Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Κύκλωμα PWM με χρήση LM741

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή Κύκλωμα PWM με χρήση LM741

    Καλησπέρα παλικάρια.
    Έψαχνα ενα απλό κυκλωματάκι για να μπορώ να ελέγχω τις στροφές από ενα μικρό μοτεράκι 6V
    Επειδή δεν είχα πρόχειρο κανα 555 που είναι δοκιμασμένο, βρήκα αυτό σε μια αναζήτηση, που είχα και τα υλικά.
    Το κατασκεύασα σήμερα στο ράστερ αλλά τα αποτελέσματα μάλλον με απογοήτευσαν.
    Ενώ μέτρησα στην έξοδο 0-6V (με τροφοδοσία 6V), δεν δίνει αρκετό ρεύμα ώστε να ανάψει ικανοποιητικά ένα led.
    Δυστηχώς παλμογράφος δεν υπάρχει ώστε να δω κυμματομορφές και τέτοια.
    Καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    δοκίμασα αντί για τρανζίστορ στην έξοδο να βάλω mosfet, μήπως και άλλαζε κάτι αλλά τίποτα. Κανείς δεν έχει κάποια ιδέα?

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    μα το συγκεκριμένο δεν είναι pwm μεταβολή τάσης θα δώσει στην έξοδο (σταθεροποιητής τάσης) αλλά υπάρχει και ένα άλλο σοβαρό ζήτημα... το 741 δεν μπορεί να εργαστεί στα 6V (10V απ οτι θυμάμαι έχει ελάχιστό... δες το datasheet να το επιβεβαιώσεις).... και φυσικά έχει και άλλα θέματα ως προς περιορισμούς στην μέγιστη/ελάχιστη τάση εισόδου/εξόδου....

    ούτε το 555 θα πρότεινα για pwm για έλεγχο κινητήρα...
    καλύτερα δες κάτε τέτοιο (πρώτο ή δεύτερο κύκλωμα)
    https://www.google.gr/search?q=cd409...er%3B698%3B434

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 13-05-15 στις 00:37

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Αυτό δεν θα δουλέψει με κανένα άλλο φορτίο στην έξοδο παρά μόνο με κινητήρα DC και μάλιστα με μόνιμους μαγνήτες. Και όπως είπε και ο Θανάσης δεν είναι PWM. Και η επιλογή του 741 είναι μάλλον ατυχής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chip Εμφάνιση μηνυμάτων
    μα το συγκεκριμένο δεν είναι pwm μεταβολή τάσης θα δώσει στην έξοδο (σταθεροποιητής τάσης) αλλά υπάρχει και ένα άλλο σοβαρό ζήτημα... το 741 δεν μπορεί να εργαστεί στα 6V (10V απ οτι θυμάμαι έχει ελάχιστό... δες το datasheet να το επιβεβαιώσεις).... και φυσικά έχει και άλλα θέματα ως προς περιορισμούς στην μέγιστη/ελάχιστη τάση εισόδου/εξόδου....

    ούτε το 555 θα πρότεινα για pwm για έλεγχο κινητήρα...
    καλύτερα δες κάτε τέτοιο (πρώτο ή δεύτερο κύκλωμα)
    https://www.google.gr/search?q=cd409...er%3B698%3B434
    Στο datasheet που διάβασα λέει -12 +12 δεν ξέρω μήπως θέλει συμμετρική τροφοδοσία αυτό δεν το κατάλαβα καλά.
    Το cd4093 το έχω, μάλιστα είχα προσπαθήσει και παλιά να κάνω ενα pwm με αυτό αλλά δεν μου πέτυχε και το είχα αφήσει στην άκρη. Θα το ξαναδοκιμάσω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν θα δουλέψει με κανένα άλλο φορτίο στην έξοδο παρά μόνο με κινητήρα DC και μάλιστα με μόνιμους μαγνήτες. Και όπως είπε και ο Θανάσης δεν είναι PWM. Και η επιλογή του 741 είναι μάλλον ατυχής.
    Το περίεργο είναι Φίλιππε ότι ούτε με dc κινητήρα (με μόνιμους μαγνήτες) δουλεύει. ούτε καν μια μικρή κίνηση έτσι για την τιμή των όπλων. Όσο για το 741 έγραφε ότι το κύκλωμα έχει και ανάδραση γι αυτό με τράβηξε την προσοχή!

    Όπως και να χει παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις, άλλο ένα κύκλωμα που πάει "κουβά"

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    Έφτιαξα το πρώτο κύκλωμα από το link που έδωσες και δεν δουλεύει η ρύθμιση τάσης. Έχω σταθερά στην έξοδο περίπου 11volt και είτε είναι συνδεδεμένο, είτε αποσυνδέσω το ποτενσιόμετρο καμία αλλαγή.
    Το δοκίμασα το ποτενσιόμετρο και δουλεύει κανονικά, άρα η υπάρχει κάποιο λάθος στο κύκλωμα η δεν ξέρω!

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    να βάλεις μοτερ για να δεις αν δουλεύει (φυσικά το μοτέρ θα οδηγήται από τρανζίστορ και όχι από το cd4093)... το πολύμετρο δεν μπορεί να σου δώσει σωστή ενδειξη με τους παλμούς να είναι στην περιοχή των khz... (αν και θα περίμενα να αλλάζει η ένδειξη)... εκτός και έχεις κάποια λάθος σύνδεση και δεν ταλαντώνει...

    έχω δοκιμάσει τέτοιο κύκλωμα (βέβαια πιθανότατα με άλλες τιμές αντιστάσεων πυκνωτών.. αλλά και έτσι πρέπει να δουλεύει)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη midakos
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    510

    Προεπιλογή

    το είχα δοκιμάσει και με το μοτέρ αλλά και πάλι δεν άλλαζε ταχύτητα ούτε στο ελάχιστο. Δυστυχώς δεν έχω τα υλικά που θέλει για το κύκλωμα της δεύτερης εικόνας. Δεν με κόβω να κάνω δουλειά...

    0 Not allowed! Not allowed!



    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε.


  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    http://www.circuitstoday.com/pwm-motor-speed-controller
    αυτο δεν έκανες?
    σε breadboard? έχεις φωτογραφία?

    το ποδαράκι 3 αποσύνδεσέ το από τις πύλες που οδηγεί και τις εισοδους που οδηγεί δοκίμασε να τις συνδέσεις στο vcc και στο gnd να δεις οτι σταματά το μοτερ στη μία περίπτωση και γυρνά στην άλλη ώστε να σιγουρέψεις οτι το cd4093 οδηγεί σωστά το τρανζίστορ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο datasheet που διάβασα λέει -12 +12 δεν ξέρω μήπως θέλει συμμετρική τροφοδοσία αυτό δεν το κατάλαβα καλά.
    Το cd4093 το έχω, μάλιστα είχα προσπαθήσει και παλιά να κάνω ενα pwm με αυτό αλλά δεν μου πέτυχε και το είχα αφήσει στην άκρη. Θα το ξαναδοκιμάσω.



    Το περίεργο είναι Φίλιππε ότι ούτε με dc κινητήρα (με μόνιμους μαγνήτες) δουλεύει. ούτε καν μια μικρή κίνηση έτσι για την τιμή των όπλων. Όσο για το 741 έγραφε ότι το κύκλωμα έχει και ανάδραση γι αυτό με τράβηξε την προσοχή!
    Κανένας τελεστικός δεν θέλει απαραιτήτως συμμετρική τροφοδοσία. Δεν καταλαβαίνω γιατί να μην κάνει ούτε ένα κλώτσημα, με τον κινητήρα στη θέση του η αναστρέφουσα είσοδος έχει 0V ενώ η μη αναστρέφουσα μπορεί να έχει παραπάνω λόγω του ποτενσιόμετρου, αυτό θα οδηγήσει σε υψηλό δυναμικό την έξοδο του τελεστικού οπότε και το τρανζίστορ θα τροφοδοτήσει τον κινητήρα. Το μόνο που μπορώ να φανταστώ ότι φταίει είναι ότι ο τελεστικός είναι 741 που απαγορεύεται να οδηγηθεί με τάσεις κοντά στη στάθμη της γείωσης. Ένα CA3140 δεν έχει αυτό το πρόβλημα όπως επίσης και τα πιο γνωστά και διαδεδομένα LM358 και LM324.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έφτιαξα το πρώτο κύκλωμα από το link που έδωσες και δεν δουλεύει η ρύθμιση τάσης. Έχω σταθερά στην έξοδο περίπου 11volt και είτε είναι συνδεδεμένο, είτε αποσυνδέσω το ποτενσιόμετρο καμία αλλαγή.
    Το δοκίμασα το ποτενσιόμετρο και δουλεύει κανονικά, άρα η υπάρχει κάποιο λάθος στο κύκλωμα η δεν ξέρω!
    Ή εσύ έκανες λάθος σύνδεση ή το ολοκληρωμένο που χρησιμοποίησες είναι καμμένο.

    Και μια γενικότερη παρατήρηση: Βλέπω ότι δοκιμάζεις διάφορα κυκλώματα και μόλις δεις ότι δεν δουλεύουν τα παρατάς σηκώνοντας τα χέρια ψηλά. Αυτό πρέπει να το αλλάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για σχεδιασμός SMPS με τη χρήση 555 για PWM
    By midakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 18:31
  2. Πρόβλημα με κύκλωμα PWM
    By midakos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-14, 12:15
  3. Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-11, 14:56
  4. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:49
  5. Lm741 SOS
    By billos1989 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-09, 00:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας