Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟΥ?

    Γεια σας. Σπουδαζω Αυτοματισμους στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ και κοντευω για πτυχιο. Σκεφτομαι ν ασχοληθω με κτηριακους και βιομηχανικους αυτοματισμους. Επειδη νιωθω οτι πλεον ενα πτυχιο ΤΕΙ-ΑΕΙ δεν ειναι αρκετο σκεφτομαι να κανω καποιο μεταπτυχιακο ωστε να εξειδικευτώ κ ολας πανω σε αυτο. Γνωριζει κανεις τι τιτλο πρεπει να εχει το μεταπτυχιακο; π.χ robotics and controlled systems? mechanical engineering? τι; κ αν γνωριζει που;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    πλέον τίποτα δεν είναι αρκετό, αλλά η αγορά ζητάει PLC και μάλιστα seimens και winCC.
    Εχεις δουλέψει καθόλου το TIA PORTAL?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Πρώτα απ όλα επειδή πλέον ένα πτυχίο Τει-Αει είναι το ελάχιστο προσόν που ζητούν στα βιογραφικά έχεις απόλυτο δίκιο.
    1)σκέφτεσαι για σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;
    2)έχεις ψάξει μεταπτυχιακά προγράμματα στο πολυτεχνείο (ηλεκτρολόγων μηχανικών) ή στο καποδιστριακό (πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών);
    3)στο Τει σου έχει βγει ήδη πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στο τμήμα σου αν δεν κάνω λάθος οπότε πέρνα να ρωτήσεις την γραμματεία σου.
    4)ειναι προτιμοτερο να κανεις μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο για να εχεις τον τιτλο ΠΕ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Κοιτάω αρκετούς μήνες τις αγγελίες και πάνω στο κομμάτι του αυτοματισμού κανένας δεν ζητάει μεταπτυχιακά , εμπειρία πάνω σε PLC ,SCADA ζητάνε.
    Να μου πεις ότι θα πας στο εξωτερικό οκ, αλλά αν θες να μείνεις ελλάδα ξανασκέψου το

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλέον τίποτα δεν είναι αρκετό, αλλά η αγορά ζητάει PLC και μάλιστα seimens και winCC.
    Εχεις δουλέψει καθόλου το TIA PORTAL?
    οχι δεν εχω δουλεψει μεχρι στιγμης στο επομενο εξαμηνο εχω PLC. εχω κοιταξει για κατι ΚΝΧ περι αυτου πιστευω θα φανει χρησιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από patsialos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα απ όλα επειδή πλέον ένα πτυχίο Τει-Αει είναι το ελάχιστο προσόν που ζητούν στα βιογραφικά έχεις απόλυτο δίκιο.
    1)σκέφτεσαι για σπουδές στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;
    2)έχεις ψάξει μεταπτυχιακά προγράμματα στο πολυτεχνείο (ηλεκτρολόγων μηχανικών) ή στο καποδιστριακό (πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών);
    3)στο Τει σου έχει βγει ήδη πρόγραμμα μεταπτυχιακών σπουδών στο τμήμα σου αν δεν κάνω λάθος οπότε πέρνα να ρωτήσεις την γραμματεία σου.
    4)ειναι προτιμοτερο να κανεις μεταπτυχιακο σε πανεπιστημιο για να εχεις τον τιτλο ΠΕ.
    Σκεφτομουν για μεταπτυχιακο Γερμανια μιας κ σε τετοια ζητηματα πιστευω ειναι η καταλληλη χωρα για τετοιες επιστημες ειδικα για βιομηχανια. Τα μεταπτυχιακα εδω εχω ακουσει τρελα ποσα ενω γερμανια δεν εχει διδακτρα αλλα μονο το κοστος ζωης που το οριζεις οπως θες εσυ. Ναι εχει ξεκινησει φετος αλλα κ εμας δεν μας εχουν ενημερωσει περι αυτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον karabill93 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    johnpats (19-04-15)

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοιτάω αρκετούς μήνες τις αγγελίες και πάνω στο κομμάτι του αυτοματισμού κανένας δεν ζητάει μεταπτυχιακά , εμπειρία πάνω σε PLC ,SCADA ζητάνε.
    Να μου πεις ότι θα πας στο εξωτερικό οκ, αλλά αν θες να μείνεις ελλάδα ξανασκέψου το
    Οσο γι αυτο εχω γνωστη που εχει τελειωσει αυτοματισμους και δουλευει τωρα. Μου λεει γενικατι το θες το μεταπτυχιακο υποτιθεται εισαι τεχνικος αρα χρειαζεσαι εμπειρία και να κανω μεταπτυχιακο αν θελω να φτασω πιο ψηλα σε θεσεις. εχω ψηλομπερδευτει.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Να το κανεις το μεταπτυχιακο,τωρα που εισαι στην σωστη ηλικια.
    Σε καμια 10-15αρια χρονια θα σου χρειαστει ,οταν πλεον το τει θα ειναι ισοτιμο του λυκειου....οποτε να εισαι ενα βημα παραπανω.
    Και στο κατω κατω σε ενδιαφερει να παραμεινεις παντα τεχνικος ή θελεις να ανεβαίνεις στην ιεραρχία;
    Καντο το μεταπτυχιακο εσυ,και μετα απο καποια χρονια ασε την φιλη σου να κανει την τεχνικο,και εσυ να δινεις εντολες....

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν 2 πολυ καλα μεταπτυχιακα οπου μαλιστα στο ενα ηθελα να παω κι γω αλλα λογω δουλειας δεν μπορουσα, πρεπει πριν στα προτεινω να σου πω οτι ειναι πααααααρα πολυ δυσκολο να δουλευεις και να εχεις και μεταπτυχιακο ακομα κι αν σε βολευουν 100% οι ωρες μαθηματων...

    Το ενα ειναι στο ΤΕΙ Κρητης στο Ηρακλειο http://www.eed.teicrete.gr/index.php/metaptixiako βασικα εχει 3 προγραμματα αλλα εχει ρομποτικη και συστηματα αυτοματισμου, να εχεις υπ οψιν σου οτι το πρωτο κοστιζει 2700€ και το 2ο 3000€ για το τριτο δεν το εχω δει...
    Το αλλο ειναι στο ΤΕΙ Πειραια και κοστιζει 4500€ http://mscinautomation.teipir.gr/

    Βεβαια μπορεις να μπεις εδω http://www.teipir.gr/index.php/el/# να δεις κατι αλλο αν σε ενδιαφερει...

    Το μεταπτυχιακο σε εξειδικευει σε καποια πραγματα πραγμα που σημαινει οτι αν βγει αγγελια με επιθυμητο η απαραιτητο μεταπτυχιακο στο αντικειμενο και την εμπειρια να μην εχεις, ανεβαινεις στην λιστα για μια συνεντευξη...
    Οπως ειπε και ο Ακης και οπως πιστευω κι γω οι περισσοτεροι ζητανε PLC,WinCC,SCADA ακομα και υποσταθμους ΧΤ/ΜΤ και απ την εμπειρια μου εχω χασει 2 δουλειες λογω μη επαρκων γνωσεων σε υποσταθμους ΜΤ

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ είδα ένα μεταπτυχιακό του ΤΕΙ πειραιά και είχε μέσα μάθημα για αρντουίνο, οκ όποιος πληρώνει 3000ε για να μάθει αρντουινο τι να πω.
    Καμία σχέση με την αγορά εργασίας και ειδικά αν ειναι σε τόσο χαμηλό επίπεδο.
    Αντι να κάνεις άχρηστα μεταπτυχιακά κάνε πρακτική στο εξωτερικό , εκεί μαθαίνεις, παίρνεις KNOW HOW και μαθαίνεις να δουλεύεις.
    Εδώ όλες οι εταιρείες είναι μικρές έως πολύ μικρές , δύσκολα θα εκτιμήσουν έναν μεταπτυχιακό και πολύ δύσκολα θα αξιοποιήσουν τις ικανότητες σου ή θα σε εξελίξουν.
    Ωραία τα σκέφτεσαι χωρίς να έχεις δει τη πραγματικότητα αλλά είναι τελείως διαφορετική απο αυτή που φαντάζεστε.
    Εδώ υπάρχουν ευκαιρίες μόνο για έμπειρους που έχουν δουλέψει είδη στο εξωτερικό.
    Για νέους προτείνω το εξωτερικό,γιατί όσο και να σου αρέσει,κάποιος πρέπει να σου δείξει το δρόμο , δεν θα σου έρθει το άγιο πνεύμα.Τέτοιο περιβάλον υπάρχει μόνο σε μεγάλες εταιρείες.

    πάρτε μαθήματα , γενικολογίες , αρλουμπολόγιες, και μαθήματα που κάνουν καθηγητές 60 χρονών και έχουν ξεκόψει απο την αγορά εργασίας εδώ και 30 χρονια! Γιατί ως γνωστών μετά τις περικοπές όλοι οι νέοι καθηγητές που ήταν με σύμβαση και δούλευαν όλοι έξω , έχουν απολυθεί. Αυτή είναι τραγική αλήθεια για τα Τεχνολογικά τει σήμερα

    http://mscinautomation.teipir.gr/mathimata

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 19-04-15 στις 14:56

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μεταπτυχιακό Ραδιοηλεκτρολογίας
    By Inferno in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-22, 19:37
  2. Μεταπτυχιακό ή Κατατακτήριες;
    By karabill93 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-15, 16:31
  3. Μεταπτυχιακο
    By nikos0608 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 10:29
  4. Μεταπτυχιακο ηλεκτρονικων
    By jakektm in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-09, 19:12
  5. μεταπτυχιακα
    By brainman in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-07, 11:54

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας