Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Καλώδια ΟΤΕ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή Καλώδια ΟΤΕ

    Μια που στο παρελθόν είχα ανοίξει ένα θέμα σχετικό με τα καλώδια της ΔΕΗ ας ανοίξω κι ένα για τον ΟΤΕ (να μην μένει παραπονεμένος)
    Εδώ και κάνα μήνα στην περιοχή που μένω (Ν.Σμύρνη) γίνονται διάφορα σκαψίματα από τον ΟΤΕ.
    Περνάνε καινούργια ΚΑΦΑΟ (τα οποία ταχύτατα γίνονται κ...λος από γκράφιτι) και σκάβουν στους δρόμους και περνάνε κάποιο χοντρό καλώδιο.
    Επειδή τις ώρες που γίνονται αυτές οι δουλειές είμαι στη δουλειά δεν μπόρεσα να ρωτήσω (από περιέργεια) τι είναι αυτό το καλώδιο.
    Μήπως ξέρεις κανείς; Υπάρχει περίπτωση να είναι οπτική ίνα (να χαρώ) ή μπα;
    Κι ένα άλλο που μου έκανε εντύπωση. Η χάραξη (το σκάψιμο) στο δρόμο αν και σε γενικές (πολύ γενικές) γραμμές έχει μια ευθεία και σταθερή (που λέει ο λόγος) απόσταση από το πεζοδρόμιο σε αρκετές περιπτώσεις έχει πολύ "κουλές" γραμμές σα να ζωγραφίζει κάποιος στο δρόμο. Άσε που μπορεί να κάνει παράκαμψη για κάποιο εμπόδιο (πχ σταθμευμένο όχημα). Καθώς είμαι κάτοικος της περιοχής όλη μου τη ζωή έχω μια σχετική γνώση των δικτύων και άρα αυτή η κουλή χάραξη δεν δικαιολογείται από πχ την παρουσία άλλου δικτύου (αποχέτευσης, κλπ). Και βέβαια αυτά τα νέα καλώδια δεν μπαίνουν και πολύ βαθιά.
    Ακόμα και στην περίπτωση που δεν θα χρειαστεί ποτέ να τα ξαναψάξουν/ξανασκάψουν (δεν ξέρω κατά πόσο είναι πιθανό) δεν είναι θεμιτό η όλη καλωδίωση να έχει μια ξεκάθαρη και σταθερή απόσταση από κάποιο σημείο αναφοράς (πχ πεζοδρόμιο) έτσι ώστε το όποιο μελλοντικό ψάξιμο ή και εκσκαφή από άλλο φορέα να μην δημιουργήσει προβλήματα, όπως καταλάθος κόψιμο καλωδίου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    ναi είναι οπτική ίνα

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    ααα, μπράβο "μας"!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Βασικά πρώτα θάβουν τον σωλήνα. Αυτό που βλέπεις δεν είναι καλώδιο. Τα καλώδια (ή τις οπτικές ίνες) θα τις "φυσήξουν" στο τέλος μέσα στους σωλήνες.

    3 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Μηπως κανουν επεκταση σε αυτο?
    http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=4768

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Αααα, δεν το ήξερα. Πίστευα ότι αυτό το χοντρό καλώδιο είναι "γεμάτο" (δεν μπόρεσα να το δω κατά την τοποθέτηση).
    Κάτι μάθαμε και σήμερα

    Για το άλλο θέμα, αυτό της "μεθυσμένης" χάραξης, έχει κανείς γνώση ή άποψη;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως κανουν επεκταση σε αυτο?
    http://www.forthnet.gr/ServicesDefault.aspx?a_id=4768
    Δεν το νομίζω αφού αν θυμάμαι καλά είχα δει την σχετική υλοποοίηση (σκάψιμο επί το ελληνικότερον!!!) που αναφέρεται στο link καιρό πριν.
    Άσε που η περιοχή μου είναι αρκετά μακρυά από την πλατεία, που δείχνει ο χάρτης.
    Και σε συνδυασμό με την ταυτόχρονη αντικατάσταση των καφαο υπέθεσα (αυθαίρετα ίσως) ότι αφορά το ίδιο πακέτο εκσυγχρονισμού

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Μου χει τύχει σε ένα οικοδομικό τετράγωνο(Αν θυμάμαι καλά ήταν στα μελίσσια) Που επι ενάμιση μήνα είχαν όλοι πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι είχε τυχει και σκάβανε όλοι για αναβαθμίσεις - βλάβες ο ένας μετά τον άλλο... δημιουργόντας πρόβλημα στον προηγούμενο. Πήγαινε ο Οτε έσκαβε χάλαγε η σωλήνα της ευδαπ... πήγαινε η ευδαπ έσκαβε χάλαγε τα καλώδια του οτε. Μπορεί να ηταν μεμονωμένο περιστατικό αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει σαφής προσδιορισμός του απο που θα περνάνε τα καλώδια η οι σωλήνες ακριβώς αλλα στο περίπου. πχ βάθος 50 πόντους ο οτε στην ακρη του δρόμου... ευδάπ στη μέση 80 πόντους, φυσικό αέριο ακρη κτλ. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν συνεννοούνται να πάνε μαζί για σκάψιμο και να γλυτώσουν και κάποια λεφτά. Δεν υπάρχει σχέδιο. Ετσι πιστεύω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnpats
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    186

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου χει τύχει σε ένα οικοδομικό τετράγωνο(Αν θυμάμαι καλά ήταν στα μελίσσια) Που επι ενάμιση μήνα είχαν όλοι πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι είχε τυχει και σκάβανε όλοι για αναβαθμίσεις - βλάβες ο ένας μετά τον άλλο... δημιουργόντας πρόβλημα στον προηγούμενο. Πήγαινε ο Οτε έσκαβε χάλαγε η σωλήνα της ευδαπ... πήγαινε η ευδαπ έσκαβε χάλαγε τα καλώδια του οτε. Μπορεί να ηταν μεμονωμένο περιστατικό αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει σαφής προσδιορισμός του απο που θα περνάνε τα καλώδια η οι σωλήνες ακριβώς αλλα στο περίπου. πχ βάθος 50 πόντους ο οτε στην ακρη του δρόμου... ευδάπ στη μέση 80 πόντους, φυσικό αέριο ακρη κτλ. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν συνεννοούνται να πάνε μαζί για σκάψιμο και να γλυτώσουν και κάποια λεφτά. Δεν υπάρχει σχέδιο. Ετσι πιστεύω...
    Μην νομίζεις οτι το θεμα με τις χαμηλες ταχυτητες ,εχει λυθει στ αμελισσια πάντως....χαλια μαυρα ,μαξιμουμ αν πιανεις 8 mbps κάνεις πάρτυ......

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xlife Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου χει τύχει σε ένα οικοδομικό τετράγωνο(Αν θυμάμαι καλά ήταν στα μελίσσια) Που επι ενάμιση μήνα είχαν όλοι πρόβλημα. Το θέμα είναι οτι είχε τυχει και σκάβανε όλοι για αναβαθμίσεις - βλάβες ο ένας μετά τον άλλο... δημιουργόντας πρόβλημα στον προηγούμενο. Πήγαινε ο Οτε έσκαβε χάλαγε η σωλήνα της ευδαπ... πήγαινε η ευδαπ έσκαβε χάλαγε τα καλώδια του οτε. Μπορεί να ηταν μεμονωμένο περιστατικό αλλα δεν νομίζω οτι υπάρχει σαφής προσδιορισμός του απο που θα περνάνε τα καλώδια η οι σωλήνες ακριβώς αλλα στο περίπου. πχ βάθος 50 πόντους ο οτε στην ακρη του δρόμου... ευδάπ στη μέση 80 πόντους, φυσικό αέριο ακρη κτλ. Το πρόβλημα είναι όμως οτι δεν συνεννοούνται να πάνε μαζί για σκάψιμο και να γλυτώσουν και κάποια λεφτά. Δεν υπάρχει σχέδιο. Ετσι πιστεύω...
    Τα συνεργεια επειδη ειναι ιδιωτικα αυτο θελουν, να σκαβουν και να ξανασκαβουν για να παιρνουν λεφτα, δεν υπαρχει συνενοηση μεταξυ ΔΕΗ ΟΤΕ ΕΥΔΑΠ...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι ΟΤΕ
    By Dennis87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 12:05
  2. Καλώδια οτε
    By κατσικαααααα in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-16, 16:17
  3. Σχολές ΟΤΕ
    By PALIARMOTHS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-14, 10:08
  4. οτε
    By harris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:28
  5. Γραμμή ΟΤΕ
    By Sunjaman in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-11, 20:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας