Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: κατάθεση εμπειρίας μου Το γράφω μήπως και συμβεί και σε άλλους

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή κατάθεση εμπειρίας μου Το γράφω μήπως και συμβεί και σε άλλους

    Έχω τηλεφωνία και internet απο τη cyta
    Ο πελάτης μου έχει τηλεφωνία και Internet από τη cyta.
    Γράφω το πάροχο γιατί όλη η ταλαιπωρία μου σήμερα οφείλετε σε αυτόν.

    Επειδή ο πελάτης μου θέλει η γραμμή του να έχει έλεγχο εύρους για κάθε χρήστη που συνδέεται στο δίκτυο του
    του πρότεινα να βάλομε μια συσκευή που να κάνει όλη τη διαχείριση του δικτύου.
    πειδή θα έκανα το pirelli bridge και θα χρειαζόμουν username kai password που φυσικά τα είχε ξεχάσει, είπα στο πελάτη μου να τα ξαναζητήσει
    Το username και το Password ήρθαν με μήνυμα στο κινητό του

    ΠΡΟΣΟΧΗ ο κωδικός στο sms έχει 8 χαρακτήρες.
    Το router του πελάτη έχει κάνει login με το όνομα και το κωδικό που του είχαν βάλει τότε που συνδέθηκε. Ο κωδικός στο pirelli έχει 6 κουκιδάκια
    (αυτό είναι σημαντικό)
    Για να μη προγραμματίζω το mikrotik στο πελάτη Έφτιαξα το προγραμματισμό στο δικό μου pirelli με το δικό μου όνομα και κωδικό (στο pppoe) ώστε όταν πάω στο πελάτη να αλλάξω μόνο αυτά και να φύγω
    ΑΜ δε.....
    Πάω στο πελάτη συνδέω το σύστημα, αλλάζω σε bridge, wirless dhcp ktl ktl.
    μπαίνω στο μικρτικ αλλάζω το όνομα χρήστη και κωδικό ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΝΔΕΕΤΑΙ
    Αφού το άφησα κάνα δυο λεπτά έκανα και επανεκκίνηση όλο το σύστημα συνεχίζει να μη συνδέεται.
    Επαλήθευση κωδικού από το sms ΤΙΠΟΤΑ
    Παίρνω τηλέφωνο στη cyta.
    O νεαρός ευγενέστατος (δε λέω) με βάνει σε αναμονή, μπαίνει στο pirelli Μου λέει όλα καλά
    του εξηγώ ότι έχει σταλεί νέος κωδικός και αν μπορεί να ελέγξει αν έχει ενημερωθεί το σύστημα με το νέο κωδικό
    ξανά περιμένω στη γραμμή και πέρνω την απάντηση ότι εκεί όλα καλά.
    Ο νεαρός επιμένει οτι ο κωδικός που έχει σταλεί είναι ο σωστός και το λάθος είναι από εμένα

    Τι να κάνω τώρα πώς να τον πίσω να ελέγξει το κωδικό ????
    Δεν μπορεί να παίζει με τους δικού μου κωδικούς και να μη του αρέσουν οι κωδικοί του πελάτη.
    Του έδωσα το κωδικό (αυτός δεν ήθελε εγώ επέμενα γιατί έπρεπε να βρω λύση) και μου είπε ότι είναι οκΔΕΙΤΕ όμως και το υπόλοιπο κείμενο

    το αποτέλεσμα
    ξανά γυρίζω το pirelli σε pppoe (το καλό είναι ότι δεν ξεχνά αυτά που έχει στα text)
    με το crome κάνω debug τη σελίδα Στις ιδιότητες το text box γράφει το κωδικό
    θυμάστε που σας είπα οτι έχει 6 κουκιδάκια???? Ο κωδικός είναι 6 γράμματα και φυσικά διαφορετικός από αυτό που έστειλαν
    Μη μου πείτε ότι όταν αποσυνδεθεί θα ισχύσει ο νέος κωδικός γιατί έκανα πολλέςςςςςςςςςςςςςςς επανεκκινήσεις του pirelli
    (αυτός είναι ο ένας τρόπος για να δείτε τι γράφει ο κωδικός)

    τον βάζω στο mikrοtik και φυσικά συνδέθηκε

    τι να τους πω
    αυτό που ξέρω είναι ότι εγώ για μιας ώρας δουλείας έφαγα 4

    Αυτά τα γράφω μήπως και σας συμβεί να το ξέρετε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη info@kalarakis.com : 28-04-15 στις 15:56

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον info@kalarakis.com για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (28-04-15)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Είναι αυτο που λέω ΠΑΝΤΑ. Με κλανιές αυγά ΔΕΝ βάφονται. Σοφή παροιμία. Εφοσον ο πελάτης σου -που ηθελε bandwidth control και CoS και δεν ξερωκαι εγω τι άλλο- πήγε και εκανε συμβόλαιο στην Cyta, για κάποια DSL 24mbps γραμμούλα, ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΕΙ. Ας τα πληρώνει τώρα σε εργατοώρες....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimnaf
    Όνομα
    jim
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    sv
    Μηνύματα
    797

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν είχε κάνει σε ΟΤΕ -€“ VODAF -€“ FORTHN - €“WIND €“ κλπ θα ήταν καλύτερα .

    Έχω
    περάσει από όλους και τους έχω γαμοσταυρίσει όλους .


    Δεν παίζονται οι άνθρωποι , μόνο την κονόμα κοιτάνε , και ρίχνουν άγριο δούλεμα.


    Α
    σταδιάλο συνχύστηκα.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν είχε κάνει σε ΟΤΕ -€“ VODAF -€“ FORTHN - €“WIND €“ κλπ θα ήταν καλύτερα .

    Έχω
    περάσει από όλους και τους έχω γαμοσταυρίσει όλους .


    Δεν παίζονται οι άνθρωποι , μόνο την κονόμα κοιτάνε , και ρίχνουν άγριο δούλεμα.


    Α
    σταδιάλο συνχύστηκα.

    Τα ίδια, αργό ιντερνέτ, αποσυνδέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Πάντως το κακό με τους επαγγελματίες είναι οτι δεν παραγγέλνουν επαγγελματικές γραμμές έστω και adsl για να έχουν χαμηλότερο κόστος. Το πρόβλημα είναι οτι οι εταιρείες τους διαχειρίζονται σαν οικιακούς πελάτες, που σημαίνει οτι καθυστερούν να επισκευάσουν το όποιο πρόβλημα και το τμήμα τεχνικής υποστήριξης δεν είναι και τόσο "τεχνικό". Σε κάποια εταιρεία που δεν θέλω να κάνω διαφήμιση, σε επαγγελματικό πακέτο όταν ο πελάτης έχει πρόβλημα στη γραμμή του ο τεχνικός πάει αυθημερόν, και σε περίπτωση βλάβης το τηλέφωνο που καλεί είναι διαφορετικό και πέφτει σε ένα τμήμα με κανονικούς τεχνικούς. Ακόμη και διαφορετικό εξοπλισμό δίνουν κατα περίπτωση... Ομως όπως είπα και στην αρχή είναι πιο ακριβή υπηρεσία και οι περισσότεροι το αποφεύγουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Καλά, αυτό με τα password του ADSL είναι κλασσικό, οι πελάτες πάντα τα ξεχνάνε.

    Ένα προγραμματάκι που βοηθάει να δείς τί κρύβεται πίσω απο τις κουκίδες είναι αυτό: http://www.nirsoft.net/utils/bullets_password_view.html

    Γενικά σε αυτό το site έχει πάρα πολλά αντίστοιχα προγράμματα, όλα πολύ χρήσιμα.

    Τέλος μια σημείωση, τα κουκιδάκια πολλές φορες δέν αντιστοιχουν στον πραγματικό αριθμό των χαρακτήρων του password. Ορισμένες εφαρμογές κάνουν padding και είτε βάζουν έναν στάνταρ αριθμό κουκίδων είτε γεμίζουν όλη τη σειρά με κουκίδες. Αυτό γίνεται για λόγους ασφαλείας γιατι πολλές φορές αν ξέρεις τον ακριβή αριθμό χαρακτήρων μπορείς να μαντέψεις το password.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.444

    Προεπιλογή

    Και εγώ τα ίδια προβλήματα με ιντερνέτ σύνδεση της Cyta. Είχα αργή ταχύτητα σύνδεσης παρόλο τα 24mbps. Αλλά και αρκετές φορές δεν μπορούσα να συνδεθώ και καθόλου !.
    Ήρθε τεχνικός της Cyta , έλεγξε την ταχύτητα και το συμπέρασμα του ήταν "η σύνδεση σου είναι καλή , μάλλον φταίνε τα 2 λαπτόπ σου!, επειδή είναι παλιάς τεχνολογίας" . Να τα πας για "αναβάθμιση".

    Αυτή η ιστορία κράτησε (με προβλήματα σύνδεσης και ταχύτητας) περίπου 5 μήνες .
    Ώσπου μια μέρα το αντιλήφθηκα μόνος μου για την αιτία της αργής σύνδεσης + του ότι μερικές φορές δεν μπορούσε να συνδεθεί στο ιντερνέτ καθόλου. Και ήταν το ότι δεν έπρεπε τα 2 καλώδια α) καλώδιο γραμμής τηλεφώνου προς ρούτερ ... & β) καλώδιο τροφοδοσίας του μετασχηματιστή που τροφοδοτεί το ρούτερ . Να βρίσκονται παράλληλα και κοντά μεταξύ τους! . Μάλλον έκανε παρεμβολές από αυτό . (χαιρετίσματα από μένα προς τους τεχνικούς της Cyta !)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    cyta μόνο για έντομα -κουνούπια, μύγες

    4 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimnaf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αν είχε κάνει σε ΟΤΕ -€“ VODAF -€“ FORTHN - €“WIND €“ κλπ θα ήταν καλύτερα .

    Έχω
    περάσει από όλους και τους έχω γαμοσταυρίσει όλους .


    Δεν παίζονται οι άνθρωποι , μόνο την κονόμα κοιτάνε , και ρίχνουν άγριο δούλεμα.


    Α
    σταδιάλο συνχύστηκα.
    Αν είχε ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ σύνδεση DSL από ΟΤΕ ή ακόμα καλύτερα METROETHERNET που στις χαμηλές ταχύτητες συναγωνίζεται σε τιμή τις επαγγελματικές συνδέσεις DSL, τα πράγματα θα ήταν ΠΟΛΥ καλύτερα. Αλλα στο Ελλαδιστάν ο κάθε ασχέτογλου "bussinesman" προσπαθεί με μια συνδεσούλα ΟΙΚΙΑΚΗΣ ΧΡΗΣΗΣ να "δώσει" internet σε ολόκληρο ξενοδοχείο !!!

    .

    4 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-11, 11:50
  2. To πρωτο μου πανελ (15w 18v) και η πρωτη μου απορια
    By makis129 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, ¶λλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-11, 17:49
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-11, 20:52
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-10, 15:17
  5. Μήπως η ADSL μου τρελάθηκε???
    By robotakias in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-06, 12:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας