Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Τροφοδοτικο amarad αναλογικό

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή Τροφοδοτικο amarad αναλογικό

    Γεια χαρά ,σε καποιο άλλο θέμα ειχα παραπονεθεί γιατί δε βρηκα ανταπόκριση απο τον amarad για ενα χαλασμένο τροφοδοτικο του που εχω.

    Απο τοτε διαφορα ασχετα συνέβησαν με αποτέλεσμα εδώ και κάποιον καιρο να μπαινοβγαίνω στα νοσοκομεία για δικο μου πρόσωπο και ειμαι δουλεια-νοσοκομείο-σπιτι-υποχρεωσεις-υπνο.

    Για να μη σαλτάρω εντελώς αρχισα να σκαλίζω το εν λόγω τροφοδοτικο και οτι γίνει ,να ξεφύγει λιγο το μυαλό .

    Εχουμε και λεμε.
    Εχω κάποιες γνώσεις ηλεκτρονικών ,σε επίπεδο σούπερ χαμηλο ,ειχα παει ενα φεγγάρι σε τεχνικο λύκειο,ημουν κακος μαθητής ( ) ,πανε 20 χρονια + .

    Συμπτώματα τροφοδοτικου :
    Βγαζει μόνιμα μια τάση 25 v και ανάβει μπροστά το λαμπακι fuse blown ,δυο ασφάλειες βλέπω ,μια κατευθείαν όπως έρχονται τα 220 ,και μια εμπρος ,και οι δυο φαίνονται εντάξει παραδόξως .


    Συμπερασματα του ημιμαθους/άμαθου εμου:
    Όπως θα δείτε στις φωτο ,εχει δυο πλακέτες ,νομιζω πως διαχωρίζει τη χαμηλή τάση απο την υψηλότερη που μπορει να δωσει.
    Στη μικρή πλακετιτσα ,βλέπω ενα ολοκληρωμένο 741 που ειναι νομιζω ενας κλασικός παλιός ενισχυτής ,οποτε ,εντελώς κουκουρουκου ,μου ήρθε μια φλασια ,οτι εκεί ίσως τον δουλευει σα συγκριτη( ; ) ,για να δει το κυκλωμα τι τάση ζηταται και σε ποια πλακέτα θα μας κατευθύνει το ρελε που ειναι δίπλα .
    ( σορυ για την ορολογία της πλάκας ).
    Ακομα στο μικρο πλακετακι ,βλέπω ανόρθωση απο τις διόδους και εξομάλυνσή απο τον ηλεκτρολυτικό που εχει .

    Εχει ενα τρανζιστορακι που λεει cbc 639 και ενα αλλο πραγματακι που λεει νομίζω ta 7812 .
    Το 7812 ειναι regulator που βγαζει 12 v ?
    Σωστα θυμάμαι ;
    Αν ειναι ετσι ,αυτο το τροφοδοτικο δουλεύει όπως καποια μοντέρνα για pc που ρίχνουν την τάση στα 12 και μετα απο εκεί παίρνουν οτι τάση θελουν απο 12 και κατω;

    Έχετε καποια ιδέα τι να αρχίσω να ελεγχω/αλλάζω ;

    Θελω κατι να ασχοληθώ ,αλλιως θα αρχίσω να δαγκώνω
    Καθε συζήτηση επίσης του θέματος θα βοηθήσει με πολλούς τρόπους.

    Και να πω και κατι χωρίς να παρεξηγηθώ ,δε θελω να σπαταλησω το χρονο σας ,αλλα αν μπορειτε να με πιάσετε , και αν δεν το φτιάξουμε χέστηκα .Θα χαρω να το φτιάξω "μόνος μου " ,η ασχολία με δαυτο και με το παιδικο μου όνειρο της ενασχόλησης με τα ηλεκτρονικά όμως θα με χαροποιησει πιο πολυ ,δεν ξέρω ποσο παράδοξα ακούγονται τα λεγόμενά μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή


    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μερικές μετρήσεις που θα έκανα:
    1) στον χρυσό πυκνωτή μετράς βολτ DC πρέπει να έχει την μεγιστη τάση εξόδου που μπορεί να βγάλει το τροφοδοτικό. όχι 25β που λες που ειναι κολλημένο.
    2) μετρας ωμική αντίσταση στα ποτενσιόμετρα και τα γυρίζεις για να διαπιστώσεις καλή λειτουργία και μεταβολή των ωμ. αυτά πρέπει να ειναι όπως αναγράφουν.
    3) μετράς όλες τις διοδους, και αυτό ειναι ευκολο με το πολύμετρο.
    4) πιθανον το 741 να χάλασε, ειναι πολύ φθηνό και το αλλάζεις ευκολα που ειναι σε βάση.
    και το άλλο τσιπ θα ειναι φθηνό. και τα 2 κάνουν περιπου 1ευρω ή λιγότερο

    ξεκίνα με αυτα και βλέπουμε

    +θετικη ενέργεια για καλή τύχη+

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    ΤΟ 741 πιστεύω το έχει για να επιλέγει μεσαία λήψη ή άκρο του μετασχηματιστή για την τροφοδοσία του τροφοδοτικού ώστε να μειώσει τις απώλειες σε θερμότητα... δες αν η μεσαία λήψη και το δεύτερο άκρο (του δευτερεύοντος) οδηγούνται στο ρελέ και από εκεί πάει στην κεντρική πλακέτα... αν είναι έτσι λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα εκεί ( το τρανζίστορ που είπες είναι το BC639 που λογικά οδηγεί το ρελέ)

    πιστεύω οτι η βλάβη είναι στα τρανζίστορ εξόδου (βαχυκυκλωμένα) οπότε οπωσδήποτε πρέπει να τα ξεκολήσεις ένα ένα και να τα ελέγξεις... βέβαια συχνά η βλάβη στα τρανζίστορ έχει κάψει και το τσιπάκι ελέγχου (υποθέτω το τσιπάκι να είναι lm723) (και τα τρανζίστορ 2n3005 συν πιθανόν κάποιο άλλο (bd137, bd241...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (20-04-15), vagelisda (20-04-15)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Ωραία ,απο αυριο που θα ειμαι πάλι λιγο στο χωρο αρχίζω ξήλωμα και μετρήσεις αυτών που προτείνεται .
    Παραθέτω φωτο και απο τα τρανζιστορ εξόδου (λεμε τωρα ,αυτα εννοείτε υποθέτω ) και το τρανζιστορ ( ; ) κάτωθεν αυτών συν το ολοκληρωμένο που ειναι απο κατω .
    Οι τιμες τους ειναι :
    Εξοδου tip 3055 , τσιπακι lm 723 cn ,τρανζιστορ (; ) μπροστά απο το lm bdx 53 c .

    Ευχαριστώ για για βοήθεια ,και κυριως για την παρεα .

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    ολοι οι πυκνωτες αλλαγμα πριν αλλαξεις κατι αλλο!αθλια κατασκευη του amarad οπως παντα...ελενχεις τα εξοδου και κοιτας και την ζενερ γιατι την βλεπω λιγο ζεσταμενη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον betacord85 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vagelisda (20-04-15)

  9. #7
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Βαγγέλη Γειά σου.

    Πάρε μια μέτρηση μεταξύ γής (πλήν δηλαδή - μαύρος ακροδέκτης εξόδου) και ποδαράκι 10 στο LM723.
    Το ποιό είναι αυτό (ποδ 10) σου επισυνάπτω φωτό να το δείς. Το ποδαράκι 10 του LM723 επίσης (θεωρητικός)
    θα πρέπει να είναι ενωμένο με το ποδαράκι 1 αριστερά (όπως το βλέπεις με τα γράμματα) του BDX53 ...

    c2072becc3becc20218dc9655b8e8a5f.jpg

    Καταρχήν ρύθμισε τα Α στο 1/3 περίπου, και οχι τέρμα (όπως τουλάχιστον φαίνεται στην φωτό). Τώρα ...
    δώσε τάση (αφού αλλάξεις την ασφάλεια), και με προσοχή ρύθμισε την τάση εξόδου, να δείς αν μεταβάλλεται
    στο ποδαράκι 10 του LM723 η τάση. Αν παραμένει σταθερή μάλλον έχει καεί το LM723. Αν εκεί μεταβάλλεται
    μετά πας να μετρήσεις μεταξύ γης και ποδαράκι 3 (τέρμα αριστερά όπως το βλέπεις) του BDX53. Αν και εκεί
    μεταβάλλεται μετά θα πρέπει να κάνεις αυτό:


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... η βλάβη είναι στα τρανζίστορ εξόδου (βαχυκυκλωμένα) οπότε οπωσδήποτε πρέπει να τα ξεκολήσεις ένα ένα και να τα ελέγξεις...
    Καλή επιτυχία ... και κουράγιο. Τα προβλήματα δυσχτηχώς είναι για τους ανθρώπους. Οτι και να'ναι
    εύχομαι τα καλύτερα !!!.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον moutoulos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vagelisda (21-04-15)

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Καταρχήν ευχαριστώ ειλικρινά ολους και για τη βοήθεια και για την ηθική υποστήριξη ,πραγματικά βοηθατε.
    Σημερα το μεσημερι εως απόγευμα αρχίσω την ενασχόληση μου .
    Μου είπατε τόσα πολλα που πιστεύω θα ειμαι αδικαιολόγητος αν δε βρω τη βλάβη (να αλλάξω ολα τα εξαρτήματα κατευθείαν δεν ειναι κατι ,αλλα θελω να βρω τη βλάβη ) .
    Ευχαριστώ και επανέρχομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Ειχα λιγο χρονο ,να σας πω για αρχή πως ειναι βραχυκυκλωμενο το μεσαίο τρανζιστορ εξοδου και το lm 723 δε φαίνεται να δουλεύει ,αυτα τα ειδα .
    Όμως τα πολυ αναλυτικά σας ποστ ειναι πολυ περιεκτικά ,και με έβαλαν στην πρίζα,αφού μου δώσατε τόσα στο πιατο να προσπαθήσω κι εγω να επεκτείνω τις γνώσεις μου ,και μελετάω λιγο τα datasheet των.εξαρτημάτων να αρχίσω κι εγω λιγο να ξέρω τι κανω και που να ελέγξω ,τωρα που αρχισα να κατανοώ πως λειτουργεί το εν λόγω τροφοδοτικο .
    Προχωρώ και ενημερώνω .

    1 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη vagelisda
    Όνομα
    βαγγελης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    92

    Προεπιλογή

    Λεπον , δυστυχώς δε θα σας κανω περήφανους ,ακομα τιποτα δεν εκανα απο αποτελέσματα .
    Αλλαξα το μεσαίο τρανζιστορ που ηταν βραχυκυκλωμενο ,τους περισσότερους ηλεκτρολυτικούς (προληπτικά πιο πολυ ) το lm.723 ,το 741 ,και τη ζενερ δίπλα στο lm723 .ο χρυσός πυκνωτής εχει ακριβως τη χωρητικότητα που λεει οτι έχει.
    Να πω πως υπαρχει διαφοροποίηση ,εχουμε καποια ρυθμιση τάσης πλέον ,απλα μονο μεχρι 25 v .
    Πάνω στο βοιδοπυκωτη το χρυσο μου βγάζει 25 v .
    Μολις ανεβάζω την τάση ,κανονικα θα έπρεπε να ακουστεί το ρελεδακι και αναλαμβάνει άλλο κυκλωμα μετα .

    Τωρα το ρελε δεν ακουγεται ποτέ .
    Εκεί που θα αναβε το λαμπάκι "HI " ανάβει το fuse blow ,οσο ανεβάσω την τάση ,τοσο πιο πολυ.
    Δυο ασφάλειες βλέπω όλες κι όλες ,καλες ειναι ακομα.

    Μπας και επαθε κοκομπλοκο ο Μ/της ρε παιδιά ;
    Ομολογώ πως πάλι το κοιταζω σα χαζός .
    Το ρελε το ίδιο δοκιμαστηκε και δουλεύει .

    0 Not allowed! Not allowed!
    κοίτα που πας,για να μην πας εκεί που κοιτάς...

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-17, 21:10
  2. VARIAC AMARAD
    By dim4 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-16, 14:47
  3. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-14, 21:34
  4. Αναλογικό vu meter
    By makoulis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-13, 22:00
  5. AMARAD Hellas .. ΝΕΑ Πολύμετρα για Γέλια και για Κλάματα VA18B
    By ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-11, 23:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας