Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Ερώτηση πάνω στο LM358

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή Ερώτηση πάνω στο LM358

    Καλησπέρα. Έφτιαξα αυτό το ηλεκτρονικό φορτίο: https://youtu.be/8uBcywBUTkw και έχω 2 απορίες. Λέει στο 2:38 ότι αν η τάση στο ποδαράκι 3 είναι μεγαλύτερη από ότι στο 2, τότε δίνει τάση 4 βόλτ στο ποδαράκι 1. Αυτό που παρατήρησα με το πολύμετρο είναι ότι στο δικό μου έδινε τάση 3,6 βολτ και έτσι δημιουργήθηκε η απορία, τα 4 βόλτ είναι ένα στάνταρ νούμερο για το LM358; Με περαιτέρω μετρήσεις διαπίστωσα ότι η τάση στο ποδαράκι 1 εξαρτάται από την τάση στο ποδαράκι 8 (Vcc) και επηρεάζεται ανάλογα. Αυτό είναι φυσιολογικό ή θα έπρεπε στο 1 να δίνει 4 βολτ ανεξαρτήτως από το Vcc; Μήπως έκαψα το LM358 κατά την κόλληση;
    Επίσης αν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, δεν θα πρέπει το LM358 να τροφοδοτηθεί από ένα πολύ σταθερό τροφοδοτικό ώστε να μην επηρεάσει την λειτουργία του ηλεκτρονικού φορτίου; Γιατί επίσης παρατηρώ ότι η ένταση του ρεύματος που διαρέει το IRFZ44N επηρεάζεται από την τάση που εφαρμόζεται στο gate.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.965

    Προεπιλογή

    το ηλεκτρονικό φορτίο πρακτικά είναι μια συσκευή που τραβάει σταθερό ρεύμα από την μπαταρία που βάζεις για φορτίο (εκφόρτιση)...... η λειτουργεία της είναι τέτοια ώστε θέτεις μία τάση αναφοράς με το ποτενσιόμετρο στο ποδαράκι 3 και ο τελεστικός δίνει τόση τάση στην έξοδό του ώστε η αντίσταση R1 επί το ρεύμα που θα τη διαρέει (που ισούται με το ρεύμα που θα τραβάει από το φορτίο το κύκλωμα αυτό) να δίνει ίση τάση στο ποδαράκη 2 με την τάση στο ποδαρακι 3. Δηλαδή V3=IxR1 ή διαφορετικά Ifortiou=V3/R1

    καλό θα ταν η τάση που παίρνει το ποτενσιόμετρο να είναι σταθερή... θα μπορούσε να γίνει απλά με ένα 7805 ή ακόμα καλύτερα με TL431 (στο δικό μου ηλεκτρονικό φορτίο έχω tl431)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.016

    Προεπιλογή

    Αν η τάση στο 3 είναι μεγαλύτερη από την τάση στο 2 τότε στο ποδαράκι 1 δεν δίνει απαραίτητα 4V αλλά όσο είναι η τάση τροφοδοσίας (στο 8 δηλαδή) μείον 1.5V περίπου. Αν τον τροφοδοτείς με 5.5V λοιπόν, η τάση που θα πάρεις στο 1 θα είναι περίπου 4V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από https Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Έφτιαξα αυτό το ηλεκτρονικό φορτίο: https://youtu.be/8uBcywBUTkw και έχω 2 απορίες. Λέει στο 2:38 ότι αν η τάση στο ποδαράκι 3 είναι μεγαλύτερη από ότι στο 2, τότε δίνει τάση 4 βόλτ στο ποδαράκι 1. Αυτό που παρατήρησα με το πολύμετρο είναι ότι στο δικό μου έδινε τάση 3,6 βολτ και έτσι δημιουργήθηκε η απορία, τα 4 βόλτ είναι ένα στάνταρ νούμερο για το LM358; Με περαιτέρω μετρήσεις διαπίστωσα ότι η τάση στο ποδαράκι 1 εξαρτάται από την τάση στο ποδαράκι 8 (Vcc) και επηρεάζεται ανάλογα. Αυτό είναι φυσιολογικό ή θα έπρεπε στο 1 να δίνει 4 βολτ ανεξαρτήτως από το Vcc; Μήπως έκαψα το LM358 κατά την κόλληση;
    Επίσης αν είναι φυσιολογική συμπεριφορά, δεν θα πρέπει το LM358 να τροφοδοτηθεί από ένα πολύ σταθερό τροφοδοτικό ώστε να μην επηρεάσει την λειτουργία του ηλεκτρονικού φορτίου; Γιατί επίσης παρατηρώ ότι η ένταση του ρεύματος που διαρέει το IRFZ44N επηρεάζεται από την τάση που εφαρμόζεται στο gate.
    ολως τυχαιως πριν πολλους μηνες οταν ειχαν δει αυτο το βιντεο μου φανηκε πολυ χρησιμο το κυκλωμα και ειχα κανει pause στην εικονα για να το αντιγραψω στο τετραδιο με τα κυκλωματα μου.
    Και σε μενα με 5volt τροφοδοσια στον lm358 δινει 3.6V στο mosfet. Μονο οταν δωσω 5.5 volt στον τελεστικο γινεται η ταση στο gate του mosfet 4volt και μετα μπορω μεσω του ποτενσιομετρου να ρυθμισω το ρευμα απο 0 εως 0.5A.
    Με 5v τροφοδοσια στον τελεστικο το ρευμα δεν ανεβαινει πανω απο τα 0.3Α περιπου ανεξαρτητως που ρυθμιζω το ποτενσιομετρο. Το ειχα δοκιμασει προσφατα βεβαια με 100Κ ποτενσιομετρο οχι 500Κ γιατι δεν ειχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Με τη βοήθεια σας και λίγο παραπάνω ψάξιμο οι απορίες μου λύθηκαν. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Έτσι είναι και ευθύνεται το IRFZ44N το οποίο θέλει μεγαλύτερη τάση στο gate συγκριτικά με το IRLZ44N. Διαβάζοντας τα σχόλια στο βίντεο βλέπω ότι με το IRLZ44N δουλεύει ικανοποιητικά με 5 βολτ. Εγώ, ως αρχάριος με τα ηλεκτρονικά, μόλις χθες έμαθα ότι το mosfet επιτρέπει μεγαλύτερη ένταση ρεύματος να περάσει όσο μεγαλώνει η τάση στο gate.
    Edit: Εγώ είχα 10k pot και αυτό χρησιμοποίησα. Κινδυνεύει το LM358 με 12 βολτ στο Vcc που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω; Γιατί δύσκολο να βρω μετασχηματιστή πάνω από 5 και κάτω από 12 βολτ. Να μην μπλέξω με επιπλέον dc converters η κυκλώμα σταθεροποιητη τάσης.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη https : 15-05-15 στις 22:19

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από https Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τη βοήθεια σας και λίγο παραπάνω ψάξιμο οι απορίες μου λύθηκαν. Ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    Έτσι είναι και ευθύνεται το IRFZ44N το οποίο θέλει μεγαλύτερη τάση στο gate συγκριτικά με το IRLZ44N. Διαβάζοντας τα σχόλια στο βίντεο βλέπω ότι με το IRLZ44N δουλεύει ικανοποιητικά με 5 βολτ. Εγώ, ως αρχάριος με τα ηλεκτρονικά, μόλις χθες έμαθα ότι το mosfet επιτρέπει μεγαλύτερη ένταση ρεύματος να περάσει όσο μεγαλώνει η τάση στο gate.
    Edit: Εγώ είχα 10k pot και αυτό χρησιμοποίησα. Κινδυνεύει το LM358 με 12 βολτ στο Vcc που σκοπεύω να χρησιμοποιήσω; Γιατί δύσκολο να βρω μετασχηματιστή πάνω από 5 και κάτω από 12 βολτ. Να μην μπλέξω με επιπλέον dc converters η κυκλώμα σταθεροποιητη τάσης.
    Πρεπει να μαθεις να διαβαζεις το datasheet του καθε εξαρτηματος που σχεδον σε ολα αναφερονται στην 1η σελιδα τα ''max ratings'' δηλαδη τα ορια τασης εντασης και αλλων χαρακτηριστικων που μπορουν να λειτουργησουν.

    αν διαβασεις datasheet θα δεις οτι η μεγιστη τάση τροφοδοσιας του ειναι 32V οποτε δωστου αφοβα 12. Αρκει να ειναι σταθερα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (18-05-15)

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.016

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν διαβασεις datasheet θα δεις οτι η μεγιστη τάση τροφοδοσιας του ειναι 32V οποτε δωστου αφοβα 12. Αρκει να ειναι σταθερα
    Και έτσι θα δουλέψει και με το IRFZ44N. Η τάση πρέπει να είναι σταθεροποιημένη μόνο και μόνο λόγω του ποτενσιόμετρου που παίρνει "αναφορά" από την ίδια την τάση τροφοδοσίας... Με λίγα παραπάνω υλικά το κύκλωμα θα μπορούσε να γίνει πιο αξιόπιστο. Τουλάχιστον βάζοντας πυκνωτές απόζευξης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    May 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Το είδα το datasheet και πρόσεξα αυτές τις τιμές που λες αλλά με μπέρδεψε το γιατί χρησιμοποιεί ποτενσιόμετρο με τόσο μεγάλη αντίσταση. Ο ρόλος του είναι να κάνει τον διαιρέτη τάσης που μπορεί να γίνει με οποιαδήποτε τιμή αντίστασης.

    Και εγώ περίμενα ότι θα δουλέψει σωστά με βάση αυτά που έβλεπα στο πρόγραμμα εξομοίωσης αλλά στην πραγματικότητα έχει περίεργη συμπεριφορά. Συνδεσα μια μπαταρία λιθίου και δεν μπορούσα να τραβήξω παραπάνω από 830mA. Μετά, με την ίδια ρύθμιση, ένα φορτιστή κινητού και πάλι τραβούσε το ίδιο. Εντωμεταξύ μετρούσα τάση 5,1 βολτ στην έξοδο του φορτιστή και 0,83 στο βύσμα πάνω στην πλακέτα που συνδέω τον φορτιστή. Το καλώδιο όπως είναι αναμενόμενο ζεσταινόταν πολύ και το mosfet καθόλου σε αντίθεση με αυτό που λέει ο τύπος στο βίντεο. Μετά, με την ίδια ρύθμιση, συνδεσα άλλη μπαταρία λιθίου και τραβούσε 3Α!
    Μια άλλη περίεργη συμπεριφορά είναι ότι δεν κρατάει σταθερή τάση στα άκρα της αντίστασης. Παρατηρώ μια πτώση 10 ως 40 mV. Επομένως και το ρεύμα μεταβάλλεται. Άρα δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως ηλεκτρονικό φορτίο αφού δεν "τραβάει" σταθερή ένταση ρεύματος.
    Έχω στερέψει από ιδέες. Καμία σκέψη για τα παραπάνω που οφείλονται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.016

    Προεπιλογή

    Σωστά, η τιμή του ποτενσιόμετρου δεν έχει σημασία. Εγώ θα σου έλεγα να βάλεις ένα RC στην έξοδο του ποτενσιόμετρου ώστε η αναφορά του κυκλώματος να μην επηρεάζεται από την κυμάτωση της τροφοδοσίας. Σημαντικό: Κοίτα τί τραβάει με παλμογράφο και όχι με πολύμετρο διότι πιθανότατα έχεις ταλαντώσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση πάνω στους μετασχηματιστές
    By andyhaxhiraj in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 07:51
  2. η αρχή πάνω στο ρεύμα
    By johnyb98 in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-14, 08:57
  3. ερώτηση πάνω στους τελεστικούς ενισχυτές
    By Firehouseman in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-01-12, 12:01
  4. Ερώτηση πάνω στα ποτενσιόμετρα
    By petros32 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-11, 14:12
  5. Ερώτηση πάνω στον διάλογο για τα Μ.Μ.Ε
    By Dj_NIkos in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-06, 16:59

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας