Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Αίμα Επείγον!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή Αίμα Επείγον!

    Θα παρακαλούσα τους mods να κόψουν και να ράψουν το αντίστοιχο νήμα http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=91455 έτσι ώστε να γίνει πλήρως κατανοητό.
    Aίμα Για Τον Μάστρο Κώστα
    Ο Μάστρο Κώστας γεννήθηκε τον περασμένο αιώνα πιτσιρίκι πέρασε πείνα κατοχική είδε το 3ο ΡΑΙΧ κα το αντάρτικο είδε μεταπολίτευση και ζεί μέχρι σήμερα..
    Μεγάλωσε στην επαρχία αλλά τον κέρδισε η Καισαριανή με τα χαμηλά σπιτάκια και τους ανθρώπους του μόχθου όπως ήταν και αυτός άλλωστε...
    Ο Μάστρο Κώστας έμαθε στον γιό του να μην κάνει στους άλλους αυτό που δεν θα ήθελε να του κάνουν οι άλλοι...και να ζεί με αρχές και φιλότιμο!
    Ο Μάστρο Κώστας σήμερα έχει ανάγκη από αίμα 6 φιάλες για να την "βγάλει καθαρή" όπως καθαρό ήταν και θα είναι το αποτύπωμα του στον πλανήτη...
    Θα πρέπει να συγκεντρωθεί πρίν την Τρίτη που μας έρχεται 20/02/2018
    Πληροφορίες για το πού ποιός και πώς για το αίμα με ΠΜ...
    Ευχαριστώ

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 15-02-18 στις 14:43

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Ακη αφήνω αυτό εδώ όπως το έχεις και διώχνω το άλλο μιας και χάλασε και με άσχετα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά το είδα και με πήραν τα 'ζουμιά'. Από κάποια τέτοια περίπτωση ξεκίνησα κι έγινα τακτικότατος αιμοδότης, και μάλιστα στα δύο Νοσοκομεία Παίδων, που έχουμε.... Βλέπεις, η Μασογειακή Αναιμία θερίζει ακόμα, κι ο μόνος τρόπος, απλής διαχείρισής της είναι τακτικές μεταγγίσεις, στα παιδάκια, με νέο-καθαρό αίμα!
    Όταν διαγνώστηκε νευρασθένεια και σ' εμένα, επιληψία διαχειρίσιμη, αλλά με αρκετά, και μόνιμης λήψης, φάρμακα, και το ανέφερα σε συνεργείο αιμοληψίας.... Με φίλησαν σταυρωτά, λέγοντάς μου: "Καλά ήταν όσο κράτησε μέχρις εδώ! Μην ξαναμπείς στον κόπο, ούτε καν να το ξανασκεφτείς! Πάει και τελείωσε!!!! Το αίμα σου πλέον δεν μας κάνει!.... Δεν είναι καθαρό πιά, με τόσα φάρμακα, να κυκλοφορούν σταθερά μέσα του!"
    Θυμάμαι τα καλαμπούρια/πειράγματα, που έκανα στις νοσοκόμες της αιμοληψίας... Θυμάμαι το πόσο καμάρωνα, καθώς έβλεπα το αίμα μου, να γεμίζει τη φιάλη, απλώς νοιώθοντας, ότι κάποια ζωή θα παραταθεί, και θα δοθεί ίσως ελπίδα, από αυτό το αίμα!!!!
    ...Και τώρα, κάθομαι σαν μ@@λ@@ας πίσω από την οθόνη μου, διαβάζοντας ανήμπορος/παροπλισμένος την έκκληση του φίλου Άκη, για τον Μαστρο Κώστα.
    Το μόνο, που μπορώ, πολύ άνετα να κάνω είναι να φωνάξω από εδω-μέσα:
    Ρε παιδιά όσοι έχετε προδιαγραφές αιμοδότη, μην διστάσετε!!!
    Μετά απ' το 'ξεπαρθένιασμα' θα δείτε, ότι έχει τον τρελλό χαβαλέ η όλη διαδικασία της αιμοληψίας! Όπως και σ' εμένα, θα σας συμβεί το "έμαθ' η γριά στα σύκα, και τρώει και τα συκόφυλλα!"

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Κι εγώ επί χρόνια τακτικός αιμοδότης, έχοντας φτιάξει σημαντικό απόθεμα και έχοντας βοηθήσει αρκετό κόσμο με δανεικές (κι αγύριστες...) φιάλες.
    Δυστυχώς τα τελευταία χρόνια με έχουν εξαιρέσει από την αιμοδοσία, καθώς εμπίπτω στην κατηγορία όσων έχουν ζήσει στη Βρετανία μεταξύ 1985 και 1995, για τους οποίους ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας έχει βγάλει απαγορευτικό φιρμάνι λόγω "τρελλών αγελάδων".
    Μα καλά θα ρωτήσει κανείς, πριν δεν υπήρχε το πρόβλημα και προέκυψε τώρα? Από μισόλογα των αιματολόγων, έχω καταλάβει οτι πριν έκαναν τον έλεγχο στο αίμα όλων των δοτών σύμφωνα με τα πρωτόκολλα ελέγχων, αλλά τα τελευταία χρόνια λόγω περικοπών δαπανών κρίθηκε πιό συμφέρον να μην κάνουν αυτή την εξέταση σε όλες τις φιάλες, αλλά να εξαιρούν τους αιμοδότες!
    Νιώθω πραγματικά στεναχωρημένος με αυτή την κατάσταση. Όπως ανέφερε ο Γιώργος παραπάνω, άμα γίνεις αιμοδότης, θες να το συνεχίσεις γιατί κατανοείς την αξία αυτής της πράξης για όσους το έχουν ανάγκη.

    1 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον rama για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    DGeorge (16-02-18)

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
    Όνομα
    Νεκταριος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    ΑΙΓΙΝΑ
    Μηνύματα
    859

    Προεπιλογή

    φιλε γιωργη συμπασχουμε....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Αντε ρε παιδιά οι νεώτεροι και υγιέστεροι .... δεν είναι τίποτα !!! Εμας που δηλώνουμε και το παραμικρό φάρμακο μας κόβουν από αιμοδότες !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Ακόμα και για το ξεπαρθένιασμα παίζει βασικότατο ρόλο η 'παιδεία' από το σπίτι -την οικογένεια- και μετά από το περιβάλλον! Εμένα οι γονείς μου ήταν, τραγικά δυστυχώς - και οι δύο- της παλιάς σχολής "Ιατρόφοβοι"!
    Να φανταστείτε ότι, στο σχολειό, δεν με άφησαν να κάνω ούτε τα πλέον απαραίτητα εμβόλια! Ατάκα τους για δικαιολογία: "Άμα είναι υγιείς οι υπόλοιποι, δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα!!!"
    Τέλος πάντων, ενθάρρυνα τα δικά μου παιδιά. Ο μεγάλος μου έχει 'τσιμπήσει', και μάλιστα δίνει πολύ ταχτικότερα, απ' όσον εγώ τότε... Όμως έδωσε μόλις χθες. Μου έλεγε απόψε, ότι κάπως μπορεί να γίνει 'κάλυψη' από τη φιάλη του, σε κάποιαν άλλη περίπτωση... Του μίλησα για την περίπτωση, και μου είπε ότι θα το ψάξει το ταχύτερο δυνατόν. Ο μικρότερός μου, ακόμα διστάζει... Αλλά πού θα πάει; Θα τον ψήσω κι αυτόν!!!
    Προς το παρόν, να δω τι μπορεί να προκύψει, διαδικαστικά, από τον μεγάλο μου, και θα έχουμε σίγουρη επικοινωνία!
    Αρχίζω και νοιώθω σαν τις αμοιβάδες, όπως μας τις έδειχναν να αναπαράγονται, πριν πολλά χρόνια, στη Βιολογία.... Από μία να 'σχίζεται' δίνοντας δύο, όπου τουλάχιστον μία είχε πολλές πιθανότητες να φέρει χαρακτηριστικά από τη 'μητρική'! ...Ετσι κι εδώ, τουλάχιστον ο ένας μου, 'άρπαξε' την υπηρεσία που χάριζε ο πατέρας τους, προς την Κοινωνία μας.
    Αν ευοδώσει, φίλε μου dovegroup, θα έχεις -θέλω να πιστεύω- και έγκαιρη απάντηση.... Αν και το βρίσκω πολύ απάνθρωπο, να δίνονται τόσο στενά χρονικά περιθώρια για τη συγκέντρωση τόσο μεγάλης ποσότητας αίματος, εκ μέρους της οποιασήποτε τράπεζας!!!!
    ...Δηλαδή... Ας μας το πουν κατάμουτρα οι όποιοι αρμόδιοι: Αν μέσα σε 3~4 ημέρες, δεν κατορθωθεί η εύρεση και των 6 φιαλών που ζητάνε, θ' αφήσουν τον άνθρωπο -εν γνώσει τους- να πεθάνει;
    Τα άκουγα κάτι παρόμοια, και τότε, που έδινα κι εγώ αίμα, κι έβγαζα κανονικά κέρατα !!!!
    Το τι ακουγαν οι 'αρμόδιοι' δεν λέγεται: "Σας φέραμε π.χ. 3 φιάλες από 6, που ζητάτε! Αν είναι ν' αφήσετε τον άνθρωπο να πεθάνει, δεν θα κωλώσω να χύσω και τις τρεις φιάλες στο χώμα....Έξω, να τις πιεί η Μάνα Γη!"
    "Αφού το πάτε έτσι, θα έχετε εκβιασμό, στον εκβιασμό!!!! Είμαστε κι εμείς παιδιά του Κατηχητικού!!!!"
    Να δείτε για πότε Ζοριζόταν ο Ζορό!...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη matthew
    Όνομα
    Ματθαίος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    1.369

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DGeorge Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι καθαρό πιά, με τόσα φάρμακα, να κυκλοφορούν σταθερά μέσα του!
    Και εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω αίμα λόγω προβλήματος υγείας και καθημερινής φαρμακευτικής αγωγής...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Γνωρίζω καλά, από τότε που έδινα κι εγώ, ότι η Πατρίδα μας, όπως κι όλες σχεδόν οι χώρες, γύρω από την Μεσόγειο, έχει τρελλό Πρόβλημα Θαλασσαιμίας. Χρειαζόμαστε επειγόντως πολύ μεγάλες ποσότητες αίματος, οι οποίες πάνε στο μέγιστο ποσοστό τους κατ' ευθείαν για τα παιδάκια με Μεσογειακή Αναιμία, στα δύο Νοσοκομεία Παίδων της Αθήνας και όποια άλλα αντίστοιχα της Επαρχίας μας.
    Γνωρίζω καλά, από τότε, ότι σε ανάγκες αίματος, 'είμαστε με διαρκές έλλειμμα' λόγω κυρίως αυτής της ανάγκης! Τροχαία, λοιπά δυστυχήματα, και άλλων ειδών ανάγκες δεν μετρούν τίποτα εμπρός στο Τέρας τηε Μεσογειακής Αναιμίας!
    Όμως, αυτό δεν σημαίνει, ότι ένα Νοσοκομείο μας, έχει το ελεύθερο να αφήσει τον Χ-Μαστρο Κώστα να πεθάνει, με την αιτιολόγηση ότι οι συγγενείς/φίλοι δεν μάζεψαν αρκετό αίμα και έγκαιρα! ...Διότι μέχρι τις 20-02 που γράφεται, μεσολαβούν τρεις μη-εργάσιμες ημέρες. Σε ποιάν από αυτές τις ημέρες, θα μπορέσει, να επικοινωνήσει ο μεγάλος μου ο γιός, με την αρμόδια υπηρεσία, προκειμένου να μάθει τι χρειάζεται, αν γίνεται, κλπ, και μετά να γίνει η διαδικασία 'αφιέρωσης' της συγκεκριμένης φιάλης!!!! Δεν γ@@@@στε λέω 'γώ;!

    ...Επειδή ήμουν σε 'ομάδα κρούσης' (ακούγαμε από το ραδιόφωνο έκκληση, και νά'σου πρώτη η Βασίλω! ...Εμείς), γνωστοί και φίλοι -μιά παρέα- μεταξύ μας, μας έβλεπες, όταν χρειαζόταν, ακόμα κι αν δεν μπορούσαμε όλοι, βρίσκαμε ευκαιρία να μαζευτούμε (και καλά για ψυχολογική υποστήριξη σε όσους θα μπορούσαν..... Του κ@@@λου μου τα εννιάμερα δηλαδή).
    Επειδή θυμάμαι κάτι τέτοιες καταστάσεις μεγάλης σοβαρότητας, με τρελλό χαβαλέ, διαολίζομαι όλο και περισσότερο καθώς διαβάζω τη μ@@@κ@@α, που διατυπώθηκε, από τους 'αρμόδιους' προς τους ανθρώπους, που έχουν ανάγκη!!!!
    Έχοντας λοιπόν αρχίσει να τρέμω από θυμό, προτείνω άνετα, αν δεν βρεθούν έγκαιρα οι 6 φιάλες, το εξής:
    Να έρθει στην Καλλιθέα, αν έχει αυτοκίνητο, κοντά στο σπίτι μου, κάποιος από τους συγγενείς/φίλους του Μαστρο Κώστα και να με πάει στην Ιατρική/Νοσηλευτική Ομάδα, που τόλμησε να ξεστομίσει τρέτοιου μεγέθους χοντρομ@@@λ@@κία!!
    Θα χρεαστώ τον άνθρωπο κι εκεί, παρόντα, κατά το πολιτισμένο χοντροχεσίδι, που πρόκειται να τους περάσω.... Όχι τίποτ΄ άλλο... Για να με κρατήσει, μην πέσω κάτω από κάποια κρίση επιληψίας, λόγω ψυχοπνευματικής φόρτισης! ...Μη φοβάστε τίποτα ιδιαίτερο, αφρούς, σπασμούς, κλπ... Όχι, όχι! Τίποτα από αυτά! Απλώς στη χειρότερη περίπτωση, θα χάσω αίσθηση/επικοινωνία με το περιβάλλον, για καν'να 5~7λεπτο! Και γι' αυτό αν είμαι όρθιος κινδυνεύω να πέσω, χτυπώντας -ίσως- κάπου!
    Ας έρθει, για κερκίδα, κι όποιος άλλος θέλει από το forum, από εμένα τουλάχιστον είναι ευπρόσδεκτος ο οποιοσδήποτε!
    Το 'έργο' θα είναι μονόπρακτο, με Τίτλο: Ήταν Σκληρός και τον λέγανε Ρυζόγαλο! Θα δείτε με ποιόν απλό τρόπο 'τα βρήκε΄ο DGeorge 'καλός-μικρός Γιωργάκης', με μία ηλιθιότατη-ανένδοτη ομάδα!
    Θα καταλάβετε, έτσι απλά, πώς ο 'καλός-μικρός Γιωργάκης' βρήκε το δίκιο του μία-φορά με την Panafon-τότε, και μία-φορά με την Άμεση Δράση, όταν ήξερε, πως όλο το δίκιο ήταν με το μέρος του!
    Η είσοδος θα είναι δωρεάν!!! Λόγω του ότι προβλέπεται πολύ κλάμα απ' τα γέλια, παρακαλώ να έχετε προμηθευτεί και μιά επαρκή~αναγκαία ποσότητα από χαρτομάντηλα!

    Πέρα από το καλαμπούρι... Αν οι οικείοι/φίλοι δουν τα πράγματα να ζορίζουν, έχουν κάθε δικαίωμα να ζητήσουν 'έγγραφη' την απαίτηση του Νοσοκομείου, όπως και τα πλήρη στοιχεία (ταυτότητας) όσων την υπογράφουν!!!.... Αυτοί, επειδή δεν είναι χτεσινοί, θα καταλάβουν, ότι το πράγμα επισημοποιείται (από το απλό-μιλητό επίπεδο φοβέρας)! Θα καταλάβουν, ότι τους περιμένει, σε δυσάρεστη έκβαση, ακόμα και περίπτωση, να αντιμετωπίσουν Κακουργιοδικείο, καθώς θα υπάρχουν απτότατες αποδείξεις -τουλάχιστον βαρύτατης αμέλειας-, έως και εκφοβισμού των οικείων! Θα το δουν, ότι μετά δεν θα τους ξεπλένει ούτε ο 'Γαλάζιος Δούναβης'!!!
    Να δείτε για πότε η απαίτηση των 6 φιαλών, με τις αργίες να μεσολαβούν, θα μετατραπεί σε Μικρό Παρακλητικό Κανόνα χωρίς Ιερέα.
    Να δείτε πως θα 'γλυκάνει' ο τσαμπουκάς! Όταν θα καταλάβουν, ότι δεν μασάτε... Ειδικά, αν τους πείτε, ότι θα τους κάνετε Super Stars σε κανένα Real-FM, με συνεντεύξεις αλλεπάλληλες, θα δείτε Πώς θα ανακρούσουν Πρύμναν κι ο Μαστρο Κώστας θα γίνει καλά, ακόμα και με μια, έως και καμμία, φιάλη από τους οικείους του!

    Άντε τσογλάνια .... Για χάρη του Μαστρο Κώστα, κι όσων μου θύμισε, σας βγάζω στη φόρα, τα μυστικά της Ταχυδακτυλουργικής μου!!!
    Θα γίνει καλά, τουλάχιστον από αυτό το θέμα, και να του πείτε τα 'Περαστικά' από εμένα!
    Όμως μην το γράψετε, κι εσείς το θέμα, μετά, στ' αχαμνά σας!!!! Σιγά-σιγά ας μαζέψουμε αυτές τις φιάλες!!! Θα χρειαστούν Περισσότερο από Σίγουρα σε κάποια παιδάκια, σε κάποιο τροχαίο, ή στον επόμενο 'μαστρο Κώστα'!
    Όσοι από εδωμέσα μπορείτε να κάνετε παρέα, και να δίνετε αίμα, δημιουργήστε μια δική σας 'Ομάδα Κρούσης'! Θα έχετε να θυμόσαστε, αν όχι τίποτε άλλο, τουλάχιστον τους χαβαλέδες που ρίχνατε εκείνες τις εποχές (Τις σημερινές)!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 17-02-18 στις 00:19

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Έχεις απόλυτο δίκιο. Έχω βρεθεί σε τέτοια κατάσταση, 2 άτομα στενοί συγγενείς για ορθοπεδική επέμβαση /μετά από ατύχημα/ τρίτος συγγενης με σοβαρότατο πρόβλημα να πρέπει να εγχειρισθεί, και κάποιοι να εκβιάζουν για φυάλλες αφού είχαν δώσει όλοι φίλοι και γνωστοί. Τελικά μετά από αντι-απειλές δέχτηκαν να προχωρήσουν με την υπόσχεση οτι σε μερικούς μήνες (θα ξανάέδιναν οι δότες) θα μαζευτούν οι φυάλες. Δυστυχώς δεν μπορώ να δώσω λόγο φαρμακευτικής αγωγής

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπολογισμός αντιστάσεων! Επείγον!
    By QRTSIDAKIS in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-12, 11:15
  2. Επείγουσα έκκληση για αίμα
    By kostas30 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-11, 18:48
  3. PCB: Το πρώτο αίμα!
    By xmaze in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-11, 18:35
  4. Βοήθεια σε κατασκευή - Επείγον
    By ManosS in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-11, 18:32
  5. Συνδεσμολογία καλωδίου DVI - Επείγον !
    By xxristos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-07, 16:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας