Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Αυτόματο άναμα φώτων

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Αυτόματο άναμα φώτων

    Γειά σας..

    έψαξα να βρω κάτι σχετικό, όμως δε βρήκα τίποτα και πουθενά

    όχι ότι είναι οτι πιο απαραιτητο και σημαντικο στη ζωη μου, αλλα υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να κανω τα φωτα του αυτοκινητου μου (Toyota Corolla 2005) να αναβουν αυτόματα με το που νυχτωνει? ισως με τη βοηθεια καποιου φωτοκύτταρου αλλα και με πιθανες αλλαγες στη μιζα ώστε να μην αναβουν εάν δε βαζω το κλειδι στο "on"...? ποσο συνθετο και δυσκολο θα ηταν κατι τετοιο? μην καταστρεψω και το αυτοκινητο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Βασικά το ποσο δύσκολο θα είναι εξαρτάται κυρίως απο τις δικιες σου γνώσεις ασχολείται γενικότερα με κυκλώματα η Εστω τπτ ηλεκτρολογικά η πρωτη φορά θα είναι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    ξερω καποια πραγματα. εξαλλου εχω έναν παρα πολύ καλο δασκαλο γνωστη του αντικειμενου ο οποιος εχει και δικες του πατεντες, απλως αν του το πω ξερω αμεσως θα μου την πει ότι ασχολουμαι με χαζαμαρες και αντε να του εξηγήσεις..παντως θα με βοηθησει αν του το ζητησω.

    από ηλεκτρολογικα εννοείται κατεχω. εχω κανει και πολλα ηλεκτρολογικα στο σπιτι μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimkazas : 02-05-15 στις 10:50

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    κατά την γνώμη μου μπορείς να χρησιμοποιησεις ένα μικροεπεξεργαστη (πχ: arduino) ο οποίος να ανάγει με την μπαταριά του αυτοκινήτου μόνο όταν το κλειδί είναι στο on

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    έχεις το εξής πρόβλημα ,
    όταν ειναι νύχτα και ανάβεις τη μηχανή τα φώτα θες να ανάβουν αμέσως,
    οκ ως εδώ ένα κύκλώμα με έναν comparator ,υστέρηση και φωτοαντιστάτη,
    Το πρόβλημα είναι να μην κλείσουν τα φώτα με λάθος φωτισμό , είτε απο άλλο αυτοκίνητο ή πηγή.
    Οπότε θες 2 συγκριτές με διαφορετική υστέριση για το άναμα και πιο αργή για το σβήσιμο.
    Σίγουρα και με έναν μΕ με μόλις 8 πόδια μπορείς να γράψεις ένα έξυπνο προγραμματάκι αλλά εδώ έχουμε να κάνουμε με την ασφάλεια σου.

    Πάντως όπως και να εχει σύνδεσε το κύκλωμα παράλληλα με το διακόπτη των φώτων για να μην τον καταργήσεις

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη kotsos___
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    629

    Προεπιλογή

    Χωρίς τίτλο.png
    Αυτό είναι το κύκλωμα που θέλεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω με το Νίκο. Σίγουρα μπορεί να γίνει πολύ πιο απλά, Αλλα η χρήση κάποιου μικροελεγκτή σε αυτοκίνητο είναι επιβεβλημένη. Πάντως χρειάζεται πολλά τεστ για να βγεί στο δρόμο με ασφάλεια. Αν δηλαδή κάτι δεν πάει καλά και κλείσουν τα φώτα την ώρα που παίρνεις μια επικίνδυνη στροφή, τότε μπορεί να πάθεις κάποιο κακό , μεχρι να σκοτώσεις κάποιον άθελα σου. Δεν το θεωρώ πολύ δύσκολο, αλλα καλύτερα κάνε ένα άκακο πρότζεκτ, πχ στο σπίτι με το που νυχτώσει να ανάβουν κάποια εξωτερικά φώτα. Γενικά είμαι λίγο αντίθετος με το να πειράζεις πράγματα που μπορεί να χάσεις την ασφάλεια σου, αλλα και να δημιουργήσεις και πιθανό πρόβλημα σε άσχετους ανθρώπους. Αν τελικά αποφασίσεις να το κάνεις, να το κάνεις σαν εφεδρικό σύστημα, δηλαδή να μπορεί να δουλέψει και χωρίς τον μικροελεγκτη εαν χρειαστεί με κάποιο διακόπτη στο εσωτερικό του αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    να πω και εγώ την εμπειρία μου που παραλίγο να σκοτωθούμε με ένα φίλο με τέτοιες μλκς.

    Ο φίλος λοιπόν είχε ένα αμάξι peugeot που δεν έπρεπε να γράψει παραπάνω από κάποια χιλιόμετρα επειδή ήταν εταιρεικό.
    Εβγαζε λοιπόν τη φ0ισα του καντράν για να μην γράφουν τα χιλιόμετρα , αυτό δούλευε κανονικά αλλά μετά απο κάποιες ώρες έκανε RESET και έσβηναν τα φώτα , δεν ξέρω γιατί το είχαν κάνει έτσι οι γάλλοι, και έπρεπε να βάλεις και να ξαναβγάλεις τη φίσα.

    Απο μλκ του το είχε ξεχάσει και τα φώτα έσβησαν στον παλιό δρόμο ΘΗΒΑΣ -ΕΛΕΥΣΙΝΑΣ, πίσα σκοτάδι κωλόδρομος , ευτυχώς είχαμε μπροστά μας μία νταλίκα με φώτα και το κακό έγινε σε ευθεία, αν έσβηναν μερικά μέτρο πιο πίσω στις στροφές θα είχαμε φύγει.
    Οπότε καλό ειναι να μην κάνουμε μλκς με την ασφάλεια μας.
    Θα προτιμούσα να ανάβουν τα φώτα αυτόματα αλλά να ΜΗΝ ΣΒΗΝΟΥΝ ΑΥΤΟΜΑΤΑ

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    θα μπορούσες να χρησιμοποιούσες θυριστορ γιατί μπορείς να ανάψεις τα φώτα με έναν παλμό αλλά ακόμα και αν δεν έχει τροφοδοσία το gate του θυρίστορ αυτά θα παραμείνουν ανοιχτά , εκτός αν κόψεις τροφοδοσία , έτσι τα φώτα θα ανάβουν αυτόματα αλλά δεν θα σβήνουν

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    gsouf (02-05-15)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παιδια για την ασφαλεια που συζητατε δεν χρειαζεται κατι το εξειδικευμενο.Οπως ολα τα αυτοκινητα με αυτοματο συστημα θα εχει διακοπτη 3 θεσεων.-AUTO-OFF-ON,

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μετρητής με άναμα Led
    By VaRaDeRo21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 56
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 15:39
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 14:20
  3. Τρεμόπαιγμα φώτων
    By patridas595 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-10, 18:21
  4. ειδοποίηση φώτων αυτοκινήτου
    By jimdrak in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-09, 19:13
  5. Διακόπτης φώτων (σκάλα)
    By aser in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-08, 02:33

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας