Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: Επισκευή inverter, κεραυνοί και γειώσεις.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Red Face Επισκευή inverter, κεραυνοί και γειώσεις.

    Πρέπει νάτανε το 2009 οταν αγόρασα ένα μεταχειρισμένο inverter καρατετράγωνου ημίτονου στα 3000 watt. (12-220). Κινέζικο φυσικά no name. Στα 500 ευρά τότε απο φίλο δούλεψε φιλότιμα 5 συναπτά έτη και σήκωνε τα πάντα. Βασικά έκλεινε μαζί με το ψυγείο, Νοέμβριο με Μάρτιο, και ξανάνοιγε για καμιά δεκαριά μέρες τον μήνα για τηλεόραση και γενικές φορτίσεις μικροσυσκευών. Kai ξαφνικά ανάβοντάς το πέρυσι τον Γενάρη, πάντα χωρίς φορτίο, μου κάνει ένα τσάφ και βγάζει πυκνό καπνό απο παντού..το έκλεισα άμεσα αλλά ο καπνός συνέχισε και γέμισε ο τόπος.
    Ε το έβγαλα βολεύτηκα εκείνες τις μέρες με ένα μικρό, 300αρι για τηλεόραση κλπ, και το πήγα σε ένα φίλο απο τον στρατό, ηλεκτρονικό ...απεφάνθη...μάλλον κεραυνός και το ξανάδα μετά ένα χρόνο στα εξ ων συνετέθη και ως μη επισκευάσιμο. Πήρα τα καπάκια και τους ανεμιστήρες και τις μπρίζες και μερικά άλλα που καταλάβαινα και παρήγγειλα απο κατάστημα εντός Ελλάδος, ένα 1500αρι ημιτόνου. Αλλωστε οι σοβαρές ανάγκες μου πλέον ουσιαστικά είναι μόνο ένα ψυγείο και αυτό με μοτέρ στα 80 watt. Δούλεψε ακριβώς ένα χρόνο. ένα χρόνο και 15 μέρες. Ισα ισα να βγεί απο την εγγύηση. Και τον Φλεβάρη τσάαααακ και κόκκινο λαμπάκι...καπούτ. οχι καπνούς δεν έβγαλε αυτό. Απλά το λαμπάκι...Το πήγα στον πωλητή αλλά...εκτος εγγύησης και η επισκευή θάταν στα 250 και ευρώ (τι διάολο 330 το είχα αγοράσει) οπότε το πήρα πίσω μαζί με ένα ευρωπαικό (και καλά) αυτή την φορά ένα victron στα 800 watt. (ε το ψυγείο μια χαρά θα το δουλεύει).
    Πάλι κεραυνό μου είπαν. Τι στο διάολο , που τους βρίσκω;
    Η ανεμογεννήτρια στα 10 μέτρα έχει γείωση, μια χάλκινη ράβδο, στον ιστό, κάπου ένα μέτρο.
    Έχω θέμα με την γείωση του inverter, καθότι το μπετόν ναι μεν το τρυπάω, βγαίνω απο κάτω, αλλά κάτω απο ένα μέτρο δεν...πέτρα. (10 τρύπες έχω ανοίξει, γραβιέρα τόχω κάνει το πάτωμα) και έτσι η βέργα γείωσης είναι μισοχωμένη. 1,5 μέτρο, έχω χώσει μέσα το 1 μέτρο.
    Και μέχρι στιγμής έχω βαρεθεί να σκάβω για να βρώ σίδερο οικοδομής.

    Τα ερωτήματα.
    Τα πάνελ ΔΕΝ έχουν γείωση. Πρέπει να το κάνω; κα κατεβάσω συρματόσκοινο απο την στέγη?
    Στα 150 μέτρα υπάρχουν πυλώνες υπερυψηλής τάσης. Αυτοί ΔΕΝ τραβάνε τους κεραυνούς;
    Στα 40 μέτρα κολόνα ξύλινη ΔΕΗ μεσαίας τάσης. Ουτε αυτή;
    Που στο καλό βρίσκω τους κεραυνούς; Η απλά είναι στατικό ρεύμα;
    Εναλλακτικός τρόπος γείωσης;
    Αγόρασα αντικεραυνικές ασφάλειες πίνακα. Ο πίνακας, που ανεβαίνει στο σπίτι, οχι, ουτε αυτός έχει γείωση. Πρέπει ε;

    Και τελευταία ερώτηση. Υπάρχει κάποιος επαγγελματίας εδώ να του στείλω το καμμένο - χαλασμένο inverter να μου πεί μια ανεξάρτητη άποψη; Γιατί με ένα λογικό κόστος να το επισκευάσω. Προτιμώ Δυτική-βόρεια Ελλάδα- Θεσσαλία. (με πμ).
    Αυτά. Και συγνώμη για το μακροσκελές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    βγάλε να δούμε κι εμείς καμία φωτογραφία των καμένων inverter....
    προσωπικά δεν πιστεύω οτι είναι θέμα κεραυνού... απλά είτε παίρνεις τα φθηνότερα και γι αυτό χαλάνε είτε απλά δεν τους αρέσει το ψυγείο... γιατί απλά οι κινητηρες είναι πολύ άσχημα φορτία αφού ζητούν μεγάλα ρεύματα εκκίνησης και σαν επαγωγικά φορτία πιθανόν να πετούν και τίποτα spikes....

    αν κεραυνός έκαιγε τόσα inverter τα φωτοβολταϊκά σου δεν θα είχαν ψηθεί?

    επίσης αφού φεύγεις για κάποιους μήνες να το ξεσυνδέεις από φορτία και παροχή ρεύματος...

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    taxideytis (26-04-15)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με τα λεγόμενα του chip, ωστόσο για το θέμα της γείωσης που θίγεις Κωνσταντίνε και εφόσον το υπέδαφος είναι όπως λες πετρώδες, μπορείς να βοηθήσεις την αγωγιμότητα της ράβδου γειώσεως, γεμίζοντας την τρύπα που θα την τοποθετήσεις, με τεραφιλ.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον electron για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    taxideytis (26-04-15)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    δεν έχω φωτογραφία του καμμένου...αλλά θα φροντίσω...σύντομα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    αυτό με το λαμπάκι που λές, ίσως να έχει κάψει κάποιο IGBT και να άναψε η προστασία του , για αυτό και ανάβει λαμπάκi.
    Το άλλο με το καπνό, μπορεί να ήταν απο τους πυκνωτές εξομάλυνσης , ίσως να είχε σε σειρά λόγω κόστους και έτσι καταπονούνται με το καιρό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Κώστα,
    - Η γείωση είναι απαραίτητη σε όλες τις ηλεκτρολογικές εγκαταστάσεις για λόγους ασφαλείας. Για να είσαι σίγουρος ότι η γείωσή σου είναι καλή, φωνάζεις ηλεκτρολόγο που διαθέτει τι σχετικό όργανο ώστε να την μετρήσει και να προτείνει βελτίωση αν χρειάζεται. Τα μεταλλικά πλαίσια των Φ/Β πρέπει να γειωθούν. Τα manual των μηχανημάτων είναι αναλυτικά και δίνουν ακριβείς οδηγίες για το πως πρέπει να γίνει η εγκατάστασή τους.

    - Τα inverter σου - κατά πάσα πιθανότητα - καίγονται γιατί η σχεδίασή τους και τα εξαρτήματά τους είναι αντίστοιχης ποιότητας με την τιμή τους. Έχω γράψει πολλές φορές ότι, για αυτά τα συστήματα, το αρχικά φθηνό αποδεικνύεται ακριβό σε βάθος χρόνου. Εφόσον η εγκατάσταση που έχεις φτιάξει εξυπηρετεί μόνιμες ανάγκες και δεν είναι μία προσωρινή κατάσταση, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επενδύσεις σε σοβαρά μηχανήματα που όμως κοστίζουν "σοβαρά" χρήματα. Αυτό όμως ισχύει μόνο για το αρχικό τους κόστος. Μετά από π.χ. 10-12 χρόνια θα καταλάβεις ότι τα χρήματα που έδωσες "έπιασαν τόπο" και σε γλύτωσαν από έξοδα αλλά και νεύρα.

    Μπορεί να έχω άδικο βέβαια και η δική σου περίπτωση να είναι πράγματι διαφορετική. Όμως την ιστορία που περιγράφεις την έχω ακούσει πάμπολλες φορές με παρόμοια πάντα κατάληξη.

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον genesis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    taxideytis (26-04-15)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Ο Genesis έδωσε την πιο σωστή απάντηση...

    .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    "Για να είσαι σίγουρος ότι η γείωσή σου είναι καλή, φωνάζεις ηλεκτρολόγο που διαθέτει τι σχετικό όργανο ώστε να την μετρήσει και να προτείνει βελτίωση αν χρειάζεται."


    μάλιστααα.....
    Λέπουρααααααααααααααααααααααααα

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    τα inverter δεν το τα έχεις δώσει ακόμα να ρίξει μια ματιά ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    έφτασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε. τον Αύγουστο στο γνωστό χαμό. αν έρθω νωρίτερα θα σου τηλεφωνήσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    taxideytis (27-04-15)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κεραία & κεραυνοί...
    By Ulysses in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-08-16, 16:26
  2. Έλεγχος και επισκευή πικάπ PHILIPS
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-16, 13:05
  3. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-14, 01:58
  4. Επισκευή Inverter με πλακετα wuhai 64521.4
    By nikosp in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 21:12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας