δεν αξίζει η φασαρία του μοτερ οταν θέλεις λίγα πηνία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Και γώ με το χέρι έχω τυλίξει 4 μετασχηματιστές, αλλά παίρνει τρελλό χρόνο και κουραση γιατι η καρκάσα όταν γεμίζει σύρμα έρχεται ή ώρα που ζυγίζει 1-2 κιλά και μετά άντε να τυλίξεις άλλες 1000 σπείρες, νομίζω οτι άμα γυρίζει με καμιά ,20αριά στροφές το λεπτό θα είναι μια χαρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Τα κινεζικα στεπ μοτορ ειναι τσαμπα πλεον

    Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα κινεζικα στεπ μοτορ ειναι τσαμπα πλεον

    Στάλθηκε από το GT-S6312 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
    Ακριβώς αυτό λέω! Δε νομίζω το κύκλωμα οδήγησης να ειναι τόσο πολύ δύσκολο! Βεβαια από μοτερ δεν έχω ιδέα τι τύπος χρειάζεται αρκει να έχει δύναμη στις χαμηλές στροφές, τόση δύναμη που περνοντας το σύρμα περιέλιξης μεταξύ δείκτη και αντίχειρα να μην σταματάει τον κινητήρα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Η οδήγηση του σύρματος με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη. Θα συμβαίνει συνεχώς καβαλίκεμα των σπειρών όπως ανέφερε ο spark.
    Το βήμα για την οδήγηση του σύρματος πρέπει να είναι ρυθμιζόμενο για τα διάφορα πάχη του σύρματος και πρέπει για κάθε στροφή να κάνει μετακίνηση ίση με το πάχος του σύρματος.
    Το σύρμα πρέπει να είναι τεντωμένο όσο χρειάζεται για να είναι το πηνίο σφιχτό, αλλά αυτό είναι εύκολο αν πατιέται από δύο λαστιχένια ράουλα με ρυθμιζόμενο φρένο. Το καρούλι χρειάζεται επίσης φρένο για να μην ξετυλίγεται το σύρμα και μπερδεύεται.
    Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μετρητής στροφών στην καρκάσα ώστε να ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα της οδήγησης. Στα μηχανήματα που έδειξες δεν είδα πουθενά μετρητή σπειρών και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Η μέτρηση στροφών πρέπει να φαίνεται και σε κάποιο display γιατί είναι απαραίτητο να ξέρεις και πόσες στροφές τύλιξες επειδή είναι αδύνατο να τις μετρήσεις αλλιώς.
    Καλό είναι επίσης να είναι ρυθμιζόμενη η ταχύτητα περιστροφής της καρκάσας ώστε να ξεκινάει ομαλά και να αυξάνει ταχύτητα στη συνέχεια και αν είναι δυνατόν να χαμηλώνει ταχύτητα στα άκρα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Πάνος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η οδήγηση του σύρματος με το χέρι είναι σχεδόν αδύνατη. Θα συμβαίνει συνεχώς καβαλίκεμα των σπειρών όπως ανέφερε ο spark.
    Το βήμα για την οδήγηση του σύρματος πρέπει να είναι ρυθμιζόμενο για τα διάφορα πάχη του σύρματος και πρέπει για κάθε στροφή να κάνει μετακίνηση ίση με το πάχος του σύρματος.
    Το σύρμα πρέπει να είναι τεντωμένο όσο χρειάζεται για να είναι το πηνίο σφιχτό, αλλά αυτό είναι εύκολο αν πατιέται από δύο λαστιχένια ράουλα με ρυθμιζόμενο φρένο. Το καρούλι χρειάζεται επίσης φρένο για να μην ξετυλίγεται το σύρμα και μπερδεύεται.
    Πρέπει οπωσδήποτε να υπάρχει μετρητής στροφών στην καρκάσα ώστε να ρυθμίζει ανάλογα την ταχύτητα της οδήγησης. Στα μηχανήματα που έδειξες δεν είδα πουθενά μετρητή σπειρών και αυτό είναι μεγάλο πρόβλημα.
    Η μέτρηση στροφών πρέπει να φαίνεται και σε κάποιο display γιατί είναι απαραίτητο να ξέρεις και πόσες στροφές τύλιξες επειδή είναι αδύνατο να τις μετρήσεις αλλιώς.
    Καλό είναι επίσης να είναι ρυθμιζόμενη η ταχύτητα περιστροφής της καρκάσας ώστε να ξεκινάει ομαλά και να αυξάνει ταχύτητα στη συνέχεια και αν είναι δυνατόν να χαμηλώνει ταχύτητα στα άκρα.
    Λοιπόν, ας βάλουμε τα πράγματα σε μια βάση, από την εμπειρία μου έχω τυλίξει στο χέρι χωρίς μηχάνημα 4 μετασχηματιστές εξόδου για λάμπες με πάνω από 3500 σπείρες σε 26 στρώσεις και αυτό παιρνει περίπου 60 ώρες δουλειάς για 2 αλλά είναι εξοντωτικό και μετα τα χέρια είναι νεκρά για μέρες.
    Επίσης έχω τυλίξει άλλους 2 παρόμοιους σε παλιά περιελίκτρια που δεν δούλευε το αυτόματο σύστημα και το έκανα με το χέρι χρόνος 15-20 ώρες και οι δύο. Στην αρχή δυσκολεύεσαι αλλά μετα του παίρνεις τον αέρα αρκετά γρήγορα και το αποτέλεσμα τολμώ να πώ είναι καλύτερο από την αυτόματη περιέλιξη, ειδικά σε αυτούς με τις πολλές στρώσεις που κάθε στρώση έχει σταμάτημα για μονωτικά κολλήματα στα πινσ κλπ.

    Φυσικά το αυτόμτο σύστημα είναι super αλλά θέλει πολυ γνώση γύρω απο μικροελεγκτες και μοτερ, φυσικά ο μετρητής είναι απαραίτητος αλλά και το πιο εύκολο τμήμα της κατασκευής με άπειρες πρακτικές κατασκευές έτοιμες και εύκολες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ευάγγελος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Νέα Ιωνία
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Φαντάζομαι τώρα να διαβάζει το νήμα ο Μάνος (Manolena),

    Το μυαλό του θα σπεινάρει για μια υλοποίηση με Arduino.

    Ναι μπρε Μάνο, το μόνο που θέλουμε είναι δύο stepper motor (ένα για το γύρισμα της κρανκάσας και ένα για το δεξιά-αριστερά το σύρμα) δύο τρία buttons για να ορίζουμε τον αριθμό των σπειρών και το πάχος του σύρματος και άντε και μία οθονούλα να βλέπουμε τα νούμερα.
    Δεν μας ενδιαφέρουν οι ημερομηνίες, τα passwords, οι θερμοκρασίες περιβάλλοντος, ιστορικά σε eeproms και ότι άλλο συνήθως βάζεις μιας και υπάρχει το Arduino άντε να κάνει και αυτό.

    Υ.Γ. Η πλάκα είναι ότι κάτι θα βάλει και θα τρέχουμε να το φτιάξουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. DIY Home Computer με DIY CPU σε VHDL (Cyclove IV FPGA). Lion system
    By llion in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-19, 15:27
  2. Αξιοπιστία Step Up, step Down απο EBAY
    By cosecon in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-14, 21:41
  3. step motors
    By Πανοςbmw in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-10, 19:44
  4. SIMPLE SE step by step...
    By KOKAR in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 67
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-01-10, 10:48
  5. DC Motors
    By NUKE in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-08, 11:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας