Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: arduino + αισθητήρας θερμοκρασίας νερού

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Aντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή arduino + αισθητήρας θερμοκρασίας νερού

    θέλω να χρησιμοποιήσω το arduino προκειμένου να ελέγχω ένα ρελέ ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό. Κοιτάζοντας στο forum για άλλες παρόμοιες κατασκευές έχω τις εξής απορίες :


    • αν η μέτρηση είναι αναλογική και χρησιμοποιήσω μακρύ utp καλώδιο (20-30m) τότε δεν θα έχω μεγάλο σφάλμα στην μέτρηση ?
    • έχετε να μου προτείνεται κάποιον αισθητήρα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    533

    Προεπιλογή

    Αν βάλεις αναλογικό, πχ Lm35 θα έχεις πρόβλημα απο το καλώδιο και την αντίσταση.
    Εγώ σε αντίστοιχη εφαρμογή με boiler έβαλα ds18b20 με 25 μέτρα utp χωρίς πρόβλημα. Υπάρχουν και άφθονα παραδείγματα στο internet.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από headhynter02 Εμφάνιση μηνυμάτων
    θέλω να χρησιμοποιήσω το arduino προκειμένου να ελέγχω ένα ρελέ ανάλογα με τη θερμοκρασία του νερού στον ηλιακό. Κοιτάζοντας στο forum για άλλες παρόμοιες κατασκευές έχω τις εξής απορίες :


    • αν η μέτρηση είναι αναλογική και χρησιμοποιήσω μακρύ utp καλώδιο (20-30m) τότε δεν θα έχω μεγάλο σφάλμα στην μέτρηση ?
    • έχετε να μου προτείνεται κάποιον αισθητήρα ?
    Για αισθητηρα δεν εχω να σου προτείνω. Αν μιλάμε για θερμίστορ με γραμμική καμπυλη θερμοκρασιας-αντιστασης είτε για θερμοζεύγος που εχει γραμμικη καμπυλη 8ερμοκρασίας-τασης, με μια καλη βαθμονομηση του συστηματος αισθητηρας-καλωδιο utp-arduino το σφάλμα θα απαλοιφθεί μαζί και με ολα τα συστηματικά σφάλματα που τυχον επηρεαζουν τη μετρηση σου.
    Την βαθμονομηση θα την κανεις στις δοκιμές με ενα μπωλ αναμικτο με νερο και θρυμματισμενο πάγο που εχει ισορροπησει για καμποση ωρα και ενα μπωλ βραστου νερο. Το πρωτο εχει θερμοκρασια 0C και το 2ο 100C.

    Αν χρησιμοποιησεις θερμιστορ που ακολουθει την καμπυλη steinhart hart δε μπορεις με βαθμονόμηση να απαλοιψεις το σφάλμα αλλα θα πρεπει να επεμβεις στον κωδικα του arduino στο σημειο που το arduino μετατρεπει την αναλογικη εισοδο σε αντισταση και εκει ακριβως να προσθεσεις τη διορθωση της επιμερους αντιστασης του καλωδιου utp (την οποια θα εχεις μετρησει με πολυμετρο)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 14-05-15 στις 12:08

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Aντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cosecon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις αναλογικό, πχ Lm35 θα έχεις πρόβλημα απο το καλώδιο και την αντίσταση.
    Εγώ σε αντίστοιχη εφαρμογή με boiler έβαλα ds18b20 με 25 μέτρα utp χωρίς πρόβλημα. Υπάρχουν και άφθονα παραδείγματα στο internet.
    Σε ποίο σημείο έβαλες τον αισθητήρα, τον ακούμπησες έξω απο την σωλήνα ή τον έβαλες με κάποιο τρόπο μέσα στο νερό ? Εγώ σκέφτομαι να βάλω ένα ( T ) και έκει να συνδέσω τον αισθητήρα.


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Πρίν μερικούς μήνες έβαλα αισθητήρα στον ηλικακό, στην αρχή έβαλα προσωρινά ένα "όχι στεγανό" Dallas DS18B20 μέ ένα arduino σε κουτάκι Wireless sensor.jpgμε πιασμένο με tie-wrap δίπλα στον sensor.

    Hlikakos+Dallas.JPG

    Μετά (ebay...) ήρθε ο στεγανός DS18B20 με 3μ καλώδιο

    DS18B20.JPG

    και μπήκε σε κουτάκι κάτω απο τον ηλιακό και απο εκεί με 10-15μ UTP έφτασε σε στεγανό ηλεκτρολογικό κουτί με τοπική τροφοδοσία και μεγαλύτερο arduino ο οποίος μετράει και ρεύματα κλπ.

    Η τοποθέτηση του DS18B20 έγινε μέσα σε κυάθιο Kyathio.JPG μαζί με ένα Τ Hliakos.JPG και στέλνει τις μετρήσεις σε άλλο arduino που μέσω ενός άααλου αρντουίνου φτάνουν στον σπιτικό server (ubuntu) όπου τρέχει και το emoncms http://openenergymonitor.org/emon/ και http://emoncms.org/

    Τις μετρήσεις (σήμερα το πρωΐ)τις βλέπουμε εδώ Sensors.JPG

    Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι το θερμόμετρο (HotWater) , όπως επίσης και το γράφημα HotWater (αγνόησε το κίτρινο μέρος, πειράματα..).

    Αυτό που δέν έχει μεγάκη σημασία είναι τα "spikes".
    Οπως ανάφερα παραπάνω, ο σένσορας είναι μέσα σε κυάθιο, αυτό λοιπόν το κυάθιο είναι μικρού μήκους <10cm με αποτέλεσμα όταν κάποιος απο το σπίτι τραβάει ζεστό νερό, η ροή του νερου ανεβάζει την θερμοκρασία του Τ το οποίο αλλάζει εύκολα την θερμοκρασία στην άκρη του κυαθίου όπου βρίσκεται ο σένσορας. Δεν μου ήταν εύκολο να βάλω τον σένσορα σε άλλο σημείο, πχ στην είσοδο του κρύου νερού φαντάζομαι θα είχε αντίστοιχες πτώσεις θερμοκρασίας. Κάποια στιγμή θα βάλω μακρύτερο κυάθιο, βλέπω υπάρχουν μέχρι και 25cm όπου το πρόβλημα σίγουρα θα ελαχιστοποιηθεί.

    Οπότε άν σκοπεύεις να μετράς την θερμοκρασία με ανάλογο τρόπο έχε υπόψιν σου τα παραπάνω -ίσως αυξάνοντας λιγάκι την υστέρηση του κυκλωματος ελέγχου του ρελέ- έτσι ώστε να έχεις το αποτέλεσμα που θέλεις.


    Γκούντ λάκ

    Στέφανος

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Aντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ για τις φωτογραφίες, και εγώ με αυτόν τον τρόπο σκέφτομαι να το βάλω. Το μόνο που μένει είναι να έρθουν τα υλικά για να αρχίσω τα πειράματα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη xmaze
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    1.034

    Προεπιλογή

    Αν βάλεις pt1000 αισθητήρα με 3 καλώδια για την σύνδεσή του δεν θα έχεις πρόβλημα, και με 4 ακόμη καλυτερα! Δες για 3-wire RTD’s

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Aντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xmaze Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βάλεις pt1000 αισθητήρα με 3 καλώδια για την σύνδεσή του δεν θα έχεις πρόβλημα, και με 4 ακόμη καλυτερα! Δες για 3-wire RTD’s
    Έχω παραγγείλει τον DS18B20, αργότερα ίσως πάρω μερικούς pt1000 να τους δοκιμάσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Πάιδες εγώ πάντως θα πρότεινα να μην βάλει utp ο φίλος καλύτερακαλώδιο για αισθητήρια είναι πιο αγώγιμο κια θα μειώση το σφάλμα του αρκετά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Aντωνης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάιδες εγώ πάντως θα πρότεινα να μην βάλει utp ο φίλος καλύτερακαλώδιο για αισθητήρια είναι πιο αγώγιμο κια θα μειώση το σφάλμα του αρκετά!
    Αρχικά θα το δοκιμάσω με utp που το έχω και αν έχω κάποιο πρόβλημα βλέπουμε. Πώς είναι ένα καλώδιο για αισθητήρες ? Είναι όπως αυτό :

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αισθητήρας θερμοκρασίας πολύμετρου
    By b@silis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-15, 21:24
  2. Ένδειξη θερμοκρασίας νερού θερμοσίφωνα.
    By haf in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-15, 10:07
  3. αισθητήρας διαρροής νερού και καπνού.
    By RNR in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-13, 14:42
  4. Aισθητήρας φωτός
    By JimKarvo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-10, 16:13
  5. έλεγχος θερμοκρασίας νερού
    By lucky13 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-09, 11:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας