Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 101

Θέμα: Κατασκευή pll-vco-linear

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή Κατασκευή pll-vco-linear

    Αξιότιμα και αξιόμαχα μέλη του hlektronika.gr.

    Καίτοι εγγεγραμμένο μέλος του forum από 2/11/2010, είναι η πρώτη φορά που γράφω.

    Φυσικά όχι από αδιαφορία αλλά μάλλον από άγνοια για τα θέματα του πραγματεύεται η κοινότητα.
    Δεν είμαι ηλεκτρονικός ούτε ηλεκτρολόγος παρά μόνο συχνός αναγνώστης άρθρων και κατασκευών και πραγματικά καμαρώνω και συνάμα ζηλεύω όλους εσάς για ό,τι καταφέρνετε.

    Προ εξαμήνου ξύπνησε μέσα μου από τον λήθαργο το ζιζάνιο της κατασκευής ερασιτεχνικού πομπού στα fm (για πειραματικούς και μόνο σκοπούς βεβαίως).
    Όνειρο εφηβικό, αφού ποτέ δε μου δόθηκε η δυνατότητα να φτιάξω κάτι «σοβαρό», πλην ενός kit με ισχύ εξόδου (ονομαστική) της τάξης μερικών mwatt. Ξέρετε, αυτά που δούλευαν με μια 9βολτη μπαταρία και ένα απλό καλώδιο για κεραία, ίσα ίσα για να προκαλούνταν παρεμβολές στην πλησιέστερη τηλεόραση.

    Είπα λοιπόν να ξεκινήσω την κατασκευή ενός λαμπάτου μηχανήματος.
    Μη φανταστείτε τίποτα σπουδαιότερο από ένα αυτοταλάντωτο με EL84, 504 ή 6AK5.
    Μετά από συζήτηση με φίλο, γνώστη του αντικειμένου και αρκετή ανάλυση περί της «σταθερότητας» στη συχνότητα συντονισμού και άλλων λεπτομερειών, πείστηκα για την αναγκαιότητα χρήσης pll-vco.

    Έτσι, προμηθεύτηκα από δεύτερο χέρι ένα pll-vco ισχύος 1 watt κατασκευής της Lesvos Electronic, ένα linear 3,5 -€“ 4 watt (2N3553) και για κεραία ένα δίπολο με δυνατότητα αυξομείωσης του μήκους των στοιχείων του για συντονισμό σε όλο το εύρος συχνοτήτων.

    PLL-VCO.JPG

    Δεν έμεινα πολύ καιρό με αυτό το linear και αγόρασα από έναν Τούρκο μέσω ebay ένα linear amplifier που χρησιμοποιούσε το RD15HVF1 και απαιτούσε στην είσοδο ισχύ 20 mwatt για να αποδώσει στην έξοδο 15-20 watt.

    fm_linear_RD15HVF1.jpg

    Χρησιμοποιώντας εξασθενητής ισχύος, αφού το προηγούμενο στάδιο έβγαζε 1 watt, κατάφερα να πάρω 17watt.

    Ένοιωθα περιχαρής ή περίπου έτσι μιας και δεν ήταν δικό μου δημιούργημα, αλλά η χαρά δεν κράτησε πάνω από μερικές μέρες.
    Διαπίστωσα πτώση ισχύος η οποία σταδιακά έπεσε στα 10 watt.
    Το όλο πακέτο στάλθηκε σε φίλο για χειρουργική επέμβαση και μετά από κάποιες διορθώσεις (κατασκευαστικές ατέλειες) επέστρεψε και μετά από δύο ημερών λειτουργία η εκπεμπόμενη ισχύς άρχισε πάλι την κατιούσα.

    Βάλθηκα να κάνω δική μου κατασκευή, χωρίς τη χρήση των bfr του προβληματικού linear και δίχως την αυστηρή απαίτηση περιορισμού στην ισχύ εισόδου.
    Ξεκινώντας από το παρακάτω σχέδιο έφτιαξα το ακόλουθο linear που μετά από άνοιγμα -€“ κλείσιμο των σπειρών των πηνίων, ώστε να συντονίζει εντός μπάντας, μου έδωσε με εξαντλητική λειτουργία 14,5 watt ακατέβατα και μηδενικά στάσιμα, μετρημένα με τη γέφυρα diamond SX-200.

    FM_LINEAR_RD15HVF1_NEW_SCHEMATIC.jpg

    Μη με ρωτήσετε αν έχει ελεγχθεί με αναλυτή φάσματος.
    Είπαμε, ψιλά γράμματα αυτά για μένα.
    Ίσα ίσα τα βασικά εργαλεία.

    Ιδού η κατασκευή

    FM_LINEAR_RD15HVF1_NEW (1).jpg

    KATASKEYH (1).jpg



    Επόμενο στάδιο, για να σηκωθεί πιο ψηλά το ηθικό από το αποτέλεσμα των δικών μου πλέον κόπων, ήταν η κατασκευή του vco του Τζίτζικα και του pll της pira.





    Προς το παρόν περιμένω τη διπλή varicap BB204G και την BB119.
    Επιπλέον έχω κολλήσει στον προγραμματισμό του PIC16F84.
    Έχω κατασκευάσει δύο programmers καθότι νόμιζα ότι υπήρχε πρόβλημα με τον πρώτο, αλλά δυστυχώς φταίει κάτι άλλο.
    Δουλεύω το icprog106C και στο τέλος της διαδικασίας εμφανίζεται το μήνυμα: Verify failed at address 000h!
    Επίσης παίρνω failure και με το winpic.



    Τα σχέδια των προγραμματιστών είναι τα επόμενα:



    και



    Ευχαριστώ για την υπομονή σας και παρακαλώ για τη βοήθεια στο θέμα του προγραμματισμού του PIC

    10 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 21-04-15 στις 11:58

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον liat για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @962fm@ (17-01-16), αθικτον (03-12-15), efialtisfm (19-10-17), eviotis (20-11-16), NIKOSRADIO (23-05-22)

  3. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Στο MCLR του PIC δώσε εξωτερική τροφοδοσία 12V (μην ξεχάσεις και το αρνητικό μαζί στο Vss).
    Στο Vdd πρέπει λογικά να έχεις 5V.


    Αυτό γίνεται γιατί αν μετρήσεις το MCLR σου κατά την ώρα προγραμματισμού θα δεις ότι δεν έχει 12-13V γιατί η σειριακή σου δεν το δίνει απλά. Αν δώσεις εξωτερική θα παίξει.

    Αυτοί οι προγραμματιστές ΠΑΛΙΑ ίσως λειτουργούσαν στα σταθερά pc με σειριακές.

    Τώρα πάρε έναν pickit 3 που τα έχει όλα και θα κάνεις και περισσότερα πράγματα.

    Μπράβο πάντως οι κατασκευές σου είναι άψογες για αρχάριο/ερασιτέχνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο MCLR του PIC δώσε εξωτερική τροφοδοσία 12V (μην ξεχάσεις και το αρνητικό μαζί στο Vss).
    Ευχαριστώ κατ' αρχάς για την απάντηση.
    Αν κατάλαβα καλά πρέπει να δώσω +12V στο 4ο ποδαράκι του PIC και το (-) του τροφοδοτικού να συνδεθεί στο 5ο;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάρε έναν pickit 3
    Οκ, θα διαβάσω σχετικά με αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι κατασκευές σου είναι άψογες για αρχάριο/ερασιτέχνη
    Ευχαριστώ πολύ.
    Πρώτη φορά έκανα αποτύπωση σε pcb και αποχάλκωση. Βέβαια άντλησα πολλές πληροφορίες από άρθρα του forum.
    Επειδή βρήκα λίγο δύσκολη τη διαδικασία σιδερώματος, αποφάσισα να στραφώ στη φωτογραφική μέθοδο.
    Έχω παραγγείλει ήδη 2 μέτρα uv led strips SMD: 5050 60SMD (12,75 ¤) από ebay για να κατασκευάσω θάλαμο υπεριώδους έκθεσης.

    Η πλακέτα του pll με τη μέθοδο του σιδερώματος βγήκε έτσι:




    Μερικές ακόμα φωτογραφίες του πομπού:



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 21-04-15 στις 12:04

  5. #4
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να δώσεις τα 12V στο pin3 της σειριακής (μπορείς να το βγάλεις και απ το DB9 βύσμα) ώστε να δώσεις μέσω τις αντίστασης R3.
    Το αρνητικό της 12V τροφοδοσίας σου μπορείς να το συνδέσεις και στο - του πυκνωτή C1.(στην κάτω μεριά του δηλαδή).
    Μιλάω πάντα για το πάνω κύκλωμα του προγραμματιστή, το δεύτερο μην ασχολείσαι καν.


    Τι μήκος κύματος έχουν τα led που πήρες? Υπάρχει συγκεκριμένο εύρος που θα είναι πιο αποδοτικό, βέβαια όλα τα UV κάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να δώσεις τα 12V στο pin3 της σειριακής (μπορείς να το βγάλεις και απ το DB9 βύσμα) ώστε να δώσεις μέσω τις αντίστασης R3.
    Το αρνητικό της 12V τροφοδοσίας σου μπορείς να το συνδέσεις και στο - του πυκνωτή C1.
    Ο προγραμματιστής συνδέεται μέσω ενός αντάπτορα σε θύρα usb του υπολογιστή, οπότε δεν έχω πρόσβαση στα ενδότερα της σειριακής.
    Μπορώ να συνδέσω τα 12V στο σημείο 3 επάνω στην πλακέτα, εκεί δηλαδή που πατάει πάνω στο pcb. Δε νομίζω να είναι λάθος.
    Για το (-) του ηλεκτρολυτικού ΟΚ.




    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάω πάντα για το πάνω κύκλωμα του προγραμματιστή
    Αυτό λειτουργώ ή τουλάχιστον προσπαθώ να κάνω να δουλέψει.



    Μια λεπτομέρεια. Στον Φανό που αγόρασα τα υλικά, μου έδωσε το PIC16F84A. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό; Απ' όσο διάβασα στο datasheet δεν πρέπει να είναι λάθος η εγγραφή κώδικα που αφορά στο 16F84.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μήκος κύματος έχουν τα led που πήρες? Υπάρχει συγκεκριμένο εύρος που θα είναι πιο αποδοτικό, βέβαια όλα τα UV κάνουν.
    Ξέρω τους περιορισμούς. Έχουν αναλυθεί αρκετά εδώ μέσα. Οι προδιαγραφές, σύμφωνα με τον πωλητή είναι 395-400NM.
    Θέλω να υλοποιήσω την κατασκευή που είδα στο youtube https://www.youtube.com/watch?v=_2ZlrqMdTm8 .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 21-04-15 στις 10:03

  7. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Εντάξει είσαι προχώρα στο παρασύνθημα και προγραμμάτισε τον

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εντάξει είσαι προχώρα στο παρασύνθημα και προγραμμάτισε τον
    Καλημέρα Κωνσταντίνε.
    Δε είμαι εντάξει. Παίρνω πάλι το ίδιο σφάλμα


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Χμμμ. Κάτσε να το μελετήσουμε μην το αφήσουμε αμελέτητο.
    Δεν έχεις κανένα pc με κανονική σειριακή?
    Δες και αυτό που είχε βάλει ο Κωνσταντίνος παλιότερα http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post635868

    Ο ¶κης δεν είναι κοντά σου να έρθει με κανέναν σούπερ προγραμματιστή να στο κάνει τώρα για να κάνεις δουλειά σου?
    Είμαι σε δουλειά λίγο οπότε θα τα δω πάλι όλα πιο μετά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχεις κανένα pc με κανονική σειριακή?
    Δες και αυτό που είχε βάλει ο Κωνσταντίνος παλιότερα http://www.hlektronika.gr/forum/show...l=1#post635868

    Ο ¶κης δεν είναι κοντά σου ...;
    Μπα! Είμαι της νέας τεχνολογίας εγώ
    Αν είναι να πάω σε πιο πολύπλοκη κατασκευή ίσως είναι προτιμότερο να αγοράσω έτοιμο, εφόσον συμφέρει.
    ¶κης ... who;

    Κοίταξα αρκετές φορές το κύκλωμα για τυχόν λανθασμένη σύνδεση, όπως επίσης έλεγξα αν ταιριάζουν τα pin μεταξύ θηλυκού (πλακέτα) και αρσενικού (αντάπτορας) RS232, γιατί κάπου διάβασα για αντεστραμμένες θύρες.
    Η σύνδεση που έκανα εγώ βασίστηκε στην επόμενη εικόνα:



    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε δουλειά λίγο οπότε θα τα δω πάλι όλα πιο μετά.
    Όποτε μπορείς Κωνσταντίνε και σε ευχαριστώ που προσπαθείς να με βοηθήσεις.

    Κάτι που αφορά στην κατασκευή του linear. Επειδή δεν είχα ακόμα ασχοληθεί με μεταφορά τόνερ και αποχάλκωση,
    η αφαίρεση του χαλκού έγινε με τη μέθοδο της απόξεσης με ένα εξάρτημα του einhell.
    Αφού μου δούλεψε σωστά, έφτιαξα πλακέτα, οποία είναι η πρώτη μου και είναι σε αναμονή.



    Ακόμη, θέλω να προστατέψω όσες πλακέτες φτιάξω από τη διάβρωση. Ρώτησα σε υδραυλικό στη γειτονιά αλλά και σε μεγαλύτερα καταστήματα για rosol αλλά ούτε που το έχουν ακούσει. Κάτι θα βρω διαβάζοντας (και πληρώνοντας φυσικά).

    Α! Και για να ολοκληρωθεί η παρουσίαση της δουλειάς μου, ένα δείγμα της κεραίας. Απλό δίπολο όπως έχω πει κι όταν με το καλό τελειώσω με το pll-vco λέω να φτιάξω μια j-pole.


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 21-04-15 στις 11:33

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη liat
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    752

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο MCLR του PIC δώσε εξωτερική τροφοδοσία 12V (μην ξεχάσεις και το αρνητικό μαζί στο Vss).
    Στο Vdd πρέπει λογικά να έχεις 5V.
    Κωνσταντίνε κάνω ακόμα μια προσπάθεια.
    Ο αδαής τροφοδοτούσα ανάποδα τα 12V. Ελπίζω να μην έκαψα κάτι.
    Μέτρησα στην είσοδο (πριν την αντίσταση R3) 12,66V ενώ κατά τη διάρκεια του προγραμματισμού η τάση στο ποδαράκι 4 του pic είναι 11,87V και στο 14 (Vdd) κυμαινόμενη από 2 κάτι έως 3 κάτι.
    Σε ηρεμία, στο Vdd είναι 4,17V.
    Περιμένω αποτελέσματα, καθόσον αργή διαδικασία και θα αναφέρω.

    Πάλι ανεπιτυχής ο προγραμματισμός

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη liat : 21-04-15 στις 15:12

Σελίδα 1 από 11 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. vco pll
    By thanos in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-13, 00:22
  2. Μετατροπή VCO σε PLL
    By driverbulba in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-11, 10:45
  3. vco και pll
    By μιτσακος in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-11, 20:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας