Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Υπολογισμος καταναλωσης

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή Υπολογισμος καταναλωσης

    Ακουσα κατι σημερα και θα ηθελα να μου πειτε τι απο τα παρακατω ισχυει.
    Εχουμε μια λαμπα πυρακτωσεως 250V 100W. Αυτη η λαμπα ποσο ρευμα θα καταναλωσει εαν συνδεθει σε τροφοδοτικο 13V;
    Μας ειναι αδιαφορο εαν η λαμπα αναψει η οχι, θα μπορουσε να ειναι μια απλη αντισταση.

    Εστω οτι εχω πηγη τασης 250V για να αποδωσει η λαμπα 100W τοτε θα εχω ρευμα 0,4Α. Με αυτο το ρευμα η αντισταση ειναι 625Ohm.
    Εαν αυτο το φορτιο το συνδεσω στα 13V τοτε το ρευμα που θα περασει ειναι 0.02Α. Θεωρω οτι η αντισταση της λαμπας δεν αλλαζει αναλογα το φορτιο, μενει μεχρι να καει το ιδιο ακριβως.

    Μου ελεγαν οτι με 13V θα περασουν 7,62Α, προφανος για να φτασει στα 100W.

    Δεν ειναι θεμα να αποδειξω οτι ειμαι σωστος, θελω μια επιβεβαιωση οτι τα θυμαμαι σωστα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Να τους πεις ότι τα φορτία αποδίδουν την ισχύ που γράφουν πάνω ΜΟΝΟ στις ονομαστικές λειτουργίας. Όπου, στην περίπτωσή μας, ονομαστικές συνθήκες είναι τα 250V και τα 100W.

    Σε κάθε άλλη τάση, το φορτίο θα αποδίδει διαφορετική ισχύ από την ονομαστική (100W).

    Σωστά υπολόγισες την αντίσταση σε περίπου 625 Ωhm.
    Η αντίσταση αυτή παραμένει σταθερή και εξαρτάται από τις μηχανικές ιδιότητες του σύρματος της λάμπας. (αν μεταβάλλεται ελάχιστα λόγω αλλαγής στη θερμοκρασία, η μεταβολή αυτή είναι πολύ μικρή για να αλλάξει σημαντικά τα αποτέλεσματά μας).

    Στα 13V θα έχουμε: Ι13 = 13/625 = 0,0208Α
    Άρα, η ισχύς που θα καταναλώνεται στο φορτίο θα είναι ίση με: P13 = I13^2*625 ή P13 = 0,2704W

    1 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εχουμε μια λαμπα πυρακτωσεως 250V 100W. Αυτη η λαμπα ποσο ρευμα θα καταναλωσει εαν συνδεθει σε τροφοδοτικο 13V;
    ... Θεωρω οτι η αντισταση της λαμπας δεν αλλαζει αναλογα το φορτιο, μενει μεχρι να καει το ιδιο ακριβως.
    Το "έχουμε" και το "θεωρώ" σου είναι πρακτικώς αδύνατα!
    Μια λάμπα πυρακτώσεως έχει αντίσταση 15 φορές μικρότερη όταν είναι παγωμένη! Περίπου 625Ω/15=42Ω
    Αρα, με το που τη συνδέεις στο τροφοδοτικό σου θα "τραβήξει" στιγμιαία 13V/42Ω=0.3Α
    Μετά, θα ζεσταθεί λίγο, η αντίσταση θα αυξηθεί και το ρεύμα θα πέσει κάτω από 0.3A αλλά όχι τόσο όσο θα ήταν αν η αντίστασή της ήταν 625Ω (όσο αναμένη κανονικά).

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (11-05-15), nestoras (11-05-15)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη orck
    Εγγραφή
    Aug 2004
    Μηνύματα
    107

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το "έχουμε" και το "θεωρώ" σου είναι πρακτικώς αδύνατα!
    Μια λάμπα πυρακτώσεως έχει αντίσταση 15 φορές μικρότερη όταν είναι παγωμένη! Περίπου 625Ω/15=42Ω
    Αρα, με το που τη συνδέεις στο τροφοδοτικό σου θα "τραβήξει" στιγμιαία 13V/42Ω=0.3Α
    Μετά, θα ζεσταθεί λίγο, η αντίσταση θα αυξηθεί και το ρεύμα θα πέσει κάτω από 0.3A αλλά όχι τόσο όσο θα ήταν αν η αντίστασή της ήταν 625Ω (όσο αναμένη κανονικά).
    Δεν με νοιαζει τοσο πολυ η λαμπα πυρακτωσεως, δεν ειναι αυτο το θεμα, εγραψα και πιο πανω οτι θα μπορουσε να ειναι μια απλη αντισταση. Ευχαριστω και τους δυο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... θα μπορουσε να ειναι μια απλη αντισταση.
    Οταν έχουμε απλή αντίσταση και εφαρμόζουμε μια τάση στα άκρα της ισχύει απλά ο νόμος του Ωμ.
    Εκεί ισχύουν οι υπολογισμοί του Παναγιώτη (nestoras).

    Αν σε ενδιαφέρουν οι βασικές γνώσεις θεωρίας ηλεκτρισμού, διάβασε το: http://ebooks.edu.gr/modules/ebook/s...29/3520,14443/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εστω οτι εχω πηγη τασης 250V για να αποδωσει η λαμπα 100W τοτε θα εχω ρευμα 0,4Α. Με αυτο το ρευμα η αντισταση ειναι 625Ohm.
    Εαν αυτο το φορτιο το συνδεσω στα 13V τοτε το ρευμα που θα περασει ειναι 0.02Α. Θεωρω οτι η αντισταση της λαμπας δεν αλλαζει αναλογα το φορτιο, μενει μεχρι να καει το ιδιο ακριβως.

    Μου ελεγαν οτι με 13V θα περασουν 7,62Α, προφανος για να φτασει στα 100W.
    Αυτό που σου είπαν θα συνέβαινε εάν ομιλούσαμε για μια άλλη, δεύτερη λάμπα, πάλι των 100W, που όμως θα είναι φτιαγμένη να λειτουργεί στα 13V και όχι στα 250V όπως η πρώτη.

    Δηλαδή αν ίσχυε αυτό που σου είπαν, τότε δίνοντας στην ίδια λάμπα 0V, πόσα Α θα πέρναγαν από μέσα της, καμιά εκατοστή εκατομμύρια; Και τί θα έκανε, θα απέδιδε πάλι 100W παρόλο που θα ετροφοδοτείτο με 0V, δηλαδή ουσιαστικά δεν θα ετροφοδοτείτο; Νά μια ωραία λάμπα που ανάβει τσάμπα. Πώς σβήνει μόνο δεν ξέρω.

    3 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Οργανο μετρησης καταναλωσης
    By ds electronics in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-14, 22:23
  2. Υπολογισμος καταναλωσης κλιματιστικου
    By allos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-11, 09:58
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-11, 16:00
  4. ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΔΕΗ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ
    By jimk in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 11:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας