Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: ορειβατικά ημερολόγια - φυσιολατρεία

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Exclamation ορειβατικά ημερολόγια - φυσιολατρεία

    αυτό το θέμα έχει ενημερωτικό χαρακτήρα, σκοπό έχει να πληροφορήσει τους αναγνώστες για φυσιολατρικές δραστηριότητες.

    μια απο τις ωραίες ασχολίες μου ειναι να κάνω εκδρομές. οι εκδρομές είναι σπουδαίες αρέσουν σε όλους -νομίζω. κάνω εκδρομές εκτος αθηνών με κάθε μέσο, παλαιότερα με μοτοσυκλέτες (λέσχη ΛΕΜΟΤ), έπειτα με ι.χ. αυτοκίνητο, και με λεωφορεία.
    εκδρομές είναι σύντομες αποδράσεις 1-2-3 ημερών απο την ρουτίνα της δουλειάς στην αθήνα.

    ειμαι μέλος σε αρκετές λέσχες φυσιολατρείας και οικολογικών δράσεων μεταξύ άλλων είμαι μέλος στην οικογένεια του ουράνιου τόξου rainbow family, στην λέσχη Ατραπός και σε άλλες οικολογικές οργανώσεις. κοινά στοιχεία ειναι η αγάπη για την φύση, ο οικολογικός τρόπος ζωής και η αλληλεγγύη προς τους συνανθρωπους.

    ειναι πολλές οι φορές που έχουμε ταξιδέψει σε κοινούς προορισμούς, έχουμε διαβει δυσβατα μονοπάτια, έχουμε ανέβει και κατέβει βουνά, έχουμε κάνει κάμπιγκ δίπλα σε ποτάμια, έχουμε περπατήσει πολλές ώρες σε δάση, έχουμε εξερευνήσει παρθένα μέρη, έχουμε γνωρίσει μακρινά χωριά και τους ανθρώπους τους, έχουμε δει άγρια ζώα, έχουμε κοιμηθεί σε καταφύγια δίχως ανέσεις, έχουμε κάνει πάρτυ κάτω απο την βροχή (με αδιάβροχα), έχουμε λασπωθεί, έχουμε κουραστεί αλλά και έχουμε ευχαριστηθεί πολύ...

    με την θετική ενέργεια και την μεταδοτικότητα που με χαρακτηρίζει θέλω να σας δείξω τον τρόπο που κάνουμε αυτά, με φωτογραφίες, με οργανωμένη δράση, με προτάσεις για συμμετοχή για όσους θέλουν και μπορούν.

    βασικά θα σας συστήσω την λέσχη Ατραπός που είμαι μέλος και προτείνω σε όσους έχουν κουράγιο να περπατήσουν μέσα στην φύση, επάνω στα βουνά, τουλάχιστον 4 ώρες, είναι οι συνήθεις διαδρομές μας.

    τα μέλη της Ατραπός είναι ηλικιακά 40% μεγαλύτεροι απο 50 ετών, 40% μεσήλικες (όπως εγω), 20% νεώτεροι. οι ηλικιωμένοι ειναι πολύ ικανοί, είναι τα παλιά μέλη της λέσχης και πολυ φιλικοί, πάντα μας φιλεύουν με καλούδια που φτιάχνουν στην κουζίνα τους και είναι εξω καρδιά.

    στις διαδρομές-εξορμήσεις μας έχουμε αρχηγους τους Χρήστο Φαλλιέρο, Γιάννη Ζαχαρία, στο e-mail: atrapos@atrapos.com
    επειδή είναι οργανωμένη λέσχη και υπεύθυνοι άνθρωποι πάντα υπάρχουν οδηγοί μπροστά, στη μέση και στο τέλος των γκρουπ.

    η μεταφορά των μελών γίνεται με λεωφορεία κατόπιν επικοινωνίας με τους αρχηγούς για κράτηση θέσεων. το κόστος συμμετοχής είναι το ελάχιστο συνήθως 20ε την ημέρα για ημερίσιες εκδρομές και καλύπτει την μίσθωση του πουλμαν.
    σε αυτό το σημείο θέλω να διευκρινήσω πως οι λέσχες και οι κοινότητες που αναφέρω δεν έχουν οικονομικά οφέλη, δεν έχουν κερδοσκοπικό χαρακτήρα.

    παράδειγμα εκδρομής: πρόγραμμα για Νεμέα Κορινθίας

    αναχώρηση απο Αθήνα στις 8:00 από Αγία Παρασκευή και στις 8:30 απο Πεδίον Αρεως (άγαλμα Αθηνάς-Λ.Αλεξάνδρας). στάση σε σταθμό Λαρίσης και κατά μήκος της διαδρομής.
    αφιξη στο χωριό Ψάρι γύρω στις 10:30 και εκκίνηση πεζοπορίας.
    η πεζοπορία κινείται στο όρος Σταυραετός, δυτικά του χωριού, περνά απο τα ερείπια του παλαιού χωριού στη θέση Παλιοχώρι και συναντά την σήραγγα και την γέφυρα του Αδριάνειου υδραγωγείου.
    εχει θέαση προς την λίμνη Στυμφαλία και απο την κορυφή μέχρι τον κορινθιακό κόλπο.
    η πορεία ειναι διάρκειας 4 ωρών περίπου και μήκους 11.5 χλμ. ειναι ελαφρά ανηφορική απο υψόμετρο 800μ μέχρι 1060μ και στην συνέχεια κατηφορίζει.
    αφιξη στο χωριό περίπου στις 14:30. γευμα σε εστιατόριο του χωριού για όσους θέλουν.
    αναχώρηση για Αθήνα στις 18:00, άφιξη περίπου στις 20:30-23:00.

    +
    στην ιστοσελίδα της Ατραπός μπορείτε να ενημερωθείτε στην κορυφή, στην επισκόπηση δραστηριοτήτων για τις εκδρομές, τις ημερομηνίες πατώντας επάνω για το πρόγραμμα της κάθε εκδρομής.

    όσοι ενδιαφέρονται για ορειβασία, φυσιολατρεία, για σύντομες εκδρομές και οικολογικές δραστηριότητες μπορούν να επικοινωνούν και μαζί μου με προσωπικά μηνύματα στο hlektronika.

    παρότι στην ιστοσελίδα της Ατραπος υπάρχει φωτογραφικό αλμπουμ, εγω θα σας δείχνω εδώ προσωπικές φωτο αδημοσίευτες απο προηγούμενες εκδρομές-δραστηριότητες.

    01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg

    4 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg

    στο βαθος της τελευταίας φωτο φαινεται η λίμνη Στυμφαλία

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Συνημμένο Αρχείο 56639

    χαλάρωση και πικνικ στην κορυφή του βουνού "Σταυραετός"

    12.jpg

    επίσκεψη σε οινοποιείο της Νεμέας - δοκιμή και αγορά κρασιών

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    001.jpg 002.jpg 004.jpg 006.jpg

    τεχνιτή λιμνη Δόξα στο νομό Κορινθίας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    0013.jpg 0014.jpg 0016.jpg 0017.jpg

    επίσκεψη σε μονή Αγ.Γεωργίου που ιδρύθηκε τον 14 αιώνα

    https://www.youtube.com/watch?v=vsTlrcnwL_c

    https://www.youtube.com/watch?v=2pLyjXRN7Mw

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Spark : 22-04-15 στις 16:04

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    0018.jpg 0020.jpg 0022.jpg

    συλλογή μανιταριών στη μέση το είδος μορχέλες, δεξια δηλητηριώδη.
    ακολούθησε το τηγάνισμα των μανιταριών σε ταβέρνα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762


    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    0024.jpg

    καμπιγκ στον Γράμμο.

    για την κοινότητα του ουράνιου τόξου, που έχει μέλη και οργανώνεται σε πολλές χώρες της ευρώπης, ξέρω πως η συγκέντρωση χρημάτων για τα έξοδα του μαγειρίου γίνεται εθελοντικά με το "μαγικό καπέλο" όπου ένα μέλος αναλαμβάνει να περάσει χορεύοντας και τραγουδώντας μπροστά απο όλα τα μέλη που κάθονται στην βραδινή συγκέντρωση. όποιος έχει και θέλει να συμβάλλει ρίχνει μέσα στο καπέλο μερικά ευρώ ή ότι έχει ευχαρίστηση.

    να σας πω και ένα αστείο -όταν είχα πάει για πρώτη φορά δεν ήξερα αυτό το σύστημα και νόμιζα πως αυτός μοιράζει κάτι φαγώσιμο που έχει μέσα το καπέλο, έτσι έβαλα μέσα στο καπέλο το χέρι μου να πάρω ένα, αλλά το καπέλο ήταν άδειο -κανεις δεν είχε ρίξει χρήματα. όλοι γέλαγαν...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    αυτή την κυριακή 26 Απρ θα πάμε να ανέβουμε στο όρος Κνημίδα κοντά στα καμενα βούρλα.
    ειναι πολυ ευκολη διαδρομη ιδανική για αρχάριους και ο καιρός θα ειναι καλός.
    όσοι πιστοι προσέλθετε

    http://www.atrapos.com/program/2015/...s-knimida.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    μερικες φωτο απο την χθεσινή εκδρομή στο όρος Κνημίδα
    ο μετρητής pedometer εγραψε 11070 %1500 βήματα το χιλιόμετρο =περίπου 7.3 χιλιόμετρα
    το υψόμετρο της κορυφής του όρους απ όπου φαίνεται η βόρεια ευβοια (τελευταια φωτο) ειναι 500 μέτρα.
    στη τρίτη φωτο φαίνονται τα καμμένα βούρλα απο ψηλά.

    μετά φάγαμε στο χωριό Καρυά που είναι κατωθεν του όρους Κνημίδα,
    και τέλος κάτσαμε στην παραλία καμμένα βούρλα για βόλτα και καφέ.

    μεταξύ των σπουδαίων μελών και ο κόστας με ένα ο, θα έλεγε κάποιος πως ειναι δίδυμος αδερφός του βαρουφάκη, που δεν έβαλε γλώσσα μέσα, ψυχή της παρέας...

    k1.jpg k2.jpg k4.jpg k5.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας